Turn on thread page Beta

Food shopping is expensive, help? watch

    • Thread Starter
    Offline

    13
    ReputationRep:
    I've started cooking all my meals from scratch and normally get al my veg fruit and meat from Tescos and Sainsburys. Ive only been at uni for a week and already Ive spent around £40-50 on food shopping :/

    Any tips on how to save money? I don't want to end up spending 100s of £ on food every month!
    Offline

    9
    ReputationRep:
    (Original post by tootles44)
    I've started cooking all my meals from scratch and normally get al my veg fruit and meat from Tescos and Sainsburys. Ive only been at uni for a week and already Ive spent around £40-50 on food shopping :/

    Any tips on how to save money? I don't want to end up spending 100s of £ on food every month!
    ALDI. Most of their fruit and veg is less than 60p.
    Offline

    20
    Buy more fresh produce where you can. Shop at Lidl, Aldi and Farmfoods. They have cheaper items
    Offline

    20
    ReputationRep:
    (Original post by tootles44)
    from Tescos and Sainsburys.
    Well there's part of your problem.
    Offline

    21
    ReputationRep:
    I agree with general responses, for a cheaper shop. You're shopping at the wrong places. It may be more convenient for you, but if you're not willing to put in a bit more time and sacrifice you aren't going to save money. Different shops are better for different things in terms of prices.

    Feel free to give me a break down of your shopping list and I'd be happy to offer pointers.

    here is a response I made in another thread of how I can quite easily have a well balanced and varied diet at around £20-£25 a week. It shows what I buy, where I buy and how often I generally buy items. As well as a few meal ideas related to the list.

    Frequent purchases (every two weeks).

    Meat

    Whole medium/large chicken (lidl) £4 (and no it’s not rubbish meat, it’s actually free range british chicken.)
    British beef mince (lidl)£3.49
    2 kipper fillets (lidl) £0.99
    Tuna (Homebargains) 3 cans for £1.50
    Sardines in tomato sauce (lidl) x 2 £0.98
    6 pack Pork and apple sausages (lidl) £1.99

    Fruit and vegetablesFrozen mixed berries 500g (iceland) £1.50
    Carrots (lidl) £0.89
    Oranges (lidl) £1
    Apples (lidl) £0.892
    leeks (lidl) £0.89
    bean sprouts 370g (tesco) £0.60
    Mixed salad (lidl) £0.89
    celery (lidl) £0.89
    mushrooms £0.89


    Other
    Greek yoghurt (lidl) x2 £1.10
    Fajitas spice mix (home bargains) £0.39
    Trail mix (lidl) £1
    Chocolate raisins (lidl) £0.89
    eggs 6 pack (lidl) £1
    tortilla wraps (lidl) £0.89
    Stir fry sauces x 4 (home bargains) £1.20
    bread (lidl) £0.55
    Bologna sauce (lidl) £0.89
    pasta sauce (lidl) £0.89

    = £31.08/ 2 = £15.54 per week
    Cupboard staples (infrequent, every 3 or so weeks)

    4 x light coconut milk (home bargains) £1.16
    500g red lentils (lidl) £1
    2 x 5 pack ramen noodles (home bargains) £2
    4 x canned chopped tomatoes (home bargain) £1.28
    Spaghetti 500g (lidl) £0.49
    Chicken stock 4 pack (home bargains) £0.99
    3 large sweet potatoes (lidl) £1
    udon noodles 3 pack (home bargains) £1

    =£8.92 /3 = £2.97 a week
    Infrequent purchases (every 4 weeks or longer)

    Meat220g bag of prawns £3

    Fruits and vegGreen beans 900g (iceland) £0.89
    Onions 650g (iceland) £0.89
    Peas 900g (Iceland) £0.89
    sweetcorn 900g (Iceland) £0.89
    Mixed bell peppers 650g (iceland) £0.89
    bag XXL potatoes (lidl) £3

    Other900g cheddar block (lidl) £4.89

    Butter (lidl) £1

    mayonnaise (lidl) £0.60

    =£16.94 / 4 = £4.24 per week

    Every 4 months or so
    Rice 3kg (lidl) £3
    Pasta (3kg (tesco) £3.20
    3 x garlic bulbs (lidl) £0.89

    =£7.98 x 3 /52 = £0.46 per week.

    Rarely bought cupboard staples Mustards and dressings
    Curry powders
    salt
    vinegar
    seasoning and herbs

    Bought at start of the year, last most of the year and cost about a few pence a week.

    Total shopping cost per week = £23.21

    Breakfast options
    veggie omelette.
    tuna pasta salad
    sardines on toast
    sausage, egg and toast with chopped tomatoes and mushrooms


    Lunch options
    Tuna veggie wrap
    fajita wrap
    chicken veg and salad wrap
    Chicken/tuna/sausage sandwiches
    noodles
    pasta salad
    rice and curry

    Dinner options
    Roast dinner
    chicken soup
    bolognese
    stir fry
    chicken curry
    prawn curry
    Kippers and sweet potato fries or mash with veg
    etc

    Snack and dessert options
    Chocolate raisins and yoghurt
    Fruit
    Frozen fruit and yoghurt blended up to make sorbet


    Edit: Just spotted a previous thread of yours "scared to shop in aldi" and a couple of your responses . It's very clear now your food bill is so high because you're a brand snob. And I don't mean that in a nasty way, it's just very clearly true. You'll never save money until you get it into your head that the brands you are used to and the stuff in the prettier packaging is rarely any better than the non branded or lower brand stuff...and it's really not worth the extra money. It's illogical spending.
    Offline

    15
    ReputationRep:
    Try shopping in aldi and if you are going to tesco, get the most basic range and just add your own herbs/spices to your taste
    • Thread Starter
    Offline

    13
    ReputationRep:
    (Original post by SophieSmall)
    x
    Thanks for your detailed reply, and you are right, brands aren't going to make much of a difference when its all in my tummy but the steep effect on finances will remain. I'll look around for those stores
    Offline

    17
    ReputationRep:
    (Original post by tootles44)
    Thanks for your detailed reply, and you are right, brands aren't going to make much of a difference when its all in my tummy but the steep effect on finances will remain. I'll look around for those stores
    Giving up or moderating meat. Good way to spend less money. In fact the rise in people eating meat in developing countries ("the new middle classes") is actually one of if not the chief driver of high food prices. It's inefficient (particularly beef) as it drains food away from humans to cows/pigs etc.

    Also Dark Chocolate. 90% Dark Chocolate is often at Tescos for 100g 1£. On the back it says 596 calories, so that's good value as well as being healthy. I eat about 1 per day!!! Also never waste any money on sweets or fizzy drinks just buy proper food.
    Offline

    21
    ReputationRep:
    (Original post by tootles44)
    Thanks for your detailed reply, and you are right, brands aren't going to make much of a difference when its all in my tummy but the steep effect on finances will remain. I'll look around for those stores
    Exactly
    Old habits die hard, but you can definitely make quick and simple changes to your shopping habits which will save you hundreds of pounds.
    Offline

    13
    ReputationRep:
    By basics. Learn how to cook cheap soup, and buy lentils. Don't get them from the health foods aisle, get them from the world foods bit. Red split lentils are red split lentils, you pay 3-4 times the price for the label health foods.

    Same applies to things like noodles and rice. For fruit and veg, go to your local market at the end of the day, because they sell everything off cheaply.

    Get value cereal.
    Offline

    4
    ReputationRep:
    (Original post by TwinnyP)
    ALDI. Most of their fruit and veg is less than 60p.
    (Original post by aamirac)
    Buy more fresh produce where you can. Shop at Lidl, Aldi and Farmfoods. They have cheaper items
    (Original post by Retired_Messiah)
    Well there's part of your problem.
    I second these people. Best advice you will read here.
    • Thread Starter
    Offline

    13
    ReputationRep:
    (Original post by Raiden10)
    Giving up or moderating meat. Good way to spend less money. In fact the rise in people eating meat in developing countries ("the new middle classes" is actually one of if not the chief driver of high food prices. It's inefficient (particularly beef) as it drains food away from humans to cows/pigs etc.

    Also Dark Chocolate. 90% Dark Chocolate is often at Tescos for 100g 1£. On the back it says 596 calories, so that's good value as well as being healthy. I eat about 1 per day!!! Also never waste any money on sweets or fizzy drinks just buy proper food.
    I eat fair bit f meat to hit my protein goals for fitness so Im not sure I can reduce it :/
    Offline

    4
    ReputationRep:
    (Original post by SophieSmall)
    I agree with general responses, for a cheaper shop. You're shopping at the wrong places. It may be more convenient for you, but if you're not willing to put in a bit more time and sacrifice you aren't going to save money. Different shops are better for different things in terms of prices.

    Feel free to give me a break down of your shopping list and I'd be happy to offer pointers.

    here is a response I made in another thread of how I can quite easily have a well balanced and varied diet at around £20-£25 a week. It shows what I buy, where I buy and how often I generally buy items. As well as a few meal ideas related to the list.

    Frequent purchases (every two weeks).

    Meat

    Whole medium/large chicken (lidl) £4 (and no it’s not rubbish meat, it’s actually free range british chicken.)
    British beef mince (lidl)£3.49
    2 kipper fillets (lidl) £0.99
    Tuna (Homebargains) 3 cans for £1.50
    Sardines in tomato sauce (lidl) x 2 £0.98
    6 pack Pork and apple sausages (lidl) £1.99

    Fruit and vegetablesFrozen mixed berries 500g (iceland) £1.50
    Carrots (lidl) £0.89
    Oranges (lidl) £1
    Apples (lidl) £0.892
    leeks (lidl) £0.89
    bean sprouts 370g (tesco) £0.60
    Mixed salad (lidl) £0.89
    celery (lidl) £0.89
    mushrooms £0.89


    Other
    Greek yoghurt (lidl) x2 £1.10
    Fajitas spice mix (home bargains) £0.39
    Trail mix (lidl) £1
    Chocolate raisins (lidl) £0.89
    eggs 6 pack (lidl) £1
    tortilla wraps (lidl) £0.89
    Stir fry sauces x 4 (home bargains) £1.20
    bread (lidl) £0.55
    Bologna sauce (lidl) £0.89
    pasta sauce (lidl) £0.89

    = £31.08/ 2 = £15.54 per week
    Cupboard staples (infrequent, every 3 or so weeks)

    4 x light coconut milk (home bargains) £1.16
    500g red lentils (lidl) £1
    2 x 5 pack ramen noodles (home bargains) £2
    4 x canned chopped tomatoes (home bargain) £1.28
    Spaghetti 500g (lidl) £0.49
    Chicken stock 4 pack (home bargains) £0.99
    3 large sweet potatoes (lidl) £1
    udon noodles 3 pack (home bargains) £1

    =£8.92 /3 = £2.97 a week
    Infrequent purchases (every 4 weeks or longer)

    Meat220g bag of prawns £3

    Fruits and vegGreen beans 900g (iceland) £0.89
    Onions 650g (iceland) £0.89
    Peas 900g (Iceland) £0.89
    sweetcorn 900g (Iceland) £0.89
    Mixed bell peppers 650g (iceland) £0.89
    bag XXL potatoes (lidl) £3

    Other900g cheddar block (lidl) £4.89

    Butter (lidl) £1

    mayonnaise (lidl) £0.60

    =£16.94 / 4 = £4.24 per week

    Every 4 months or so
    Rice 3kg (lidl) £3
    Pasta (3kg (tesco) £3.20
    3 x garlic bulbs (lidl) £0.89

    =£7.98 x 3 /52 = £0.46 per week.

    Rarely bought cupboard staples Mustards and dressings
    Curry powders
    salt
    vinegar
    seasoning and herbs

    Bought at start of the year, last most of the year and cost about a few pence a week.

    Total shopping cost per week = £23.21

    Breakfast options
    veggie omelette.
    tuna pasta salad
    sardines on toast
    sausage, egg and toast with chopped tomatoes and mushrooms


    Lunch options
    Tuna veggie wrap
    fajita wrap
    chicken veg and salad wrap
    Chicken/tuna/sausage sandwiches
    noodles
    pasta salad
    rice and curry

    Dinner options
    Roast dinner
    chicken soup
    bolognese
    stir fry
    chicken curry
    prawn curry
    Kippers and sweet potato fries or mash with veg
    etc

    Snack and dessert options
    Chocolate raisins and yoghurt
    Fruit
    Frozen fruit and yoghurt blended up to make sorbet


    Edit: Just spotted a previous thread of yours "scared to shop in aldi" and a couple of your responses . It's very clear now your food bill is so high because you're a brand snob. And I don't mean that in a nasty way, it's just very clearly true. You'll never save money until you get it into your head that the brands you are used to and the stuff in the prettier packaging is rarely any better than the non branded or lower brand stuff...and it's really not worth the extra money. It's illogical spending.
    lol and here's my list:

    Monday:
    Pizza hut
    Tuesday:
    Pizza hut
    Wednesday:
    Pizza hut
    Thursday:
    Pizza hut
    Friday:
    Pizza hut
    Saturday:
    Pizza hut
    Sunday:
    Overdraft
    Offline

    17
    ReputationRep:
    (Original post by tootles44)
    I eat fair bit f meat to hit my protein goals for fitness so Im not sure I can reduce it :/
    Well if you wanna play rugby or something then animal protein is the single most expensive thing (as well as greatest contributor of foods to deforestation and global warming).

    Lentils. Soybeans. Natural, healthy and cheap sources of protein.
    Offline

    21
    ReputationRep:
    (Original post by iAre Teh Lejend)
    lol and here's my list:

    Monday:
    Pizza hut
    Tuesday:
    Pizza hut
    Wednesday:
    Pizza hut
    Thursday:
    Pizza hut
    Friday:
    Pizza hut
    Saturday:
    Pizza hut
    Sunday:
    Overdraft
    But pizza hut is so expensive.
    • Thread Starter
    Offline

    13
    ReputationRep:
    (Original post by Raiden10)
    Well if you wanna play rugby or something then animal protein is the single most expensive thing (as well as greatest contributor of foods to deforestation and global warming).

    Lentils. Soybeans. Natural, healthy and cheap sources of protein.
    Do they have high amounts of protein?

    I don't want to end up eating a sack of lentils for only the equivalent of 2 chicken breasts for example
    Offline

    4
    ReputationRep:
    (Original post by SophieSmall)
    But pizza hut is so expensive.
    Can you manage my expenditures. I'll pay you.
    Offline

    21
    ReputationRep:
    (Original post by iAre Teh Lejend)
    Can you manage my expenditures please. I'll pay you. You can motivate me to cook too.
    Hahaha, paying someone to save you money? Pretty ironic.
    Offline

    4
    ReputationRep:
    (Original post by SophieSmall)
    Hahaha, paying someone to save you money? Pretty ironic.
    I mean, must end up cheaper than pizza hut everyday tho amri8 ?
    Offline

    21
    ReputationRep:
    (Original post by iAre Teh Lejend)
    I mean, must end up cheaper than pizza hut everyday tho amri8 ?
    Haha most definitely. I'm more than happy to help, no need to pay me.
 
 
 
Poll
How are you feeling in the run-up to Results Day 2018?
Useful resources
AtCTs

Ask the Community Team

Got a question about the site content or our moderation? Ask here.

Welcome Lounge

Welcome Lounge

We're a friendly bunch. Post here if you're new to TSR.

Groups associated with this forum:

View associated groups

The Student Room, Get Revising and Marked by Teachers are trading names of The Student Room Group Ltd.

Register Number: 04666380 (England and Wales), VAT No. 806 8067 22 Registered Office: International House, Queens Road, Brighton, BN1 3XE

Write a reply...
Reply
Hide
Reputation gems: You get these gems as you gain rep from other members for making good contributions and giving helpful advice.