Business GCSE Double Award revision help? Watch

OhUmDan?
Badges: 2
Rep:
?
#1
Report Thread starter 7 years ago
#1
Help me please
Okay so this is what the question says:

"Kate's cookie stall.
Kate has opened a stall in Walthamstow Market, which sells freshly made cookies. Each cookie costs 8 pence to make in terms of direct labour and ingredients and they are sold for 40 p. Her monthly running costs are Rent £200, Insurance £40, wages £240. He plans to make 2500 cookies per month."

It then asks me to calculate the break even quantity, I know the formula which is:
"Fixed Costs/Selling Price-Variable cost" but what is the variable cost?

Help please?

Thanks in advance :angelblush:
0
reply
username664275
Badges: 2
Rep:
?
#2
Report 7 years ago
#2
the variable cost depends on how much u produce
e.g. if u make 100 then ur variable costs r 800p or £8.00
0
reply
OhUmDan?
Badges: 2
Rep:
?
#3
Report Thread starter 7 years ago
#3
(Original post by 4mar_ar5en4l)
the variable cost depends on how much u produce
e.g. if u make 100 then ur variable costs r 800p or £8.00
Ohhh! Thank you
0
reply
username664275
Badges: 2
Rep:
?
#4
Report 7 years ago
#4
(Original post by OhUmDan?)
Ohhh! Thank you
no problem
0
reply
X

Quick Reply

Attached files
Write a reply...
Reply
new posts
Latest
My Feed

See more of what you like on
The Student Room

You can personalise what you see on TSR. Tell us a little about yourself to get started.

Personalise

University open days

  • Cranfield University
    Cranfield Forensic MSc Programme Open Day Postgraduate
    Thu, 25 Apr '19
  • University of the Arts London
    Open day: MA Footwear and MA Fashion Artefact Postgraduate
    Thu, 25 Apr '19
  • Cardiff Metropolitan University
    Undergraduate Open Day - Llandaff Campus Undergraduate
    Sat, 27 Apr '19

Have you registered to vote?

Yes! (481)
37.81%
No - but I will (98)
7.7%
No - I don't want to (88)
6.92%
No - I can't vote (<18, not in UK, etc) (605)
47.56%

Watched Threads

View All
Latest
My Feed