The Student Room Group

Η Ελληνική Κοινωνία

Scroll to see replies

Reply 1380
Original post by *Corinna*
lol, oxi , μιλτος πασχαλιδης.:tongue:

εννοειται κ θα μαθω στα παιδια μου ελληνικα. Ο μεγαλυτερος πονος μου ειναι που τα παιδια μου δε θα μεγαλωσουν με Σεφερη, Ριτσο, Καβαφη, αλλα και Λοιζο, Χατζιδακι, και με την ελληνικη γλωσσα. Θα κανω ο,τι μπορω. Αλλα ξερω πως αν διαλεξω να ζησω τη ζωη μου στην Αγγλια, εαν οχι τα παιδια μου, τοτε σιγουρα τα εγγονια μου θα εχουν απλα μια μακρινη αναμνηση του οτι ειναι Ελληνες. Αυτο ειναι που με ενοχλει περισσοτερο απο καθε αλλο. Αλλα τουλαχιστον θα εχουν μια αξιοπρεπη ζωη.


edit καλα και το να ορκιζεσαι στη Βασιλισσα δε μου φαινεται ΟΚ. Μπορει ο ορκος μας στην Ελλαδα να ειναι στο Χριστο, αλλα προτιμω αυτο, απο την υποταγη σε εναν μοναρχη.


Καλά δεν πειράζει, ας μεγαλώσουν με Elliot, Ted Hughes, Seamus Heaney, Dylan Thomas, Beckett, Michael Nyman, Steve Reich, Lloyd Webber. Υπάρχει ωραιότατος μεταφρασμένος Καβάφης, Σεφέρη δε θα χρειαστεί να διαβάσουν αν ξέρουν Elliot (:tongue:), ε και για το Χατζιδάκι πια, και στην Ελλάδα αν τα μεγάλωνες δεν το κόβω να τον προτιμούσαν (βλ. ελληνική πραγματικότητα).

Η βασίλισσα είναι τουλάχιστον ξέρω γω μια ιστορικό φιγούρα και την κρατάνε λόγω παράδοσης κτλ. Η ορθοδοξία δεν είναι καν ελληνική αλλά δημιούργημα των ιουδοτέτοιων όπως έλεγε μια εξαιτερική φιλόλογός μου στο σχολείο :p:p. Να ορκισούμε στην Αθηνά ξέρω γω, στις μούσες κτλ (όπως είναι και το μόττο του Α.Π.Θ. - το μόνο καλό πράγμα σε αυτό το πανεπιστήμιο).

Στην Ελλάδα δεν πολυπαίζει ανεξιθρησκεία και έτσι τείνουμε να είμαστε ψιλορατσιστές. Να το θέσω αλλιώς, θέλεις δε θέλεις η βασίλισσα δεν πρόκειται να εκθρονιστεί και αποτελεί καθεστώς. Δεν τίθεται θέμα επιλογής.
Από την άλλη πλευρά το να είσαι Χ.Ο. ή βουδιστής ή δωδεκαθειστής αποτελεί προσωπικό σου ζήτημα, και προφανώς ΠΡΕΠΕΙ να σου αναγνωρίζεται από την πολιτεία η οποία δεν πρέπει να θεωρεί ότι όλοι είναι Χ.Ο.

Ωστόσο συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Από τη μια βρετανός υπήκοος, και από την άλλη πτυχιούχος. Δε νομίζω ότι οι προπτυχιακοί πάντως στο Η.Β. ορκίζονται στη βασίλισσα.

Original post by Spairos
συμφωνώ με τα περισσότερα που λες, αλλά όσον αφορά τον ορκό, σε εμάς π.χ. μας βάζει να αρκιστούμε ακόμα και στον πρόεδρο του τμήματος... τεσπά αν πράγματι ο πρώτος ορκίζεται στο ευαγγέλιο εγώ θα το κάνω με χαρά


Προέρχομαι από τμήμα θετικών επιστημών και συγκεκριμένα τμήμα βιολογίας, συνεπώς είναι άκρως τραγελαφικό, ειρωνικό, σε πλήρη αντίθεση με μια επιστήμη που πιστεύει στη βιοποικιλότητα (δείτε όπως θέλετε, ποικιλότητα ιδεών, θρησκευτικών πεποιθήσεων κτλ) και προφανώς συνδετικός κρίκος της αποτελεί η θεωρία της εξέλιξης - που ποτέ μα ποτέ δε διδαχτήκαμε στο σχολείο - και τέλος

κατάφωρα αντιδημοκρατικό γιατί αποτυγχάνει να αναγνωρίσει το δικαίωμα στην ανεξιθρησκεία,

(...)
να ορκιστούμε σε ένα βιβλίο που δεν είναι καν peer-reviewed :tongue:.

Εγώ πάντως θα τους προτείνω να ορκιστώ στην καταγωγή των ειδών.:rolleyes:
Original post by icfan
Καλά δεν πειράζει, ας μεγαλώσουν με Elliot, Ted Hughes, Seamus Heaney, Dylan Thomas, Beckett, Michael Nyman, Steve Reich, Lloyd Webber. Υπάρχει ωραιότατος μεταφρασμένος Καβάφης, Σεφέρη δε θα χρειαστεί να διαβάσουν αν ξέρουν Elliot (:tongue:), ε και για το Χατζιδάκι πια, και στην Ελλάδα αν τα μεγάλωνες δεν το κόβω να τον προτιμούσαν (βλ. ελληνική πραγματικότητα).

Η βασίλισσα είναι τουλάχιστον ξέρω γω μια ιστορικό φιγούρα και την κρατάνε λόγω παράδοσης κτλ. Η ορθοδοξία δεν είναι καν ελληνική αλλά δημιούργημα των ιουδοτέτοιων όπως έλεγε μια εξαιτερική φιλόλογός μου στο σχολείο :p:p. Να ορκισούμε στην Αθηνά ξέρω γω, στις μούσες κτλ (όπως είναι και το μόττο του Α.Π.Θ. - το μόνο καλό πράγμα σε αυτό το πανεπιστήμιο).

Στην Ελλάδα δεν πολυπαίζει ανεξιθρησκεία και έτσι τείνουμε να είμαστε ψιλορατσιστές. Να το θέσω αλλιώς, θέλεις δε θέλεις η βασίλισσα δεν πρόκειται να εκθρονιστεί και αποτελεί καθεστώς. Δεν τίθεται θέμα επιλογής.
Από την άλλη πλευρά το να είσαι Χ.Ο. ή βουδιστής ή δωδεκαθειστής αποτελεί προσωπικό σου ζήτημα, και προφανώς ΠΡΕΠΕΙ να σου αναγνωρίζεται από την πολιτεία η οποία δεν πρέπει να θεωρεί ότι όλοι είναι Χ.Ο.

Ωστόσο συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Από τη μια βρετανός υπήκοος, και από την άλλη πτυχιούχος. Δε νομίζω ότι οι προπτυχιακοί πάντως στο Η.Β. ορκίζονται στη βασίλισσα.



Προέρχομαι από τμήμα θετικών επιστημών και συγκεκριμένα τμήμα βιολογίας, συνεπώς είναι άκρως τραγελαφικό, ειρωνικό, σε πλήρη αντίθεση με μια επιστήμη που πιστεύει στη βιοποικιλότητα (δείτε όπως θέλετε, ποικιλότητα ιδεών, θρησκευτικών πεποιθήσεων κτλ) και προφανώς συνδετικός κρίκος της αποτελεί η θεωρία της εξέλιξης - που ποτέ μα ποτέ δε διδαχτήκαμε στο σχολείο - και τέλος

κατάφωρα αντιδημοκρατικό γιατί αποτυγχάνει να αναγνωρίσει το δικαίωμα στην ανεξιθρησκεία,

(...)
να ορκιστούμε σε ένα βιβλίο που δεν είναι καν peer-reviewed :tongue:.

Εγώ πάντως θα τους προτείνω να ορκιστώ στην καταγωγή των ειδών.:rolleyes:


+ 1.
Reply 1382
Re xristina an xereis apo periergia exei parei pote Ellhnas ypotrofia rhodes?
Giati ine toso idiaiteres?
Original post by icfan
Καλά δεν πειράζει, ας μεγαλώσουν με Elliot, Ted Hughes, Seamus Heaney, Dylan Thomas, Beckett, Michael Nyman, Steve Reich, Lloyd Webber. Υπάρχει ωραιότατος μεταφρασμένος Καβάφης, Σεφέρη δε θα χρειαστεί να διαβάσουν αν ξέρουν Elliot (:tongue:), ε και για το Χατζιδάκι πια, και στην Ελλάδα αν τα μεγάλωνες δεν το κόβω να τον προτιμούσαν (βλ. ελληνική πραγματικότητα).



εμενα προσωπικα με πειραζει. Αγγλικα θα μαθαιναν ουτως η αλλως, και θα μπορουσαν να διαβασουν, η να ακουσουν, οσους προανεφερες. Αλλα η Ελληνικη γλωσσα δεν μαθαινεται ευκολα, και η λογοτεχνια μας δεν διδασκεται αρκετα στο εξωτερικο. Και σε καμια περιπτωση δεν θεωρω την μεταφρασμενη ποιηση, οποιασδηποτε γλωσσας, ισαξια του πρωτοτυπου κειμενου. Επιπλεον, δεν συγκρινω τον Webber με τον Λοιζο και το Χατζιδακι. Τα τραγουδια τους λενε με νοτες κ στιχους την συγχρονη ιστορια της χωρας μας

Τελος παντων, ξερω πολλους Ελληνες που ουδεμια δεκαρα δε δινουν για ελληνικη ποιηση, ιστορια και πολιτισμο. Δεν τους αδικω...ειναι δυσκολο να εκτιμησεις μια χωρα οταν την ζεις οπως την ζουμε εμεις, και οταν εχεις διδαχθει ολες τις αηδιες που μας διδασκουν στο σχολειο, τη μια προπαγανδα μετα την αλλη...
Original post by Nicck
Re xristina an xereis apo periergia exei parei pote Ellhnas ypotrofia rhodes?
Giati ine toso idiaiteres?


Rhodes Scholarships??

autes nomizw einai eite gia Americans coming to Europe, eite gia Europeans going to America.
Original post by icfan
καλά δεν πειράζει, ας μεγαλώσουν με elliot, ted hughes, seamus heaney, dylan thomas, beckett, michael nyman, steve reich, lloyd webber. υπάρχει ωραιότατος μεταφρασμένος καβάφης, σεφέρη δε θα χρειαστεί να διαβάσουν αν ξέρουν elliot (:tongue:), ε και για το χατζιδάκι πια, και στην ελλάδα αν τα μεγάλωνες δεν το κόβω να τον προτιμούσαν (βλ. ελληνική πραγματικότητα).

η βασίλισσα είναι τουλάχιστον ξέρω γω μια ιστορικό φιγούρα και την κρατάνε λόγω παράδοσης κτλ. η ορθοδοξία δεν είναι καν ελληνική αλλά δημιούργημα των ιουδοτέτοιων όπως έλεγε μια εξαιτερική φιλόλογός μου στο σχολείο :p:p. να ορκισούμε στην αθηνά ξέρω γω, στις μούσες κτλ (όπως είναι και το μόττο του α.π.θ. - το μόνο καλό πράγμα σε αυτό το πανεπιστήμιο).

στην ελλάδα δεν πολυπαίζει ανεξιθρησκεία και έτσι τείνουμε να είμαστε ψιλορατσιστές. να το θέσω αλλιώς, θέλεις δε θέλεις η βασίλισσα δεν πρόκειται να εκθρονιστεί και αποτελεί καθεστώς. δεν τίθεται θέμα επιλογής.
από την άλλη πλευρά το να είσαι χ.ο. ή βουδιστής ή δωδεκαθειστής αποτελεί προσωπικό σου ζήτημα, και προφανώς πρεπει να σου αναγνωρίζεται από την πολιτεία η οποία δεν πρέπει να θεωρεί ότι όλοι είναι χ.ο.

ωστόσο συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. από τη μια βρετανός υπήκοος, και από την άλλη πτυχιούχος. δε νομίζω ότι οι προπτυχιακοί πάντως στο η.β. ορκίζονται στη βασίλισσα.



προέρχομαι από τμήμα θετικών επιστημών και συγκεκριμένα τμήμα βιολογίας, συνεπώς είναι άκρως τραγελαφικό, ειρωνικό, σε πλήρη αντίθεση με μια επιστήμη που πιστεύει στη βιοποικιλότητα (δείτε όπως θέλετε, ποικιλότητα ιδεών, θρησκευτικών πεποιθήσεων κτλ) και προφανώς συνδετικός κρίκος της αποτελεί η θεωρία της εξέλιξης - που ποτέ μα ποτέ δε διδαχτήκαμε στο σχολείο - και τέλος

κατάφωρα αντιδημοκρατικό γιατί αποτυγχάνει να αναγνωρίσει το δικαίωμα στην ανεξιθρησκεία,

(...)
να ορκιστούμε σε ένα βιβλίο που δεν είναι καν peer-reviewed :tongue:.

εγώ πάντως θα τους προτείνω να ορκιστώ στην καταγωγή των ειδών.:rolleyes:


εγω παντως δαρβινο θυμαμαι οτι εκανα στο σχολειο. δε διαφωνω με τα οσα λες περι θρησκειας, κ ελεος μ αυτα τα θρησκευτικα πια, αλλα νομιζω υπερβαλεις οτι δε διδασκομαστε τη θεωρια της εξελιξης, ειπαμε, δεν ειμαστε πια τοσο τριτοκοσμικοι.
Original post by icfan

κατάφωρα αντιδημοκρατικό γιατί αποτυγχάνει να αναγνωρίσει το δικαίωμα στην ανεξιθρησκεία,

(...)
να ορκιστούμε σε ένα βιβλίο που δεν είναι καν peer-reviewed :tongue:.

εγώ πάντως θα τους προτείνω να ορκιστώ στην καταγωγή των ειδών.:rolleyes:


όντως δεν είναι σωστό να σε υποχρεώνει κανείς να ορκιστείς κάπου συγκεκριμμένα, καλύτερα να διάλλεγες εσύ που ήθελες να ορκιστείς, όμως πάντα σου καθορίζουν που, παντού γίνονται αυτά ακόμα και στην αγγλία μπορεί κανείς να είναι μουσουλμάνος, βουδιστής, άθεος ή ξέρω εγώ τι και όταν τραγουδάει τον εθνικό του ύμνο τον αναγκάζουν να λέει god save the queen.


Original post by icfan

η βασίλισσα είναι τουλάχιστον ξέρω γω μια ιστορικό φιγούρα και την κρατάνε λόγω παράδοσης κτλ. να το θέσω αλλιώς, θέλεις δε θέλεις η βασίλισσα δεν πρόκειται να εκθρονιστεί και αποτελεί καθεστώς. δεν τίθεται θέμα επιλογής.


όμως οι έλληνες επέλεξαν να μην έχουνε (έστω και ειρηνικά)
επίσης οι γάλλοι τους αποκεφάλισαν, οι ρώσσοι τους τουφέκισαν και πάει λέγοντας...
Original post by *corinna*
lol de tha to elega. Eimai polu austhrh me tous mathites mou. :tongue:


βασικά όμως σε άλλη κατηγορία δεν βρίσκεται το αν είναι αυστηρός ή όχι κανείς?
θα μπορούσες να είσαι μια προσιτή και αυστηρή καθηγήτρια
Original post by Spairos
βασικά όμως σε άλλη κατηγορία δεν βρίσκεται το αν είναι αυστηρός ή όχι κανείς?
θα μπορούσες να είσαι μια προσιτή και αυστηρή καθηγήτρια


e kala nai, alla de thelw re paidi mou na xeroun ta panta gia mena. einai ligo periergo. tespa ntaks etsi opws exoume katalhxei me thn texnologia oloi xeroume ta panta gia olous

on another note
phra offer apo to King's gia PhD. mou esteile mail o director of graduate studies k eixe plaka giati sto mail tou mou kanei "h vivliothikh mas einai isaxia ths sackler" (Sackler= h vivliothikh twn classics sthn Oxfordh). Mou hrthe na tou pw "an thes na me peiseis na erthw kings dwse mou upotrofia k ase tis sugkriseis" haha
Reply 1389
Kalispera

Apo douleies ti leei ekei h Agglia?

teliosa Environmental science BSc sto birmingham
kai Environmental pollution science MSc sto brunel
gyrisa piso logo oikogenias alla psinomai na fygo giati...
ir8a ellada kai douleuo oti nanai, edo kai ekei (ta exo kanei ola, apo tilefoniths mexri security).
Reply 1390
Original post by *Corinna*
e kala nai, alla de thelw re paidi mou na xeroun ta panta gia mena. einai ligo periergo. tespa ntaks etsi opws exoume katalhxei me thn texnologia oloi xeroume ta panta gia olous

on another note
phra offer apo to King's gia PhD. mou esteile mail o director of graduate studies k eixe plaka giati sto mail tou mou kanei "h vivliothikh mas einai isaxia ths sackler" (Sackler= h vivliothikh twn classics sthn Oxfordh). Mou hrthe na tou pw "an thes na me peiseis na erthw kings dwse mou upotrofia k ase tis sugkriseis" haha


Sygharitiria!!Kcl h king's Cambridge ?
Original post by *Corinna*
e kala nai, alla de thelw re paidi mou na xeroun ta panta gia mena. einai ligo periergo. tespa ntaks etsi opws exoume katalhxei me thn texnologia oloi xeroume ta panta gia olous

on another note
phra offer apo to King's gia PhD. mou esteile mail o director of graduate studies k eixe plaka giati sto mail tou mou kanei "h vivliothikh mas einai isaxia ths sackler" (Sackler= h vivliothikh twn classics sthn Oxfordh). Mou hrthe na tou pw "an thes na me peiseis na erthw kings dwse mou upotrofia k ase tis sugkriseis" haha


Χαχα ωραία, εύγε!
Ε, στείλε του mail να του το ζητήσεις με ωραίο τρόπο :smile:
Είχε κανένα condition το offer ή κανένα deadline?
Ποιό θα προτιμούσες μέχρι στιγμής? Το Oxford περίπου πότε θα σου απαντήσει?
Original post by Nicck
Sygharitiria!!Kcl h king's Cambridge ?


KCL :P
Original post by Spairos
Χαχα ωραία, εύγε!
Ε, στείλε του mail να του το ζητήσεις με ωραίο τρόπο :smile:
Είχε κανένα condition το offer ή κανένα deadline?
Ποιό θα προτιμούσες μέχρι στιγμής? Το Oxford περίπου πότε θα σου απαντήσει?


de mou exoun steilei akoma to epishmo offer, apla ena mail phra apo ton kathighth na mou pei oti tha mou to steiloun, opote den xerw condition akoma...

koita...metaxu King's k UCL, UCL einai kalutero gnk san panepisthmio. Alla sto King's o enas apo tous duo supervisor mou einai polu gnwstos ston xwro mou. Vevaia fovamai oti tlk tha katalhksw kuriws me ton 2o alla en pasei periptwsei tha exw k tous duo. Enw sto UCL o supervisor einai men kalos gia to thema mou (sundiazei ta thetika twn allwn duo: exei empeiria ston poihth pou thelw na kanw + exei kanei k autos paromoio PhD apo apopsi methodologias) alla einai akoma pio neos k den einai se kamia periptwsh oso gnwstos einai autos tou King's. Gia na pw thn alhtheia, den pisteuw oti tha parw funding apo King's. Exoun ligotera apo to UCL k epishs to UCL perusi me eixe 2h sthn katataxh gia mia upotrofia (eixan mono mia gia master) enw sto King's de me upologisane kan. Epishs to UCL pou prosfere telika 1000 lires, perusi, alla vevaia gia 1000 lires den axize.

Gia Oxfordh to martio perimenoume.
Reply 1394
Original post by Nicck
Shmera psifizetai i daniaki symvasi aka mnimonio 2.
Pies ine oi apopseis sas sto thema?


Koita, emena i apopsi mou panta i idia itan - being the Far-Right Capitalist Libertarian I am. Na kopoun ola ta epidomata, dimosies ipiresies, kratika eksoda, misthoi voulefton, arithmos kivernitikon, ktlp. Na mpei epitelous mia statheri politiki eleftheris agoras. Episis pistevo sthenara stin Evropaiki Enosi, opote nai, eimai ipertata iper tou mnimoniou, kai ton metron afstirotitas - vasika oi apopseis mou emena einai san ena monimo sxedio metron afstirotitos, opos mporeis na deis apo to political compass. Kai an me rotisei opoiosdipote poion empistevome perissotero, ti Merkel i opiodipote Germano politiko, para tous dikous mas axaireftous, ennoite tha po ton proto.

Episis, pistevo pos meta apo to prosfato skandalo sto Agio Oros, to kalitero pou tha mporouse epitelous na kanei i kivernisi einai na iditikopiisei to Agio Oros, na katargisei tin aftonomia tou, kai na to poulisei se idiotes - etairies, ktlp. Ftanei pia i katapatisi ton anthropinon dikaiomaton ekei mesa kai oi diakriseis enantion ton ginekon vasi sovinistikon, aparxaiomenon kai fthinon dikaiologion. Vriskomaste ston 21o aiona kai akomi exoume theokratikes eksousiastikes ontotites antikoinonikon monaxon?!

Kai me ta pososta pou provlepete na parei to LAOS kai to KKE stis epomenes ekloges?! Oute na patiso ksana prokite!!! I Ellada exei kathisterisei stin anptiksi tis kai oikonomika, kai koinonika. Kai tora epitelous katalaveno giati o pateras mou efige oso mporouse!
Reply 1395
Original post by ReBee
Koita, emena i apopsi mou panta i idia itan - being the Far-Right Capitalist Libertarian I am. Na kopoun ola ta epidomata, dimosies ipiresies, kratika eksoda, misthoi voulefton, arithmos kivernitikon, ktlp. Na mpei epitelous mia statheri politiki eleftheris agoras. Episis pistevo sthenara stin Evropaiki Enosi, opote nai, eimai ipertata iper tou mnimoniou, kai ton metron afstirotitas - vasika oi apopseis mou emena einai san ena monimo sxedio metron afstirotitos, opos mporeis na deis apo to political compass. Kai an me rotisei opoiosdipote poion empistevome perissotero, ti Merkel i opiodipote Germano politiko, para tous dikous mas axaireftous, ennoite tha po ton proto.

Episis, pistevo pos meta apo to prosfato skandalo sto Agio Oros, to kalitero pou tha mporouse epitelous na kanei i kivernisi einai na iditikopiisei to Agio Oros, na katargisei tin aftonomia tou, kai na to poulisei se idiotes - etairies, ktlp. Ftanei pia i katapatisi ton anthropinon dikaiomaton ekei mesa kai oi diakriseis enantion ton ginekon vasi sovinistikon, aparxaiomenon kai fthinon dikaiologion. Vriskomaste ston 21o aiona kai akomi exoume theokratikes eksousiastikes ontotites antikoinonikon monaxon?!

Kai me ta pososta pou provlepete na parei to LAOS kai to KKE stis epomenes ekloges?! Oute na patiso ksana prokite!!! I Ellada exei kathisterisei stin anptiksi tis kai oikonomika, kai koinonika. Kai tora epitelous katalaveno giati o pateras mou efige oso mporouse!


Ton Nozick mou thimizeis:P. Ilikrina egw den xerw eimai poli berdemenos mesa mou na sou pw tin alhtheia. Sevastes oi apopseis sou vevaia. Xerw oti o kapitalismos den mou aresei san systhma , apo thn allh den exw na protinw kapoia viosimh enalaktikh lysh . Isws ena kapitalistiko kratos sta skandinavika protypa na eixe kalyterh prooptikh alla pali den ine idaniko. Vasika i krish sth koinwnia mas theorw oti ine prwtarxika krish protaireothtwn. Prwta o eautos mas kai h ylistikh eudaimonia (capitalism). Vevaia etsi exoume mathei. Tcp pistevw oti den ime se thesi na dw akoma teleiws antikeimenika ta pragmata kai na parw mia pragmatika aviasth stash. Parepiptontos apo ta legomena sou den fainetai pouthena i akrodexia antilipsi. A kai kati akoma i kokkinomavri pws sou irthe?
Reply 1396
Original post by Emelynaki
Sto SAAS dn xreiazetai na to kseplirwseis meta apo oso kserw!
Otan les daneio gia EU polites-foithtes ennoeis gia Agglia oxi gia Skwtia , etsi?


nai, nai.. an kai exw kanei aithseis mono gia skwtsezika unis..
3ereis tpt allo?
ayto toy leventh dinei kai "voh8eia gia bachelors?
Reply 1397
Original post by Nicck
Ton Nozick mou thimizeis:P. Ilikrina egw den xerw eimai poli berdemenos mesa mou na sou pw tin alhtheia. Sevastes oi apopseis sou vevaia. Xerw oti o kapitalismos den mou aresei san systhma , apo thn allh den exw na protinw kapoia viosimh enalaktikh lysh . Isws ena kapitalistiko kratos sta skandinavika protypa na eixe kalyterh prooptikh alla pali den ine idaniko. Vasika i krish sth koinwnia mas theorw oti ine prwtarxika krish protaireothtwn. Prwta o eautos mas kai h ylistikh eudaimonia (capitalism). Vevaia etsi exoume mathei. Tcp pistevw oti den ime se thesi na dw akoma teleiws antikeimenika ta pragmata kai na parw mia pragmatika aviasth stash. Parepiptontos apo ta legomena sou den fainetai pouthena i akrodexia antilipsi. A kai kati akoma i kokkinomavri pws sou irthe?


Afto einai epeidi ta legomena "akrodeksia" fainomena stin Evropi leitourgoun se ena disdiastato sistima, eno thes toulaxisto 2 diaforetikous aksones gia na prosdioriseis kapio politika, an oxi 3. Eimai akrodeksios me vasi sto oti de pistevo se kamia oikonomiki praksi tou kratous - dimosia igia, ekpaidevsi, sintaksi, ktlp. I deksia den exei kamia sxesi (toulaxisto theoritiki sxesi) me ethnikismo, ektos kai an eisai -kai- deksios, -kai- sintiritikos. I kokkinomavri mou irthe epeidi miso otidipote exei na kanei me sinola kai oxi atoma. Prota o eaftos mas, kai meta i koinonia - kai i koinonia prepei na ipodoulonete ston eafto tou kathenos. KAI fisika de tha doulepsei to kapitalistiko sistima otan to nothevoume me sosialismo, kai taxa "aretes" opos o altrouismos - eno to mono pou kanoume einai na timoroume aftous pou ta pane kala, na tous thisiazoume gia tous anikanous kai tous ftoxous. "Civilization is the process of setting man free from men" (And yes, I believe Ayn Rand to be a prophet :love: )

Fisika afta einai apla oi apopseis mou, kai me kanena tropo de prospatho na tis epivallo se kanena, apla stis eksigo.
Reply 1398
Original post by *Corinna*
εμενα προσωπικα με πειραζει. Αγγλικα θα μαθαιναν ουτως η αλλως, και θα μπορουσαν να διαβασουν, η να ακουσουν, οσους προανεφερες. Αλλα η Ελληνικη γλωσσα δεν μαθαινεται ευκολα, και η λογοτεχνια μας δεν διδασκεται αρκετα στο εξωτερικο. Και σε καμια περιπτωση δεν θεωρω την μεταφρασμενη ποιηση, οποιασδηποτε γλωσσας, ισαξια του πρωτοτυπου κειμενου. Επιπλεον, δεν συγκρινω τον Webber με τον Λοιζο και το Χατζιδακι. Τα τραγουδια τους λενε με νοτες κ στιχους την συγχρονη ιστορια της χωρας μας

Τελος παντων, ξερω πολλους Ελληνες που ουδεμια δεκαρα δε δινουν για ελληνικη ποιηση, ιστορια και πολιτισμο. Δεν τους αδικω...ειναι δυσκολο να εκτιμησεις μια χωρα οταν την ζεις οπως την ζουμε εμεις, και οταν εχεις διδαχθει ολες τις αηδιες που μας διδασκουν στο σχολειο, τη μια προπαγανδα μετα την αλλη...


Εγώ πάντως όταν προσπάθησα να διαβάσω από το πρωτότυπο Αγγλική ποίηση για πρώτη φορά αισθάνθηκα σα να μην ήξερα Αγγλικα :tongue:. Α, και εκτός αν θέλεις να τα κάνεις φιλόλογους δε θα τους χρειαστεί και πολύ η Ελληνική :colondollar:

Τέλος πάντων, στα υποθετικά παιδιά σου δε θα λείψει τίποτα από αυτά, γιατί δε θα έχουν τις δικές σου αναμνήσεις και νοσταλγίες. Εν τέλει το ζήτημα είναι ξεκάθαρα συναισθηματικό.

Original post by *Corinna*
εγω παντως δαρβινο θυμαμαι οτι εκανα στο σχολειο. δε διαφωνω με τα οσα λες περι θρησκειας, κ ελεος μ αυτα τα θρησκευτικα πια, αλλα νομιζω υπερβαλεις οτι δε διδασκομαστε τη θεωρια της εξελιξης, ειπαμε, δεν ειμαστε πια τοσο τριτοκοσμικοι.


Τί να σου πω, μπορεί να πήγαινες σε κανένα πειραματικό ή ιδιωτικό κτλ. Εγώ πάντως στο κοινό θνητό σχολειό του Ελλαδιστάν δεν έκανα ποτέ εξέλιξη - αν και υπήρχε στο βιβλίο ήταν πάντα "εκτός ύλης¨.

Original post by Spairos
όντως δεν είναι σωστό να σε υποχρεώνει κανείς να ορκιστείς κάπου συγκεκριμμένα, καλύτερα να διάλλεγες εσύ που ήθελες να ορκιστείς, όμως πάντα σου καθορίζουν που, παντού γίνονται αυτά ακόμα και στην αγγλία μπορεί κανείς να είναι μουσουλμάνος, βουδιστής, άθεος ή ξέρω εγώ τι και όταν τραγουδάει τον εθνικό του ύμνο τον αναγκάζουν να λέει god save the queen.

όμως οι έλληνες επέλεξαν να μην έχουνε (έστω και ειρηνικά)
επίσης οι γάλλοι τους αποκεφάλισαν, οι ρώσσοι τους τουφέκισαν και πάει λέγοντας...


Προφανώς είναι θέμα παράδοσης. Με τέτοιες συγκρίσεις και η Οξφόρη έχει ως μόττο "Dominus Illuminatio Mea" :Ρ. Ε και κανείς δε σου επιβάλλει να άδεις τον εθνικό τους ύμνο.

Εντάξει, και οι Έλληνες αποφάσισαν να στηρίξουν τόσα χρόνια τη διαφθορά και την πελατειοκρατία, πού μας οδηγεί αυτή η συζήτηση; :tongue:
Reply 1399
Original post by Ravan
Kalispera

Apo douleies ti leei ekei h Agglia?

teliosa Environmental science BSc sto birmingham
kai Environmental pollution science MSc sto brunel
gyrisa piso logo oikogenias alla psinomai na fygo giati...
ir8a ellada kai douleuo oti nanai, edo kai ekei (ta exo kanei ola, apo tilefoniths mexri security).


hm.
http://www.jobs.ac.uk/

Quick Reply

Latest