The Student Room Group

Czech and Slovakian Society!

Scroll to see replies

Reply 340
Študovať v Škótsku je to isté ako študovať v Anglicku...a keď Ang. tak si človek vezme pôžičku ktorá je nastavená veľmi dobre...takže by som moc neriešil či ísť do Ang. alebo Škótska.
Ja študujem v Londýne druhý rok bakalára a neľutujem. Prvý rok mi zaplatili rodičia, druhý a tretí pôžička.
Reply 341
Original post by dawko
Študovať v Škótsku je to isté ako študovať v Anglicku...a keď Ang. tak si človek vezme pôžičku ktorá je nastavená veľmi dobre...takže by som moc neriešil či ísť do Ang. alebo Škótska.
Ja študujem v Londýne druhý rok bakalára a neľutujem. Prvý rok mi zaplatili rodičia, druhý a tretí pôžička.


požičku si si bral ako na living costs etc.? normálne z banky alebo ako? inak pracuješ? či ani nie je moc čas? :biggrin:
Reply 342
Original post by dawko
Študovať v Škótsku je to isté ako študovať v Anglicku...a keď Ang. tak si človek vezme pôžičku ktorá je nastavená veľmi dobre...takže by som moc neriešil či ísť do Ang. alebo Škótska.
Ja študujem v Londýne druhý rok bakalára a neľutujem. Prvý rok mi zaplatili rodičia, druhý a tretí pôžička.

Tak to bolo pred rokom a kazdy ma inu situaciu, vobec sa to neda povedat generalne. Ak by som to mal sgeneralizovat tak by som skor povedal ze vacsina (nad 50 percent) by si skor mala vybrat Skotsko momentalne. Ale zase aj ludia co by si ho mali vybrat si tie dovody preco neuvedomja. Takze wtw

Ja diem do Skotska lebo je to naj pre moju situaciu + je tam aj lepsi kurz pre mna (o dva roky to uz moze byt inak)
Tým že štúdium v škótsku trvá o rok dlhšie (keďže musíte študovať aj predmety ktorú nie súčasťou vašeho kurzu) moc neušetríte.
Reply 344
Ja nemam ziadne predmety vo svojom kurze co niesu sucastou mojho predmetu.
A aj v Anglicku by som studoval 4 roky v sandwichy.
+ v Skotsku ta mozu zobrat aj do Entry point 2 ak im dokazes ze mas relevatne skills alebo experience.
So IMO Skotsko>Anglicko
Ak by som bol Anglican tak Anglicko > Skotsko
Reply 345
Pozdravujem všetkých potenciálnych študentov nastupujúcich na štúdiá v UK! Rozbehla sa tu zaujímavá diskusia o financovaní štúdia, tak by som sa rada pridala, nakoľko som sa touto otázkou v poslednom čase sama aktívne zaoberala.

Škótsko je pre chudobného slovenského/českého študenta:smile: nepochybne zaujímavou voľbou - predovšetkým s ohľadom na ´´nespoplatnené štúdium´´, no konečné finančné náklady - podľa toho, kde skončíte - môžu byť pre vašu rodinu nakoniec porovnateľné, ak aj nie vyššie, než tie v Anglicku (budem uvažovať o Londýne ako finančne najnáročnejšom). Seba uvediem ako príklad.

Tento rok som sa hlásila do Londýna (UCL) a Edinburghu a na oboch mi bola ponúknutá možnosť študovať. Vzhľadom na ´´nespoplatnenosť´´ štúdia som si i ja myslela, že mojou konečnou voľbou - práve pre financie - bude Edinburgh, no vybrala som si UCL a tak Londýn. Prečo?

V odstavci vyššie som spomenula, že náklady pre ´´vašu rodinu´´ môžu byť porovnateľné, či študujete v Anglicku alebo Škótsku - toto by som chcela zdôrazniť. Nepochybne je pre nás (študentov) Anglicko drahšie, ak berieme do úvahy pôžičku od vlády, ktorú si vyberieme na školné, plus pôžičku od slovenskej banky na hradenie si životných nákladov (uvažujem tu teda o študentoch, ktorí nemôžu očakávať, že ich rodina bude každoročne dotovať sumou 5000 eur a vyššie - slovenská banka je pre nich teda jediným riešením).

Keďže však pôžička od vlády je len vašou starosťou - táto čiastka nezaťažuje vašu rodinu, ale ´´len´´ vás (a tak si musíte len vy sami zvážiť, či vám to za to stojí). Pozrime sa preto len na financie potrebné na životné náklady, a teda tie, ktoré vám musí poskytnúť vaša rodina.

Ak by ste sa pozreli na ročné náklady na porovnateľné študentské ubytovanie na spomenutých univerzitách (info na stránkach školy - single room v catered halls v Edi so zdieľanými kúpeľňami vás vyjde cez 5600 libier ročne (najviac cez 6800), v Londýne sa táto čiastka pohybuje od 6000 a viac, no pri prihlasovaní máte možnosť udať max čiastku, ktorú ste ochotní za ubytovanie zaplatiť, takže sa nemusíte obávať, že skončíte na intráku za 180 libier na týždeň:smile:), zistíte, že tieto položky sa viac-menej zhodujú, hoci, je pravda, že privátne ubytovanie (za predpokladu, že vám nevadí zdieľať byt s ôsmimi ďalšími ľuďmi) je v Edi lacnejšie (ale ťažšie sa zháňa).

Rozumný odhad pre ročné náklady na život nerozhadzovačného študenta (zahŕňam údaje z vyššie spomenutého ubytovania) je 6500 pre Edi, (8000 až) 8500 (a toto mám vypočítané:smile: - čísla vychádzajú z odhadov stanovených školou) libier pre Londýn (samozrejme, eur je to viac). Prečo teda UCL a Londýn?

Ako študenti z EU v Edi nemáme nárok na žiadne štipendiá, žiadnu finančnú výpomoc (http://www.ed.ac.uk/studying/undergraduate/fees-finance/scottish-eu/living-costs-support) - vaša rodina by vám teda musela poskytnúť približne 26000 libier na štyri roky štúdia (užívam vyššie spomenuté info - univerzitné ubytovanie je drahšie než skupinový prenájom, ktorý v nasledujúcich rokoch musíte hľadať - takto by sa celková suma znížila i na 20000). UCL (a mnoho iných anglických škôl) však rôzne formy finančnej pomoci poskytuje - napríklad, každý UCL študent, pochádzajúci z rodiny s príjmom nižším než 25000 libier za rok, dostane (od 2012) finančnú výpomoc vo výške 3500 libier, a to každý rok počas trojročného (resp. štvorročného) štúdia (nehovoriac o značných možnostiach zisku part-time job-u). Vašich londýnskych 8500 libier sa mení na 5000 (http://www.ucl.ac.uk/prospective-students/scholarships/scholarships/undergraduate/) a namiesto 25500 libier za tri roky, potrebujete naškriabať ´´len´´ 15000 (resp. 20000 za štyri roky) libier (v porovnaní s 26000 (max) v Edi to označujem za ´´len´´).

Nechcem teraz zovšeobecňovať a hovoriť, že Anglicko je (z vyššie uvažovaného pohľadu) lacnejšie (zvažovala som dva konkrétne prípady). Vaše životné náklady v Škótsku - tak aj v Edi (a takých ľudí poznám) sa reálne môžu pohybovať medzi 4000-5000 librami ročne, čo je suma, ktorú v Anglicku (asi) nikde a nikdy nedosiahnete, no je zaujímavé zvážiť vaše celkové finančné náklady vzhľadom na finančnú pomoc, ktorej sa vám od vašej školy môže dostať (- čím sa aj Londýn k tejto sume približuje, v ´´optimistickom´´ prípade ju prekonáva).

No, aby som to uzavrela, z finančného hľadiska UK (či Anglicko alebo Škótsko) očividne nie je pre každého. Vyššie spomenutých 15000 libier sa ľahko nenaškriabe. Maximálna hodnota študentskej pôžičky od slovenskej banky (s vaším rodičom ako ručiteľom) je 8500 eur, resp. 7050 libier. Kde zoberiete zvyšných 8000 libier? Jedinou možnosťou osobné zárobky, úspory a porušenie účtov - ale ani to nemusí vždy stačiť. Je predsa nonsens myslieť si, že by študent - z hoc aj dobre situovanej slovenskej rodiny - mohol od nej očakávať každoročnú dotáciu vo výške 5000 libier (či viac). Prečo? Dobre situovaná (priemerná) slovenská rodina (dvaja zarábajúci rodičia, žijú si slušne a nič im nechýba) ročný príjem medzi 13000-15000 eur (http://www.cas.sk/clanok/182699/toto-su-priemerni-slovaci-kedy-sa-zenia-kde-ziju-ako-byvaju.html). Ako by si to mohli dovoliť?

Je preto dôležité zvážiť otázku financií skôr, než sa rozhodnete, že idete študovať do UK. Hovoríte si, že predsa nejaké štipendium či grant na podporu vo vašom štúdiu predsa len zoženiete? Ale, prosím vás - sme predsa na Slovensku! Tu musím vyjadriť obdiv našim ´´českým súputníkom´´, lebo - na rozdiel od neexistujúcej slovenskej - v Česku nejaká podpora aj existuje (napr. úchvatná nadácia Zděňka Bakaly). Doteraz som narazila (sprostredkovane) len na jedinú nadáciu, ktorá podporuje Slovákov - česká ´´Nadace pro rozvoj vzdělání´´ s ´´československou pôsobnosťou´´: http://www.nadaceprovzdelani.cz/jednotlivci (štipendium vo výške max 900 eur).

Ak by som si teraz mala vybrať UK univerzitu, ktorá by bola kvalitná (veď, to je to, čo tam chceme nájsť, a prečo sa tam hlásime), no zároveň finančne dostupná, tak by som jednoznačne uvažovala o St Andrews v Škótsku. Ubytovanie s jedlom (a u mnohých to aj konečné ročné životné náklady) sa pohybuje medzi 4000-5500 librami, pričom EU študenti majú možnosť zisku štipendií (http://www.st-andrews.ac.uk/admissions/ug/feesandfunding/scholarships/), čím sa táto suma ešte znižuje. A samozrejme - bez pôžičky na školné. Veď, čo si budeme nahovárať, predstava pôžičky vo výške 27000 libier za tri roky (pri akokoľvek výhodne nastavenom formáte splácania) mi teraz spôsobuje žalúdočné vredy...:smile:

Ak ste sa náhodou dopracovali sem nakoniec, odporúčam prečítať si tento článok o štúdiu v UK:http://www.facebook.com/notes/katerina-falk/studium-na-univerzitach-ve-velke-britanii/10150877294090224?ref=nf. Pre nás idealistov rozhodne ´´dúšok reality´´.

Pozdravujem!
(Zo zvedavosti - je tu nejaký budúci UCL-ák:smile:?)
(edited 11 years ago)
Reply 346
Original post by Dominika4


Vkytnúť vaša rodina.


UCL (a mnoho iných anglických škôl - predovšetkým však tých sústredných v Lonýne) však rôzne formy finančnej pomoci poskytuje - napríklad, každý študent pochádzajúci z rodiny s príjmom nižším než 25000 libier za rok dostane finančnú výpomoc vo výške 3500 libier, a to každý rok počas trojročného štúdia. Vašich londýnskych 8500 libier sa mení na 5000.



Toto asi závisí od každej školy v anglicku individuálne však? Je to aj pre študentov z EU? lebo mám pocit že to dostávajú len uk nationals. Ale ak je to pravda, tak by to bolo super...
Reply 347
Original post by ivka
Toto asi závisí od každej školy v anglicku individuálne však? Je to aj pre študentov z EU? lebo mám pocit že to dostávajú len uk nationals. Ale ak je to pravda, tak by to bolo super...


Ahoj! Áno, závisí to od školy. UCL je super v tom, že sa profiluje ako ´´medzinárodná škola´´ (1/3 ich študentov non-UK), takže nevyhnutne musia mať schémy na ich podporu. Tu je stránka so štipendiami, ktoré poskytujú http://www.ucl.ac.uk/prospective-students/scholarships/scholarships/undergraduate/- ľahko zistíš, že dosť ´´pro-európsky´´ založený (narozdiel, napríklad, od Imperialu, kde ako študent z nedostaneš ani pencu:smile:, a ktorý by som si nemohla dovoliť) a tam zaujímavé možnosti zisku nielen prospechových, ale aj predmetových štipendií (plus, ponúkajú platené stáže - závisí to, samozrejme, aj od oboru, platené stáže ponúka aj Imperial). Schému 3500 libier (´´plus-mínus´´), ak si z finančne znevýhodnenej rodiny (podľa ich pomerov - čo v preklade na naše takmer všetci) zaviedli viaceré anglické (nie škótske) školy (viem o UCL a Oxbridge - hoci, Oxford to rozšírené aj na úľavy zo školného (od 2012 i veľmi zaujímavá finančná voľba), viac info o tom na ich stránke).
(edited 11 years ago)
Reply 348
Original post by Dominika4
Ahoj! Áno, závisí to od školy. UCL je super v tom, že sa profiluje ako ´´medzinárodná škola´´ (1/3 ich študentov non-UK), takže nevyhnutne musia mať schémy na ich podporu. Tu je stránka so štipendiami, ktoré poskytujú http://www.ucl.ac.uk/prospective-students/scholarships/scholarships/undergraduate/- ľahko zistíš, že dosť ´´pro-európsky´´ založený (narozdiel, napríklad, od Imperialu, kde ako študent z nedostaneš ani pencu:smile:, a ktorý by som si nemohla dovoliť) a tam zaujímavé možnosti zisku nielen prospechových, ale aj predmetových štipendií (plus, ponúkajú platené stáže - závisí to, samozrejme, aj od oboru, platené stáže ponúka aj Imperial). Schému 3500 libier (´´plus-mínus´´), ak si z finančne znevýhodnenej rodiny (podľa ich pomerov - čo v preklade na naše takmer všetci) zaviedli viaceré anglické (nie škótske) školy (viem o UCL a Oxbridge - hoci, Oxford to rozšírené i na úľavy zo školného, viac info o tom na ich stránke).


dík za info ale hertfordshire, kam chcem isť, nič také neponúka takže smola! :frown:
Reply 349
Inak... len tak pre zaujimavost... viem ze tu komunikujete o dolezitejsich veciach ako toto, ale uz ma to nejaky cas zaujima- no, je tu niekto okrem mna kto studuje, alebo planuje studovat, v Severnom Irsku? Bud na University of Ulster alebo na Queen's University? Lebo som tu na skole uz 3. rok, 2 roky som bola v Belfaste takmer vkuse... a este som sa so studentom-Slovakom nestretla a s Cechom len jednym, aj to tu prave koncil jediny semester co tu stravil cez ERASMUS... uz som pocula ze je to vraj neobvykle ist prave sem studovat, a naozaj si tu pripadam tak trochu 'sama' :biggrin:... Ak niekto len uvazuje o tom ze by sa tam hlasil, rada sa podelim o skusenosti alebo poradim :smile:.
Reply 350
Ludia, čo chodíte na školy, aj pracujete? sa to zvládať finančne? začínam mať obavy, kedže teraz je taká blbá doba že žiadnu prácu ani nenájdem, aj ked budem chcieť pracovať :/
Reply 351
Original post by ivka
Ludia, čo chodíte na školy, aj pracujete? sa to zvládať finančne? začínam mať obavy, kedže teraz je taká blbá doba že žiadnu prácu ani nenájdem, aj ked budem chcieť pracovať :/


Kde to pojdes?
Reply 352
Original post by ivka
Ludia, čo chodíte na školy, aj pracujete? sa to zvládať finančne? začínam mať obavy, kedže teraz je taká blbá doba že žiadnu prácu ani nenájdem, aj ked budem chcieť pracovať :/


Ahoj,

jedu v červenci do Londýna, abych si tam něco vydělala předtím než nastoupím do školy v říjnu. Většinou najdeš nějakou brigádu přímo v campusu a nebo v okolních městech... (pokud neopovrhuješ rozléváním kafe a rozvážením pizzy třeba). Ale co jsem se ptala, tak se to - jen musíš mít přesný rozpočet a nějaký základ... hodně štěstí!
Reply 353
Original post by ivka
Ludia, čo chodíte na školy, aj pracujete? sa to zvládať finančne? začínam mať obavy, kedže teraz je taká blbá doba že žiadnu prácu ani nenájdem, aj ked budem chcieť pracovať :/


Pracuju na dohodu o provedení práce (takové zaměstnání z domova pro jednu českou společnost), není to extra velká částka, ale aspoň je to flexibilní.

Myslím, že práce se najít dá, jen to chce mít trpělivost, dívat se hodně kolem sebe (leckdy i podrobně) a hlavně si sehnat něco flexibilního, protože budeš mít nejspíš hodně roztahaný rozvrh a k tomu zkoušky, takže by nebylo ideální, kdybys kvůli tomu zanedbávala školu. U nás na UCL vyvěšuje studentská unie inzeráty, kde se shání pracovní síla, a myslím, že na ostatních školách je to obdobné. Nabídka je víc než dostatečná.
Reply 354
Dnes som dostal list od SAAS ze mi zaplatia tuition fee, Weeeee :biggrin:
Reply 355
Original post by THESHade
Dnes som dostal list od SAAS ze mi zaplatia tuition fee, Weeeee :biggrin:

Kdy ti napsali že ho poslali (myslím tím kdy to napsali na webu když se tam přihlásíš). Mně řekli, že ho poslali 17., takže by mi snad měl zítra nebo pozítří přijít:smile:
Reply 356
Original post by jakubk
Kdy ti napsali že ho poslali (myslím tím kdy to napsali na webu když se tam přihlásíš). Mně řekli, že ho poslali 17., takže by mi snad měl zítra nebo pozítří přijít:smile:


10teho ho poslali a 21 mi dosiel. Malo to trvat 7 dni ale co clovek caka od Slovenskej posty :biggrin:

Ty sa kde hlasis? Mesto/Uni/Kurz?
Reply 357
Original post by THESHade
10teho ho poslali a 21 mi dosiel. Malo to trvat 7 dni ale co clovek caka od Slovenskej posty :biggrin:

Ty sa kde hlasis? Mesto/Uni/Kurz?


Edinburgh Napier University - Computing

Kam chodíš ty? (co jsem tu tak zahlédl tak se mi zdálo, že v UK studuješ)
Reply 358
Original post by jakubk
Edinburgh Napier University - Computing

Kam chodíš ty? (co jsem tu tak zahlédl tak se mi zdálo, že v UK studuješ)



Nn, mal som gap year. Teraz pojdem do UK studovat prvy krat.
Pojdem na Ethical Hacking kurs do Abertay Dundee (1hod vlakom od Edi)
aj na Napier osm sa chcel hlasit, vyzera to ako fajn Uni, ale povedal som si ze to by som asi financne nezvladal tam (1.5x vyssie living cost ako v Dundee/Glasgow)
A nepaci sa mi ze Edi nema metro :smile: Ale inac krasne mesto. je tam vela toho na obzeranie, atd. Takze urcite tam parkrat skocim pocas studia (kazdy rok to vydim aspon na dva vylety :biggrin: )
Reply 359
Original post by THESHade
Nn, mal som gap year. Teraz pojdem do UK studovat prvy krat.
Pojdem na Ethical Hacking kurs do Abertay Dundee (1hod vlakom od Edi)
aj na Napier osm sa chcel hlasit, vyzera to ako fajn Uni, ale povedal som si ze to by som asi financne nezvladal tam (1.5x vyssie living cost ako v Dundee/Glasgow)
A nepaci sa mi ze Edi nema metro :smile: Ale inac krasne mesto. je tam vela toho na obzeranie, atd. Takze urcite tam parkrat skocim pocas studia (kazdy rok to vydim aspon na dva vylety :biggrin: )

Jo takhle:smile: Tak se třeba v Edi někdy potkáme:smile:

Quick Reply

Latest