Turn on thread page Beta
    Offline

    16
    ReputationRep:
    (Original post by Aristotle's' Disciple)
    Lancaster, Edinburgh, York, Warwick, Manchester, Birmingham? Sorry if I'm wrong, I'm just going on what I can see in the guardian table for education.
    Those are all PGCE's, I want to do the undergrad route
    Offline

    10
    ReputationRep:
    tsr are so cheap ><
    Offline

    5
    ReputationRep:
    Pic n mix!

    How can a half a bag of sweets cost over £5!!!
    You could get the same weight in sweets from home bargains for 99p!!
    Offline

    13
    ReputationRep:
    Starbucks :eek:
    Offline

    1
    ReputationRep:
    (Original post by TotoMimo)
    Pizza Hut and Dominos Pizza have the highest profit markup of any takeaway junk food chain.



    Yeah. THAT.
    WHAT? Where my family goes (local pizza shops) we can get the following:

    1 X 12-14in pizza
    1X 12in Tomato Garlic Bread
    1X 12in Cheese Garlic Bread
    2X Chips
    1X Cheese salad
    2X Large garlic sauce

    for £16. Guess that explains why Dominos and pizza hut havent taken off round here.

    My Ripoffs:

    Flumps, man have they shrunk.

    Cinema food.

    KFC, even worse because it tastes so damn good

    Tomato Sauce. Seriously, why can you make pasta sauce with a boatload of ingredients for £1.50 but some tomato puree and spirit vinegar costs £1.79???

    Crisps. Now with 50% more air!
    Offline

    2
    ReputationRep:


    £2.82 for a litre of Ribena... disgusting.
    • Thread Starter
    Offline

    12
    ReputationRep:
    (Original post by briesandwich)


    £2.82 for a litre of Ribena... disgusting.
    It's a squash, isn't it? So you get like 3 litres if you add water.

    Still expensive tho
    Offline

    15
    ReputationRep:
    Milkybars! 41p for what used to be 15p when I was a kid :eek4:
    Offline

    16
    Anything starbucks
    Offline

    2
    ReputationRep:
    That is why USA portion size and their prices rocks!
    Offline

    15
    tuna
    Offline

    10
    ReputationRep:
    Anything from the cinema is ridiculously priced!
    Offline

    13
    ReputationRep:
    (Original post by Forget that)
    Thats why everyone should move onto HTC now, its much cheaper :yep:
    You say that, but you're still paying £350+ for either Gingerbread or Honeycomb

    Ok, crap joke but I had to say it
    • PS Reviewer
    Offline

    20
    ReputationRep:
    PS Reviewer
    (Original post by jhubbert)
    Tropicana 1.5l. £3.78 at the Co-Op. Bloody Rip Off.
    But 2 for £4
    (Original post by Harrifer)
    That's because each chicken has only two breasts
    How many legs do they have then?
    Offline

    20
    ReputationRep:
    SMITHS bacon fries sell at 1.20 in some shops, which is extortionate, particualrly given their small portion size relative to other crisps. It's strange because an economy pack of bacon fries sell at 36p, and the size is larger, so what makes SMITHS nearly 3 times their price. There's no denying their fine taste, but still..
    Offline

    15
    ReputationRep:
    (Original post by KJane)
    I was shocked at how expensive chicken breasts were.

    £4.65 for ASDA own brand 3 chicken breasts. Yet I got like 4-5 massive chicken legs (ASDA own brand) for £2.40.

    I want chicken.
    Nigella agrees with you:

    http://www.youtube.com/watch?v=btXj73b1WXs

    (at 1:26)
    Offline

    15
    ReputationRep:
    (Original post by The West Wing)
    Nigella agrees with you:

    http://www.youtube.com/watch?v=btXj73b1WXs

    (at 1:26)
    They didn't have any thighs when I was in there, just the more expensive brand which I didn't have enough for, I got the last of the ASDA chicken breasts and legs, had they been there I would have got them.
    Offline

    10
    ReputationRep:
    (Original post by thompsonic7)
    Don't even get me started on the price of Freddo's...
    You can't put a price on those Freddos!
    Offline

    10
    ReputationRep:
    Bought a 500ml bottle of Lucozade for £1.39 from Greggs. I was thirsty so I paid but that is practically extortianate!
    Offline

    19
    ReputationRep:
    (Original post by briesandwich)


    £2.82 for a litre of Ribena... disgusting.
    £2 in Iceland, I think it's 2ltr as well..
 
 
 
Poll
Black Friday: Yay or Nay?
Useful resources

The Student Room, Get Revising and Marked by Teachers are trading names of The Student Room Group Ltd.

Register Number: 04666380 (England and Wales), VAT No. 806 8067 22 Registered Office: International House, Queens Road, Brighton, BN1 3XE

Write a reply...
Reply
Hide
Reputation gems: You get these gems as you gain rep from other members for making good contributions and giving helpful advice.