The Student Room Group

Η Ελληνική Κοινωνία

Scroll to see replies

Παιδιά χρόνια πολλά κι ευτυχισμένος ο νέος χρόνος!!!
Ας αποκτήσει ο καθένας μας αυτά που επιθυμεί!!
:smile::smile::smile:
Original post by AVGA17
Έστειλα σε Brighton, Loughborough, UWE Bristol, Falmouth, & De Montfort!

Άγχος! :P Για να πω την αλήθεια, θλίβομαι λίγο που δεν έκανα αίτηση σε κανένα στο Λονδίνο... Αλλά τέλος πάντων! Υπάρχει κάνεις που να έχει στείλει σε κανένα από τα παραπάνω? ¨Δ


Εγώ έκανα αίτηση Brighton για Accounting & Finance! :smile: Για ποιο course έχεις κάνει?
Original post by Georgia49
Εγώ έκανα αίτηση Brighton για Accounting & Finance! :smile: Για ποιο course έχεις κάνει?


Illustration BA! τελείως άσχετο... :P
Παιδιά,επειδή το άφησα τελευταια στιγμή κ τωρα τρεχω αν μπορειτε να με βοηθησετε θα ημουν ευγνωμον.

1)Ποιας ταξης βαθμοι χρειαζονται για την αίτηση UCAS? Εχω παρει τους potential βαθμούς για φέτος μόνο οπως και την συστατική επιστολή, μια απο την διευθύντρια κ μια από την χημικό μου.

2)Δεν ξέρω ακόμα αν θα δώσω πανελλήνιες, βσκ κανω φροντ. στα περισσότερα μαθήματα (εκτός απο χημεια-φυσ.γεν που το παω μονος μ). Ξέρετε αν καποια πανεπιστήμια μπορουν να σε δεχτούν μόνο με απολυτήριο λυκείου,εστω και με foundation?? Πάντα μιλάω για Βρετανία και σε πτυχίο χημείας. Υπήρχε ένα μέλος ο Dr.Quantum που νμζ έγινε δεκτός χωρίς πανελλήνιες στο Manchester για σπουδές φυσικής. Θα έστελνα mail στα πανεπιστήμια αλλά ειμαι στο παρα-τσακ οπότε δεν ξέρω αν προλαβαίνω...

3) Τι άλλο χρειάζομαι? Μόνο ενα personal statement, έτσι? Κάποιο tip?
^^καποιος παιδια??
Reply 5725
Original post by Dragonborn10
Παιδιά,επειδή το άφησα τελευταια στιγμή κ τωρα τρεχω αν μπορειτε να με βοηθησετε θα ημουν ευγνωμον.

1)Ποιας ταξης βαθμοι χρειαζονται για την αίτηση UCAS? Εχω παρει τους potential βαθμούς για φέτος μόνο οπως και την συστατική επιστολή, μια απο την διευθύντρια κ μια από την χημικό μου.

2)Δεν ξέρω ακόμα αν θα δώσω πανελλήνιες, βσκ κανω φροντ. στα περισσότερα μαθήματα (εκτός απο χημεια-φυσ.γεν που το παω μονος μ). Ξέρετε αν καποια πανεπιστήμια μπορουν να σε δεχτούν μόνο με απολυτήριο λυκείου,εστω και με foundation?? Πάντα μιλάω για Βρετανία και σε πτυχίο χημείας. Υπήρχε ένα μέλος ο Dr.Quantum που νμζ έγινε δεκτός χωρίς πανελλήνιες στο Manchester για σπουδές φυσικής. Θα έστελνα mail στα πανεπιστήμια αλλά ειμαι στο παρα-τσακ οπότε δεν ξέρω αν προλαβαίνω...

3) Τι άλλο χρειάζομαι? Μόνο ενα personal statement, έτσι? Κάποιο tip?


1) Apolytirio Gymnasiou kai Apolytirio Lykeiou einai ta mona episima egrafa. Ara vathmoi 3hs gymnasiou kai lykeiou.

2) Kanena sovaro panepistimio den se dexetai xwris panellinies. Sti periptosi pou anafereis ton eixan dextei se foundation. An thes na se dextoun se sovaro panepistimio exw ston 1o xrono einai aparaithto na dwseis panellinies.

3) Xreiazesai kai reference letter kai na simplirwseis kati tehnikes leptomereies. Arxise na kaneis tin aithsh kai an exeis provlima kapou kai den uparxei lusi mesw google metaxaras na voithisume tote.
Original post by Nicck
1) Apolytirio Gymnasiou kai Apolytirio Lykeiou einai ta mona episima egrafa. Ara vathmoi 3hs gymnasiou kai lykeiou.

2) Kanena sovaro panepistimio den se dexetai xwris panellinies. Sti periptosi pou anafereis ton eixan dextei se foundation. An thes na se dextoun se sovaro panepistimio exw ston 1o xrono einai aparaithto na dwseis panellinies.

3) Xreiazesai kai reference letter kai na simplirwseis kati tehnikes leptomereies. Arxise na kaneis tin aithsh kai an exeis provlima kapou kai den uparxei lusi mesw google metaxaras na voithisume tote.


Αρχικα,σε ευχαριστω για τν απαντηση!
1) αρα θελω βαθμους γ'γυμνασιου και potential βαθμους για φετος?

2)φιλε δεν ξερω αυτο ειναι το λογικο, αλλα στα site που μπαινω καποια πανεπιστημια ζητανε βαθμο απολυτηριου χωρις να αναφερουν αν θελλουν παννεληνιες.επισης ο dr.quantum ειχε αναφερει πχ οτι το Strathclyde δεν θελει....τι να σ πω δεν ξερω.

3) sos. αρχισα τωρα να κανω την αιτηση,λεω οτι θα παω μεσω σχολειο (επειδη θα μου κανουν οι καθηγητες το referance) κ μου ζηταει ενα buzzword που επρεπε να μου το εχουν δωσει απο το σχολειο λεει? τι ειναι αυτο??
Καλησπέρα και από μένα παιδιά,

συμπληρώνοντας την αίτηση ucas στη στήλη για το education
πόσα μαθήματα λυκείου πρέπει να συμπληρώσω? Έβαλα μόνο τα 4 κατεύθυνσης,φτάνουν αυτά?

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορώ να βάλω κάποια επιπρόσθετα προσόντα πχ:ecdl,δίπλωμα γερμανικών κτλ.:confused:

Και σε περίπτωση που δεν έχω δώσει ακόμα ielts, μπορώ να προσθέσω κάπου ότι σκοπεύω να δώσω?:confused:
(edited 9 years ago)
Original post by Luffy_San
plus, όποιο σε ενδιαφέρει ρώτα τους παρόντες φοιτητές να σου πούνε γνώμες.

Έστειλα αιτήσεις σε Lancaster, Swansea, Newcastle, Sussex, Aberdeen! Ελπίζω να πάνε όλα καλά!
Reply 5729
Original post by Dragonborn10
Αρχικα,σε ευχαριστω για τν απαντηση!
1) αρα θελω βαθμους γ'γυμνασιου και potential βαθμους για φετος?

2)φιλε δεν ξερω αυτο ειναι το λογικο, αλλα στα site που μπαινω καποια πανεπιστημια ζητανε βαθμο απολυτηριου χωρις να αναφερουν αν θελλουν παννεληνιες.επισης ο dr.quantum ειχε αναφερει πχ οτι το Strathclyde δεν θελει....τι να σ πω δεν ξερω.

3) sos. αρχισα τωρα να κανω την αιτηση,λεω οτι θα παω μεσω σχολειο (επειδη θα μου κανουν οι καθηγητες το referance) κ μου ζηταει ενα buzzword που επρεπε να μου το εχουν δωσει απο το σχολειο λεει? τι ειναι αυτο??


1)nai
2) sou milaw apo proswpiki empeiria emena kai oswn paidiwn xerw pou pigan uk me panellinies. To deadline einai avrio an den kanw lathos, opote den exeis xrono na steileis mesw mail. Exe sto nou sou oti an den lene xekathara apolytirio xwris panellinies, tote enohtai me panellinies.
3)Esy apo ti stigmi pou to sxoleio sou den einai registered sto ucas (gi auto den exeis kai buzzword), kaneis aithsh ws independent candidate.
Καλησπέρα στο forum και στην Ελληνική Κοινωνία! Η αίτησή μου στο ucas είναι έτοιμη το μόνο που χρειάζεται είναι να πατήσω το send. Έχω μερικές απορίες όμως που δεν κατάφερα να βρω λύση στο net.

1) Είμαι 20 που σημαίνει οτι είμαι 2 χρόνια πίσω σε σχέση με τους περισσότερους αλλά αυτά τα χρόνια εργάστηκα πάνω στο κομμάτι που με ενδιαφέρει να σπουδάσω. Πόσο θετικό ή αρνητικό είναι αυτό στην αίτηση;
2) Άμα είμαι τυχερός και μου έρθει κάποιο offer απο πανεπιστήμειο είναι 100% σίγουρο οτι σαν eu citizen δικαιούμαι student loan?
και τέλος 3) τα πανεπιστήμεια ζητάνε έμαθα portfolio κλπ αυτό το δίνουμε μετά την αίτηση;
Reply 5731
Original post by alexconte
Καλησπέρα στο forum και στην Ελληνική Κοινωνία! Η αίτησή μου στο ucas είναι έτοιμη το μόνο που χρειάζεται είναι να πατήσω το send. Έχω μερικές απορίες όμως που δεν κατάφερα να βρω λύση στο net.

1) Είμαι 20 που σημαίνει οτι είμαι 2 χρόνια πίσω σε σχέση με τους περισσότερους αλλά αυτά τα χρόνια εργάστηκα πάνω στο κομμάτι που με ενδιαφέρει να σπουδάσω. Πόσο θετικό ή αρνητικό είναι αυτό στην αίτηση;
2) Άμα είμαι τυχερός και μου έρθει κάποιο offer απο πανεπιστήμειο είναι 100% σίγουρο οτι σαν eu citizen δικαιούμαι student loan?
και τέλος 3) τα πανεπιστήμεια ζητάνε έμαθα portfolio κλπ αυτό το δίνουμε μετά την αίτηση;


1) den einai oute arnitiko oute thetiko, exei na kanei me to pws tha to provaleis mesa apo tin aithsh sou

2)Nai apo ti stigmi pou den exeis allo ptyhio

3)Den exw idea
Original post by Dragonborn10
Παιδιά,επειδή το άφησα τελευταια στιγμή κ τωρα τρεχω αν μπορειτε να με βοηθησετε θα ημουν ευγνωμον.

1)Ποιας ταξης βαθμοι χρειαζονται για την αίτηση UCAS? Εχω παρει τους potential βαθμούς για φέτος μόνο οπως και την συστατική επιστολή, μια απο την διευθύντρια κ μια από την χημικό μου.

2)Δεν ξέρω ακόμα αν θα δώσω πανελλήνιες, βσκ κανω φροντ. στα περισσότερα μαθήματα (εκτός απο χημεια-φυσ.γεν που το παω μονος μ). Ξέρετε αν καποια πανεπιστήμια μπορουν να σε δεχτούν μόνο με απολυτήριο λυκείου,εστω και με foundation?? Πάντα μιλάω για Βρετανία και σε πτυχίο χημείας. Υπήρχε ένα μέλος ο Dr.Quantum που νμζ έγινε δεκτός χωρίς πανελλήνιες στο Manchester για σπουδές φυσικής. Θα έστελνα mail στα πανεπιστήμια αλλά ειμαι στο παρα-τσακ οπότε δεν ξέρω αν προλαβαίνω...

3) Τι άλλο χρειάζομαι? Μόνο ενα personal statement, έτσι? Κάποιο tip?

1) Οι βαθμοί που χρειάζονται είναι της τρίτης λυκείου. Αφού δεν τους έχεις ακόμα, απλώς συμπλήρωσε pending, ότι δηλαδή περιμένεις βαθμολογία.

2)Πανεπιστήμια που δέχονται χωρίς πανελλήνιες
Sussex University (νομίζω όμως πως για ορισμένα μαθήματα που δεν είναι humanities χρειάζονται)
Goldsmiths, University of London
Liverpool University
Stirling University
Strathclyde University

και ή το Lancaster ή το Leicester, δεν είμαι σίγουρη.
Στο λέω γιατί έχω στείλει email σε αυτά τα πανεπιστήμια και με έχουν δεχτεί σε πανεπιστήμιο χωρίς να δώσω πανελλήνιες.

3)Αφού συμπληρώσεις όλες τις πληροφορίες στο UCAS( προσωπικά στοιχεία κλπ) χρειάζεται το personal statement και μια academic reference από κάποιον καθηγητή σου.

Καλή επιτυχία!!! :smile: Αν χρειαστείς οτιδήποτε, ξαναγράψε!!! :smile:
(edited 9 years ago)
Strathclyde and Liverpool ask for Panhellenic :wink:


Posted from TSR Mobile
Original post by kostmar2014
Strathclyde and Liverpool ask for Panhellenic :wink:


Posted from TSR Mobile

I was accepted at Liverpool last year (but rejected it afterwards) without Panhellenic exams :smile:
(edited 9 years ago)
Original post by alexconte
Καλησπέρα στο forum και στην Ελληνική Κοινωνία! Η αίτησή μου στο ucas είναι έτοιμη το μόνο που χρειάζεται είναι να πατήσω το send. Έχω μερικές απορίες όμως που δεν κατάφερα να βρω λύση στο net.

1) Είμαι 20 που σημαίνει οτι είμαι 2 χρόνια πίσω σε σχέση με τους περισσότερους αλλά αυτά τα χρόνια εργάστηκα πάνω στο κομμάτι που με ενδιαφέρει να σπουδάσω. Πόσο θετικό ή αρνητικό είναι αυτό στην αίτηση;
2) Άμα είμαι τυχερός και μου έρθει κάποιο offer απο πανεπιστήμειο είναι 100% σίγουρο οτι σαν eu citizen δικαιούμαι student loan?
και τέλος 3) τα πανεπιστήμεια ζητάνε έμαθα portfolio κλπ αυτό το δίνουμε μετά την αίτηση;


το πορτφολιο στο ζητανε αφου εχεις κανει την αιτηση.
προλαβες να την κανεις ?
Γεια σας! Ειμαι λυκειου και εχω ξεκινησει a levels. Θα δωσω maths και further maths και παραλληλα κανονικα τις πανελληνιες. Αιτησεις θα κανω με βαθμους 2ας λυκειου γυρω στο 19.6 και λογικα με A* στα maths για maths with economics και το top choice μου ειναι να μπω στο lse. Εχω πιθανοτητες και ειναι καλη η επιλογη μου?
Aaaaye, offers από Nottingham Trent και Plymouth μέχρι τώρα. :smile:
Original post by xeniadmt
Γεια σας! Ειμαι λυκειου και εχω ξεκινησει a levels. Θα δωσω maths και further maths και παραλληλα κανονικα τις πανελληνιες. Αιτησεις θα κανω με βαθμους 2ας λυκειου γυρω στο 19.6 και λογικα με A* στα maths για maths with economics και το top choice μου ειναι να μπω στο lse. Εχω πιθανοτητες και ειναι καλη η επιλογη μου?

Καθαρά από ό,τι έχω ακούσει/δει και όχι στα σίγουρα, οι προβλεπόμενοι βαθμοί σου ακούγονται πολύ καλοί, και με καλό personal statement έχεις αρκετές πιθανότητες.
Original post by xeniadmt
Γεια σας! Ειμαι λυκειου και εχω ξεκινησει a levels. Θα δωσω maths και further maths και παραλληλα κανονικα τις πανελληνιες. Αιτησεις θα κανω με βαθμους 2ας λυκειου γυρω στο 19.6 και λογικα με A* στα maths για maths with economics και το top choice μου ειναι να μπω στο lse. Εχω πιθανοτητες και ειναι καλη η επιλογη μου?


Από ότι γνωρίζω, το further maths, αν και το προτείνουν ανεπιφύλακτα, θεωρείται ως επιπλέον μάθημα και δε συμπεριλαμβάνεται στο offer. Αν θες να πας με την επιλογή "18 στο απολυτήριο (με πανελλήνιες) +ΑΑ στα A-Levels", θα πρεπει να δώσεις κάτι άλλο πέρα από further maths.

Μπορείς πάντως να δηλώσεις και με το απολυτήριο από μόνο του, όπου και θα χρειαστείς 19 σύνολο + 19 σε τρία πανελλήνια μαθήματα, συμπεριλαμβανομένων των μαθηματικών (σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να δώσεις και ένα άλλο τρίωρο τεστ, δικό τους).

Σε κάθε περίπτωση, καλύτερα να τους ρωτήσεις να το σιγουρέψεις.

Posted from TSR Mobile

Quick Reply

Latest