The Student Room Group

Η Ελληνική Κοινωνία

Scroll to see replies

Original post by GrandPessimist
Hello everyone!!

Είμαι η Αngelin που σπουδάζω στο Birmingham...

Απλά, επειδή είμαι πανέξυπνη, ξέχασα και τον κωδικό μου για το λογαριασμό και το email που είχα δηλώσει και τώρα δεν μπορώ να τον ανακτήσω...


ααααα εσυ εισαι;;; λολ....
Original post by Dr.Quantum
Ξέρει κανείς πότε πρέπει να κάνουμε αίτηση στην student finance για το φοιτητικό δάνειο; Και επίσης, όταν πηγαίνω να κάνω apply μου ζητάει National Insurance Number, που θα το βρω αυτό;



Για τους Ευρωπαίους οι αιτήσεις για το δάνειο γίνονται μέσω ταχυδρομείου. Πρέπει να εκτυπώσεις την αίτηση EU14N να την συμπληρώσεις μαζί με τα απαραίτητα δικαιολογητικά και να τους την στείλεις.

https://www.gov.uk/student-finance-forms
By the way, με δέχτηκαν στο Cardiff για Biology.

Υπάρχει κανείς άλλος που πρόκειται να πάει φέτος εκεί? Ή που να το δέχτηκαν πρόσφατα? :cute:
Original post by *Corinna*
Peterhouse



Χαχαχα λιγα θελεις ρε :tongue:


Το συγκεκριμμένο ευτυχώς έχει πολύ ανταγωνιστικές τιμές γιατί υπάρχουν άλλα που είναι πολύ ακριβότερα. Βέβαια παρ'όλα αυτά, φυσικά μου φαίνεται απίστευτο για ένα δωματιάκι που δεν είναι καν κέντρο κι έχει τόση απόσταση από το πανεπιστήμιο να δίνω τόσα πολλά...
(edited 9 years ago)
Original post by GrandPessimist
Hello everyone!!

Είμαι η Αngelin που σπουδάζω στο Birmingham...

Απλά, επειδή είμαι πανέξυπνη, ξέχασα και τον κωδικό μου για το λογαριασμό και το email που είχα δηλώσει και τώρα δεν μπορώ να τον ανακτήσω...


welcome back :smile:
Original post by jackharkness
για τους ευρωπαίους οι αιτήσεις για το δάνειο γίνονται μέσω ταχυδρομείου. πρέπει να εκτυπώσεις την αίτηση eu14n να την συμπληρώσεις μαζί με τα απαραίτητα δικαιολογητικά και να τους την στείλεις.

https://www.gov.uk/student-finance-forms


Never mind :smile:
(edited 9 years ago)
Αν πας στο λινκ και βάλεις EU Student και όλα αυτά σε οδηγεί στο να κατεβάσεις την αίτηση.

Τους ρώτησα και στο twitter και μου είπαν το ίδιο. https://twitter.com/SF_England/status/458607697009852416

Άλλά ένας Studence Finance Advisor σε ενα thread εδώ μέσα λέει ότι μπορείς Online. Και τώρα να πω την αλήθεια μπερδεύτηκα.

Στην ιστοσελίδα γράφτηκα και εγώ, και μπορώ και να συμπληρώσω τα στοιχεία μου αλλά μου βγάζει Country of Nationality: United Kingdom. Δεν με αφήνει να το αλλάξω...

Τους έγραψα νέο πόστ εδώ στο site αλλά δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα...
Original post by JackHarkness
Αν πας στο λινκ και βάλεις EU Student και όλα αυτά σε οδηγεί στο να κατεβάσεις την αίτηση.

Τους ρώτησα και στο twitter και μου είπαν το ίδιο. https://twitter.com/SF_England/status/458607697009852416

Άλλά ένας Studence Finance Advisor σε ενα thread εδώ μέσα λέει ότι μπορείς Online. Και τώρα να πω την αλήθεια μπερδεύτηκα.

Στην ιστοσελίδα γράφτηκα και εγώ, και μπορώ και να συμπληρώσω τα στοιχεία μου αλλά μου βγάζει Country of Nationality: United Kingdom. Δεν με αφήνει να το αλλάξω...

Τους έγραψα νέο πόστ εδώ στο site αλλά δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα...


Και εγώ το ίδιο παρατήρησα στο προφίλ.. Country of Nationality: United Kingdom !

Αν και ήμουν σίγουρος ότι όταν άρχισα την αίτηση είχα πατήσει για EU Students (είχα δει πάντως ότι και άλλοι EU Students είχαν κάνει αίτηση online).

Τι να πω, υποθέτω πως πρέπει να εκτυπώσω τις 20+ σελίδες και να τους τις στείλω. Εν τω μεταξύ δε με αφήνει να ακυρώσω την αίτηση στο Student Finance.

Ενημέρωσέ με αν λάβεις κάποια απάντηση.

EDIT: Είδα και τα tweets, δε θα βάλω αυτό που έχει στην αίτησή μου γιατί όπως τους είπες και εσύ στο προφίλ έχει λάθος το CoN!
(edited 9 years ago)
Το ίδιο πρόβλημα είχα. Μου είπαν ότι η αίτηση που θα στείλουμε με ταχυδρομείο θα παρακάμψει/υπερισχύσει αυτής στο site τους. Και μετά απ'ότι κατάλαβα στην αίτηση θα πρέπει να βάλουμε και το CRN Number που βγήκε γιατί δεν θα βγει άλλο μετά.

Εντομεταξύ, διάβασα ότι κάποιοι τη συμπληρώνουν στον υπολογιστή και την εκτυπώνουν με τα στοιχεία, το οποίο μου φάνηκε περίεργο αλλά ο τρόπος που το συζητούσαν ήταν σαν να είναι δεδομένο ότι πρέπει να το κάνεις έτσι... Περιμένω και σε αυτό απάντηση από το SFE.

Για να δούμε...!
Original post by JackHarkness
Το ίδιο πρόβλημα είχα. Μου είπαν ότι η αίτηση που θα στείλουμε με ταχυδρομείο θα παρακάμψει/υπερισχύσει αυτής στο site τους. Και μετά απ'ότι κατάλαβα στην αίτηση θα πρέπει να βάλουμε και το CRN Number που βγήκε γιατί δεν θα βγει άλλο μετά.

Εντομεταξύ, διάβασα ότι κάποιοι τη συμπληρώνουν στον υπολογιστή και την εκτυπώνουν με τα στοιχεία, το οποίο μου φάνηκε περίεργο αλλά ο τρόπος που το συζητούσαν ήταν σαν να είναι δεδομένο ότι πρέπει να το κάνεις έτσι... Περιμένω και σε αυτό απάντηση από το SFE.

Για να δούμε...!


Μακάρι να τελειώνουμε γρήγορα και με αυτό το θέμα γιατί δεν έχω καθόλου όρεξη να τρέχω για τα χαρτιά σε ένα μήνα που αρχίζουν οι εξετάσεις. Το ξέρω, μπορούμε να κάνουμε αιτήσεις μέχρι Σεπτέμβρη αλλά καλό θα ήταν αν ξεμπερδεύαμε από τώρα.:redface:

Άσχετο.. απάντηση περιμένεις στο tweet σου;
(edited 9 years ago)
Παιδιά εγώ το κάνω online από εδώ https://www.gov.uk/apply-online-for-student-finance#before-you-start , δε φαίνεται να μην πηγαίνει κάτι καλά. Έχω μπερδευτεί.
Επίσης, το National Insurance Number που ζητάει πως θα το βγάλω;
Original post by Dr.Quantum
Παιδιά εγώ το κάνω online από εδώ https://www.gov.uk/apply-online-for-student-finance#before-you-start , δε φαίνεται να μην πηγαίνει κάτι καλά. Έχω μπερδευτεί.
Επίσης, το National Insurance Number που ζητάει πως θα το βγάλω;


Αν κάνεις λίγο scroll down στη σελίδα που έβαλες θα δεις ότι EU Students δεν μπορούν να κάνουν αίτηση online.
Οκ thanks έχεις δίκιο.

Το Custome Reference Number to αφήνω κενό έτσι;
Άρχισα ήδη αίτηση online και έχω υποτίθεται τον συγκεκριμένο αριθμό, να υποθέσω ότι δεν ισχύει;
Original post by Dr.Quantum
Οκ thanks έχεις δίκιο.

Το Custome Reference Number to αφήνω κενό έτσι;
Άρχισα ήδη αίτηση online και έχω υποτίθεται τον συγκεκριμένο αριθμό, να υποθέσω ότι δεν ισχύει;


Εγώ που τους ρώτησα είπαν ότι εάν έχεις ήδη φτιάξει ένα CRN θα πρέπει να συνεχίσεις να το χρησιμοποιείς γιατί αυτό δεν αλλάζει ποτέ.

Αλλά το θέμα είναι ότι το συγκεκριμένο CRN συνδέεται μεν με τα στοιχεία μου αλλλά σε αυτά τα στοιχεία φένεται ότι έχω εθνικότητα UK. :s-smilie::confused:
paidia xerei kanis pote tha mas stili to SFE application g to 2014/15? ime continuing student, persy mou to xan steili kapou to fevruario nomizw, fetos akoma tipota...einai kaneis se paromoia katastash?
Γεια ! Εκανα αίτηση και με δέχτηκαν στο kent αλλα επειδή θελω το 2014 να ασχοληθώ με τον εθελοντισμό και να τακτοποιήσω και κάποια θέματα έκανα defer μέχρι τον Σεπτέμβριο του 2015. Πιστεύετε οτι το να κανει κάποιος ενα gap year ειναι άσκοπη σπατάλη ; Σκοπεύει κανείς να κανει/εχει κανει gap year ?
Original post by kostasxantho
Γεια ! Εκανα αίτηση και με δέχτηκαν στο kent αλλα επειδή θελω το 2014 να ασχοληθώ με τον εθελοντισμό και να τακτοποιήσω και κάποια θέματα έκανα defer μέχρι τον Σεπτέμβριο του 2015. Πιστεύετε οτι το να κανει κάποιος ενα gap year ειναι άσκοπη σπατάλη ; Σκοπεύει κανείς να κανει/εχει κανει gap year ?


Σαφώς και δεν είναι άσκοπη σπατάλη. Στην Αγγλία το φαινόμενο του "gap year" δεν είναι σπάνιο· πολλοί μαθητές το επιλέγουν και αξιοποιούν τους 9 μήνες (Σεπτ.-Μάιο/Ιούνιο) είτε δουλεύοντας (work experience) είτε ταξιδεύοντας σε ξένες χώρες (συνήθως Αυστραλία και Αμερική).

Μπορείς να το σκεφτείς και ως ένα χρονικό διάστημα για ξεκούραση, πάντως αν θες τη γνώμη μου το να κάθεσαι όλους αυτούς τους μήνες ανενεργός, περιμένοντας πότε θα έρθει ο Σεπτέμβρης του 2015 για να πας στο Kent, τότε πρόκειται για σπατάλη.
Original post by kostasxantho
Γεια ! Εκανα αίτηση και με δέχτηκαν στο kent αλλα επειδή θελω το 2014 να ασχοληθώ με τον εθελοντισμό και να τακτοποιήσω και κάποια θέματα έκανα defer μέχρι τον Σεπτέμβριο του 2015. Πιστεύετε οτι το να κανει κάποιος ενα gap year ειναι άσκοπη σπατάλη ; Σκοπεύει κανείς να κανει/εχει κανει gap year ?


τι ειδους εθελοντισμο σκοπευεις να κανεις;
Original post by *Corinna*
τι ειδους εθελοντισμο σκοπευεις να κανεις;


Σκέφτομαι ή στο χαμόγελο του παιδιού ή στον ερυθρό Σταύρο (κοινωνική πρόνοια) ή σε κάποια ομάδα open dialogue περιβαλλοντικών οργανώσεων. Αν και περισσότερο σκέφτομαι τα δυο πρώτα. Έχεις να προτείνεις εσυ κατι ?
Original post by kostasxantho
Σκέφτομαι ή στο χαμόγελο του παιδιού ή στον ερυθρό Σταύρο (κοινωνική πρόνοια) ή σε κάποια ομάδα open dialogue περιβαλλοντικών οργανώσεων. Αν και περισσότερο σκέφτομαι τα δυο πρώτα. Έχεις να προτείνεις εσυ κατι ?


οχι απο περιεργεια ρωτησα.

Quick Reply

Latest