Hey there! Sign in to join this conversationNew here? Join for free

3
    ReputationRep:
    I want a turkish kebap! The best in the world

3
    ReputationRep:
    if i make it, it will be a Pakistani kebap

21
      (Original post by darryalar)
      if i make it, it will be a Pakistani kebap
      Are those the ones they sell in Tooting? :curious:

3
      ReputationRep:
      yeh

3
      ReputationRep:
      Was the best turkish kebap in london? i went to super ocakbasi the other day on stoke newington road, i wasn't bad.

21
        Was the best turkish kebap in london? i went to super ocakbasi the other day on stoke newington road, i wasn't bad.
        I usually go to Harringay Green Lanes.

3
        ReputationRep:
        (Original post by RamocitoMorales)
        might check that one out

2
        ReputationRep:
        Are there many Turkish people in London?

21
          (Original post by Egos)
          Are there many Turkish people in London?
          Are there? :rolleyes:

Read up: http://en.wikipedia.org/wiki/Turkish...nity_of_London

Or better yet, see the streets with entirely Turkish shop signs for yourself.

0
          ReputationRep:
          Gokyuzu in Harringay is the best

Posted from TSR Mobile

15
          ReputationRep:
          (Original post by Egos)
          malheureusement non
          moi non plus :shh:

might check that one out
          I heard good things about 'Nasreddin Hoca Sofrasi' too

0
          ReputationRep:
          Merhaba arkadaşlar, İngiltere üniversiteleri hakkında bilgisi olan biri var mı aranızda? Nottingham ve Essex arasında bocalıyorum yüksek lisans için de forumdaki ingilizler "Sadece ne istediğini sen bilebilirsin" gibi cevaplar veriyorlar sadece, açtığım bütün başlıklarda. Forumdaki herkes böyle mi

21
            (Original post by altairtyraen)
            Merhaba arkadaşlar, İngiltere üniversiteleri hakkında bilgisi olan biri var mı aranızda?
            Evet, hepimiz, TSR'a üye olduğumuz için, üniversitelerin hakkında bilgiliyiz (genel nüfüse gore).

Nottingham ve Essex arasında bocalıyorum yüksek lisans için de forumdaki ingilizler "Sadece ne istediğini sen bilebilirsin" gibi cevaplar veriyorlar sadece, açtığım bütün başlıklarda. Forumdaki herkes böyle mi
            Haklılar. Ama bize sorununu biraz daha açıklasan belki sana daha yardım olabiliriz (yani hangi konuyu okumak istiyorsun, filan felan).

(Original post by hollywoodbudgie)
            ]I heard good things about 'Nasreddin Hoca Sofrasi' too
            I looked it up and it says that it's in Enfield. I thought civilization ended after Haringey. Even the Vikings didn't venture that far north.

15
            ReputationRep:
            Evet, hepimiz, TSR'a üye olduğumuz için, üniversitelerin hakkında bilgiliyiz (genel nüfüse gore).

Haklılar. Ama bize sorununu biraz daha açıklasan belki sana daha yardım olabiliriz (yani hangi konuyu okumak istiyorsun, filan felan).

I looked it up and it says that it's in Enfield. I thought civilization ended after Haringey. Even the Vikings didn't venture that far north.
            Spoiler:
            Show

2
            ReputationRep:
            Merhaba arkadaşlar, İngiltere üniversiteleri hakkında bilgisi olan biri var mı aranızda? Nottingham ve Essex arasında bocalıyorum yüksek lisans için de forumdaki ingilizler "Sadece ne istediğini sen bilebilirsin" gibi cevaplar veriyorlar sadece, açtığım bütün başlıklarda. Forumdaki herkes böyle mi
            Yuksek lisansini ne uzerine yapmak istedigini soylersen yardimci olabilecegimize inaniyorum.

21
              (Original post by hollywoodbudgie)
              Spoiler:
              Show

Spoiler:
              Show

0
              ReputationRep:
              Ramicoto you ****ing don broooo

Posted from TSR Mobile

15
              ReputationRep:
              :lolwut:

0
              ReputationRep:
              (Original post by Egos)
              Yuksek lisansini ne uzerine yapmak istedigini soylersen yardimci olabilecegimize inaniyorum.
              Aslında sorunda orada zaten. Bana Uluslararası Kuruluşlarda (Birleşmiş Milletler gibi) çalışmamda yardımcı olacak bir yüksek lisans yapmak istiyorum İngiltere'de, BA Lisansım Uluslararası İlişkiler olduğu için daha spesifik bir alana yoğunlaşmak istiyorum bir de. Şimdiye'de kadar Essex'de Conflict Resolution ve Nottingham'da International Law, Security and Terrorism'e başvurdum fakat bunlar ne ölçüde işe yarar hala kuşku var içimde, ya da daha fazla işime yarayacak bir program varmı diye.

Bir de Londra üniversiteleri daha pahalı diye onlara başvurmadım, 2-3 bin Sterlin fark var Londra dışı üniversiteler ile aralarında

2
              ReputationRep:
              Aslında sorunda orada zaten. Bana Uluslararası Kuruluşlarda (Birleşmiş Milletler gibi) çalışmamda yardımcı olacak bir yüksek lisans yapmak istiyorum İngiltere'de, BA Lisansım Uluslararası İlişkiler olduğu için daha spesifik bir alana yoğunlaşmak istiyorum bir de. Şimdiye'de kadar Essex'de Conflict Resolution ve Nottingham'da International Law, Security and Terrorism'e başvurdum fakat bunlar ne ölçüde işe yarar hala kuşku var içimde, ya da daha fazla işime yarayacak bir program varmı diye.

Bir de Londra üniversiteleri daha pahalı diye onlara başvurmadım, 2-3 bin Sterlin fark var Londra dışı üniversiteler ile aralarında
              Benim maalesef o tip alanlar hakkinda bilgim yok Ama Londra da ki universitelerin pahali oldugu konusunda pek emin degilim acikcasi. Universiteler daha iyi oldugu icin olabilir. Yoksa Londra da yasam cok pahali oldugu icin tercih etmemek mantikli. £200 kadar yurt fiyati fark ediyor. Bir de her sey daha pahali o yuzden en az £350-400 daha fazla harcanir Londra'da okurken.

• See more of what you like on The Student Room

You can personalise what you see on TSR. Tell us a little about yourself to get started.

• Poll
            Did TEF Bronze Award affect your UCAS choices?
            Useful resources
            US study forum

Accommodation profiles:

iQ Student Accommodation

iQ Student Accommodation

Great value student rooms in city centre locations all across the UK

X1 Lettings

X1 Lettings

Luxury student accommodation in Liverpool & Manchester.

Collegiate Accommodation

Collegiate Accommodation

"This is student living. Just better."

Scape Student Living

Study Inn

Providing stunning high quality, boutique student accommodation throughout the UK

The Student Housing Company

The Student Housing Company

Award-winning student accommodation - voted by 22,000 students.

Groups associated with this forum:

View associated groups
          • See more of what you like on The Student Room

You can personalise what you see on TSR. Tell us a little about yourself to get started.

• The Student Room, Get Revising and Marked by Teachers are trading names of The Student Room Group Ltd.

Register Number: 04666380 (England and Wales), VAT No. 806 8067 22 Registered Office: International House, Queens Road, Brighton, BN1 3XE

Quick reply
            Reputation gems: You get these gems as you gain rep from other members for making good contributions and giving helpful advice.