The Student Room Group

The Polish Society

Scroll to see replies

cześć, chciałam się tylko przywitać :smile: będę studiować w Londynie od końca września
Reply 761
no ja też, :biggrin:
Hej, w tym momencie brnę w fizykę na Open Uni, ale złożyłem też papiery na radiografię. Nie sądzę, aby się udało, ale czemu nie spróbować. Pozdrawiam! Karol
marman1
no ja też, :biggrin:


mieszkasz już w Londynie czy dopiero się przeprowadzasz? ;D
Zna ktos moze jakis college w ktorym moge pisac A-levele bez uczesczania tam?

Bo musze zrobic Further Maths, a ani troche mi sie nie chce chodzic do collegu
so what's Poland all about?
freefrag
Zna ktos moze jakis college w ktorym moge pisac A-levele bez uczesczania tam?

Bo musze zrobic Further Maths, a ani troche mi sie nie chce chodzic do collegu


chyba w kazdym tak mozna, a jak nie w kazdym to w wiekszasc (: tylko musisz to zalatwic juz teraz i chyba bedziesz musial zaplacic.
Reply 767
Jak tam idzie wszystkim, ktorzy juz zaczeli? :biggrin:
Reply 768
St Andrews jest boskie! Szkoda, że zostaję tu tylko na rok, no ale może jakoś uda mi się przeskoczyć po MLitt na doktorat i zostanę na dłużej :P
Reply 769
Witam Polaków :wink: wiecie może czy każda uczelnia wymaga IELTS od zagranicznych? Interesuje mnie głównie Imprial :confused:
Reply 770
nie wiem jak sprawy wygladaja w Imperial, ale np. na Leeds Uni jezeli jestes w UK co najmniej 3 lata i masz angielski dyplom z secondary school to nie wymagaja IELTS... ale z tego co sie domyslam, pewnie prosto z PL przyjezdzasz wiec szans raczej nie ma, zeby omin?? IELTS albo TEOFL... ale z drugiej strony jezeli chcesz studiowac w UK to angielski musisz miec na dobrym poziomie... wi?c dlaczego nie IELTS... chyba pozostaje tylko kwestia kasy... pozdrawiam
(edited 13 years ago)
Czesc. Nie mówi? po polsku! Jestem Holendrem. Weso?ych ?wi?t!!!!


ohoh. Polish letters came up as '?' :frown:
Reply 772
Original post by Pop_tart
Czesc. Nie mówi? po polsku! Jestem Holendrem. Weso?ych ?wi?t!!!!


ohoh. Polish letters came up as '?' :frown:


Yeah, that happened to me in another thread too. How do you get this site to display Polish characters? I noticed some replies in this thread managed to display Polish letters with no problems.

Anyway, I'm English but learning Polish and can speak it quite well. If anyone Polish people want to email me, free free, I need to practice writing in Polish.
Reply 773
Hey guys! I am a bit shocked by university fees rise in UK. I am Russian and want to get to medicine. I have two options.
1. Go back to Russia
+ cheap education
- crap world recognition
2. Go some where like Poland
+recognisable education
- need to learn Polish to pay less fees

Therefore, I have a question. How much is typicaly university fees in Poland
Reply 774
sorry no am not.........
Original post by DynamicQ
Hey guys! I am a bit shocked by university fees rise in UK. I am Russian and want to get to medicine. I have two options.
1. Go back to Russia
+ cheap education
- crap world recognition
2. Go some where like Poland
+recognisable education
- need to learn Polish to pay less fees

Therefore, I have a question. How much is typicaly university fees in Poland


Do not come to Poland. Go to Scotland or Ireland.
Reply 776
Original post by RabbitCFH
Do not come to Poland. Go to Scotland or Ireland.


Can you be slightly more argumentative?
Reply 777
nice sharing thanks for this...
Reply 778
From what I heard from my friends actually doing medicine - level of Med courses in Poland is way higher than in the UK. Also, for a Russian person Polish shouldn't be too hard to learn.
Reply 779
Sorry for that ,,,,,

Quick Reply

Latest