Hey there! Sign in to join this conversationNew here? Join for free
    • Thread Starter
    Offline

    1
    ReputationRep:
    to eat to a reasonable standard?
    Offline

    15
    ReputationRep:
    I spend at least £20, but you may want more.
    Offline

    15
    ReputationRep:
    (Original post by TheSownRose)
    I spend at least £20, but you may want more.
    A day? 0_0
    Offline

    14
    ReputationRep:
    (Original post by TheSownRose)
    I spend at least £20, but you may want more.
    Is that per week? Or a day for more than person? Or do you eat out a lot? So many questions :P

    £20-£30 a week seems what me and most other people seem to spend, OP.
    Offline

    15
    ReputationRep:
    (Original post by Tommyjw)
    A day? 0_0
    That's what OP asked for...

    (Original post by ily_em)
    Is that per week? Or a day for more than person? Or do you eat out a lot? So many questions :P

    £20-£30 a week seems what me and most other people seem to spend, OP.
    No, OP asked per day. It's just for me, but I like the best quality.
    Offline

    14
    ReputationRep:
    I spend so much money on food, I just love it so much, and I eat at expensive places. On average I spend at least 10-15 pound on food. I'm hungry now.
    Offline

    0
    ReputationRep:
    (Original post by tea_or_coffee?)
    to eat to a reasonable standard?
    I'm not at university now, but I am planning to spend about £20-£30 a week on food

    A good tip to do would be to cook big batches of food, and then freeze some in portions, so you can defrost them for the next day for your dinner (this is what I am going to do anyways)
    Offline

    14
    ReputationRep:
    (Original post by TheSownRose)
    That's what OP asked for...



    No, OP asked per day. It's just for me, but I like the best quality.
    I know OP did, I was just asking because it seems so high. I just can't think what you can spend £20 a day on, even if it is high quality food. Good cuts of meat etc aren't that expensive...
    Offline

    15
    ReputationRep:
    (Original post by ily_em)
    I know OP did, I was just asking because it seems so high. I just can't think what you can spend £20 a day on, even if it is high quality food. Good cuts of meat etc aren't that expensive...
    Good cuts of meat combined with things like asparagus, caviar, nice desserts...
    Offline

    15
    ReputationRep:
    (Original post by TheSownRose)
    Good cuts of meat combined with things like asparagus, caviar, nice desserts...
    And you afford to spend 4 grand a year on food, how?
    No reaosnable person needs to spend anywhere near that

    I can get full 3 meals a day, plus snacks etc, and those meals will have everything i need + spices and other such things and i still wouldnt spend anywhere near 20 quid a day.
    Offline

    15
    ReputationRep:
    (Original post by Tommyjw)
    And you afford to spend 4 grand a year on food, how?
    No reaosnable person needs to spend anywhere near that

    I can get full 3 meals a day, plus snacks etc, and those meals will have everything i need + spices and other such things and i still wouldnt spend anywhere near 20 quid a day.
    Where are you getting 4 grand from? 365 days, £20 a pop gives ... £7300 per year on food. I afford it by being rich.

    No, it's an extravagence certainly. but I don't spend money on anything else apart from camera equipment.
    Offline

    15
    ReputationRep:
    (Original post by TheSownRose)
    Where are you getting 4 grand from? 365 days, £20 a pop gives ... £7300 per year on food. I afford it by being rich.

    No, it's an extravagence certainly. but I don't spend money on anything else apart from camera equipment.
    Took it on account of a student year, to which the normal person doesnt not buy their own food back at home, was that so hard to work out?

    Being 'rich' you are either given money by parents, or aren't in fact at university, to which your post was useless on this thread.
    Offline

    15
    ReputationRep:
    (Original post by Tommyjw)
    Took it on account of a student year, to which the normal person doesnt not buy their own food back at home, was that so hard to work out?

    Being 'rich' you are either given money by parents, or aren't in fact at university, to which your post was useless on this thread.
    Or option C, had an awful lot of money saved up.

    I generally do buy food when not at uni, although maybe not quite so much... Call it £10 a day, on average (some days none, other days I'll pay £50 for a meal out with a friend) when not at uni.
 
 
 
  • See more of what you like on The Student Room

    You can personalise what you see on TSR. Tell us a little about yourself to get started.

  • Poll
    Has a teacher ever helped you cheat?
    Useful resources
    Uni match

    Applying to uni?

    Our tool will help you find the perfect course

    Articles:

    Debate and current affairs guidelinesDebate and current affairs wiki

    Quick link:

    Educational debate unanswered threads

    Groups associated with this forum:

    View associated groups
  • See more of what you like on The Student Room

    You can personalise what you see on TSR. Tell us a little about yourself to get started.

  • The Student Room, Get Revising and Marked by Teachers are trading names of The Student Room Group Ltd.

    Register Number: 04666380 (England and Wales), VAT No. 806 8067 22 Registered Office: International House, Queens Road, Brighton, BN1 3XE

    Write a reply...
    Reply
    Hide
    Reputation gems: You get these gems as you gain rep from other members for making good contributions and giving helpful advice.