Turn on thread page Beta
    • Thread Starter
    Offline

    10
    ReputationRep:
    I'm so stuck on a question. I don't even know where to start:

    Javid makes a large container of fruit juice by mixing orange juice and mango juice in the ratio 3:7
    Orange juice costs £6 per 4 litres
    Mango juice costs £5 per 10 litres
    Javid sells his fruit juice in 2-litre bottles for £2 per bottle
    Calculate how much profit he makes for each bottle he sells
    Offline

    15
    ReputationRep:
    (Original post by Livewire)
    I'm so stuck on a question. I don't even know where to start:

    Javid makes a large container of fruit juice by mixing orange juice and mango juice in the ratio 3:7
    Orange juice costs £6 per 4 litres
    Mango juice costs £5 per 10 litres
    Javid sells his fruit juice in 2-litre bottles for £2 per bottle
    Calculate how much profit he makes for each bottle he sells
    You could multiply the cost of the OJ and the MJ according to the ratio you were given, and then convert that to a price per 2 litre. This is the cost, which you then can subtrqct from £2 to get the profit for each bottle.
    Sorry if I gave too much of it away...
    Posted on the TSR App. Download from Apple or Google Play
    • Thread Starter
    Offline

    10
    ReputationRep:
    (Original post by Maivnek)
    You could multiply the cost of the OJ and the MJ according to the ratio you were given, and then convert that to a price per 2 litre. This is the cost, which you then can subtrqct from £2 to get the profit for each bottle.
    Sorry to be annoying but i still don't get it.

    Do i do the £6 x 3 and £5 x 7 or is that wrong?
    Then how would I convert that to the price per 2 litres and why would i subtract £2.

    So sorry I'm beyond awful at maths!
    • Thread Starter
    Offline

    10
    ReputationRep:
    (Original post by Maivnek)
    You could multiply the cost of the OJ and the MJ according to the ratio you were given, and then convert that to a price per 2 litre. This is the cost, which you then can subtrqct from £2 to get the profit for each bottle.
    Sorry if I gave too much of it away...
    And does the fact that is says per 4 litres and per 10 litres matter?
    Offline

    15
    ReputationRep:
    (Original post by Livewire)
    Sorry to be annoying but i still don't get it.

    Do i do the £6 x 3 and £5 x 7 or is that wrong?
    Then how would I convert that to the price per 2 litres and why would i subtract £2.

    So sorry I'm beyond awful at maths!
    Yeah, you're on the right track! If you multiply according to that ratio, that gives you a cost of the mixed juice. But the cost of how *much* juice? How many litres? What you then have is a total cost of £6*3 £5*7 per that many litres, right?

    So now you just make it into a cost per 2 litres. Subtract that from the £2 per bottle and you got the profit.
    Posted on the TSR App. Download from Apple or Google Play
    • Thread Starter
    Offline

    10
    ReputationRep:
    (Original post by Maivnek)
    Yeah, you're on the right track! If you multiply according to that ratio, that gives you a cost of the mixed juice. But the cost of how *much* juice? How many litres? What you then have is a total cost of £6*3 £5*7 per that many litres, right?

    So now you just make it into a cost per 2 litres. Subtract that from the £2 per bottle and you got the profit.
    Thank you so much!!
    Offline

    15
    ReputationRep:
    (Original post by Livewire)
    Thank you so much!!
    i made an edit, forgot a + sign.
    Posted on the TSR App. Download from Apple or Google Play
    Offline

    7
    ReputationRep:
    You use the costs given to calculate the price per litre. So if 4ltrs of Orange juice costs £6 then 1ltr will cost £1.5.You do the same for the Mango juice. As they haven't given you how many litres Jason has made then you can chose a number. Since the ratio adds up to 10 the easiest number would be 10ltrs. That would mean 3 ltrs Orange mixed with 7ltrs Mango.You calculate the total cost of 10 litres. Since you are using 3 ltrs Orange @ £1.5 per litre you will be spending £4.5 on Orange. You do the same for Mango and add both. So 10ltrs will cost you £4.5 for the Orange juice plus £3.5 for the Mango (£8). 2 litre will cost £1.6 and so he will be making £0.40 per bottle ( assuming he doesn't have any overheads!)
 
 
 

University open days

  1. University of Cambridge
    Christ's College Undergraduate
    Wed, 26 Sep '18
  2. Norwich University of the Arts
    Undergraduate Open Days Undergraduate
    Fri, 28 Sep '18
  3. Edge Hill University
    Faculty of Health and Social Care Undergraduate
    Sat, 29 Sep '18
Poll
Which accompaniment is best?
Useful resources

Study tools

Rosette

Essay expert

Learn to write like a pro with our ultimate essay guide.

Thinking about uni already?

Thinking about uni already?

See where you can apply with our uni match tool

Student chat

Ask a question

Chat to other GCSE students and get your study questions answered.

Creating

Make study resources

Create all the resources you need to get the grades.

Planner

Create your own Study Plan

Organise all your homework and exams so you never miss another deadline.

Resources by subject

From flashcards to mind maps; there's everything you need for all of your GCSE subjects.

Papers

Find past papers

100s of GCSE past papers for all your subjects at your fingertips.

Help out other students

Can you help? Study help unanswered threads

Groups associated with this forum:

View associated groups

The Student Room, Get Revising and Marked by Teachers are trading names of The Student Room Group Ltd.

Register Number: 04666380 (England and Wales), VAT No. 806 8067 22 Registered Office: International House, Queens Road, Brighton, BN1 3XE

Write a reply...
Reply
Hide
Reputation gems: You get these gems as you gain rep from other members for making good contributions and giving helpful advice.