Turn on thread page Beta
    • Thread Starter
    Offline

    14
    ReputationRep:
    What a bizarre system we have going on here. The government and its medico-experts are determined that we are to eat healthily and lose weight.

    But we're in the situation where healthy foods seem to cost a lot more than **** foods.

    For those of us who don't have the benefit of a middle-class farmer's market, a tiny pack of raspberries costs £2 from Tescos; grapes £2 again; strawberries even more. Packets of green veg costs a fortune: £2 for a few green beans.

    Yet, the **** junk food is either always on offer or dirt cheap.

    How can the government expect us to eat healthily when healthy food is way overpriced?
    Offline

    21
    ReputationRep:
    Then just eat less, duh
    Offline

    21
    ReputationRep:
    No it doesn't :rolleyes:

    If I eat junk food instead of cooking properly I spend a lot more money.

    Cooking properly takes more time and effort, I'm willing to bet that is the main reason a lot of people don't do it. Laziness. Although it takes more time, it doesn't have to take that long, so it's not much of an excuse.
    Offline

    10
    ReputationRep:
    I was thinking the same thing today! It's SO hard!! There are ways to go around it though. Soup is relatively cheap and so are sandwiches/riveta. And berries are always going to be expensive, apples bananas and oranges are much cheaper alternatives
    Offline

    2
    ReputationRep:
    Yeh, this is a well known fact in educated circles.
    Offline

    20
    ReputationRep:
    (Original post by Lady Comstock)
    For those of us who don't have the benefit of a middle-class farmer's market, a tiny pack of raspberries costs £2 from Tescos; grapes £2 again; strawberries even more. Packets of green veg costs a fortune: £2 for a few green beans.
    Should hit up aldi or some small fruit shop
    Offline

    14
    ReputationRep:
    (Original post by shawn_o1)
    Then just eat less, duh
    hi from the arsenal thread.

    your posts outside the ff kill it man :rofl:
    Offline

    14
    ReputationRep:
    Not really if you eat fruit and vegetables in season and go to markets. Frozen vegetables are comparatively cheaper than their fresh counterparts too (2kg for £2 in Sainsbury's).

    As a poster above said, you just have to take the time to prepare meals from scratch and buy loose instead of ready prepared vegetables.
    • Thread Starter
    Offline

    14
    ReputationRep:
    (Original post by SophieSmall)
    No it doesn't :rolleyes:

    If I eat junk food instead of cooking properly I spend a lot more money.

    Cooking properly takes more time and effort, I'm willing to bet that is the main reason a lot of people don't do it. Laziness. Although it takes more time, it doesn't have to take that long, so it's not much of an excuse.
    smh.

    Chicken fillet and decent veg = close to £10. Pot noodle = £1, maccies = £1.50-4, etc.
    Offline

    21
    ReputationRep:
    (Original post by Lady Comstock)
    smh.

    Chicken fillet and decent veg = close to £10. Pot noodle = £1, maccies = £1.50-4, etc.

    Just no.

    You clearly don't know how to cook within your means if you think it costs that much for a meal.
    • Thread Starter
    Offline

    14
    ReputationRep:
    (Original post by SophieSmall)
    Just no.

    You clearly don't know how to cook within your means if you think it costs that much for a meal.
    Erm, so you can cook meat and veg for cheaper than you can buy a pot noodle? Dazzle us, hunny.
    Offline

    9
    ReputationRep:
    I get 30 organic eggs, two full chickens, a weeks worth of vegetables, fruit (grapes, oranges, bananas), nuts, brown rice and porridge for £17 so that isn't correct. People spend near enough that on a few McDonalds every week.

    Go to the markets and butchers instead of getting ripped off with the big four.
    Offline

    21
    ReputationRep:
    (Original post by Lady Comstock)
    Erm, so you can cook meat and veg for cheaper than you can buy a pot noodle? Dazzle us, hunny.
    You're being quite frankly ridiculous. A pot noodle is good for what? A snack maybe a meal at a push.

    If I buy meat and vegetables and other such ingredients then those ingredients go into all or at least most of the meals for that week, not just one. :rolleyes:
    Offline

    17
    ReputationRep:
    I find fruit and vegetables cheap to buy but they usually go off before I can eat them, so it can work out more expensive than junk food because I have to buy them more often. I buy frozen when I can but you can't get things like lettuce and cucumber frozen. and there's far too much in a packet for just one person (even if you only get a half cucumber).
    Offline

    11
    ReputationRep:
    (Original post by Lady Comstock)
    smh.

    Chicken fillet and decent veg = close to £10. Pot noodle = £1, maccies = £1.50-4, etc.
    Not really, let's say you want to cook something with courgettes, eggplants, chicken and pasta. This may cost about 7 pounds (1, 1, 4, 1, respectively), however you'll definitely have a lot left for another meal. Plus one pot noodle is nowhere near as filling as a homemade pasta dish, you'll eat so much more for less.
    Offline

    21
    ReputationRep:
    I can buy a ready meal mac + cheese for 70p. If someone can tell me how to cook a meal for anywhere near this price (without telling me to go to a farmer's market/budget supermarket, there are none in my area) then please teach me.
    Offline

    17
    ReputationRep:
    Wholesome natural foods which are cheap: rice, beans, potatoes, bags of frozen vegetables, oats. Fruit is midrange but could be cheaper. These were some of my staples in uni.
    Offline

    21
    ReputationRep:
    (Original post by Another)
    I can buy a ready meal mac + cheese for 70p. If someone can tell me how to cook a meal for anywhere near this price (without telling me to go to a farmer's market/budget supermarket, there are none in my area) then please teach me.

    Well mac and cheese is just pasta in a bechamel sauce. So you can buy a bag of pasta for like 40p and you can buy jars of bechamel sauce for less than £1. And from that you can get 2 or 3 servings. So works out less than 70p a serving.

    Not exactly a great meal to be having often though
    Offline

    18
    ReputationRep:
    (Original post by Lady Comstock)
    For those of us who don't have the benefit of a middle-class farmer's market
    Can confirm, 100% of local markets don't let you in without a middle-class person card.
    • Thread Starter
    Offline

    14
    ReputationRep:
    (Original post by SophieSmall)
    Well mac and cheese is just pasta in a bechamel sauce. So you can buy bags of pasta for like 40p and you can buy jars of bechamel sauce for less than £1. And from that you can get 2 or 3 servings. So works out less than 70p a serving.

    Not exactly a great meal to be having often though
    Lol that's not a healthy meal.
 
 
 
Poll
Black Friday: Yay or Nay?
Useful resources

The Student Room, Get Revising and Marked by Teachers are trading names of The Student Room Group Ltd.

Register Number: 04666380 (England and Wales), VAT No. 806 8067 22 Registered Office: International House, Queens Road, Brighton, BN1 3XE

Write a reply...
Reply
Hide
Reputation gems: You get these gems as you gain rep from other members for making good contributions and giving helpful advice.