GCSE maths ratio. I don't understand the answer to this question

Watch this thread
Advanced-08234
Badges: 7
Rep:
? You'll earn badges for being active around the site. Rep gems come when your posts are rated by other community members.
#1
Report Thread starter 8 months ago
#1
A recipe uses 1 aubergine for every 3 people. How many aubergines should you buy for 10 people?

The answer is 4

Isn't the answer 3 and 1/3 (Three and one third)?

Maybe it's more of a real-life question which is the issue, but I'm not sure. Other questions I've seen are similar to this.

Thank you


edit: It's 4. I put the wrong number in. My mistake.
Last edited by Advanced-08234; 8 months ago
0
reply
Down_worlder
Badges: 16
Rep:
? You'll earn badges for being active around the site. Rep gems come when your posts are rated by other community members.
#2
Report 8 months ago
#2
The answer should be four. Three will only be enough for nine people. You cannot buy 1/3 aubergine, so the answer isn’t 3 1/3.
1
reply
melonlord.xx
Badges: 12
Rep:
? You'll earn badges for being active around the site. Rep gems come when your posts are rated by other community members.
#3
Report 8 months ago
#3
(Original post by Down_worlder)
The answer should be four. Three will only be enough for nine people. You cannot buy 1/3 aubergine, so the answer isn’t 3 1/3.
Perhaps the 10th person hates aubergine..
Last edited by melonlord.xx; 8 months ago
1
reply
justlearning1469
Badges: 17
Rep:
? You'll earn badges for being active around the site. Rep gems come when your posts are rated by other community members.
#4
Report 8 months ago
#4
(Original post by Down_worlder)
The answer should be four. Three will only be enough for nine people. You cannot buy 1/3 aubergine, so the answer isn’t 3 1/3.
True, the answer should be four.
0
reply
Yash12345
Badges: 14
Rep:
? You'll earn badges for being active around the site. Rep gems come when your posts are rated by other community members.
#5
Report 8 months ago
#5
(Original post by Advanced-08234)
A recipe uses 1 aubergine for every 3 people. How many aubergines should you buy for 10 people?

The answer is 3

Isn't the answer 3 and 1/3 (Three and one third)?

Maybe it's more of a real-life question which is the issue, but I'm not sure. Other questions I've seen are similar to this.

Thank you
4 because you can't buy 1/3 of an aubergine
1
reply
Advanced-08234
Badges: 7
Rep:
? You'll earn badges for being active around the site. Rep gems come when your posts are rated by other community members.
#6
Report Thread starter 8 months ago
#6
(Original post by Yash12345)
4 because you can't buy 1/3 of an aubergine
My mistake. The answer is 4 and that explains the other questions that have come up.

Thank you.
0
reply
Advanced-08234
Badges: 7
Rep:
? You'll earn badges for being active around the site. Rep gems come when your posts are rated by other community members.
#7
Report Thread starter 8 months ago
#7
(Original post by Down_worlder)
The answer should be four. Three will only be enough for nine people. You cannot buy 1/3 aubergine, so the answer isn’t 3 1/3.
My mistake. The answer is 4 and that explains the other questions that have come up.



Thank you.
0
reply
X

Quick Reply

Attached files
Write a reply...
Reply
new posts
Back
to top
Latest
My Feed

See more of what you like on
The Student Room

You can personalise what you see on TSR. Tell us a little about yourself to get started.

Personalise

Has advance information helped during your exams?

Yes (132)
66.33%
No (45)
22.61%
I didn't use it to prepare (22)
11.06%

Watched Threads

View All