Turn on thread page Beta

Protein shakes, yay or nay? watch

    • Thread Starter
    Offline

    1
    ReputationRep:
    (Original post by rlw31)
    MyProtein's Impact Whey Protein £35.99/5kg= £7.20 per kg

    Asda's oats £0.75 for a kg
    I'm still at school and live with my parents, I can't exactly ask them to buy "several kilos" of oats every time they go shopping. Plus, a helping of oats only contains a few grams of protein, so I would have to gorge myself every morning if I wanted to get the same amount I get from shakes.

    So far, the whey is proving to be useful. I've noticed my muscles recuperate better after workouts, and it seems like I'm already making some gains (though that could be loss of water or fat). I like the fact I can still get plenty of protein without having to eat masses of food, which in turn means eating more calories. I'm trying to cut at the moment without losing much muscle mass.

    The only question I have now is why the hell didn't I start drinking shakes sooner?
    Offline

    2
    (Original post by AmericanPsycho)
    I'm still at school and live with my parents, I can't exactly ask them to buy "several kilos" of oats every time they go shopping. Plus, a helping of oats only contains a few grams of protein, so I would have to gorge myself every morning if I wanted to get the same amount I get from shakes.

    So far, the whey is proving to be useful. I've noticed my muscles recuperate better after workouts, and it seems like I'm already making some gains (though that could be loss of water or fat). I like the fact I can still get plenty of protein without having to eat masses of food, which in turn means eating more calories. I'm trying to cut at the moment without losing much muscle mass.

    The only question I have now is why the hell didn't I start drinking shakes sooner?
    You can't ask your parents to buy 2 bags of oats from ASDA/Tesco/Sainsburys? Or you can't spend about £3 on oats that will last you a while?

    Plus she wasn't advocating the oats as a source of protein.
 
 
 
Poll
Who do you think it's more helpful to talk about mental health with?
Useful resources

Quick link:

Unanswered nutrition and supplements threads

Groups associated with this forum:

View associated groups

The Student Room, Get Revising and Marked by Teachers are trading names of The Student Room Group Ltd.

Register Number: 04666380 (England and Wales), VAT No. 806 8067 22 Registered Office: International House, Queens Road, Brighton, BN1 3XE

Write a reply...
Reply
Hide
Reputation gems: You get these gems as you gain rep from other members for making good contributions and giving helpful advice.