Reading University Food Money. Watch

neza99
Badges: 4
Rep:
?
#1
Report Thread starter 2 years ago
#1
Hiya, i went to reading university today, and one of the helpers said something about getting £63 per week for food? is this true, and if it is how do we apply for this? Thanks!
0
reply
AmyAmy123
Badges: 6
Rep:
?
#2
Report 2 years ago
#2
(Original post by neza99)
Hiya, i went to reading university today, and one of the helpers said something about getting £63 per week for food? is this true, and if it is how do we apply for this? Thanks!
Hi, you get it automatically if you stay in catered halls (Windsor/wantage/St pats/dunsden crescent) it is loaded onto a card and you can spend it in certain food outlets on campus instead of having to cook all of your meals
0
reply
neza99
Badges: 4
Rep:
?
#3
Report Thread starter 2 years ago
#3
(Original post by AmyAmy123)
Hi, you get it automatically if you stay in catered halls (Windsor/wantage/St pats/dunsden crescent) it is loaded onto a card and you can spend it in certain food outlets on campus instead of having to cook all of your meals
so you don't get it if you get a self catered hall?
0
reply
AmyAmy123
Badges: 6
Rep:
?
#4
Report 2 years ago
#4
(Original post by neza99)
so you don't get it if you get a self catered hall?
Nope, it's not like a bursary or anything, just the way the catered halls work
0
reply
neza99
Badges: 4
Rep:
?
#5
Report Thread starter 2 years ago
#5
(Original post by AmyAmy123)
Nope, it's not like a bursary or anything, just the way the catered halls work
oh alright, thank you!!
0
reply
Ogtio
Badges: 1
Rep:
?
#6
Report 2 years ago
#6
(Original post by AmyAmy123)
Nope, it's not like a bursary or anything, just the way the catered halls work
How much do you Reckon the food cost? And do you think the £63 pounds could last the whole week?
0
reply
AmyAmy123
Badges: 6
Rep:
?
#7
Report 2 years ago
#7
(Original post by Ogtio)
How much do you Reckon the food cost? And do you think the £63 pounds could last the whole week?
It depends on the individual. I can make it last year while week as I have my on cereal for breakfasts so am just using it for lunch and dinner. Main meals are £5-6 and lunch can me closer to £2-3 it just depends what you have
0
reply
X

Quick Reply

Attached files
Write a reply...
Reply
new posts
Latest
My Feed

See more of what you like on
The Student Room

You can personalise what you see on TSR. Tell us a little about yourself to get started.

Personalise

The new Gillette ad. Is it:

Man-hating bullsh*t (113)
46.12%
Pro-humanity (132)
53.88%

Watched Threads

View All