Hey there! Sign in to join this conversationNew here? Join for free
    • Thread Starter
    Offline

    0
    ReputationRep:
    In September I have agreed to take someone to school with my in my car. They live in my village and I would be going that way every day. How much money would be reasonable to ask for. The journey time is 8 miles there and 8 miles back 3-5 times per week. I'm approximating that my car does about 35-45 mpg with the fuel cost at about £1.10 in my area.
    • TSR Support Team
    • Very Important Poster
    Offline

    21
    ReputationRep:
    TSR Support Team
    Very Important Poster
    How much does it cost you to do that journey?
    Online

    18
    ReputationRep:
    I'd half whatever it costs you fuel wise and round up... you are going anyway but you also have to pay the running costs of the car
    Offline

    16
    ReputationRep:
    (Original post by STroombio98)
    In September I have agreed to take someone to school with my in my car. They live in my village and I would be going that way every day. How much money would be reasonable to ask for. The journey time is 8 miles there and 8 miles back 3-5 times per week. I'm approximating that my car does about 35-45 mpg with the fuel cost at about £1.10 in my area.
    11 for the fuel but add some for time and other running costs I'd bill them £20-30
    • #1
    #1

    If you are making the journey regardless of whether this person is in your car or not, why are you charging them? I used to give my neighbour a lift to school with me but I didn't charge her because whether or not she gets in my car I'm still going to have to make the journey. Unless picking them up and dropping them off is going to cost you any extra and in that case I'd just work out how much extra it's going to cost and charge them that.
    Offline

    10
    ReputationRep:
    (Original post by STroombio98)
    In September I have agreed to take someone to school with my in my car. They live in my village and I would be going that way every day. How much money would be reasonable to ask for. The journey time is 8 miles there and 8 miles back 3-5 times per week. I'm approximating that my car does about 35-45 mpg with the fuel cost at about £1.10 in my area.
    16 miles a day is realistically only going to cost you around £2-3 each day. I would suggest maybe £2-£2.5 per day.
 
 
 
  • See more of what you like on The Student Room

    You can personalise what you see on TSR. Tell us a little about yourself to get started.

  • Poll
    What's your favourite Christmas sweets?
    Useful resources
    Bizarre things students have spent their loans onThings you should budget for at uni

    Sponsored features:

    Making money from your own website

    Need some cash?

    How to make money running your own website.

    Bianca Miller, runner-up on The Apprentice

    Handle your digital footprint

    What would an employer find out about you on Google? Find out how to take control.

    Groups associated with this forum:

    View associated groups
  • See more of what you like on The Student Room

    You can personalise what you see on TSR. Tell us a little about yourself to get started.

  • The Student Room, Get Revising and Marked by Teachers are trading names of The Student Room Group Ltd.

    Register Number: 04666380 (England and Wales), VAT No. 806 8067 22 Registered Office: International House, Queens Road, Brighton, BN1 3XE

    Quick reply
    Reputation gems: You get these gems as you gain rep from other members for making good contributions and giving helpful advice.