Results are out! Find what you need...fast. Get quick advice or join the chat
x

Unlock these great extras with your FREE membership

  • One-on-one advice about results day and Clearing
  • Free access to our personal statement wizard
  • Customise TSR to suit how you want to use it

Chemistry Back-Titration Question

Announcements Posted on
Find your uni forum to get talking to other applicants, existing students and your future course-mates 27-07-2015
  1. Offline

    ReputationRep:
    I am getting a stupid answer for this question. Can someone tell me where I've gone wrong or talk me through the right answer? Thanks

    Question:
    A sample of chalk weighing 0.135g was reacted with 40.00cm3 of 1mol/l hydrochloric acid (an excess). After the reaction was complete the solution was transferred to a 250cm3 volumetric flask and made up to the mark with distilled water. 25.00cm3 portions of this solution were then titrated against 0.15mol/l sodium hydroxide using methyl orange as the indicator. An average of 25cm3 of the sodium hydroxide was required.
    Calculate the percentage purity of the chalk.

    My Answer:
    HCl + NaOH --> H2O + NaCl
    1 mol HCl reacts with 1 mol NaOH
    No. moles NaOH = 0.15 x 0.025 = 0.00375mol
    0.00375 mol HCl reacts with 0.00375 mol NaOH

    0.00375 mol in 1/10 of reacted solution
    0.0375 mol in reacted solution
    No. moles HCl = 0.04 x 1 = 0.04 mol
    No. moles HCl reacted = 0.04 - 0.037 = 0.003 mol

    CaCO3 + 2HCl --> CaCl2 + CO2 + H2O
    1 mol CaCO3 reacts with 2 mol HCl
    0.0015 mol reacts with 0.003 mol HCl

    1 mol CaCO3 = 100g
    0.0015 mol = 0.15g

    This would give 0.15/0.135x100 which is 111.11% purity. This is stupid :rolleyes:
  2. Offline

    ReputationRep:
    Hi,
    When you did the subtraction for the moles of HCL, you left out a decimal place. put it back in and there are:
    0.0025moles of HCL reacted
    /2 =0.00125moles of CaCO3 on the 0.135g sample
    =0.125g of calcium carbonate in the sample
    % purity = 0.125/0.135 x 100
    =92.6% pure (3sf)
    Hope that helps!
  3. Offline

    ReputationRep:
    (Original post by chris-carnage)
    I am getting a stupid answer for this question. Can someone tell me where I've gone wrong or talk me through the right answer? Thanks

    Question:
    A sample of chalk weighing 0.135g was reacted with 40.00cm3 of 1mol/l hydrochloric acid (an excess). After the reaction was complete the solution was transferred to a 250cm3 volumetric flask and made up to the mark with distilled water. 25.00cm3 portions of this solution were then titrated against 0.15mol/l sodium hydroxide using methyl orange as the indicator. An average of 25cm3 of the sodium hydroxide was required.
    Calculate the percentage purity of the chalk.
    My answer:

    Total moles of HCl = 0.04 x 1 = 0.04 mol
    Moles of NaOH in the titre = 0.025 x 0.15 = 0.00375
    Therefore moles of NaOH requiired to neutralise all of the excess acid = 0.0375 mol
    Acid used up in the reaction = 0.04 - 0.0375 = 0.0025 mol

    CaCO3 + 2HCL = products

    Mol of CaCO3 = 0.00125 (Mr = 100)

    Mass = 0.125g
    percent purity = 0.125/0.135 * 100 = 92.6%

    My Answer:
    HCl + NaOH --> H2O + NaCl
    1 mol HCl reacts with 1 mol NaOH
    No. moles NaOH = 0.15 x 0.025 = 0.00375mol
    0.00375 mol HCl reacts with 0.00375 mol NaOH

    0.00375 mol in 1/10 of reacted solution
    0.0375 mol in reacted solution
    No. moles HCl = 0.04 x 1 = 0.04 mol
    No. moles HCl reacted = 0.04 - 0.037 = 0.003 mol (here you have rounded the 0.0375)

    CaCO3 + 2HCl --> CaCl2 + CO2 + H2O
    1 mol CaCO3 reacts with 2 mol HCl
    0.0015 mol reacts with 0.003 mol HCl

    1 mol CaCO3 = 100g
    0.0015 mol = 0.15g

    This would give 0.15/0.135x100 which is 111.11% purity. This is stupid :rolleyes:
  4. Offline

    ReputationRep:
    (Original post by charco)
    My answer:

    Total moles of HCl = 0.04 x 1 = 0.04 mol
    Moles of NaOH in the titre = 0.025 x 0.15 = 0.00375
    Therefore moles of NaOH requiired to neutralise all of the excess acid = 0.0375 mol
    Acid used up in the reaction = 0.04 - 0.0375 = 0.0025 mol

    CaCO3 + 2HCL = products

    Mol of CaCO3 = 0.00125 (Mr = 100)

    Mass = 0.125g
    percent purity = 0.125/0.135 * 100 = 92.6%
    Thank you Didn't realise rounding could cause such a problem! (I probably should though!)
Updated: April 5, 2010
TSR Support Team

We have a brilliant team of more than 60 Support Team members looking after discussions on The Student Room, helping to make it a fun, safe and useful place to hang out.

Poll
Would you consider Clearing if you missed your offer?
Results and Clearing

Results are coming...

No sweat. Here's all you need to make sure you're ready

new on tsr

What's your life ambition?

Graduating, travelling, owning a business?

Study resources
x

Think you'll be in clearing or adjustment?

Hear direct from unis that want to talk to you

Get email alerts for university course places that match your subjects and grades. Just let us know what you're studying.

Quick reply
Reputation gems: You get these gems as you gain rep from other members for making good contributions and giving helpful advice.