You are Here: Home >< Maths

# Urgent maths help plz

Announcements Posted on
TSR's new app is coming! Sign up here to try it first >> 17-10-2016
1. Can anyone help me solve this question?
Can someone give me method as well, the answer is 36.4.

thnx
2. click on picture plz!
3. plz
4. So first you need to work out the area of the trapezium which is: the two widths added and divided by 2 multiplied by height. (1.4+3)/2 x 2.4. = 5.28
Use that area to work out the volume of the whole thing. So 5.28 x 2.5 (height) =13.2m^3.
Each m^3 = 1000l therefore you have 13200 to fill (as 13.3x1000=13200). However, you only want 85% so you do 13200x0.85=11220- 300= 10,920 (because 85% needs to be filled and 300 litres is already filled).
Then you do 10920/300 to get how long it will take to fill...
5. (Original post by marniandrews)
so first you need to work out the area of the trapezium which is: The two widths added and divided by 2 multiplied by height. (1.4+3)/2 x 2.4. = 5.28
use that area to work out the volume of the whole thing. So 5.28 x 2.5 (height) =13.2m^3.
Each m^3 = 1000l therefore you have 13200 to fill (as 13.3x1000=13200). However, you only want 85% so you do 13200x0.85=11220 which is 85% of the whole volume.
Then you do 11220/300 to get how long it will take to fill...
ur the best
6. Edit: Oops, someone submitted an answer as I was still typing mine! It's still below, anyway.

================

Right.

You need to work out the volume of the tank.

Volume of tank = cross-sectional area * depth

Cross-sectional area in cm^2 = 240 * (300 + 140)/2
= 240 * 220
= 52,800
[area of a trapezium]

Volume in cm^3 = 52,800 * 250
= 13,200,000

Volume in litres = 13,200,000 / 1,000
= 13,200

Volume to fill in litres = (0.85 * 13,200) - 300
= 10,920
[because 85% needs to be filled, and 300 litres already filled]

Time in minutes = volume to fill / volume filled per minute
= 10,920 / 300
= 36.4
edit: Oops, someone submitted an answer as i was still typing mine! it's still below, anyway.

================

right.

You need to work out the volume of the tank.

Volume of tank = cross-sectional area * depth

cross-sectional area in cm^2 = 240 * (300 + 140)/2
= 240 * 220
= 52,800
[area of a trapezium]

volume in cm^3 = 52,800 * 250
= 13,200,000

volume in litres = 13,200,000 / 1,000
= 13,200

volume to fill in litres = (0.85 * 13,200) - 300
= 10,920
[because 85% needs to be filled, and 300 litres already filled]

time in minutes = volume to fill / volume filled per minute
= 10,920 / 300
= 36.4
ur great!
8. CAN YOU HELP ME ON THIS AS WELL! SO STUCK! @adam31415926535
Edit: Oops, someone submitted an answer as I was still typing mine! It's still below, anyway.

================

Right.

You need to work out the volume of the tank.

Volume of tank = cross-sectional area * depth

Cross-sectional area in cm^2 = 240 * (300 + 140)/2
= 240 * 220
= 52,800
[area of a trapezium]

Volume in cm^3 = 52,800 * 250
= 13,200,000

Volume in litres = 13,200,000 / 1,000
= 13,200

Volume to fill in litres = (0.85 * 13,200) - 300
= 10,920
[because 85% needs to be filled, and 300 litres already filled]

Time in minutes = volume to fill / volume filled per minute
= 10,920 / 300
= 36.4
Can you answer the next question! Plz I beg!!!
10. (Original post by James2138)
Can you answer the next question! Plz I beg!!!
At least give it a try before asking for help

## Register

Thanks for posting! You just need to create an account in order to submit the post
1. this can't be left blank
2. this can't be left blank
3. this can't be left blank

6 characters or longer with both numbers and letters is safer

4. this can't be left empty
1. Oops, you need to agree to our Ts&Cs to register

Updated: May 10, 2016
TSR Support Team

We have a brilliant team of more than 60 Support Team members looking after discussions on The Student Room, helping to make it a fun, safe and useful place to hang out.

This forum is supported by:
Today on TSR

### How does exam reform affect you?

From GCSE to A level, it's all changing

Poll
Useful resources

### Maths Forum posting guidelines

Not sure where to post? Read here first

### How to use LaTex

Writing equations the easy way

### Study habits of A* students

Top tips from students who have already aced their exams