Hey there! Sign in to join this conversationNew here? Join for free
Turn on thread page Beta
    • Thread Starter
    Offline

    6
    ReputationRep:
    Hey! Does anyone have any money saving tips for veggies and vegans at university?
    Posted on the TSR App. Download from Apple or Google Play
    Offline

    12
    ReputationRep:
    This is such a good question.
    It is very difficult. I am vegetarian myself. I tend to go over my budget when I was a university student. I'm a vegetarian. I would say go to like Lidl/Aldi/Sainbury's as they do sell some vegan foods. Also like market stalls to get fruit because you can get a bowl for a pound which I found useful. I hope this helped a bit.

    Good Luck
    Offline

    5
    ReputationRep:
    An all liquid diet would really help your cause.
    Posted on the TSR App. Download from Apple or Google Play
    • Thread Starter
    Offline

    6
    ReputationRep:
    (Original post by dylandb)
    An all liquid diet would really help your cause.
    Thanks. :/
    Posted on the TSR App. Download from Apple or Google Play
    • Thread Starter
    Offline

    6
    ReputationRep:
    (Original post by Quiet:))
    This is such a good question.
    It is very difficult. I am vegetarian myself. I tend to go over my budget when I was a university student. I'm a vegetarian. I would say go to like Lidl/Aldi/Sainbury's as they do sell some vegan foods. Also like market stalls to get fruit because you can get a bowl for a pound which I found useful. I hope this helped a bit.

    Good Luck
    Awesome advice! Thank you!
    A tip I’ve learned: if struggling with cash, buy bulk bags of 60p frozen vegetables so you can add them to rice and pasta etc!
    Posted on the TSR App. Download from Apple or Google Play
    Offline

    12
    ReputationRep:
    (Original post by emmyrx)
    Awesome advice! Thank you!
    A tip I’ve learned: if struggling with cash, buy bulk bags of 60p frozen vegetables so you can add them to rice and pasta etc!
    Thank you
    • Section Leader
    • Very Important Poster
    • Peer Support Volunteers
    Offline

    22
    ReputationRep:
    Section Leader
    Very Important Poster
    Peer Support Volunteers
    (Original post by emmyrx)
    Hey! Does anyone have any money saving tips for veggies and vegans at university?
    Places like Iceland are your friend for frozen veg. Loads of different varieties! Also, ditch the quorn and look out for supermarket branded alternatives and always have your eye out for offers
    Offline

    9
    ReputationRep:
    I'm in my last year of sixth form but I've been cooking for myself for a year and a half; exactly half of which I've been vegan.

    It's cheaper than people think. The only real costs are when you want a meat or cheese substitute (think: Linda McCartney, Fry's, or Violife). You can buy vegan butter the same price as normal (or close to) with Vitalite. Aldi do ~65p soy or almond milk last time I checked, and tesco do cheap milks too. Tesco normally have Linda McCartney (especially the sausages) on some sort of offer and often half price (6 sausages for £1).

    Don't be afraid to online shop, as you can often get good deals on the highest value items (3 for £6 on Fry's 500g Vegan Slicing Salami is one I'll never forget). They also normally have quite good deals (as Ocado do, in this example) on obscure things like frozen aubergine at just over a quid for a huge bag, fresh spinach on a 12x16 inch bag for just over a quid again, and so on. My girlfriend swears by going to a local market for her veg (Newcastle) and is also vegan; they do things like 4 avocados for £1, and cheap assorted fruit. Aside from this, I swear by tesco for my everyday shop in person as you can still get things for cheap if you spend the time to look around (belvita breakfast biscuits at £1.39 for 5 when you forget your packed meal, a good balance of cost and selection with things like mushrooms and sauces, etc). Aldi are cheaper but have a limited selection for vegans - if you're veggie, they'll probably be a much better choice though.

    Tinned or bagged foods are the best bet for protein and other macronutrients. Peanut butter is your friend, don't be afraid of the cheapest bread you can find, and be prepared to drink a glass of soy milk as part of your meal. Also, take a multivitamin.

    Examples of things I've cooked this past year have been ramen noodles (soy sauce, hot veggie broth, instant noodles, grated carrot, sliced onion/garlic/mushrooms. Almost certainly worked out at less than £1 per hefty serving, and then you can do the fun things like adding Miso paste on top of that while still having wiggle room for a tight budget. It's good to have base recipes prepared and be ready to spice them up as your finance allows it. Things like soups (boiled potato, frozen peas, onion and herbs) with toast make for meals at barely 50p a serving that will have your friends jealous of your bank account. It's much easier to be vegan than it is to be omnivorous in terms of cost at university, as long as you have the time to cook. Things like ready to wok noodles and a sauce packet with some grated veg will keep you full and fed with maybe 5 minutes of preparation and cooking time combined, while still tasting great.

    Buy lots of herbs and seasoning before you study, they're your friends. Thyme, Rosemary, Oregano, Basil, Garlic Powder, Cumin, Chilli Flakes, Ginger, Smoked Paprika, and a couple of your favourites goes a long way. Use lots of soy sauce.
    Offline

    5
    ReputationRep:
    Just eat a bacon burger for brekkie n trust u will have energy
    Offline

    2
    ReputationRep:
    Write down recipes!! Even if you think you'll remember all, write down recipes that you like, (including simple rice and veggies) and include the shops where you bought the stuff and the price! Do the same for your basics like milk and butter and this will stop. You from buying everything from an expensive store due to time constraints! Also herbs and spices, buy them in packages instead of little Glass jars cuz it works out so much cheaper and they do make a difference, the same goes for Soy sauce etc! And lastly oatmeal, if you don't love porridge then I implore you to try it again because it's so much cheaper than cereals and will keep you full for so much longer!!
    Posted on the TSR App. Download from Apple or Google Play
 
 
 
Poll
“Yanny” or “Laurel”
Useful resources

The Student Room, Get Revising and Marked by Teachers are trading names of The Student Room Group Ltd.

Register Number: 04666380 (England and Wales), VAT No. 806 8067 22 Registered Office: International House, Queens Road, Brighton, BN1 3XE

Write a reply...
Reply
Hide
Reputation gems: You get these gems as you gain rep from other members for making good contributions and giving helpful advice.