"Arthur Weekly sold two quality used cars for £9999 each. On one he made a 10% profit and on the other a 10% loss. What was his overall profit or loss over the two transactions?" The answer's supposed to be a loss of £202 but I can't get it, help pls?
"Arthur Weekly sold two quality used cars for £9999 each. On one he made a 10% profit and on the other a 10% loss. What was his overall profit or loss over the two transactions?" The answer's supposed to be a loss of £202 but I can't get it, help pls?
To work out the 10% profit, you have to do 9999/1.1=9090 Then do 9999-9090 to get the profit which it 909 pounds. Afteer that you know he makes a 10% loss on one so 9999 pounds is 90% of the original price of the car.. Imagine the original price of the care he sold at a loss os 'x'. that would mean that 0.9x=9999. So 9999/0.9 would give the original price of the car, 11110 pounds. 9999-11110=-1111 loss. 909+-1111=-202 pound profit.
"Arthur Weekly sold two quality used cars for £9999 each. On one he made a 10% profit and on the other a 10% loss. What was his overall profit or loss over the two transactions?" The answer's supposed to be a loss of £202 but I can't get it, help pls?
Okay so basically do what the other person had said, but I'd like to simplify this myself... Lets call the car which he had profited 10 % = A : £9999 = 10 + 100 = 110 % £x = 100 % To find 100% = (9999 x 100) / 110 Which gives = £9090 (Original cost) From this we can see he has earned a profit of (9999-9090) = £909 (Profit)
Now let's look at the car where he had a loss of 10 % =Car B £9999 = 100 - 10 = 90 % £x = 100 % To find 100 % = ( 9999 x 100 ) / 90 = £11110 (Original cost) The loss here is 11110 - 9999 = £1111 (Therefore this is the amount lost)
To find the overall loss or profit: 909-1111 = -£202
1. Recall that Total Profit = Total Revenue - Total Costs 2. Recall that Losses = a negative Profit 3. 10% is profit, so 100110∗ cost of car is what the first car sold for. 4. 10% is loss, so 10090∗ cost of car is what the second car sold for.
100110∗ cost of first car = £9,999 revenue 10090∗ cost of second car = £9,999 revenue
∴ the cost of the first car is 100110GBP9,999 = 1.1GBP9,999 = £9,090
the cost of the second car is 10090GBP9,999 = 0.9GBP9,999 = £11,110
5. The profit on the first car = Total Revenue - Total Costs = £9,999 - £9,090 = £909 6. The profit on the second car = Total Revenue - Total Costs = £9,999 - £11,110 = - £1,111
∴ Total Profit = £909 + (-£1,111) = - £202
EDIT - I'm giving up trying to make it this post look pretty.