Results are out! Find what you need...fast. Get quick advice or join the chat
Hey there! Sign in to have your say on this topicNew here? Join for free to post

The takeaway tax: How price of your hot lunchtime snack will go up 20 per cent!! :O

Announcements Posted on
    • 7 followers
    Offline

    ReputationRep:
    (Original post by Steevee)
    That's because you are not being too smart about it. Veg and meat bought in bulk does, almost always, work out cheaper and more nutritious than ready meals. Of course, if buying in bulk is not an option, then you may have a point.
    It costs more to cook them though. Not to mention the fact that buying in bulk means you have to transport the stuff back home. How do people with not much money do that? By car? By taxi? How much does a taxi cost? Moreover, as someone who is unemployed, it is far cheaper for me not to buy in bulk, as some days looking for reduced items is often the only option. I think the same goes for students as well; they also have to budget and look out for the offers.
    • 7 followers
    Offline

    ReputationRep:
    (Original post by Steezy)
    As somebody else replied, I think the difference here is that I'm talking about a weekly shop. Where £1 bananas covers my week of breakfast, £1 peppers £1 onions £1 mushrooms, £1 tomatoes £1 pasta and say £5 meat could cover lunch and dinner for the week. Then add another £1 for pineapple & £1 for a melon & that's desert.

    I'll add on another £2 for unseen variances.

    So that's what, £15 for a very nutritious, healthy weekly diet compared to a ready made curry (which only covers dinner), which gives you hardly any vitamins, minerals, etc, costing £2.50 a week, remembering that only covers your dinner.
    How many bananas do you have for breakfast? That just would not sustain me. Not even two would for breakfast. Let's say three bananas for breakfast. That's 50p (or more) gone in one breakfast. The cheapest hand of bananas I can buy is usually a pound, perhaps a little bit more. That pound would last me just two days. On my budget buying what you buy would not make any financial sense. I can get a tin of sradines for 39p and that would do one breakfast. I would get my veg frozen, a mixture of veg, for just £1 at the freezer shops. £5 for meat is just expensive. That's almost 3 days of meals for me. No. Instead I would get two trays of tempura batter fish for just £2; I would 7 packets of noodles, that's £3. I would then get two Quorn Lasagnes, that's £2.

    I can get a ready made curry for just £1. If I had to get the raw ingredients to make that curry, plus the cost to cook the stuff, I would be losing money. The last time I did that I was spending up to £6 just on the ingredients alone.
    • 5 followers
    Offline

    ReputationRep:
    Greggs wouldn't do this to me
    • 11 followers
    Offline

    ReputationRep:
    (Original post by roodootoo)
    You clearly aren't going to just eat a plate of carrots and brocolli for your tea are you?
    The same is true of rice, pasta and potato.
    • 9 followers
    Offline

    ReputationRep:
    (Original post by Martyn*)
    How many bananas do you have for breakfast? That just would not sustain me. Not even two would for breakfast. Let's say three bananas for breakfast. That's 50p (or more) gone in one breakfast. The cheapest hand of bananas I can buy is usually a pound, perhaps a little bit more. That pound would last me just two days. On my budget buying what you buy would not make any financial sense. I can get a tin of sradines for 39p and that would do one breakfast. I would get my veg frozen, a mixture of veg, for just £1 at the freezer shops. £5 for meat is just expensive. That's almost 3 days of meals for me. No. Instead I would get two trays of tempura batter fish for just £2; I would 7 packets of noodles, that's £3. I would then get two Quorn Lasagnes, that's £2.

    I can get a ready made curry for just £1. If I had to get the raw ingredients to make that curry, plus the cost to cook the stuff, I would be losing money. The last time I did that I was spending up to £6 just on the ingredients alone.
    I get about 10 bananas for £1 which is two per weekday (weekends I don't have breakfast).

    You have sardines for breakfast?

    Anyway no offence but I'm getting a bit bored of this argument. You probably can get cheaper food, I'm just saying it isn't really that expensive to live healthy.
    • 1 follower
    Offline

    ReputationRep:
    (Original post by runlop)
    So it would appear the budget is going to make a quick stop by the old Gregs a bit more expencive! Hot food bought from bakeries and supermarkets is to become more costly thanks to George Osborne's Budget, it emerged today.

    The Chancellor has decided that VAT at 20 per cent should be added to all hot takeaway food, not just products sold by fast food chains.

    What are your thoughts on this? my thoughts are noooooooooooooooo!

    article explaining the tax increase below...

    http://theoffshoreonline.com/article...ill-go-20-cent
    Vat has been chargeable on most hot food takeways for a considerable number of years-Fish & Chips, Chinese carry outs, Indian carry outs etc have all had to account for vat. The rule changes merely close a number of loopholes in what has for years been the charging structure, it levels the playing field between all suppliers of hot food taken away.

    It therefore appears that the public have been complicit in tax avoidance just like their evil rich counterparts.
    • 9 followers
    Offline

    ReputationRep:
    The Chancellor is basically asking "why the **** don't you get a meal deal from Boots instead you fatsos?"
    • 1 follower
    Offline

    ReputationRep:
    If the Labour party had not ****ed up our economy then we would not be in the situation
    • 0 followers
    Offline

    ReputationRep:
    Having to survive on £10 for lunch for five days is going to be impossible now. I'll have to live off sandwiches.
    • 1 follower
    Offline

    ReputationRep:
    (Original post by Steezy)
    As somebody else replied, I think the difference here is that I'm talking about a weekly shop. Where £1 bananas covers my week of breakfast, £1 peppers £1 onions £1 mushrooms, £1 tomatoes £1 pasta and say £5 meat could cover lunch and dinner for the week. Then add another £1 for pineapple & £1 for a melon & that's desert.

    I'll add on another £2 for unseen variances.

    So that's what, £15 for a very nutritious, healthy weekly diet compared to a ready made curry (which only covers dinner), which gives you hardly any vitamins, minerals, etc, costing £2.50 a week, remembering that only covers your dinner.
    in some ways I envy you

    But then again I don't think I could plan that well!
    • 9 followers
    Offline

    ReputationRep:
    (Original post by Stevo112)
    in some ways I envy you

    But then again I don't think I could plan that well!
    I don't really either. I mean that's a guideline for a cheap healthy diet but obviously mine varies. Sometimes I don't want to cook & have pizza or chicken & chips. And for lunch I'll have beans on toast sometimes (I work in an office so it's a bit easier to eat and prepare healthy food). But I do eat about 7 fruit & veg a day.

    I'm just pointing out that people complain that healthy food is expensive when really, fruit & Veg if bought in bulk, can be very cheap.
    • 2 followers
    Offline

    ReputationRep:
    (Original post by Steevee)
    The same is true of rice, pasta and potato.
    nope, I'll have a nice pasty.
    • 37 followers
    Offline

    ReputationRep:
    But I like cheese and onion pasties... They've already gone up in price I remember them being about 60p and sausage rolls being 45p. Back in the day!:cry2:
    • 1 follower
    Offline

    ReputationRep:
    I can see many bakeries closing down and thousands of job losses. Yay, the money earned from this VAT can now go towards benefits for these unemployed people. We should just raise VAT to 100% on everything and let half the country live on benefits from the increased tax revenue.

    I already find Greggs products to be ridiculously expensive for what you get. Their recent price increase was pushing the limits of what I was willing to pay. If they suddenly go up by 20% I will no longer be buying their stuff. I can't be the only person who will stop either.
    • 1 follower
    Offline

    ReputationRep:
    (Original post by Martyn*)
    How many bananas do you have for breakfast? That just would not sustain me. Not even two would for breakfast. Let's say three bananas for breakfast. That's 50p (or more) gone in one breakfast. The cheapest hand of bananas I can buy is usually a pound, perhaps a little bit more. That pound would last me just two days. On my budget buying what you buy would not make any financial sense. I can get a tin of sradines for 39p and that would do one breakfast. I would get my veg frozen, a mixture of veg, for just £1 at the freezer shops. £5 for meat is just expensive. That's almost 3 days of meals for me. No. Instead I would get two trays of tempura batter fish for just £2; I would 7 packets of noodles, that's £3. I would then get two Quorn Lasagnes, that's £2.

    I can get a ready made curry for just £1. If I had to get the raw ingredients to make that curry, plus the cost to cook the stuff, I would be losing money. The last time I did that I was spending up to £6 just on the ingredients alone.
    If you want a cheap and nutritious breakfast, just buy a big sack of porridge. Get it when student loan comes in, and it'll last all year. I will be the first to admit that it is very bland, however.
    • 11 followers
    Offline

    ReputationRep:
    (Original post by Planar)
    If you want a cheap and nutritious breakfast, just buy a big sack of porridge. Get it when student loan comes in, and it'll last all year. I will be the first to admit that it is very bland, however.
    Add sugar. But then I guess it becomes unhealthy after. :dry:
    • 1 follower
    Offline

    ReputationRep:
    (Original post by Mr Smurf)
    Add sugar. But then I guess it becomes unhealthy after. :dry:
    I usually add salt and then wolf it down as quickly as possible. I don't even chew it. Usually it's a bit of a waste to eat food without tasting it, but porridge doesn't have any flavour anyway.
    • 33 followers
    Offline

    ReputationRep:
    What a stupid idea, along with alcohol pricing. If people want to eat takeaways, they will. In order to combat obesity we need to encourage changes in eating behaviour, rather than more and more taxation that only penalises everyone.
    • 0 followers
    Offline

    ReputationRep:
    I speak on behalf of the whole of Britain's 98% obese majority in saying that the news is truly devastating..

    I mean, paying an extra 20% for cheap fatty lard? Scandalous.

Reply

Submit reply

Register

Thanks for posting! You just need to create an account in order to submit the post
  1. this can't be left blank
    that username has been taken, please choose another Forgotten your password?
  2. this can't be left blank
    this email is already registered. Forgotten your password?
  3. this can't be left blank

    6 characters or longer with both numbers and letters is safer

  4. this can't be left empty
    your full birthday is required
  1. By joining you agree to our Ts and Cs, privacy policy and site rules

  2. Slide to join now Processing…

Updated: March 26, 2012
New on TSR

The future of apprenticeships

Join the discussion in the apprenticeships hub!

Article updates
Useful resources
Reputation gems: You get these gems as you gain rep from other members for making good contributions and giving helpful advice.