The Student Room Group

Czech and Slovakian Society!

Scroll to see replies

Reply 440
Original post by THESHade
Ja vybavujem vsetkych moznych zubarov teraz tu pretoze toje tam najdrahsie a najhorsie
+ cela ta ich health care tam nestoji za vela, teda aspon v Eng, uvidim ako to bude v Skotsku.


to je jasné, tiež si chcem všetko, čo sa dá, vybaviť tu...no ideš sa dávať očkovať?
Reply 441
Original post by Dominika4
to je jasné, tiež si chcem všetko, čo sa dá, vybaviť tu...no ideš sa dávať očkovať?


JA uz asi som, ale aj ak by som nebol tak by som pravdepodobne nesiel... To sa vacsinou ockuje do krajin ako Egypt. Netvrdim ze ti to nepomoze or smth ale pokial si nebola doteraz tak to mas viacmenej to iste ako kebyze ostavas na Svk IMO. Ale mozem sa mylit :smile: Ale ak ti to nezrusi ziadne plany a vsetko stihas, atd. tak sa chod, nic za to asi nedas. Len neviem ci nahodou to netreba pichnut trikrat v urcitom rozmedzi.
Reply 442
Myslím, že nějaké extra očkování není potřeba, možná jedině pokud bys šla studovat medicínu nebo něco, kde byla vystavena rizikovým vlivům. Každopádně britské zdravotnictví stojí za zlámanou grešli, o slovenském nic nevím, ale předpokládám, že bude lepší.
Reply 443
V UK doktora ani neuvidis (pokial neni Poliak) ak neumieras.
Reply 444
Original post by THESHade
V UK doktora ani neuvidis (pokial neni Poliak) ak neumieras.


no tak to je dobre vedieť....takže, čo teraz ostáva? ´´pašovať´´ zásoby paralenu cez hranice?:smile: Neviete, či nejaké obmedzenia na to, koľko/akých liekov je možné brať (cez ryanair, samozrejme - ja si to čeknem, len či náhodou nemáte nejaké info...)
Reply 445
Original post by Dominika4
no tak to je dobre vedieť....takže, čo teraz ostáva? ´´pašovať´´ zásoby paralenu cez hranice?:smile: Neviete, či nejaké obmedzenia na to, koľko/akých liekov je možné brať (cez ryanair, samozrejme - ja si to čeknem, len či náhodou nemáte nejaké info...)


Tak ako lieky ti daju, ale taky co sestricka uzna za vhodne, a sestricka sa rozhodne ci umieras alebo nie. Ak neumieras, tak ti ona predpise. Vacsinou predpisuju na vsetko to iste :biggrin:

Ale inac mozno na Univerzitach budu lepsi doktory ... netreba panikarit :smile:
A aj ak nie, tak ked budes mat chripku tak si spravisl slepaciu polievku a neni problem. Ale zo krabicku s roznych liekov si asi zober. Nikdy nevies ked sa ti zide daky ibalgin.
Reply 446
Original post by THESHade
Tak ako lieky ti daju, ale taky co sestricka uzna za vhodne, a sestricka sa rozhodne ci umieras alebo nie. Ak neumieras, tak ti ona predpise. Vacsinou predpisuju na vsetko to iste :biggrin:

Ale inac mozno na Univerzitach budu lepsi doktory ... netreba panikarit :smile:
A aj ak nie, tak ked budes mat chripku tak si spravisl slepaciu polievku a neni problem. Ale zo krabicku s roznych liekov si asi zober. Nikdy nevies ked sa ti zide daky ibalgin.


počúvaj, ty si nejaký informovaný:smile:...odkiaľ máš takéto ´´kuloárne´´ informácie:smile:?....už si v UK žil, či len cez známych?
Reply 447
Original post by Dominika4
počúvaj, ty si nejaký informovaný:smile:...odkiaľ máš takéto ´´kuloárne´´ informácie:smile:?....už si v UK žil, či len cez známych?


Parkrat som tam uz bol, zije mi tam Ujo uz zopar rokov a zopar byvalych spoluziakov tam studuje. Ale s doktormi somtu cest nastastie zatial nemal :smile:

Ale tak urcite sa tu dakdo kto studuje vyjadri ohladne Uni doktorov kedze to moze byt uplne ine. A mozno len znamy mali vkuse smolu na doktorov :biggrin: Ale doteraz si pochvalovali iba polskych doktorov :biggrin:
Reply 448
Original post by THESHade
Parkrat som tam uz bol, zije mi tam Ujo uz zopar rokov a zopar byvalych spoluziakov tam studuje. Ale s doktormi somtu cest nastastie zatial nemal :smile:

Ale tak urcite sa tu dakdo kto studuje vyjadri ohladne Uni doktorov kedze to moze byt uplne ine. A mozno len znamy mali vkuse smolu na doktorov :biggrin: Ale doteraz si pochvalovali iba polskych doktorov :biggrin:


ok :smile: - tak teda dúfam, že ich ani počas svojho pobytu potrebovať nebudeš....želám všetko dobré!
Reply 449
Zdravím! Zaujímalo by ma, neviete náhodou niekto, aký je rozdiel (ak vôbec nejaký je) medzi prídavnými menami ´´Slovak´´ a ´´Slovakian´´ (ich použitím)? Ja som doteraz - v odvolaní sa na seba - používala len ´´Slovak´´, no v komunikácii s Angličanmi som postrehla, že zakaždým použili len ´´Slovakian´´ - napr. your ´´Slovakian Matura Exams´´. tieto slová navzájom zameniteľné?
Reply 450
Original post by Dominika4
Zdravím! Zaujímalo by ma, neviete náhodou niekto, aký je rozdiel (ak vôbec nejaký je) medzi prídavnými menami ´´Slovak´´ a ´´Slovakian´´ (ich použitím)? Ja som doteraz - v odvolaní sa na seba - používala len ´´Slovak´´, no v komunikácii s Angličanmi som postrehla, že zakaždým použili len ´´Slovakian´´ - napr. your ´´Slovakian Matura Exams´´. tieto slová navzájom zameniteľné?


Ty si strasne slusna baba LD Vzdy sa pozdravis :wink:

Ale to by inak zaujimalo aj mna :smile: Tiez som pouzival len Slovak a ked daky non-native speaker povedal Slovakian tak hned som si myslel ze spravil chybu :smile:
Reply 451
Original post by Dominika4
Zdravím! Zaujímalo by ma, neviete náhodou niekto, aký je rozdiel (ak vôbec nejaký je) medzi prídavnými menami ´´Slovak´´ a ´´Slovakian´´ (ich použitím)? Ja som doteraz - v odvolaní sa na seba - používala len ´´Slovak´´, no v komunikácii s Angličanmi som postrehla, že zakaždým použili len ´´Slovakian´´ - napr. your ´´Slovakian Matura Exams´´. tieto slová navzájom zameniteľné?


čo ja viem tak oficialne je to Slovak, ale všetci používajú Slovakian z dovodu mne neznámeho..asi nejaký zvyk alebo čo :biggrin:
Reply 452
Jeeee, jsem vedel, ze neco takovyho najdu tady na forech... :biggrin:
Reply 453
Ahoj, nevite nekdo jestli Anglie neposkytuje studentum z EU nejake prispevky? Vsichni moji kamaradi neco dostavaji a ja od CR nedostanu ani korunu, i s tema studentskejma pujckama u nas je to problem.
Reply 454
Original post by MJay91
Ahoj, nevite nekdo jestli Anglie neposkytuje studentum z EU nejake prispevky? Vsichni moji kamaradi neco dostavaji a ja od CR nedostanu ani korunu, i s tema studentskejma pujckama u nas je to problem.


http://www.direct.gov.uk/en/EducationAndLearning/UniversityAndHigherEducation/StudentFinance/index.htm?PRO=hp&CRE=pop

Tam jsou stranky pro statni pujcky na studium pro EU studenty... Ja budu posilat v pondeli, nejak jsem pozapomnela, ale snad to staci vyridit nez v rijnu zacne skola. Muzou ti pujcit az do 9tis liber na studium, ale ne na ubytovani... Tam Ti snad muze pomoct skola s scholarships and bursaries...
Jinak to chce asi hodne setrit - o co se snazim marne pul roku hhh! Kam se chystas na skolu?
Reply 455
Original post by hatterska
http://www.direct.gov.uk/en/EducationAndLearning/UniversityAndHigherEducation/StudentFinance/index.htm?PRO=hp&CRE=pop

Tam jsou stranky pro statni pujcky na studium pro EU studenty... Ja budu posilat v pondeli, nejak jsem pozapomnela, ale snad to staci vyridit nez v rijnu zacne skola. Muzou ti pujcit az do 9tis liber na studium, ale ne na ubytovani... Tam Ti snad muze pomoct skola s scholarships and bursaries...
Jinak to chce asi hodne setrit - o co se snazim marne pul roku hhh! Kam se chystas na skolu?


Ahoj,

diky za odpoved. Ja zacinam v zari studovat druhym rokem na Northumbria University. O tech pujckach na skolny vim, jinak bych si to nemohl nikdy dovolit :colondollar: Kam se chystas ty?
Reply 456
Original post by MJay91
Ahoj,

diky za odpoved. Ja zacinam v zari studovat druhym rokem na Northumbria University. O tech pujckach na skolny vim, jinak bych si to nemohl nikdy dovolit :colondollar: Kam se chystas ty?


A kolik ti uhradili, jestli se muzu zeptat? Ja jsem trochu nervozni, ze mi neuhradi 100% skolneho, to si muzu zase vybalit kufry... A co presne si jim poslal jako potvrzeni o prijemu rodicu - vyplatni pasky normalne? dik dk
Ja se chystam na Reading - dejiny umeni a literatura. Oxford pry az na postgrd. :smile: Tesim se hrozne, jsem ze skoly par let, tak jsem docela zvedava!
Reply 457
Original post by hatterska
A kolik ti uhradili, jestli se muzu zeptat? Ja jsem trochu nervozni, ze mi neuhradi 100% skolneho, to si muzu zase vybalit kufry... A co presne si jim poslal jako potvrzeni o prijemu rodicu - vyplatni pasky normalne? dik dk
Ja se chystam na Reading - dejiny umeni a literatura. Oxford pry az na postgrd. :smile: Tesim se hrozne, jsem ze skoly par let, tak jsem docela zvedava!


Ahoj, ja jsem vubec vyplatni pasky posilat nemusel. Stacilo jen vyplnit osobni udaje jako jmeno, bydliste, skola etc. a vyplatili mi plnou castku. Je ale pravda, ze ja o to zadal jeste tehdy, kdyz skolny bylo £3375.
Reply 458
Original post by Chiseph
Ahoj,

Jsem z Prahy ale nerekla bysem ze jsem Ceska, protoze moje rodice jsou Vietnamci a zacinala jsem chodit do anglicky skoly kdyz mi bylo 4. Studuju v internatni skole v Anglii uz 6 let, a pristi rok bude muj posledni. Chci studovat francoustinu a cestinu v Oxfordu a zejtra zacnu letni kurz cestiny u univerzity karlova... doufam ze ziskam uroven B2 :smile: vite jestli za to dostanu UCAS body??

Diky moc and I hope this makes sense...? :biggrin:


I don't think you'd get UCAS points for a course at Charles University. I'm not aware of there being any official Czech language testing system but I might be wrong. Nonetheless I'm fairly sure that the course will be helpful either way, Oxford doesn't accept people based on their UCAS point scores only, remember ;-)
Reply 459
Original post by Chiseph
oh, I meant differently- I was wondering whether I'd get UCAS points for attaining a B2 standard as certified by CEFR. Do you know if UK unis recognise it? If not, I'm not going to bother paying an extra 3000kc for taking the exam.

This was posted from The Student Room's Android App on my Galaxy Nexus


Well I did my English as B2 via school and it got accepted as a proof of English proficiency so most Unis surely accept it (U will have to get an official translation though) but if it`s worth it ... well, it comes to what u need it for.

Quick Reply

Latest