The Student Room Group

potatoes

if 2.5kg of potatoes cost £1.40 how much would 4.25 kg cost?

Reply 1

Work out how much 1 kilo costs and then multiply it by 4.25.
Original post by cb124
if 2.5kg of potatoes cost £1.40 how much would 4.25 kg cost?

Is this for Maths homework or just food shopping?

Quick Reply