The Student Room Group

Η Ελληνική Κοινωνία

Scroll to see replies

ναι. ρώτησα κάτι λογιστές και μου είπαν αυτό το πράγμα.
Is that sure? Δηλαδή δε θα δικαιούμαστε τον βασικό της Αγγλίας που είναι 5,03/h (νομίζω) λίρες εώς τα 21;
Original post by Luffy_San
ναι. ρώτησα κάτι λογιστές και μου είπαν αυτό το πράγμα.


αυτο το πραμα δεν παιζει να ισχυει με την καμια!!
Original post by *corinna*
αυτο το πραμα δεν παιζει να ισχυει με την καμια!!


και για εμέ κουφό ακούγεται... έτσι μου είπαν.. :s
Original post by Luffy_San
και για εμέ κουφό ακούγεται... έτσι μου είπαν.. :s


εγω που δουλεψα εδω δεν με ρωτησαν καν αν δουλεψα σε αλλες χωρες, πως θα το ξερουν δηλαδη? Βεβαια εγω δεν πληρωσα φορους γιατι ηταν λιγοτερο απο το ελαχιστο εισοδημα.
Παιδια, λιγο ακυρο με αυτο που συζητατε αλλα θα παει κανεις απο εσας φετος στο clearing ή εχει περασει κανεις αυτη την διαδικασια? Οτι συμβουλη εχετε ειναι ευπρόσδεκτη! :smile:
Σχετικά με την διπλή φορολογία, αυτό είναι λάθος.
http://www.forologikanea.gr/news/forologia-katoikon-eksoterikou/

Ένα από τα πολλά αποτελέσματα της αναζήτησης "φορολογία κατοίκων εξωτερικού" στο Google.

Εν ολίγοις, αν βρίσκεσαι σε χώρα που έχει συνάψει συμβάσεις περί αποφυγής διπλής φορολόγησης (ΣΑΔΦ) με την Ελλάδα και έχεις διαμείνει στην εν λόγω χώρα λιγότερο από 183 μέρες ανά ημερολογιακό έτος, παίρνεις μια βεβαίωση από την ξένη εφορία ότι απέδωσες φόρο εισοδήματος εκεί και εκπίπτει από τον ελληνικό.
Αν βρίσκεσαι περισσότερες από 183 μέρες στο ξένο κράτος κάνεις αίτηση για να ενταχθείς στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού όπου από την στιγμή που θα γίνει αυτό δεν πληρώνεις φόρο εισοδήματος στην Ελλάδα.
Αν είσαι στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού και έχεις περιουσία στην Ελλάδα (ακίνητα, καταθέσεις) πρέπει να ορίσεις αντίκλητο στην Ελλάδα και να κάνεις δήλωση (χωρίς να χρειάζεται να αναφέρεις εισόδημα για να φορολογηθείς για την περιουσία και μόνο, φαντάζομαι).

Κατά τη γνώμη μου, αν ποτέ δεν το αναφέρεις στην ελληνική εφορία, πρόκειται για τόσο μπάχαλο που δε θα αξιωθούν να ασχοληθούν για τα μικρο-ποσά που μπορεί να βγάζεις σαν part time φοιτητής. Στην Αγγλία πάντως ο φόρος αφαιρείται κατευθείαν στην μισθοδοσία και δεν χρειάζεται να ασχοληθείς περαιτέρω.
(edited 9 years ago)
Καλό μήνα!
1 μήνας και 10 μέρες μέχρι να φύγω.
Πως νιώθετε οι freshers;
Είμαι πολύ ενθουσιασμένος, καθόλου αγχωμένος και κάποιες φορές νιώθω κάπως περίεργα που αρχίζω ουσιαστικά μια νέα ζωή με το καλημέρα :P
Original post by Dr.Quantum
Καλό μήνα!
1 μήνας και 10 μέρες μέχρι να φύγω.
Πως νιώθετε οι freshers;
Είμαι πολύ ενθουσιασμένος, καθόλου αγχωμένος και κάποιες φορές νιώθω κάπως περίεργα που αρχίζω ουσιαστικά μια νέα ζωή με το καλημέρα :P


αγχωμένος άμα δεν βράσω καλά τα φασολάκια πριν τα φάω και εξεδουτερώσω τους συμφοιτητές μου :p:p

Spoiler


Θα το ψάξω περισσότερο.
Δηλαδή εμείς τι πρέπει να κάνουμε αν δουλέψουμε part-time από την αρχή του 1ου χρόνου; :s-smilie:
Original post by Luffy_San

Spoiler


Θα το ψάξω περισσότερο.


ημουν ετοιμη να βαλω κι εγω παρομοιο link (εδω, αν σας ενδιαφερει, αν και λιγο πολυ λεει τα ιδια: http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=93736)

Βασικα, αν καποιος δουλευει part-time, ισως να μην χρειαστει να πληρωσετε φορο καθολου οποτε τσαμπα αγχωνεστε. Το μη φορολογουμενο εισοδημα στην Αγγλια ειναι λιγο λιγοτερο απο 10.000 λιρες. Εκτος λοιπον κι αν βγαζετε πανω απο αυτο, στην Αγγλια δε θα φορολογειστε. Απο κει και περα, αν εχετε εισοδημα στην Ελλαδα (πχ απο καποιο σπιτι στο ονομα σας), τοτε εκει πλεκονται λιγο τα πραγματα και θα πρεπει να ρωτησετε. Παντως εγω μια φορα πηρα τηλεφωνο το HMRC (την αντιστοιχη εφορια στην Αγγλια) και μου ελυσε ο ανθρωπος την απορια μου σε 5 λεπτακια. Αν εχετε καποια απορια, παρτε και ρωτηστε.
σχετικά με τα πακέτα κινητής τηλεφωνίας βρήκα αυτό:

http://www.uswitch.com/mobiles/networks/
δεν το έχω ψάξει αρκετά αλλά σκέφτομαι με να κάνω συμβόλαιο με την Three. Unlimited Data 600 min/unlim texts ή unlimited min/600 texts 18 λιρες
Original post by Luffy_San
δεν το έχω ψάξει αρκετά αλλά σκέφτομαι με να κάνω συμβόλαιο με την Three. Unlimited Data 600 min/unlim texts ή unlimited min/600 texts 18 λιρες


Καλό ακούγεται αυτό αλλά εγώ θέλω να πάρω και ένα καλό τηλέφωνο με το συμβόλαιο (Xperia Z2). Μου έχουν πει ότι το phones4u έχει καλύτερες προσφορές απ'οτι οι ίδιες οι εταιρίες.
εγω παντως ειχα προβλημα με την three γιατι ειχε χαλια σημα, αλλα βεβαια καποια παιδια ειπαν οτι δεν εχουν προβλημα οποτε ισως εξαρταται απο την περιοχη.
Πιθανώς να υπάρχει η δυνατότητα να μπορώ να χρησιμοποιήσω το adjustment και να μπορώ να δηλώσω κάποιο άλλο πανεπιστήμιο. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από το Manchester, άλλα μου πέρασε φευγαλαία από το μυαλό η ιδέα να προσπαθίσω για το Bristol (πιάνω τα requirements απ' όσο είδα). Καμία ιδέα;
Original post by Dr.Quantum
Πιθανώς να υπάρχει η δυνατότητα να μπορώ να χρησιμοποιήσω το adjustment και να μπορώ να δηλώσω κάποιο άλλο πανεπιστήμιο. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από το Manchester, άλλα μου πέρασε φευγαλαία από το μυαλό η ιδέα να προσπαθίσω για το Bristol (πιάνω τα requirements απ' όσο είδα). Καμία ιδέα;


Απ'όσο γνωρίζω, το adjustment ισχύει μόνο για τα κύρια qualifications της Βρετανίας, όπως φυσικά τα A-Levels, τα SQA Highers κλπ, για τα οποία το UCAS παίρνει αυτόματα τα αποτελέσματα. Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για αυτό, οπότε αν θες ρώτα το UCAS.

Θέλεις foundation όπως με το Manchester ή κατευθείαν BSc Physics/Astrophysics;
Original post by Dr.Quantum
Πιθανώς να υπάρχει η δυνατότητα να μπορώ να χρησιμοποιήσω το adjustment και να μπορώ να δηλώσω κάποιο άλλο πανεπιστήμιο. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από το Manchester, άλλα μου πέρασε φευγαλαία από το μυαλό η ιδέα να προσπαθίσω για το Bristol (πιάνω τα requirements απ' όσο είδα). Καμία ιδέα;


Στη θέση σου θα έστελνα κατευθείαν email στο Bristol. Έχεις δει αν υπάρχει θέμα με τις πανελλήνιες;
Original post by *Stefan*
Απ'όσο γνωρίζω, το adjustment ισχύει μόνο για τα κύρια qualifications της Βρετανίας, όπως φυσικά τα A-Levels, τα SQA Highers κλπ, για τα οποία το UCAS παίρνει αυτόματα τα αποτελέσματα. Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για αυτό, οπότε αν θες ρώτα το UCAS.

Θέλεις foundation όπως με το Manchester ή κατευθείαν BSc Physics/Astrophysics;


Θα το ρωτήσω αν και στη UCAS δεν είδα κάτι που να αποκλείου τους EU students. Ούτε και στο Bristol που έστειλα mail με απέκλεισαν ενώ τους είπα ότι είμαι από Ελλάδα. Ευχαριστώ για την επισήμανση!

Στη θέση σου θα έστελνα κατευθείαν email στο Bristol. Έχεις δει αν υπάρχει θέμα με τις πανελλήνιες;


Έχω στήλει ήδη mail και μου είπαν πως θα πρέπει να παρακολουθώ μια συγκεκριμένη σελίδα για να δω αν υπάρχουν θέσεις. Με τις πανελλήνιες μάλλον δεν υπάρχει θέμα άλλα δεν είναι και 100% ξεκάθαρο.

Όπως και να 'χει, το course στο Manchester είναι εξίσου καλό από κάθε άποψη, απλώς στο Bristol θα γλιτώσω το foundation και επίσης έχουν και bursary για τους Ευρωαίους, ενώ στο Manchester οι EU students έχουν μόνο έπτωση στα δίδακτρα. Θα περιμένω να δω τι μπορεί να γίνει, αν και για να πώ την αλήθεια δεν είμαι καν σίγουρος αν θέλω να αλλάξω πανεπιστήμιο. :rolleyes:

Quick Reply

Latest