Join TSR now and get answers to all your questions about uniSign up now

How To Live On A Food Budget Of £20 P/W At Uni - DISCUSSION

    Offline

    0
    ReputationRep:
    If this means substituting my favourite brands of food, ie Jacob's cream crackers with Aldi's own brand substitutes, then I don't want to be a student!
    Offline

    3
    ReputationRep:
    £20 per week for food is fairly easy and is what i do more or less..

    £4 - 72 weetabix which is more or less a months worth from Farmfoods
    £7 - 12 tins of tuna from Farmfoods is more or less a months worth.
    £2 - Warburtons bread from most supermarkets (2 per week) comes to £8 per month.
    £1.50 - 8 pints of milk each week from Farmfoods comes to £6 per month

    That leaves £55 per month in which all you have to do is basically cook your main meals.
    Offline

    2
    ReputationRep:
    Buy 55 packs of Aldi instant noodles for £10, 3 loafs of bread for toast and you're set for 22 days. £7~ left for anything else (some toppings for your toast, perhaps).
    Offline

    3
    ReputationRep:
    Don't go shopping hungry!

    You can freeze things like milk.

    Someone mentioned batch cooking. Again, freeze what you don't use. Whilst it may last in the fridge for 1-2 days, it doesn't last (generally) for a week or 2.
    Offline

    1
    ReputationRep:
    I did this in the first year of Uni. Managed to survive, but legit lost a stone in weight!

    ..got a job the following year, and put a stone back on
 
 
 
Poll
Do you have exam superstitions?
Useful resources

The Student Room, Get Revising and Marked by Teachers are trading names of The Student Room Group Ltd.

Register Number: 04666380 (England and Wales), VAT No. 806 8067 22 Registered Office: International House, Queens Road, Brighton, BN1 3XE

Quick reply
Reputation gems: You get these gems as you gain rep from other members for making good contributions and giving helpful advice.