The Student Room Group

Η Ελληνική Κοινωνία

Scroll to see replies

Original post by Nicck
Parepiptontos glasgow,edinburgh theloun 19 sto apolytirio enw cardiff thelei 18.
Synepws an stoheueis ta pio gnwsta skotia kai wales mhpws tha itan kalo na kaneis a levels h foundation.


έχει σωστό point ο nicck.

Βασικά manoliszer πώς και το αποφάσισες να πας UK?
Σχολή στην Ελλάδα έχεις δηλώσει?
Original post by Nicck
Parepiptontos glasgow,edinburgh theloun 19 sto apolytirio enw cardiff thelei 18.
Synepws an stoheueis ta pio gnwsta skotia kai wales mhpws tha itan kalo na kaneis a levels h foundation.


Το foundation έχει πολλύ υψηλά δίδακτρα από ότι έχω δει (8000 και πάνω), συνεπώς το ξεχνάω. Τα A levels για να είμαι απόλυτα ειλικρινής δεν γνωρίζω τι ακριβώς ειναι. Με ενδιαφέρει απο Ουαλία και το Bangor απο Σκωτία το Aberdeen το Dundee και από Αγγλία το Kent, το Lancaster, το Manchester, το Leeds. Όπως ειναι φυσικό δεν έχω δει αναλυτικά κάθε τμήμα σε όλο το Ηνωμένο Βασίλειο, οπότε είμαι ανοιχτός σε προτάσεις.
Original post by Spairos
έχει σωστό point ο nicck.

Βασικά manoliszer πώς και το αποφάσισες να πας UK?
Σχολή στην Ελλάδα έχεις δηλώσει?


Έχω δηλώσει, αλλά και να μπω σε μία ελληνική σχολή το λιγότερο πανω απο 17000 για Κρήτη το βρίσκω δύσκολο. Πέρα, όμως, από αυτό η ψυχολογία είναι μια σχεδόν ανύπαρκτη επιστήμη στην Ελλάδα. Οπότε θεωρώ ότι θα έχω καλυτερες προδιαγραφές αποκτώντας ένα πτυχιο από ένα τετοιο πανεπιστήμιο.
Reply 3983
Original post by manoliszer
Έχω δηλώσει, αλλά και να μπω σε μία ελληνική σχολή το λιγότερο πανω απο 17000 για Κρήτη το βρίσκω δύσκολο. Πέρα, όμως, από αυτό η ψυχολογία είναι μια σχεδόν ανύπαρκτη επιστήμη στην Ελλάδα. Οπότε θεωρώ ότι θα έχω καλυτερες προδιαγραφές αποκτώντας ένα πτυχιο από ένα τετοιο πανεπιστήμιο.


Pantws h proswpiki mou gnwmh einai pws an den pas gia poly kalo uni exw kalytera ine na meineis ellada.
Kai btw mias kai topes h psyhologia krhths thewreitai exairetiko tmhma kai sumfwna me pollous to kalytero sthn ellada.
Me tetoio apolytirio mporei na xtyphseis ena average panepistimio. An omws to syndyaseis me 2 gera A levels(ine kati san agglikes panellinies)(http://en.wikipedia.org/wiki/GCE_Advanced_Level) tote exeis poly pio polles epiloges.
Original post by Nicck
Pantws h proswpiki mou gnwmh einai pws an den pas gia poly kalo uni exw kalytera ine na meineis ellada.
Kai btw mias kai topes h psyhologia krhths thewreitai exairetiko tmhma kai sumfwna me pollous to kalytero sthn ellada.
Me tetoio apolytirio mporei na xtyphseis ena average panepistimio. An omws to syndyaseis me 2 gera A levels(ine kati san agglikes panellinies)(http://en.wikipedia.org/wiki/GCE_Advanced_Level) tote exeis poly pio polles epiloges.


Θα μπορόυσες να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα A levels; (Θα χρειαστεί να πάω εκεί, πόσα χρήματα απαιτούνται κλπ.)
Original post by manoliszer
Έχω δηλώσει, αλλά και να μπω σε μία ελληνική σχολή το λιγότερο πανω απο 17000 για Κρήτη το βρίσκω δύσκολο. Πέρα, όμως, από αυτό η ψυχολογία είναι μια σχεδόν ανύπαρκτη επιστήμη στην Ελλάδα. Οπότε θεωρώ ότι θα έχω καλυτερες προδιαγραφές αποκτώντας ένα πτυχιο από ένα τετοιο πανεπιστήμιο.


Καλα μην νομίζεις ότι και στην Αγγλία τρελαίνονται για ψυχολόγους. Ξέρω άτομα που τελείωσαν ψυχολογία και ολα δουλευουν τωρα σε εντελώς άσχετα αντικείμενα δεν δουλευουν καθόλου). Εχεις διαλέξει ένα πολυ κορεσμενο επάγγελμα, και χωρίς πολλές διεξόδους, και μάλιστα οπως λέει κ ο nick δεν εχεις δυστυχως λόγω βαθμολογίας τη δυνατότητα να πας σε ένα πολυ καλο πανεπιστημίο. Η άποψη μου είναι ότι δεν αξίζει 9000 λιρες το χρόνο, καλύτερα να πας Κρήτη η οπουδήποτε αλλου και να έρθεις Αγγλία για μεταπτυχιακο, αν θες να δουλεύεις Αγγλία.
Original post by *Corinna*
Καλα μην νομίζεις ότι και στην Αγγλία τρελαίνονται για ψυχολόγους. Ξέρω άτομα που τελείωσαν ψυχολογία και ολα δουλευουν τωρα σε εντελώς άσχετα αντικείμενα δεν δουλευουν καθόλου). Εχεις διαλέξει ένα πολυ κορεσμενο επάγγελμα, και χωρίς πολλές διεξόδους, και μάλιστα οπως λέει κ ο nick δεν εχεις δυστυχως λόγω βαθμολογίας τη δυνατότητα να πας σε ένα πολυ καλο πανεπιστημίο. Η άποψη μου είναι ότι δεν αξίζει 9000 λιρες το χρόνο, καλύτερα να πας Κρήτη η οπουδήποτε αλλου και να έρθεις Αγγλία για μεταπτυχιακο, αν θες να δουλεύεις Αγγλία.


Δεν πιστεύω ότι οι Άγγλοι τρελαίνονται για ένα τέτοιο επάγγελμα. Χωρίς παρεξήγηση πιστεύω ότι αν ασχολείσαι με περιπτωσιολογία και με κορεσμένα επαγγέλματα θα βγεις χαμένος. Τα δεδομένα αλλάζουν συνεχώς και ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί, οπότε ακολουθείς αυτό που αγαπάς και πορεύεσαι με αυτό. Αν ασχοληθείς με κάτι με "πολλές διεξόδους" (στο ότι η ψυχολογία είναι αντικείμενο χωρίς πολλές διεξόδους θα διαφωνήσω, αλλά είναι άσχετο με το θέμα) και στο τέλος δε βρεις εργασία τότε θα χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο γιατί σπατάλησες χρόνο και χρήμα από τη ζωή σου. Ενώ αν κάνεις κάτι με προσήλωση πιστεύω θα καταφέρεις να ξεχωρίσεις. Αυτή είναι καθαρά η αποψή ΜΟΥ στα 18.
Original post by manoliszer
Δεν πιστεύω ότι οι Άγγλοι τρελαίνονται για ένα τέτοιο επάγγελμα. Χωρίς παρεξήγηση πιστεύω ότι αν ασχολείσαι με περιπτωσιολογία και με κορεσμένα επαγγέλματα θα βγεις χαμένος. Τα δεδομένα αλλάζουν συνεχώς και ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί, οπότε ακολουθείς αυτό που αγαπάς και πορεύεσαι με αυτό. Αν ασχοληθείς με κάτι με "πολλές διεξόδους" (στο ότι η ψυχολογία είναι αντικείμενο χωρίς πολλές διεξόδους θα διαφωνήσω, αλλά είναι άσχετο με το θέμα) και στο τέλος δε βρεις εργασία τότε θα χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο γιατί σπατάλησες χρόνο και χρήμα από τη ζωή σου. Ενώ αν κάνεις κάτι με προσήλωση πιστεύω θα καταφέρεις να ξεχωρίσεις. Αυτή είναι καθαρά η αποψή ΜΟΥ στα 18.


το πρόβλημα είναι οτι και στην Αγγλία και στην Ελλάδα για να βρείς δουλειά σαν ψυχολόγος πρέπει να κάνεις αρκετή μετεκπαίδευση και πρακτική εξάσκηση και πολλοί δεν το παίρνουν αυτό υπόψην, πιστεύουν δηλαδή ότι ένα προπτυχιακό είναι αρκετό, δεν είναι όμως έτσι.Αν δεν έχεις εξειδίκευση είναι σαν να πάς ιατρική, να μην κάνεις ειδικότητα και να περιμένεις να βρείς δουλειά.
Original post by kassiopeia
το πρόβλημα είναι οτι και στην Αγγλία και στην Ελλάδα για να βρείς δουλειά σαν ψυχολόγος πρέπει να κάνεις αρκετή μετεκπαίδευση και πρακτική εξάσκηση και πολλοί δεν το παίρνουν αυτό υπόψην, πιστεύουν δηλαδή ότι ένα προπτυχιακό είναι αρκετό, δεν είναι όμως έτσι.Αν δεν έχεις εξειδίκευση είναι σαν να πάς ιατρική, να μην κάνεις ειδικότητα και να περιμένεις να βρείς δουλειά.


Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Χρειάζεται πολλή μεγάλη προσπάθεια.
Original post by Nicck
Pantws h proswpiki mou gnwmh einai pws an den pas gia poly kalo uni exw kalytera ine na meineis ellada.
Kai btw mias kai topes h psyhologia krhths thewreitai exairetiko tmhma kai sumfwna me pollous to kalytero sthn ellada.
Me tetoio apolytirio mporei na xtyphseis ena average panepistimio. An omws to syndyaseis me 2 gera A levels(ine kati san agglikes panellinies)(http://en.wikipedia.org/wiki/GCE_Advanced_Level) tote exeis poly pio polles epiloges.


Original post by *Corinna*
Καλα μην νομίζεις ότι και στην Αγγλία τρελαίνονται για ψυχολόγους. Ξέρω άτομα που τελείωσαν ψυχολογία και ολα δουλευουν τωρα σε εντελώς άσχετα αντικείμενα δεν δουλευουν καθόλου). Εχεις διαλέξει ένα πολυ κορεσμενο επάγγελμα, και χωρίς πολλές διεξόδους, και μάλιστα οπως λέει κ ο nick δεν εχεις δυστυχως λόγω βαθμολογίας τη δυνατότητα να πας σε ένα πολυ καλο πανεπιστημίο. Η άποψη μου είναι ότι δεν αξίζει 9000 λιρες το χρόνο, καλύτερα να πας Κρήτη η οπουδήποτε αλλου και να έρθεις Αγγλία για μεταπτυχιακο, αν θες να δουλεύεις Αγγλία.


Original post by kassiopeia
το πρόβλημα είναι οτι και στην Αγγλία και στην Ελλάδα για να βρείς δουλειά σαν ψυχολόγος πρέπει να κάνεις αρκετή μετεκπαίδευση και πρακτική εξάσκηση και πολλοί δεν το παίρνουν αυτό υπόψην, πιστεύουν δηλαδή ότι ένα προπτυχιακό είναι αρκετό, δεν είναι όμως έτσι.Αν δεν έχεις εξειδίκευση είναι σαν να πάς ιατρική, να μην κάνεις ειδικότητα και να περιμένεις να βρείς δουλειά.




Έχει καταντήσει καθημερινό φαινόμενο να συμφωνώ με τα αποπάνω posts και να πατάω σε όλα να δώσω reputation και να μη με αφήνει σε κανένα.
(edited 11 years ago)
Original post by manoliszer
Δεν πιστεύω ότι οι Άγγλοι τρελαίνονται για ένα τέτοιο επάγγελμα. Χωρίς παρεξήγηση πιστεύω ότι αν ασχολείσαι με περιπτωσιολογία και με κορεσμένα επαγγέλματα θα βγεις χαμένος. Τα δεδομένα αλλάζουν συνεχώς και ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί, οπότε ακολουθείς αυτό που αγαπάς και πορεύεσαι με αυτό. Αν ασχοληθείς με κάτι με "πολλές διεξόδους" (στο ότι η ψυχολογία είναι αντικείμενο χωρίς πολλές διεξόδους θα διαφωνήσω, αλλά είναι άσχετο με το θέμα) και στο τέλος δε βρεις εργασία τότε θα χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο γιατί σπατάλησες χρόνο και χρήμα από τη ζωή σου. Ενώ αν κάνεις κάτι με προσήλωση πιστεύω θα καταφέρεις να ξεχωρίσεις. Αυτή είναι καθαρά η αποψή ΜΟΥ στα 18.

Κοιτα, δε διαφωνώ σε αυτο που λες, κ εγω φιλολογία σπουδασα οποτε δεν είναι ότι διάλεξα το πιο in επάγγελμα. Απλα σου λέω ότι μήπως δεν αξίζει να δώσεις τόσα χρήματα για το πτυχίο στην Αγγλία απο ένα μέτριο πανεπιστήμιο ενω μπορεις να μείνεις Ελλάδα κ να έρθεις Αγγλία για μεταπτυχιακο.
Τωρα βέβαια προφανώς η απόφαση είναι δική σου.
Original post by greekguy
κοιτάξτε κάτι ενδιαφέρον. μια άλλη λίστα μη αγγλική, παρουσιάζει τα καλύτερα 50 βρετανικά πανεπιστήμια.
The original aim of the ranking was to promote web publication. Supporting open access initiatives, electronic access to scientific publications and to other academic material are our primary targets. However web indicators are very useful for ranking purposes too as they are not based on number of visits or page design but on the global performance and visibility of the universities.
As other rankings focused only on a few relevant aspects, specially research results, web indicators based ranking reflects better the whole picture, as many other activities of professors and researchers are showed by their web presence.
The web covers not only only formal (e-journals, repositories) but also informal scholarly communication. Web publication is cheaper, maintaining the high standards of quality of peer review processes. It could also reach much larger potential audiences, offering access to scientific knowledge to researchers and institutions located in developing countries and also to third parties (economic, industrial, political or cultural stakeholders) in their own community.
The webometrics ranking has a larger coverage than other similar rankings (see table below). The ranking is not only focused on research results but also in other indicators which may reflect better the global quality of the scholar and research institutions worldwide.
We intend to motivate both institutions and scholars to have a web presence that reflect accurately their activities. If the web performance of an institution is below the expected position according to their academic excellence, university authorities should reconsider their web policy, promoting substantial increases of the volume and quality of their electronic publications.
Candidate students should use additional criteria if they are trying to choose university. Ranking correlates well with quality of education provided and academic prestige, but other non-academic variables need to be taken into account.

University of cambridge

university of oxford

university college london

university of edinburgh

university of southampton

university of manchester

university of glasgow

university of leeds

university of sheffield

university of warwick

newcastle university newcastle upon tyne

university of nottingham

london school of economics and political science

imperial college london

open university uk

university of birmingham

durham university

king's college london

bristol university

lancaster university

university of york

university of leicester

university of liverpool

university of aberdeen

queen mary university of london

university of strathclyde

university of bath

university of saint andrews

queen's university belfast

university of east anglia

cardiff university

university of surrey

heriot-watt university

university of reading

university of sussex

university of dundee

loughborough university

university of kent

university of essex

aberystwyth university / prifysgol aberystwyth

swansea university

brunel university

university of exeter

royal holloway university of london

city university london

university of plymouth

sheffield hallam university

birkbeck university of london

de montfort university

university of hertfordshire





swanseaaaaa!!!!!! :d :d :d
Original post by *Corinna*
Κοιτα, δε διαφωνώ σε αυτο που λες, κ εγω φιλολογία σπουδασα οποτε δεν είναι ότι διάλεξα το πιο in επάγγελμα. Απλα σου λέω ότι μήπως δεν αξίζει να δώσεις τόσα χρήματα για το πτυχίο στην Αγγλία απο ένα μέτριο πανεπιστήμιο ενω μπορεις να μείνεις Ελλάδα κ να έρθεις Αγγλία για μεταπτυχιακο.
Τωρα βέβαια προφανώς η απόφαση είναι δική σου.


Το θέμα είναι ότι δεν είναι βέβαιο με όλες αυτές τις μειώσεις των υποψηφίων κλπ. να πιάσω αυτα τα τμήματα. Επομένως ειναι μεγάλο το διλλημα. Πέρασα μια φορα τις πανελληνιες δεν ξερω αν μπορω να το κάνω και δευτερη. Πιστευω με καταλαβαίνεις.
Original post by funkygeo
Καλημέρα :smile:,

Θα ήθελα να ρωτήσω ποια κινητή τηλεφωνία έχετε εσείς στην Αγγλία για να μιλάτε με Ελλάδα;

Ευχαριστώ πολύ


γειά σου! θα σπουδάζεις αγγλία; τι και πού;
παιδιά για ανοίξω λογαριασμό αγγλία, θα μου ζητήσουν αποδεικτικό πού μένω ακριβώς στην ελλάδα;(πχ διεύθυνση μέσω της ΔΕΗ ή κάτι τέτοιο;
manoliszer
έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τη ψυχολογία του bangor. ίσως μετά το lancaster.
Original post by Di_mi_tris
swanseaaaaa!!!!!! :d :d :d


χαχα!


το νου σου... σε πλησιάζω!:p:p:p:)
(edited 10 years ago)
Original post by greekguy
χαχα!
είσαι 41ος και είμαι 49ος !

το νου σου... σε πλησιάζω!:p:p:p:)


Χχαχαχα ναι οντως!Βεβαια θα ειναι και ποιο απαιτιτικο το δικο μου..κατι που με στεναχωρει!!! :smile: Γνωρισες κανεναν απ το πανεπιστημιο σου,απ το departm ή απ την εστια??? εγω γνωρισα ηδη 2 ελληνες ,4 αγγλιδες(και τι αγγλιδες... :wink: θα ειμαστε στο ιδιο flat) και 6 συμφοιτητες from the Law school! :P
Original post by Di_mi_tris
Χχαχαχα ναι οντως!Βεβαια θα ειναι και ποιο απαιτιτικο το δικο μου..κατι που με στεναχωρει!!! :smile: Γνωρισες κανεναν απ το πανεπιστημιο σου,απ το departm ή απ την εστια??? εγω γνωρισα ηδη 2 ελληνες ,4 αγγλιδες(και τι αγγλιδες... :wink: θα ειμαστε στο ιδιο flat) και 6 συμφοιτητες from the Law school! :P


5 αγγλους συμφοιτητες από μπραιτον, λονδινο, λεστερ και μπχαμ.
και πολλούς έλληνες και από το φαουντεισιον που θα πανε αλλά όχι νομική!
Original post by manoliszer
Το θέμα είναι ότι δεν είναι βέβαιο με όλες αυτές τις μειώσεις των υποψηφίων κλπ. να πιάσω αυτα τα τμήματα. Επομένως ειναι μεγάλο το διλλημα. Πέρασα μια φορα τις πανελληνιες δεν ξερω αν μπορω να το κάνω και δευτερη. Πιστευω με καταλαβαίνεις.


Ποτε βγαίνουν οι βάσεις? αν δε κάνω λάθος, βγαίνουν μεσα στη βδομάδα? περίμενε να βγούνε και το συζητάμε πάλι. Ποσά μόρια εχεις?

Quick Reply

Latest