Hey there! Sign in to join this conversationNew here? Join for free
    • Thread Starter
    Offline

    3
    ReputationRep:
    Here is the question:

    A company makes boxes of cereal.
    A box usually contains 150 grams of cereal

    Here are two options for a special offer

    Option A
    25% of the actual price
    Usual amount of cereal

    or

    Option B
    30% more cereal
    Usual price

    Which option is the better value for the customer? You must show your working.
    Offline

    10
    ReputationRep:
    (Original post by theBranicAc)
    Here is the question:

    A company makes boxes of cereal.
    A box usually contains 150 grams of cereal

    Here are two options for a special offer

    Option A
    25% of the actual price
    Usual amount of cereal

    or

    Option B
    30% more cereal
    Usual price

    Which option is the better value for the customer? You must show your working.
    Is there a price given ?
    Offline

    15
    ReputationRep:
    Say the usual price is £10 (hypothetical)

    You can have Option B, 195g for £10 sooo..... 195g/1000p = 0.195g/p

    Or Option A. 150g for £2.50 sooo.... 150/250 = 0.6g/p

    So option A is better. This may not be the correct way of working it out but option A should be correct
    • Thread Starter
    Offline

    3
    ReputationRep:
    (Original post by k1234j)
    Is there a price given ?
    nope thats the question
    Offline

    10
    ReputationRep:
    you would just say "let x be £100" to justify the statement
    • Thread Starter
    Offline

    3
    ReputationRep:
    (Original post by ProbablyJade)
    Say the usual price is £10 (hypothetical)

    You can have Option B, 195g for £10 sooo..... 195g/1000p = 0.195g/p

    Or Option A. 150g for £2.50 sooo.... 150/250 = 0.6g/p

    So option A is better. This may not be the correct way of working it out but option A should be correct
    this is how i worked it out

    for option A, the ratio would be 150:75%
    for option B, the ratio would be 195:100%

    therefore solving for 1%, A would be be 2g:1%
    and B would be 1.95g:1%

    assumsing 1% stands for £1, therefore B would be cheaper
 
 
 
Poll
Do you agree with the PM's proposal to cut tuition fees for some courses?
Useful resources

Make your revision easier

Maths

Maths Forum posting guidelines

Not sure where to post? Read the updated guidelines here

Equations

How to use LaTex

Writing equations the easy way

Student revising

Study habits of A* students

Top tips from students who have already aced their exams

Study Planner

Create your own Study Planner

Never miss a deadline again

Polling station sign

Thinking about a maths degree?

Chat with other maths applicants

Can you help? Study help unanswered threads

Groups associated with this forum:

View associated groups

The Student Room, Get Revising and Marked by Teachers are trading names of The Student Room Group Ltd.

Register Number: 04666380 (England and Wales), VAT No. 806 8067 22 Registered Office: International House, Queens Road, Brighton, BN1 3XE

Write a reply...
Reply
Hide
Reputation gems: You get these gems as you gain rep from other members for making good contributions and giving helpful advice.