The Student Room Group

Η Ελληνική Κοινωνία

Scroll to see replies

Original post by greekguy
Eλπίζω δε το λες ειρωνικα:smile:μα εχει παει σε καλα unis η κοπελα για αυτο ζηταω τη γνώμη της, μιας και ενδιαφέρθηκε.!


δεν εχω παει σε καλα unis. Τωρα ειμαι. Πριν περασα 4 ασχημα χρονια στην Ελλαδα, οπου τα πραγματα ειναι πραγματικα αθλια. Εαν θελεις τη συμβουλη μου, δεν ξερω τι βαθμους εχεις, αλλα μας ειπες οτι μπορεις να πας Birmingham κτλ. Μην το ξανασκεφτεις, να πας! Αν πρεπει να κανεις gap year και να ξανακανεις αιτηση, να το κανεις. Απο τα unis που ανεφερες το Αberysywth (δεν ξερω πως γραφεται το ατιμο) ειναι το καλυτερο απο αποψη φημης, αλλα εξαρταται απο το αντικειμενο. Εγω στη θεση σου, αν εχεις τους βαθμους για Μπερμινγχαμ, δε θα χαραμιζομουν σε κατι υποδεεστερο. Και μη φοβασαι το first. Αμα σ αρεσει αυτο που κανεις, θα το βγαλεις ειτε εισαι Oxford ειτε εισαι στο πανεπιστημιο της Κωλοπετινιτσας. Επισης, στα καλα πανεπιστημια δεχεσαι κ μεγαλυτερη υποστηριξη κτλ απο καθηγητες, αρα βοηθιεσαι στο να βγαλεις αριστα.
Original post by Spairos
a, κρίμα που δεν μπορούσες και τα δύο... και πάλι μια χαρά όμως υποθέτω!!
για ποιο λόγο συγκεκριμένα δεν σε άφηναν να πάρεις και τα δύο?


το ιδρυμα Λιλιαν Βουδουρη εχει ορο οτι δεν μπορεις να παρεις αλλη υποτροφια. Καλα ειναι για το μεταπτυχιακο, ναι, αλλα για διδακτορικο δε φτανουν, πρεπει να παρω full υποτροφια, η εστω κατι παραπανω, γιατι ειναι κ περισσοτερα τα living costs. Παντως το εχεις ψαξει για ελληνικες υποτροφιες? υπαρχουν αρκετες.
Original post by greekguy
οχι προς θςου δε σε ειρωνευτηκα, συγγνωμη αν καταλαβες αυτο. η περιοχη νομιζω οτι έχει καλά πανεπιστήμια όπως newcastle durham. DEn σκεφτομαι για ακαδημαικη καριερα απλα ρωταω γιατι ποτε δε ξέρεις. Ναι 18χρονος ειμαι και ίσως έκανα λάθος επιλογές μιας και έχω 18 απολυτηριο και κάνω και foundation. Απλά γνωρίζω άτομα που τέλειωσαν νομική πχ στo cardiff και κάνω μεταπτυχιακό στο swansea επειδη δεν έβγαλαν καλό βαθμό. Δεν λέω ότι δεν θέλω να κοπιάσω απλά φαντάζομαι αν βγάλω άριστους βαθμους θα μπορώ να πάω σε ένα lse, usl, queen mary η kings μετά. Γιατι αν δεν βγαλω καλους βαθμους οπως το παραδειγμα που εδωσα... φαντασου καποιων να τελειωνει φιλοσοφικη αθηνας και να κανει μεταπτυχιακο στο τει ηπειρου πχ ακραιο παραδειγμα. Ευχαριστω πάντως πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις σου


να μην υποτιμας τις δυναμεις σου! Κι εγω ξερω ατομα με καλυτερο βαθμο απο εμενα που δεν περασαν Οξφορδη, η που ηρθαν εδω και δεν μπορουν να τα βγαλουν περα. Ο καθενας ειναι διαφορετικος, αν το βαλεις στοχο, γιατι να μην το καταφερεις?? Ευχομαι να μπορουσα να γυρισω το χρονο πισω κ να εφευγα κ εγω για προπτυχιακο Αγγλια. Γι'αυτο στο λεω κι εσενα, αν εχεις τους βαθμους, μην χαραμιστεις. Αλλα και παλι, ολα σχετικα ειναι, μην απελπιζεσαι, αν δε θες να κανεις αιτησεις παλι του χρονου. Ξερω κοπελα στην Οξφορδη στο course μου που τελειωσε swansea και ειναι τωρα εδω. Οποτε η αποψη μου ειναι παντα οτι αυτος που το αξιζει θα τα καταφερει. Αλλα αν θες κ το ταξιδι, που λεει κ ο Καβαφης, γιατι να μην πας σε ενα καλο πανεπιστημιο, αν μπορεις? Αυτο μονο.
Original post by Xristina
εγω απλως απαντω στις ερωτησεις που θετονται. Και μαλιστα, αν εξαιρεσεις την συγκεκριμενη περιπτωση που το παιδι μας λεει οτι διαλεξε το northumbria εναντι του Birmingham, και λεει ξεκαθαρα οτι το εκανε για να παρει καλο βαθμο, το μονο που εως τωρα εχω κανει ειναι να απανταω σε ερωτησεις που μου εχουν τεθει. Και σε αυτην την περιπτωση το λεω απλα συμβουλευτικα.
Απο κει κ περα, σε καμια περιπτωση δεν εχω δηλωσει ειδικος, ουτε καν για το δικο μου πανεπιστημιο, οπου βεβαια μπορω να πω 5 πραματα παραπανω οντας εδω παλι μονο για μεταπτυχιακα, κ κυριως για το δικο μου αντικειμενο)


Όχι βρε, φυσικά συμφωνώ με αυτά που λες και μας έχεις διαφωτίσει καθώς κι εμένα προσωπικά σε πολλά θέματα! Βασικά μου φάνηκε κάπως σαν ειρωνικός ο τρόπος που το είπε (αν και τελικά μας είπε ότι δεν ήταν ειρωνικός άρα λάθος καταλάβαμε) και προσπάθησα να απαντήσω ανάλογα, εκφράζοντας την άποψη μου ότι οι πληροφορίες σου είναι αντίστοιχες (μη σου πω και ακόμη καλύτερες διότι είναι διεξοδικές και παράλληλα κάνεις κι επιπλέον χρήσιμο σχολιασμό) με αυτές του Complete University Guide. Για εμένα είσαι σχεδόν ειδικός ακόμα κι αν εσύ λες ότι πιστεύεις ότι δεν είσαι.
Original post by Xristina
δεν εχω παει σε καλα unis. Τωρα ειμαι. Πριν περασα 4 ασχημα χρονια στην Ελλαδα, οπου τα πραγματα ειναι πραγματικα αθλια. Εαν θελεις τη συμβουλη μου, δεν ξερω τι βαθμους εχεις, αλλα μας ειπες οτι μπορεις να πας Birmingham κτλ. Μην το ξανασκεφτεις, να πας! Αν πρεπει να κανεις gap year και να ξανακανεις αιτηση, να το κανεις. Απο τα unis που ανεφερες το Αberysywth (δεν ξερω πως γραφεται το ατιμο) ειναι το καλυτερο απο αποψη φημης, αλλα εξαρταται απο το αντικειμενο. Εγω στη θεση σου, αν εχεις τους βαθμους για Μπερμινγχαμ, δε θα χαραμιζομουν σε κατι υποδεεστερο. Και μη φοβασαι το first. Αμα σ αρεσει αυτο που κανεις, θα το βγαλεις ειτε εισαι Oxford ειτε εισαι στο πανεπιστημιο της Κωλοπετινιτσας. Επισης, στα καλα πανεπιστημια δεχεσαι κ μεγαλυτερη υποστηριξη κτλ απο καθηγητες, αρα βοηθιεσαι στο να βγαλεις αριστα.


ναι τωρα εισαι αυτο εννοώ. Ξέρεις τώρα τα χω δηλώσει είναι αργά. Δεν ξέρω άμα μπορείς να μάθεις κάτι άλλο γι αυτό το πανεπιστήμιο, θα ήθελα να μου πεις σε παρακαλώ. Δεν θε΄λω να χάσω χρόνο και να ξανακάνω αίτηση. Τι να πώ ισως έκανα λάθος. Φοβήθηκα υπερβολικά τη δυσκολία. Αλλά είσαι σίγουρη γα τη βοήθεια; Αλλιώς είναι για προπτυχιακά και αλλίως μεταπτυχιακά. Σε γενική κατάταξη παίζει σε θέσεις είναι 60οστους times είναι και το aber είναι 35 και στη νομική και στη κατάταξη τη γενική νομίζω με ελάχιστα πιο κάτω το swansea. Aλλα παγκοσμίως το σουονσι και σαν πολη δεν ειναι πιο γνωστο;
Original post by Xristina
το ιδρυμα Λιλιαν Βουδουρη εχει ορο οτι δεν μπορεις να παρεις αλλη υποτροφια. Καλα ειναι για το μεταπτυχιακο, ναι, αλλα για διδακτορικο δε φτανουν, πρεπει να παρω full υποτροφια, η εστω κατι παραπανω, γιατι ειναι κ περισσοτερα τα living costs. Παντως το εχεις ψαξει για ελληνικες υποτροφιες? υπαρχουν αρκετες.


Αλλά πώς ξέρουν ότι έχεις πάρει κι άλλη?

Ναι το έχω ψάξει για ελληνικές, θα το παλέψω για μερικές,
αν και οι περισσότερες είτε έχουν πολύ νωρίς deadline και για τα οποία πρέπει να έχεις ήδη πτυχίο, είτε είναι αυτές του τύπου που πρέπει να είσαι από το τάδε μέρος της Ελλάδας κτλ...

Αυτό θα σε ρωτούσα τώρα κι εσένα, αν έχεις βρει κάποια ελληνική που να σου κάνει
Original post by Spairos
Όχι βρε, φυσικά συμφωνώ με αυτά που λες και μας έχεις διαφωτίσει καθώς κι εμένα προσωπικά σε πολλά θέματα! Βασικά μου φάνηκε κάπως σαν ειρωνικός ο τρόπος που το είπε (αν και τελικά μας είπε ότι δεν ήταν ειρωνικός άρα λάθος καταλάβαμε) και προσπάθησα να απαντήσω ανάλογα, εκφράζοντας την άποψη μου ότι οι πληροφορίες σου είναι αντίστοιχες (μη σου πω και ακόμη καλύτερες διότι είναι διεξοδικές και παράλληλα κάνεις κι επιπλέον χρήσιμο σχολιασμό) με αυτές του Complete University Guide. Για εμένα είσαι σχεδόν ειδικός ακόμα κι αν εσύ λες ότι πιστεύεις ότι δεν είσαι.


βασικα βοηθαει κ αυτο το φορουμ...ειμαι μελος απο τοτε που ξεκινησα να ψαχνω για μεταπτυχιακα (2οετης τοτε...πωωω περασανε τα χρονια!) και εχω δει αρκετα εδω περα. Γενικα το φορουμ ειναι λιγο "αν δεν εισαι Οξφορδη η Cambridge δεν εχεις λογο υπαρξης ταπεινο σκουλικι" που φυσικα ειναι εντελως ανεδαφικο, αλλα βλεπεις περιπου τι παιζει με reputations κτλ. Οσο για το law τυχαινει απλα να ξερω δυο πραματα (οχι κ ιδιαιτερα, με ταπωσε πριν η αγγελικη, νομιζα οτι το BCL ειναι για commercial μονο) επειδη το εψαξε ο φιλος μου κ εχει παει σε μερικα law fair. Για το αντικειμενο μου φυσικα ξερω τα παντα (ρωτηστε με! λολ) αλλα ποιος ενδιαφερεται! χαχα.

Τι να πω, οταν πρωτοξεκινησα να ψαχνω ειχα χασει τα αυγα κ τα πασχαλια, εχει η αγγλια γυρω στα 100 πανεπιστημια. Σιγα σιγα μαθαινεις, τουλαχιστον για αυτα που σε ενδιαφερουν. Ειναι κ ο φιλος μου Αγγλος, οποτε ακουω διαφορα. Πχ ο αδερφος του ειχε offer για μαθηματικα απο Cambridge κ προτιμουσε το Warwick (telika den phge pouthena, alla allh istoria). Apo kati tetoia mathainw px oti to Warwick einai ena exairetiko panepisthmio, an k sxetika kainourio an den kanw lathos. Den exw proswpikh empeiria epi tou thematos vevaia.
Original post by xristina
να μην υποτιμας τις δυναμεις σου! κι εγω ξερω ατομα με καλυτερο βαθμο απο εμενα που δεν περασαν οξφορδη, η που ηρθαν εδω και δεν μπορουν να τα βγαλουν περα. ο καθενας ειναι διαφορετικος, αν το βαλεις στοχο, γιατι να μην το καταφερεις?? ευχομαι να μπορουσα να γυρισω το χρονο πισω κ να εφευγα κ εγω για προπτυχιακο αγγλια. γι'αυτο στο λεω κι εσενα, αν εχεις τους βαθμους, μην χαραμιστεις. αλλα και παλι, ολα σχετικα ειναι, μην απελπιζεσαι, αν δε θες να κανεις αιτησεις παλι του χρονου. ξερω κοπελα στην οξφορδη στο course μου που τελειωσε swansea και ειναι τωρα εδω. οποτε η αποψη μου ειναι παντα οτι αυτος που το αξιζει θα τα καταφερει. αλλα αν θες κ το ταξιδι, που λεει κ ο καβαφης, γιατι να μην πας σε ενα καλο πανεπιστημιο, αν μπορεις? αυτο μονο.


οχι παιδια προς θεου γιατι να σας ειρωνευτώ; σε καταλαβαίνω.()
(edited 10 years ago)
Original post by Xristina
βασικα βοηθαει κ αυτο το φορουμ...ειμαι μελος απο τοτε που ξεκινησα να ψαχνω για μεταπτυχιακα (2οετης τοτε...πωωω περασανε τα χρονια!) και εχω δει αρκετα εδω περα. Γενικα το φορουμ ειναι λιγο "αν δεν εισαι Οξφορδη η Cambridge δεν εχεις λογο υπαρξης ταπεινο σκουλικι" που φυσικα ειναι εντελως ανεδαφικο, αλλα βλεπεις περιπου τι παιζει με reputations κτλ. Οσο για το law τυχαινει απλα να ξερω δυο πραματα (οχι κ ιδιαιτερα, με ταπωσε πριν η αγγελικη, νομιζα οτι το BCL ειναι για commercial μονο) επειδη το εψαξε ο φιλος μου κ εχει παει σε μερικα law fair. Για το αντικειμενο μου φυσικα ξερω τα παντα (ρωτηστε με! λολ) αλλα ποιος ενδιαφερεται! χαχα.

Τι να πω, οταν πρωτοξεκινησα να ψαχνω ειχα χασει τα αυγα κ τα πασχαλια, εχει η αγγλια γυρω στα 100 πανεπιστημια. Σιγα σιγα μαθαινεις, τουλαχιστον για αυτα που σε ενδιαφερουν. Ειναι κ ο φιλος μου Αγγλος, οποτε ακουω διαφορα. Πχ ο αδερφος του ειχε offer για μαθηματικα απο Cambridge κ προτιμουσε το Warwick (telika den phge pouthena, alla allh istoria). Apo kati tetoia mathainw px oti to Warwick einai ena exairetiko panepisthmio, an k sxetika kainourio an den kanw lathos. Den exw proswpikh empeiria epi tou thematos vevaia.


Ετσι είναι και εγω έχω πελαγώσει, και τα γραφεί α που κανουν φαουντεισιον ειναι μονο επειδη εχουν τα κονε, πηγαιναν να μου προτεινουν νομικες μη αναγνωρισμενες απο δοαταπ οπως bangor york bradford
Original post by spairos
αλλά πώς ξέρουν ότι έχεις πάρει κι άλλη?

ναι το έχω ψάξει για ελληνικές, θα το παλέψω για μερικές,
αν και οι περισσότερες είτε έχουν πολύ νωρίς deadline και για τα οποία πρέπει να έχεις ήδη πτυχίο, είτε είναι αυτές του τύπου που πρέπει να είσαι από το τάδε μέρος της ελλάδας κτλ...

αυτό θα σε ρωτούσα τώρα κι εσένα, αν έχεις βρει κάποια ελληνική που να σου κάνει


χαχα η ερωτηση σου ειναι μεγαλο θεμα....ειχα σκεφτει να πω ψεματα, αλλα σε βαζουν να υπογραψεις υπευθυνη δηλωση και αν ποτε καταφερεις να βρεις ακαδημαικη θεση κ μαθευτει οτι ειπες τετοιο ψεμα, την χανεις. ε δεν αξιζε τωρα...δεν πειραζει, την πηρε καποιο ατομο που πιστευε ισως οτι δεν θα καταφερνε να παει τελικα για σπουδες, δεν ειναι κ λιγο.

ναι, εχεις δικιο, πολλα θελουν να εχεις ηδη πτυχιο. εγω ειχα, οποτε εκανα σε βουδουρη (εχει κ για θετικες επιστημες, κ δε θελει πτυχιο, αλλα θελει πανω απο 9,5 και οι αιτησεις ειναι καπου το μαρτη), εκανα ωνασειο (δεν την πηρα, δεν πολυδινουν σε ανθρωπιστικες επιστημες) που ομως νομιζω θελει πτυχιο στο προπτυχιακο (παραδοξως οχι στο μεταπτυχιακο...αλλο κι αυτο!) και στο ιδρυμα λεβεντη (που δινουν πολλες!! κ κατι λεει οτι θελουν πτυχιο ρε συ, αλλα την πηρε ενας φιλος μου που δεν ειχε, νομιζω οτι ειναι λιγο ατυπο, ψαξτο καλα, δε σε χαλανε 5000 λιρες -τοσο δινουν, λενε κ καλα οτι ποικιλει αναλογα με την περιπτωση αλλα μαλακιες, 3 ατομα ξερω που την εχουν κ ολοι μας 5000 παιρνουμε)

αυτα ειναι τα βασικα, κ το ικυ βεβαια, που περυσι εγινε με προκυρηξη επειδη ανακοινωθηκε αργα κ δεν ειχαν χρονο για εξετασεις. ας ελπισουμε να γινει κ φετος ετσι. δεν ξερω για κατι αλλο...εχεις ψαξει για αγγλια καθολου;;;

για του χρονου εκανα αιτηση ωνασειο, και θα κανω κ λεβεντη παλι. βουδουρη δεν κανω γιατι το δηλωνουν ανοιχτα οτι δε δινουν για διδακτορικο σε ανθρωπιστικες. θα κανω κ ικυ αν ανακοινωθει. και μετα αγγλια.
Original post by greekguy
οχι παιδια προς θεου γιατι να σας ειρωνευτώ; σε καταλαβαίνω.(ο καβάφης είναι ο αγα[ημένος μου μαζι ε τον ελλύτη)


μην τρελαινεσαι, παρεξηγηση ηταν, τη λυσαμε. water under the bridge που λενε κ οι Αγγλοι :tongue:
Original post by greekguy
Ετσι είναι και εγω έχω πελαγώσει, και τα γραφεί α που κανουν φαουντεισιον ειναι μονο επειδη εχουν τα κονε, πηγαιναν να μου προτεινουν νομικες μη αναγνωρισμενες απο δοαταπ οπως bangor york bradford


ναι γνκ δεν τα πολυεμπιστευομαι αυτα τα γραφεια....η αδερφη μου πηγε σε ενα γραφειο για να τη βοηθησει με την αιτηση της (οχι foundation opws to diko so), και λιγο πολυ της την κανανε ολη την αιτηση αυτοι....αυτα μου τη δινουν βασικα, και της γεμισανε τα μυαλα μαλακιες. Ενω θα μπορουσε να προσπαθησει τουλαχιστον για Mancester τη στειλανε σε μια μαλακια...τεσπα εφταιγε κ αυτη γιατι της τα ελεγα εγω αλλα τπτ. Ηθελε η μανα μου να με παει κ εμενα εκει για να με βοηθησουν για το μεταπτυχιακο! Δεν ηθελα να μπω ετσι, να μου κανει ο αλλος την αιτηση μου κ να τον πληρωσω. Τα εκανα ολα μονη μου κ μια χαρα πηγαν τα πραματα. Κοιτα, δεν ξερω τι ακριβως παιζει με τα foundation που λες, αλλα γνκ σου ειπα τι πιστευω, αν τα πας καλα εκει που θα πας, τοτε θα εισαι ΟΚ. Τωρα το να σου πω οτι θα εχεις τις ιδιες ευκαιριες με καποιον που πηγε σε ενα πιο γνωστο πανεπιστημιο δε μπορω να σου το πω, αλλα δεν το ξερω κ με σιγουρια. Γιατι παντα ποικιλει, αναλογα με την περιπτωση. Αν δλδ εισαι τελειος σε αυτο που κανεις, θα φανει.
:smile:
Original post by Xristina
ναι γνκ δεν τα πολυεμπιστευομαι αυτα τα γραφεια....η αδερφη μου πηγε σε ενα γραφειο για να τη βοηθησει με την αιτηση της (οχι foundation opws to diko so), και λιγο πολυ της την κανανε ολη την αιτηση αυτοι....αυτα μου τη δινουν βασικα, και της γεμισανε τα μυαλα μαλακιες. Ενω θα μπορουσε να προσπαθησει τουλαχιστον για Mancester τη στειλανε σε μια μαλακια...τεσπα εφταιγε κ αυτη γιατι της τα ελεγα εγω αλλα τπτ. Ηθελε η μανα μου να με παει κ εμενα εκει για να με βοηθησουν για το μεταπτυχιακο! Δεν ηθελα να μπω ετσι, να μου κανει ο αλλος την αιτηση μου κ να τον πληρωσω. Τα εκανα ολα μονη μου κ μια χαρα πηγαν τα πραματα. Κοιτα, δεν ξερω τι ακριβως παιζει με τα foundation που λες, αλλα γνκ σου ειπα τι πιστευω, αν τα πας καλα εκει που θα πας, τοτε θα εισαι ΟΚ. Τωρα το να σου πω οτι θα εχεις τις ιδιες ευκαιριες με καποιον που πηγε σε ενα πιο γνωστο πανεπιστημιο δε μπορω να σου το πω, αλλα δεν το ξερω κ με σιγουρια. Γιατι παντα ποικιλει, αναλογα με την περιπτωση. Αν δλδ εισαι τελειος σε αυτο που κανεις, θα φανει.[/QUOτ

σιγουρα έτσι είναι εξάλλου σε 10 χρόνια αλλάζουν και τα πανεπιστήμια, συγχωνεύονται μετονομάζονται κλπ. Σιγουρα δε θα χω τις ιδιες ευκαιριες με καπιοιν αποφοιτο top 10 unis κλπ, οκ. Μπράβο κοπέλα μου για όλα τα άλλα που έγραψες για τις αιτήσεις κλπ. Πάντως ισως καλυτερα που δεν πηγε manchester αγρια πολη γραφουν εδω οι αγγλοι
Original post by greekguy
οχι παιδια προς θεου γιατι να σας ειρωνευτώ; σε καταλαβαίνω.(ο καβάφης είναι ο αγα[ημένος μου μαζι ε τον ελλύτη)


Ναι it's ok, np

Τι κάνεις όμως 3.00 ακόμα ξύπνιος εν μέση εργασιμων ημερών?
Τέτοιες ώρες είναι μόνο για φοιτητές :tongue:
παιδια παω για υπνο, εχω μια παρουσιαση αυριο στο μαθημα λολ...ρε greekguy στεναχωρεθηκα τωρα που σε αγχωσα. Το Aber....τετοιο ειναι καλο πανεπιστημιο, λεει ο φιλος μου ειδικα για law ειναι το καλυτερο απο τη λιστα σου. Μια χαρα θα τα πας, πηγαινε εκει, κ οπως λεω κ σε αλλα ατομα που ερχονται με αγχη για μεταπτυχιακα κτλ, οταν ερθει η ωρα για αιτησεις μεταπτυχιακων (αν το θελησεις) το ξανασυζηταμε (ευελπιστω να ειμαι τελειοφοιτος διδακτορικη τοτε :tongue:) και εδω ειμαστε να βοηθησουμε ο ενας τον αλλο με personal statement και research proposals κτλ. Δεν μας τα λεει κανεις εμας στην Ελλαδα αυτα, κ δεν ξερουμε τι να κανουμε, κ εχουμε να ανταγωνιστουμε ατομα που τα εχουν απο τα 5 τους μαθει τι να κανουν!
Original post by Spairos
Ναι it's ok, np

Τι κάνεις όμως 3.00 ακόμα ξύπνιος εν μέση εργασιμων ημερών?
Τέτοιες ώρες είναι μόνο για φοιτητές :tongue:


αχαχαχα καλα στα λεει, αντε, ωρα για υπνο!!
αλλα κ οι φοιτητες αποχωρουν σιγα σιγα ας ειναι μονο μια εδω :tongue: στην αγγλια ολα κλεινουν απο τις 6!!! επομενως αναγκαστικα ξεκινας τη μερα σου νωριτερα :tongue:)

Spairos βλεπω πολλα ατομα με open applications που μπαινουν σε πολλα καλα κολλεγια, μαλακιες ελεγα για το linacre, μαλλον ειναι κυριως για τη δευτερη φουρνια! Αντε με το καλο στο Christ Church!!! :tongue:
Αυτό που αναφέρεται εδώ σε αυτό το thread γενικά είναι:

Ας υποθέσουμε ότι η Αγγλία έχει 120 πανεπιστήμια.
Τα πρώτα 40 είναι καλύτερα από τα αντίστοιχα Ελληνικά αξίζει να πας για καλύτερες ακαδημαϊκές προοπτικές φυσικά και επαγγελματικές)
Τα επόμενα 40 είναι αντίστοιχης κατάταξης των Ελληνικών, οπότε τι είσαι εδώ τι εκεί... καλύτερα να μείνεις εδώ να γλιτώσεις τα λευτά...
Και τα τελευταία 40 είναι χειρότερα από τα Ελληνικά, είναι του στυλ: "δεν μπορείς να γίνεις πουθενά δεκτός στην Ελλάδα? Έχεις λευτά?? Έλα εδώ!!! Θα σου δώσουμε πτυχίο εύκολα και το οποίο θα μπορείς να το δείχνεις και να λες στους άλλους ότι είναι από ΑΓΓΛΙΑ > από πανεπιστήμια Ελλάδας ή οποιασδήποτε άλλης χώρας"

Οπότε αν δεν πας σε κάποιο από τα πρώρα Top 33% καλύτερα να πας μείνεις Ελλάδα

Φυσικά οι αριθμού που έδωσα δεν ήταν πολύ προσεγγιστικοί αλλά τυχαίοι κι ούτε ονόματα πανεπιστημίων αναφέρω γιατί σε άλλη κατάταξη το τάδε πανεπιστήμιο είναι στη θέση Α και στην άλλη κατάταξη είναι στη θέση Α-80
Original post by spairos
αυτό που αναφέρεται εδώ σε αυτό το thread γενικά είναι:

ας υποθέσουμε ότι η αγγλία έχει 120 πανεπιστήμια.
τα πρώτα 40 είναι καλύτερα από τα αντίστοιχα ελληνικά αξίζει να πας για καλύτερες ακαδημαϊκές προοπτικές φυσικά και επαγγελματικές)
τα επόμενα 40 είναι αντίστοιχης κατάταξης των ελληνικών, οπότε τι είσαι εδώ τι εκεί... καλύτερα να μείνεις εδώ να γλιτώσεις τα λευτά...
και τα τελευταία 40 είναι χειρότερα από τα ελληνικά, είναι του στυλ: "δεν μπορείς να γίνεις πουθενά δεκτός στην ελλάδα? έχεις λευτά?? έλα εδώ!!! θα σου δώσουμε πτυχίο εύκολα και το οποίο θα μπορείς να το δείχνεις και να λες στους άλλους ότι είναι από αγγλια > από πανεπιστήμια ελλάδας ή οποιασδήποτε άλλης χώρας"

οπότε αν δεν πας σε κάποιο από τα πρώρα top 33% καλύτερα να πας μείνεις ελλάδα

φυσικά οι αριθμού που έδωσα δεν ήταν πολύ προσεγγιστικοί αλλά τυχαίοι κι ούτε ονόματα πανεπιστημίων αναφέρω γιατί σε άλλη κατάταξη το τάδε πανεπιστήμιο είναι στη θέση α και στην άλλη κατάταξη είναι στη θέση α-80



ναι πανω κατω συμφωνω μαζι σου. το μονο θετικο που εχουν τα πανεπιστημια της 2ης κατηγοριας (και ειναι ενα σημαντικο θετικο!!) ειναι οτι σου δινουν την ευκαιρια να ερθεις αγγλια, να μαθεις τη γλωσσα τελεια, να εξεικοιωθεις με το ακαδημαικο συστημα, και να μπορεσεις μετα να μετακινηθεις στην κατηγορια για μεταπτυχιακο. πολλα ατομα προσαρμοζονται ευκολα, ακομα κ απο ελλαδα στη μεταβαση κατευθειαν στην κατηγορια, αλλα καποια ατομα θελουν χρονο που το μεταπτυχιακο ενος ετους δεν σου τον δινει. οποτε αν ειχα την οικονομικη ανεση, θα προτιμουσα τη κατηγορια απο την ελλαδα, για τους παραπανω λογους.
Original post by Xristina
παιδια παω για υπνο, εχω μια παρουσιαση αυριο στο μαθημα λολ...ρε greekguy στεναχωρεθηκα τωρα που σε αγχωσα. Το Aber....τετοιο ειναι καλο πανεπιστημιο, λεει ο φιλος μου ειδικα για law ειναι το καλυτερο απο τη λιστα σου. Μια χαρα θα τα πας, πηγαινε εκει, κ οπως λεω κ σε αλλα ατομα που ερχονται με αγχη για μεταπτυχιακα κτλ, οταν ερθει η ωρα για αιτησεις μεταπτυχιακων (αν το θελησεις) το ξανασυζηταμε (ευελπιστω να ειμαι τελειοφοιτος διδακτορικη τοτε :tongue:) και εδω ειμαστε να βοηθησουμε ο ενας τον αλλο με personal statement και research proposals κτλ. Δεν μας τα λεει κανεις εμας στην Ελλαδα αυτα, κ δεν ξερουμε τι να κανουμε, κ εχουμε να ανταγωνιστουμε ατομα που τα εχουν απο τα 5 τους μαθει τι να κανουν!


Ναι αυτό είναι Η αδικία.... τέσπα τουλάχιστον αισθανόμαστε πιο "ικανοί" και ότι "τα καταφέραμε" και "δουλέψαμε" αφού τα μαθαίνουμε έτσι....

χαχά τα 4 χρόνια μοιάζουν μακριά τώρα αλλά για σκέψου σε 4 χρόνια να βλέπουμε αυτά τα post ξανά...

Ναι, τώρα έριχνα κι εγώ παράλληλα μια ματιά και βρήκα ότι είναι καλό πανεπιστήμιο, σου εύχομαι τα καλύτερα greekguy!
Θυμάμαι και τα δικά μου όταν έψαχνα, μου πήρε μήνες για όλη τη διαδικασία αφού ξεκίνησα από το μηδέν
(edited 12 years ago)
Original post by Xristina
αχαχαχα καλα στα λεει, αντε, ωρα για υπνο!!
αλλα κ οι φοιτητες αποχωρουν σιγα σιγα ας ειναι μονο μια εδω :tongue: στην αγγλια ολα κλεινουν απο τις 6!!! επομενως αναγκαστικα ξεκινας τη μερα σου νωριτερα :tongue:)


Μάλλον με άκουσε και πήγε να κοιμηθεί :tongue:

Original post by Xristina

Spairos βλεπω πολλα ατομα με open applications που μπαινουν σε πολλα καλα κολλεγια, μαλακιες ελεγα για το linacre, μαλλον ειναι κυριως για τη δευτερη φουρνια!


Χαχά από το στόμα σου και στου Θεού το αυτί!
Βέβαια κάτσε να με δεχτεί η Οξφόρδη πρώτα και μετά βλέπουμε για College!
Αν κ η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από τα offers μου κι αν δεν λάβω άλλα δεν θα με πειράξει...

Original post by Xristina
Αντε με το καλο στο Christ Church!!! :tongue:

τσ τσ :biggrin:
(edited 12 years ago)

Quick Reply