Results are out! Find what you need...fast. Get quick advice or join the chat
Hey there Sign in to join this conversationNew here? Join for free

Confused about points & BTEC

Announcements Posted on
    • Thread Starter
    • 0 followers
    Offline

    ReputationRep:
    Hiya.


    I have finished my first year at college & waiting to return for my final year.

    I got my certificate for my first year... overall a pass, but there are 9 units in the first year and I got merit in two of these & passed 7.

    So how many points have I gained from my first year?

    Starting to worry abit, as I didn't try my best in first year and need to know how much I have to make up in second year.


    Thanks for any help.
    • 0 followers
    Offline

    ReputationRep:
    heya. I've just finished my btec course and the grading went 6 points for each pass, 12 each merit and 18 each distinction. So with ur marks you should have 66 points. Though it does depend on your number of guided learning hours, mine was a fulltime course and counted in the 60 band so yours should be the same.
    To get an MMM you need 180 points. i wouldnt worry if i was you though in my opinion btec was quite easy to get a good grade in, i didnt try that hard in my second year, too easily distracted and i ended up getting DDM so you'll be fine
    • Thread Starter
    • 0 followers
    Offline

    ReputationRep:
    Hiya, thanks for the reply that was really helpful! Yeah mine is the full time aswell for learning hours... Kinda worrying more now though, 66 is low! haha but I'll just do better in the second year.

    How do they work out the final grading at the end like DDM, MMM etc? Like how do they put it into three grades?

    I'm so clueless with all of this :s !
    • 0 followers
    Offline

    ReputationRep:
    No problem They work out the final three grades by the number of points you get. when i was at college my head of course gave me a sheet that gave all the points and their equivalent grades and what they are as UCAS points.
    108-131 points = PPP = 120 ucas points
    132-155 = MPP = 160 ucas points
    156-179 = MMP = 200 ucas points
    180-203 = MMM = 240 ucas points
    204-227 = DMM = 280 ucas points
    228-251 = DDM = 320 ucas points
    252-324 = DDD = 360 ucas points

    There's no need to worry even if you just work hard enough to get merits you'll still get an MMP comfortably with 1 or 2 distinctions you'll get MMM which for 4 of my choices was the entry requirement Hope that helps you
    • Thread Starter
    • 0 followers
    Offline

    ReputationRep:
    Ah that's great!

    Made things alot clearer for me, thank you very much!! xx
    • 1 follower
    Online

    ReputationRep:
    <Cx, You started Sept 10 I assume. I hope this helps.
    D=9
    M=8
    P=7
    the units are with 10
    2*8*10=160
    7*7*10=490
    810points
    sorry
    • Thread Starter
    • 0 followers
    Offline

    ReputationRep:
    Ohh, now I'm confused again haha!

    Yes, I started Sept' 10.
    • 0 followers
    Offline

    ReputationRep:
    Kpusa1981, did it wrong
    <3x, you nine Ds next year than you would have 8*2=16*10=160 & 7*7= 49*10=490 which is 650 last year and this and next year if 9*10=90 90*10=900; 650+900=1550 D*DD

    If you got 6 Ds and 3 Ms 9*6=54 54*10=540 8*3=24 24*10=240 540+240=780 490+780=1370 MMP

    For this year you 650 BTEC earned points.
    What subject are you doing?
    • Thread Starter
    • 0 followers
    Offline

    ReputationRep:
    :s

    I am doing business studies.

    Really not understanding all this tbh haha.
    • 0 followers
    Offline

    ReputationRep:
    You figure the overall grade in new BTEC qualification.
    Which really goes like this:
    P=7 which you multiply that 10 credits
    M=8 " " " " " " " " " " " " " " " " " " " " "
    D=9 " " " " " " " " " " " " " " " " " " " " "
    Than you add each unit up to get.
    In your case to this point
    7*10= 70 70*7= 490
    8*10= 80 80*2= 160
    490+160= 650
    next year
    8*10= 80 80*9= 720
    650+720= 1370
    1370 MMP
    MMP = 200 UCAS points BB A-level
    or
    90*10= 900
    650+900= 1550 D*DD
    D*DD = 380 UCAS points A*AA or A*A*B
    That is the best can do.
    • 0 followers
    Offline

    ReputationRep:
    (Original post by <3x)
    :s

    I am doing business studies.

    Really not understanding all this tbh haha.
    Hey, I just finished doing BTEC National Diploma in Business Level 3 about two months ago.

    Pass = 6 BTEC points
    Merit = 12 BTEC points
    Distinction = 18 BTEC Points

    You currently have 66 BTEC points at the end of year 1.

    108-131 = PPP = 120 UCAS points
    132-155 = MPP = 160 UCAS points
    156-179 = MMP = 200 UCAS points
    180-203 = MMM = 240 UCAS points
    204-227 = DMM = 280 UCAS points
    228-251 = DDM = 320 UCAS points
    252-324 = DDD = 360 UCAS points

    If you want to secure a place in any decent universities I advise on getting DMM and above.

    In order to get DMM (280 UCAS points) you need to achieve at least 138 BTEC points in your second year. This is just above double your BTEC points from your first year.

    I achieved DDM (320 UCAS points). I created a blog to help students on the course and allow them access to my two years worth of coursework, it also has some tips that I thought would be useful.

    Check it out if you want: www.btecnationalbusiness.wordpre ss.com

    Good luck!
    • 0 followers
    Offline

    ReputationRep:
    (Original post by Hatton)
    Hey, I just finished doing BTEC National Diploma in Business Level 3 about two months ago.

    Pass = 6 BTEC points
    Merit = 12 BTEC points
    Distinction = 18 BTEC Points

    You currently have 66 BTEC points at the end of year 1.

    108-131 = PPP = 120 UCAS points
    132-155 = MPP = 160 UCAS points
    156-179 = MMP = 200 UCAS points
    180-203 = MMM = 240 UCAS points
    204-227 = DMM = 280 UCAS points
    228-251 = DDM = 320 UCAS points
    252-324 = DDD = 360 UCAS points

    If you want to secure a place in any decent universities I advise on getting DMM and above.

    In order to get DMM (280 UCAS points) you need to achieve at least 138 BTEC points in your second year. This is just above double your BTEC points from your first year.

    I achieved DDM (320 UCAS points). I created a blog to help students on the course and allow them access to my two years worth of coursework, it also has some tips that I thought would be useful.

    Check it out if you want: www.btecnationalbusiness.wordpre ss.com

    Good luck!
    The grading for who started September 2010 which is different and goes this way.
    10 times the number of points earned and than multiplied by number of times you get 9,8, and 7. Lastly you add up the subtotals.
    9x10=90 90x6=540
    8x10=80 80x9=720
    7x10=70 70x3=210
    540+720+210=1470 BTEC points DDM
    UCAS Points 320 DDM equiv. AAC or ABB

    UNDER THE OLD SYSTEM
    18x6=108
    12x9=108
    6x3=18
    108+108+18=234 BTEC Points DDM
    UCAS Points 320 DDM equiv. AAC or ABB
    • 1 follower
    Online

    ReputationRep:
    (Original post by Hatton)
    Hey, I just finished doing BTEC National Diploma in Business Level 3 about two months ago.

    Pass = 6 BTEC points
    Merit = 12 BTEC points
    Distinction = 18 BTEC Points

    You currently have 66 BTEC points at the end of year 1.

    108-131 = PPP = 120 UCAS points
    132-155 = MPP = 160 UCAS points
    156-179 = MMP = 200 UCAS points
    180-203 = MMM = 240 UCAS points
    204-227 = DMM = 280 UCAS points
    228-251 = DDM = 320 UCAS points
    252-324 = DDD = 360 UCAS points

    If you want to secure a place in any decent universities I advise on getting DMM and above.

    In order to get DMM (280 UCAS points) you need to achieve at least 138 BTEC points in your second year. This is just above double your BTEC points from your first year.

    I achieved DDM (320 UCAS points). I created a blog to help students on the course and allow them access to my two years worth of coursework, it also has some tips that I thought would be useful.

    Check it out if you want: www.btecnationalbusiness.wordpre ss.com

    Good luck!
    You finished two months ago so you started under the old setup. The UCAS points are right but the BTEC points are wrong. She Started her BTEC infall of 2010.
    • 1 follower
    Offline

    ReputationRep:
    When you find a resource for this new D* D* D*
    Criteria please message me!
    It doesn't say anything on ucas?

Reply

Submit reply

Register

Thanks for posting! You just need to create an account in order to submit the post
  1. this can't be left blank
    that username has been taken, please choose another Forgotten your password?
  2. this can't be left blank
    this email is already registered. Forgotten your password?
  3. this can't be left blank

    6 characters or longer with both numbers and letters is safer

  4. this can't be left empty
    your full birthday is required
  1. By joining you agree to our Ts and Cs, privacy policy and site rules

  2. Slide to join now Processing…

Updated: August 26, 2011
New on TSR

Have a UCAS application question?

Post it in our dedicated forum

Article updates
Reputation gems:
You get these gems as you gain rep from other members for making good contributions and giving helpful advice.