Turn on thread page Beta

How much does it cost to keep a dog? (Labrador) watch

    • Thread Starter
    Offline

    20
    ReputationRep:
    How much does it cost to keep a dog? (Labrador)

    Food
    Toys
    Insurance
    etc etc

    I have some rough estimates but anything i should know?

    Questions
    - do dogs need a mix of dry and wet food?
    - should i adopt or buy a puppy?

    Thanks
    Bill
    • Very Important Poster
    Offline

    22
    ReputationRep:
    Very Important Poster
    I don't think my parents dogs have wet food. They get dry food (but they are about 3 and 6-7 years old) and then they get things like bones.

    Depending on your dog, they may not be that interested in toys. We've had dogs who have had no interest at all in toys.
    Offline

    2
    ReputationRep:
    (Original post by Bill_Gates)
    How much does it cost to keep a dog? (Labrador)

    Food
    Toys
    Insurance
    etc etc

    I have some rough estimates but anything i should know?

    Questions
    - do dogs need a mix of dry and wet food?
    - should i adopt or buy a puppy?

    Thanks
    Bill
    My parents own one.

    1) Labs, particularly purebred ones, are expensive, 500-600 to buy it.

    2) Labs are compulsive chewers, they chew everything as a puppy, so you will need a LOT of toys, including soft toys too.

    3) They are greedy, Labs eat a lot of food, boil rice with carrot and cheap mince, mix it with kibble, it's cheaper and better for them.

    4) Do you exercise? Better start, Labs have crazy stamina and need long walks.

    5) Labs love attention, if you ignore them. They chew.

    6) Always buy a puppy. If you adopt it may have a whole host of problems.

    7) Brush them a lot, they malt everywhere.
    • Thread Starter
    Offline

    20
    ReputationRep:
    (Original post by Tiger Rag)
    I don't think my parents dogs have wet food. They get dry food (but they are about 3 and 6-7 years old) and then they get things like bones.

    Depending on your dog, they may not be that interested in toys. We've had dogs who have had no interest at all in toys.
    Thanks

    (Original post by IAmNero)
    My parents own one.

    1) Labs, particularly purebred ones, are expensive, 500-600 to buy it.

    2) Labs are compulsive chewers, they chew everything as a puppy, so you will need a LOT of toys, including soft toys too.

    3) They are greedy, Labs eat a lot of food, boil rice with carrot and cheap mince, mix it with kibble, it's cheaper and better for them.

    4) Do you exercise? Better start, Labs have crazy stamina and need long walks.

    5) Labs love attention, if you ignore them. They chew.

    6) Always buy a puppy. If you adopt it may have a whole host of problems.

    7) Brush them a lot, they malt everywhere.
    Thanks a lot sound's fun haha
 
 
 

1,010

students online now

800,000+

Exam discussions

Find your exam discussion here

Poll
Should predicted grades be removed from the uni application process
Useful resources
AtCTs

Ask the Community Team

Got a question about the site content or our moderation? Ask here.

Welcome Lounge

Welcome Lounge

We're a friendly bunch. Post here if you're new to TSR.

Groups associated with this forum:

View associated groups

The Student Room, Get Revising and Marked by Teachers are trading names of The Student Room Group Ltd.

Register Number: 04666380 (England and Wales), VAT No. 806 8067 22 Registered Office: International House, Queens Road, Brighton, BN1 3XE

Write a reply...
Reply
Hide
Reputation gems: You get these gems as you gain rep from other members for making good contributions and giving helpful advice.