Hey there Sign in to join this conversationNew here? Join for free

Simple question

Announcements Posted on
Study Help needs new mods! 14-04-2014
Post on TSR and win a prize! Find out more... 10-04-2014
    • Thread Starter
    • 0 followers
    Offline

    ReputationRep:
    This question is simple yet im having trouble figuring it out:

    A large carton of orange juice contains 1.8L and is priced at £2.10
    A small carton of range juice contains 1200ml and is priced at £1.25
    Which size of carton offers better value for money?

    Please show your working out.
    • 40 followers
    Offline

    ReputationRep:
    Do you know how many ml are in a litre

    You need to either do ml divided by pence ... this would give you the amount per penny so you would want the larger

    Or you need to do pence/ml ... this would give you the cost per ml so you would want the smaller


    The key is to be consistent (do the division the same way round) and then to realise that whatever you divide by is the "per" quantity
    • 3 followers
    Offline

    ReputationRep:
    If you still need the working after reading TenOfThem's post (note that I did "per pound" instead of "per pence"):
    Spoiler:
    Show

    So the volume-per-pound is volume/price.

    For the large carton, the volume is 1800 mL and the price is £2.1
    Thus, the volume/price=1800/2.1=857.14mL/£

    For the small carton, the volume is 1200 mL and the price is £1.25
    Thus, the volume/price=1200/1.25=960mL/£

    Since the number for the small carton is higher than the number for the large carton, the small carton gives more volume (a measurement for value) "for money".
    • 0 followers
    Online

    ReputationRep:
    (Original post by TwlilightLoz)
    This question is simple yet im having trouble figuring it out:

    A large carton of orange juice contains 1.8L and is priced at £2.10
    A small carton of range juice contains 1200ml and is priced at £1.25
    Which size of carton offers better value for money?

    Please show your working out.
    Large carton:
    1.8*1000= 1800ml
    1800ml=£2.10
    Divide both sides by 1800ml to work out price of 1ml juice in large carton:

    1ml=£0.001166666666666666666666 66666667

    Small carton:
    1200ml=£1.25
    Divide both sides by 1200 to work out price of 1ml juice in small carton:

    1ml=£0.001041666666666666666666 66666667

    Now as 1ml is cheaper with the small cartion, the small cartion's better value for money.

Reply

Submit reply

Register

Thanks for posting! You just need to create an account in order to submit the post
  1. this can't be left blank
    that username has been taken, please choose another Forgotten your password?

    this is what you'll be called on TSR

  2. this can't be left blank
    this email is already registered. Forgotten your password?

    never shared and never spammed

  3. this can't be left blank

    6 characters or longer with both numbers and letters is safer

  4. this can't be left empty
    your full birthday is required
  1. By completing the slider below you agree to The Student Room's terms & conditions and site rules

  2. Slide the button to the right to create your account

    Slide to join now Processing…

    You don't slide that way? No problem.

Updated: June 19, 2012
Article updates
Reputation gems:
You get these gems as you gain rep from other members for making good contributions and giving helpful advice.