The Student Room Group

Czech and Slovakian Society!

Scroll to see replies

Reply 380
Original post by Dominika4
Ja sa len obávam ako to celé prebehne. Neviem ako to bolo pre teba, keď si sa po prvýkrát prihlasovala, no pre EU študentov tento rok zverejnili tlačivá koncom marca/začiatkom apríla (už sa nepamätám presne). 17 apríla som to poslala, mali to obdržať 20, a teraz treba 6 týždňov čakať (tak uvádzajú na prihláške). ´´Sranda´´ je, že deadline na prihlasovanie pre nových študentov je 31 máj, takže ak sa niečo s mojou prihláškou ´´pokašle´´, ja sa to dozviem po tomto dátume, a to chcem vidieť ako by sa mi toto podarilo vyriešiť...Stačí sa pozrieť na ich facebook stránku http://www.facebook.com/SFEngland - na nich sa valí jedna sťažnosť za druhou...Hoci, neviem, či je to len môj ´´pocit´´ - zväčša tam píšu len ľudia, ktorí s nimi majú problémy, takže - pár stovák (na základe facebook-u) sťažností vzhľadom na cca. milión prihlášok, ktoré musia riešiť? - neviem, aký postoj k tomu zaujať...Som zvedavá ako sa to skončí v mojom prípade...:smile:


prihlášku na student finance musím poslat do 31 mája????
Reply 381
Original post by Dominika4
Ja sa len obávam ako to celé prebehne. Neviem ako to bolo pre teba, keď si sa po prvýkrát prihlasovala, no pre EU študentov tento rok zverejnili tlačivá koncom marca/začiatkom apríla (už sa nepamätám presne). 17 apríla som to poslala, mali to obdržať 20, a teraz treba 6 týždňov čakať (tak uvádzajú na prihláške). ´´Sranda´´ je, že deadline na prihlasovanie pre nových študentov je 31 máj, takže ak sa niečo s mojou prihláškou ´´pokašle´´, ja sa to dozviem po tomto dátume, a to chcem vidieť ako by sa mi toto podarilo vyriešiť...Stačí sa pozrieť na ich facebook stránku http://www.facebook.com/SFEngland - na nich sa valí jedna sťažnosť za druhou...Hoci, neviem, či je to len môj ´´pocit´´ - zväčša tam píšu len ľudia, ktorí s nimi majú problémy, takže - pár stovák (na základe facebook-u) sťažností vzhľadom na cca. milión prihlášok, ktoré musia riešiť? - neviem, aký postoj k tomu zaujať...Som zvedavá ako sa to skončí v mojom prípade...:smile:


aha to vidím super. ja že mám čas aj cez prázdniny, mne jeden chalan hovoril že si to minulý rok v juli podával... super zachvátila ma panika :biggrin:::biggrin:D
Reply 382
jak sa mám v tomto vyznať??
The deadline for new full-time students is 31 May 2012. The deadline for continuing full-time students is 29 June 2012.

a hned pod tým je že

The latest you can apply for student finance
You can apply for student finance:
up to nine months after the start of the academic year if you’re a full-time student


Tak kedy teda? :biggrin:

EDIT: tu na TSR som našla

"The final deadline for new full-time students to applyonlinefor 2012/13 student finance is 31 May 2012."

Takže ja dávam iba poštou nie? Lebo ked som sa prihlásila na SFE tak ma odkázalo aj tak na tu stranku s prihláškami "papierovými".

A ešte tiež ako som sa registrovala na SFE a mám tam to number mám ho dať aj do tej prihlášky? či je mi tam nannič?
(edited 11 years ago)
Reply 383
Original post by ivka
jak sa mám v tomto vyznať??
The deadline for new full-time students is 31 May 2012. The deadline for continuing full-time students is 29 June 2012.

a hned pod tým je že

The latest you can apply for student finance
You can apply for student finance:
up to nine months after the start of the academic year if you’re a full-time student

Tak kedy teda? :biggrin:


To mas samozrejme najistejsie, to druhe sa ta netyka a to tretie podla mna ani oni nevedia co trepu
Reply 384
Wow, having skimmed through the entire thread I now know how two of my mates feel when they get togther and their girlfriends chat to each other in Czech...

Which kind of brings me to an observation of mine, I don't think I've met any Czech guys over here in the UK, or to be precise London. I think that there was a Czech girl that I used to see every Friday night at the Electric Ballroom in Camden that worked as an au-pair that I kept on (unsucessfully) trying to get to come home with me. But other than my mates girlfriends and their (female) friends I don't think I've met any other Czechs here... So do I just not notice the guys, do they stay in Czech or go somewhere else or something?


As far as other Europeans go my observations are largely based on the kids that go to the same school or nursery as my girls. But there are loads of Polish families, at least one Russian family, Slovenians, Macedonians, Spanish and Italian (although those are just the fathers), actually I also know at least one family that the guy is English and his wife is Polish.

Actually in London, at least from my experience families that are 100% English are the exception rather than the norm, and even then the chances are they aren't from London anyway...

Even with myself, I've lived in London more than anywhere else. But my maternal Grandfather was Polish, my maternal Grandmother German, and my mother was born and raised in Wales which makes it interesting when the six nations is on as my dad's side of the family is about as English as you could get. Well except my grandmother was born in new Jersey, and apart from that I was born in Malaysia....


But anyway, unfortunately as with most Englishmen my ability with other languages extends about as far as ordering a drink in French or German and that's about it really. I really must get around to learning Klingon and teaching it to my daughters, then we can talk behind people's backs and have people frowning at us as they think we're choking on a chicken bone or something... :wink:
Reply 385
Original post by ivka
jak sa mám v tomto vyznať??
The deadline for new full-time students is 31 May 2012. The deadline for continuing full-time students is 29 June 2012.

a hned pod tým je že

The latest you can apply for student finance
You can apply for student finance:
up to nine months after the start of the academic year if you’re a full-time student


Tak kedy teda? :biggrin:

EDIT: tu na TSR som našla

"The final deadline for new full-time students to applyonlinefor 2012/13 student finance is 31 May 2012."

Takže ja dávam iba poštou nie? Lebo ked som sa prihlásila na SFE tak ma odkázalo aj tak na tu stranku s prihláškami "papierovými".

A ešte tiež ako som sa registrovala na SFE a mám tam to number mám ho dať aj do tej prihlášky? či je mi tam nannič?


TheSHade pravdu. Viem, že je to mätúce - na ich stránke nájdeš rozdielne informácie týkajúce sa toho istého. Komunikovala som s nimi cez ich facebook stránku, aby som si to všetko ujasnila, takže - áno, deadline je 31 máj. Prihláška pre EU študentov je len v papierovej podobe (k nej pridávaš evidenciu o národnosti - kópia občianskeho preukazu potvrdená notárom s tlačivom ´´certifier´s checklist´´ - všetko na ich stránke). Po spracovaní tvojej prihlášky ti bude zaslaný ´´confirmation list´´ s heslami, ktorými si aktivuješ svoj nimi vytvorený online účet. Keď sa prihlasuješ papierovo - po prvýkrát - nemôžeš tam dať ´´Customer Reference Number´´, lebo ho nemáš (bude ti pridelené).:smile:
Reply 386
Original post by Dominika4
TheSHade pravdu. Viem, že je to mätúce - na ich stránke nájdeš rozdielne informácie týkajúce sa toho istého. Komunikovala som s nimi cez ich facebook stránku, aby som si to všetko ujasnila, takže - áno, deadline je 31 máj. Prihláška pre EU študentov je len v papierovej podobe (k nej pridávaš evidenciu o národnosti - kópia občianskeho preukazu potvrdená notárom s tlačivom ´´certifier´s checklist´´ - všetko na ich stránke). Po spracovaní tvojej prihlášky ti bude zaslaný ´´confirmation list´´ s heslami, ktorými si aktivuješ svoj nimi vytvorený online účet. Keď sa prihlasuješ papierovo - po prvýkrát - nemôžeš tam dať ´´Customer Reference Number´´, lebo ho nemáš (bude ti pridelené).:smile:


A ked som sa tam registrovala tak je to pruser? :biggrin:

A ešte pár otázok.. občiansky iba oskenovat a stým ist za notárom?

Dalej, vo formulári je že škola, course atd atd. Ak som si ešte nevybrala aj tak to tam mám napísať?

A ešte že oni potom rozhodujú o tom že či ti dajú požičku alebo nie? či to je len potom formalita a čakáš kým ti príde list že ano, máte to vybavené bla bla?

Posielala si to prvou triedou? Do kedy to asi prišlo??
(edited 11 years ago)
Reply 387
Original post by ivka
A ked som sa tam registrovala tak je to pruser? :biggrin:

A ešte pár otázok.. občiansky iba oskenovat a stým ist za notárom?

Dalej, vo formulári je že škola, course atd atd. Ak som si ešte nevybrala aj tak to tam mám napísať?

A ešte že oni potom rozhodujú o tom že či ti dajú požičku alebo nie? či to je len potom formalita a čakáš kým ti príde list že ano, máte to vybavené bla bla?

Posielala si to prvou triedou? Do kedy to asi prišlo??


Čo sa registrovania týka - mne bolo povedané, že sa ako EU študent nemôžeš prihlásiť/zaregistrovať online, takže som to ani neskúšala, a teda neviem, čo v tvojom prípade znamená ´´zaregistrovala som sa´´. Ak si si len vytvorila heslo, a ďalej si sa nedostala, nemal by to byť problém - toto heslo si si zrejme vytvorila vrámci konta pre UK študentov, a ak si nedávala o sebe špecifické informácie, potom - myslím - je to akoby si ani ´´nebola´´ v systéme. Ak si si ale nie istá, zavolaj si na linku pre EU študentov - tam ti to pomôžu vyriešiť...Áno, občiansky oskenovať a dať potvrdiť notárovi spolu s tlačivom, ktoré som ti spomenula v predošlej správe (všetky tieto info na stránke pre EU študentov, kde si zrejme bola). Čo sa zadávania kurzu/školy týka - vypisuješ info pre svoju ´´firm choice´´. Ak sa stane, že pôjdeš na svoju ´´insurance´´ a nie ´´firm´´, stačí kontaktovať SFE a oznámiť im zmenu, plus vyplniť potrebné tlačívá (opäť, všetko na ich stránke)...Áno, rozhodovanie o pôžičke/výške pôžičky je viac-menej formalita, samozrejme, za predpokladu, že si sa prihlásila včas a splnila všetky podmienky (dodala potrebné tlačivá)...Posielala som to cez Slovenskú poštu - služba Easy Express EU, dodanie 3 dni, cena 15 eur.

link pre EU študentov: http://www.direct.gov.uk/en/EducationAndLearning/UniversityAndHigherEducation/StudentFinance/StudentsFromOtherEUCountries/DG_200379
(edited 11 years ago)
Reply 388
Original post by Dominika4
Čo sa registrovania týka - mne bolo povedané, že sa ako EU študent nemôžeš prihlásiť/zaregistrovať online, takže som to ani neskúšala, a teda neviem, čo v tvojom prípade znamená ´´zaregistrovala som sa´´. Ak si si len vytvorila heslo, a ďalej si sa nedostala, nemal by to byť problém - toto heslo si si zrejme vytvorila vrámci konta pre UK študentov, a ak si nedávala o sebe špecifické informácie, potom - myslím - je to akoby si ani ´´nebola´´ v systéme. Ak si si ale nie istá, zavolaj si na linku pre EU študentov - tam ti to pomôžu vyriešiť...Áno, občiansky oskenovať a dať potvrdiť notárovi spolu s tlačivom, ktoré som ti spomenula v predošlej správe (všetky tieto info na stránke pre EU študentov, kde si zrejme bola). Čo sa zadávania kurzu/školy týka - vypisuješ info pre svoju ´´firm choice´´. Ak sa stane, že pôjdeš na svoju ´´insurance´´ a nie ´´firm´´, stačí kontaktovať SFE a oznámiť im zmenu, plus vyplniť potrebné tlačívá (opäť, všetko na ich stránke)...Áno, rozhodovanie o pôžičke/výške pôžičky je viac-menej formalita, samozrejme, za predpokladu, že si sa prihlásila včas a splnila všetky podmienky (dodala potrebné tlačivá)...Posielala som to cez Slovenskú poštu - služba Easy Express EU, dodanie 3 dni, cena 15 eur.

link pre EU študentov: http://www.direct.gov.uk/en/EducationAndLearning/UniversityAndHigherEducation/StudentFinance/StudentsFromOtherEUCountries/DG_200379


NO tak mna sa to opýtalo či chcem prepojit tu prihlášku s ucas prihláškou čo som dala že ano... a ptoom som vlastne odpovedala na pár otázok a vyhodilo ma to na túto stránku že si mám podat toto tlačivo ..tak dufam že to bude v pohode :smile:

Application form a ten evidence mám poslat separatne na iné adresy či v jednej obálke na tu adresu čo je v AF?

v tej sekcii že give details of your residence and WHY you where there.. tam mám dat iba adresu, a odkedy dokedy iba tie tri roky? a reason? oh... panika! :biggrin:
(edited 11 years ago)
Reply 389
Wow, teraz som fakt len vdacny za SAAS :biggrin: A to som si myslel what a pain in the arse ... ale kukam ze na tom niesme az tak zle :wink:

Drzim palce ench sa nic nedos*re, GL s papierovackamy
Reply 390
Original post by THESHade
Wow, teraz som fakt len vdacny za SAAS :biggrin: A to som si myslel what a pain in the arse ... ale kukam ze na tom niesme az tak zle :wink:

Drzim palce ench sa nic nedos*re, GL s papierovackamy


Dík, hlavne super teraz pred maturami:biggrin: ale tak apríl tiež matury, takže od blázinca nemám daleko :biggrin:
Reply 391
Original post by ivka
NO tak mna sa to opýtalo či chcem prepojit tu prihlášku s ucas prihláškou čo som dala že ano... a ptoom som vlastne odpovedala na pár otázok a vyhodilo ma to na túto stránku že si mám podat toto tlačivo ..tak dufam že to bude v pohode :smile:

Application form a ten evidence mám poslat separatne na iné adresy či v jednej obálke na tu adresu čo je v AF?

v tej sekcii že give details of your residence and WHY you where there.. tam mám dat iba adresu, a odkedy dokedy iba tie tri roky? a reason? oh... panika! :biggrin:


V prihláške máš všetky potrebné informácie - je tam udané, že evidenciu máš zaslať spolu s prihláškou na tú-ktorú adresu. Žiadajú potvrdenie o rezidencii len za posledné tri roky, reason: living with family...:smile:
Reply 392
Uf, dobre...chcela som sa to opýtať neskôr, no naskytla sa príležitosť v podobe oznamu: ´´London rooftops to carry missiles during Olympic Games´´ (http://www.guardian.co.uk/sport/2012/apr/29/london-rooftops-missiles-olympic-games)...

Toto je určené pre tých, ktorí študujete (žijete) v Londýne, možno špecificky študentov UCL (z neskôr ozrejmených dôvodov).

Rada by som, ak by ste sa mohli s nami (okej, so mnou) podeliť o svoju skúsenosť z Londýna, konkrétne na tému ´´Londýn a bezpečnosť´´. Ťažko by som dokázala pochopiť, ak by sa niektorí z vás pri zvažovaní a v konečnom dôsledku výbere školy/štúdia v Londýne nezaoberali touto tematikou a ja by som k tomu chcela zaujať informovaný postoj.

Po 2001 sa ľudia majú ´´na pozore´´ a myšlienka ´´čo ak...´´ nás zrejme neopustí - no vieme, že týmto sa to neskončilo - prišiel Madrid 2004, a áno, Londýn 2005.

UCL je situovaná priamo v centre a útoky z 2005 sa odohrali v jej bezprostrednom okolí (pochopiteľne - práve preto, lebo ´´je to centrum´´ - množstvo ľudí, turisti, stanice a zastávky). Neobávate sa, že by sa to mohlo zopakovať? (rozhodne nie iracionálna obava)...(pomyslieť na to - chce sa mi zvracať...)

Zaujímalo by ma teda, ako vy vnímate (alebo ste uvažovali o) ´´Londýn 2005 a jeho dôsledky´´, no predovšetkým, aká je vaša každodenná/doterajšia skúsenosť s Londýnom a ´´realitou londýnskeho života´´. Sama som ho nezažila, tak neviem, čo očakávať...

Pochádzať zo slovenského/českého ´´mestečka´´, kde udalosťou dňa je hormonálne rozbúrený adolescent, ktorý neuvoľní miesto staršej občianke v električke, vyvolávajúc tak pobúrenie miestneho osadenstva, sa javí ako ´´z iného sveta´´ v porovnaní s predstavou bezuzdných drogových dílerov, pofidérnych kriminálnikov a ´´krstných otcov londýnskych zákutí´´. Ako hovoríme tu u nás, na Slovensku: ´´Veruže, to ti je iná káva, človeče!´´

Som zvedavá na vaše postrehy...

Pozdravujem!
(edited 11 years ago)
Reply 393
Original post by Dominika4
V prihláške máš všetky potrebné informácie - je tam udané, že evidenciu máš zaslať spolu s prihláškou na tú-ktorú adresu. Žiadajú potvrdenie o rezidencii len za posledné tri roky, reason: living with family...:smile:


Dík!! :smile:

Inak stalo sa ti že sa ti niektoré veci tam nezmestili v počítači napísať? alebo čísla že ti nešli napísať správne??
Reply 394
Ahojte, ešte posledná otázka ohladom student finance... na poslednej strane tie dve mená kontaktov musím vyplňať??
Reply 395
Original post by Dominika4
TheSHade pravdu. Viem, že je to mätúce - na ich stránke nájdeš rozdielne informácie týkajúce sa toho istého. Komunikovala som s nimi cez ich facebook stránku, aby som si to všetko ujasnila, takže - áno, deadline je 31 máj. Prihláška pre EU študentov je len v papierovej podobe (k nej pridávaš evidenciu o národnosti - kópia občianskeho preukazu potvrdená notárom s tlačivom ´´certifier´s checklist´´ - všetko na ich stránke). Po spracovaní tvojej prihlášky ti bude zaslaný ´´confirmation list´´ s heslami, ktorými si aktivuješ svoj nimi vytvorený online účet. Keď sa prihlasuješ papierovo - po prvýkrát - nemôžeš tam dať ´´Customer Reference Number´´, lebo ho nemáš (bude ti pridelené).:smile:


"certifier´s checklist" som NIKDE na stránke nenašla...


EDIT: to mám :biggrin:
(edited 11 years ago)
Reply 396
takže celý certfier checklist mi je asi na jedno velké nič lebo čo som bola u piatich notárov, tak ani jeden nebol ochotný mi niečo také podpísať takže nemám šajnu čo robiť.
Reply 397
Original post by ivka
takže celý certfier checklist mi je asi na jedno velké nič lebo čo som bola u piatich notárov, tak ani jeden nebol ochotný mi niečo také podpísať takže nemám šajnu čo robiť.


Co vím, tak můžeš s kopií občanky nebo pasu za nějakým učitelem a říct mu, ti to potvrdí a podepíše (a nejspíš i orazítkuje). Aspoň tak jsem to řešila já, protože v ČR se taky nemůže vidimovat dokument s fotkou.
Reply 398
Original post by Ivanka
Co vím, tak můžeš s kopií občanky nebo pasu za nějakým učitelem a říct mu, ti to potvrdí a podepíše (a nejspíš i orazítkuje). Aspoň tak jsem to řešila já, protože v ČR se taky nemůže vidimovat dokument s fotkou.


ja som bola u viacerých a jeden povedal že mi to nepotvrdia a u druhého notára mi to potvrdili v pohode. Len ten certifier checklist nechceli podpísať. takže ak to dám učitelovi tak mi to uznajú? ty si s tým problem nemala?
Reply 399
Original post by ivka
ja som bola u viacerých a jeden povedal že mi to nepotvrdia a u druhého notára mi to potvrdili v pohode. Len ten certifier checklist nechceli podpísať. takže ak to dám učitelovi tak mi to uznajú? ty si s tým problem nemala?


Přiznám se, že teďka nevím, co ten certifier's checklist je, každopádně podle nějakých stránek jsem našla seznam povolání, která opravňují k podepsání vidimovaných dokumentů a takových věcí... Možná tam spadá i ten certifier's checklist. Zkus se podívat na Google, snad tehdá zadávala "certified copy Great Britain".

Quick Reply

Latest