The Student Room Group

Η Ελληνική Κοινωνία

Scroll to see replies

H ελλήνικη γλώσσα. δύσκολη.

μα μ'αρέσει πολύ. μπορούμε να μιλήσουμε μαζί;
Reply 4961
Original post by rockrunride
H ελλήνικη γλώσσα. δύσκολη.

μα μ'αρέσει πολύ. μπορούμε να μιλήσουμε μαζί;


Έχεις κάποιο συγγενή που μιλάει ελληνικά; Το επίπεδό σου φαίνεται καλό!

Posted from TSR Mobile
Reply 4962
Καλημέρα σε όλους!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει τι γίνετε με τα offers για PhD. Μπορώ να κάνω accept ένα offer και μετά να το κάνω decline?

Πιο συγκεκριμένα, μεταξύ άλλων έχω offer από το Lancaster το οποίο πρέπει να απαντήσω μέχρι 1 Μαϊου. Το πρόβλημα μου είναι ότι ακόμα δε μου έχουν απαντήσει για το αν θα μου δώσουν scholarship. Επίσης ακόμα κι αν μου δώσουν το scholarship η πρώτη μου επιλογή είναι το Glasgow που όμως είπαν ότι θα μου δώσουν απάντηση μέχρι 27 Ιουνίου... Οπότε, ξέρει κάποιος τι γίνετε στην περίπτωση που δεχτώ το offer από Lancaster και μετά δε θέλω να πάω, μπορώ να το κάνω decline?

Έχω ακούσει από άλλους ότι μπορείς να δεχτείς ένα offer και μετά να αλλάξεις γνώμη χωρίς να έχεις επιπτώσεις. Παρ'όλα αυτά στο offer που μου στείλανε από το Lancaster κάτω κάτω γράφει:
Under UK law - the Consumer Protection (Distance Selling) Regulations 2000 please note that you are
entitled to cancel your place by providing written notice to the University. If you have accepted the offer via the
MyLancaster admissions online portal, you must provide written notice of cancellation within 8 working days of
the date you accepted the offer.

Καμιά ιδέα κανείς για το τι παίζει please..?
Original post by *Stefan*
Έχεις κάποιο συγγενή που μιλάει ελληνικά; Το επίπεδό σου φαίνεται καλό!

Posted from TSR Mobile


Χαχα όχι, μιλάω λίγα, αλλά αν ξέρεις πως λειτουργούν οι γλώσσες, γίνονται ευκολότερη. Τα λεξικά είναι πολύ χρήσιμα!

Μα σου εύχαριστώ! (is that right? haha)
(edited 10 years ago)
Original post by Mari4nna
Καλημέρα σε όλους!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει τι γίνετε με τα offers για PhD. Μπορώ να κάνω accept ένα offer και μετά να το κάνω decline?

Πιο συγκεκριμένα, μεταξύ άλλων έχω offer από το Lancaster το οποίο πρέπει να απαντήσω μέχρι 1 Μαϊου. Το πρόβλημα μου είναι ότι ακόμα δε μου έχουν απαντήσει για το αν θα μου δώσουν scholarship. Επίσης ακόμα κι αν μου δώσουν το scholarship η πρώτη μου επιλογή είναι το Glasgow που όμως είπαν ότι θα μου δώσουν απάντηση μέχρι 27 Ιουνίου... Οπότε, ξέρει κάποιος τι γίνετε στην περίπτωση που δεχτώ το offer από Lancaster και μετά δε θέλω να πάω, μπορώ να το κάνω decline?

Έχω ακούσει από άλλους ότι μπορείς να δεχτείς ένα offer και μετά να αλλάξεις γνώμη χωρίς να έχεις επιπτώσεις. Παρ'όλα αυτά στο offer που μου στείλανε από το Lancaster κάτω κάτω γράφει:
Under UK law - the Consumer Protection (Distance Selling) Regulations 2000 please note that you are
entitled to cancel your place by providing written notice to the University. If you have accepted the offer via the
MyLancaster admissions online portal, you must provide written notice of cancellation within 8 working days of
the date you accepted the offer.

Καμιά ιδέα κανείς για το τι παίζει please..?


δεν υπαρχει προβλημα να δεχτεις και μετα να το απορριψεις. εγω το εκανα.

edit...δεν ξερω τι παιζει με αυτο το μηνυμα...φαινεται λιγο απειλητικο...αλλα στην τελικη τι μπορουν να σου κανουν? δεν εχεις πληρωσει κατι. ολοι το κανουν.
Γεια σας!!

Γνωρίζει κανείς αν οι EU students που θέλουν να σπουδάσουν στην Αγγλία μπορούν να πάρουν maintenance grant or loan for living costs?

Γνωρίζω πως για διδακτρα πανεπιστημιου μπορουμε να κανουμε αιτηση(tuition fees) , αλλα δανειο για επιπροσθετα εξοδα (διαμονη,φαγητο κτλ), μπορουμε;; Το έχει κάνει κανείς;

Ευχαριστώωω!!
Reply 4966
Original post by *Corinna*
δεν υπαρχει προβλημα να δεχτεις και μετα να το απορριψεις. εγω το εκανα.

edit...δεν ξερω τι παιζει με αυτο το μηνυμα...φαινεται λιγο απειλητικο...αλλα στην τελικη τι μπορουν να σου κανουν? δεν εχεις πληρωσει κατι. ολοι το κανουν.



Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση Corinna! Τους έστειλα e-mail το πρωί, αν δεν απαντήσουν μέχρι αύριο θα πάρω και ένα τηλέφωνο να μου ξεκαθαρίσουν τι εννοούν γιατι έχω αγχωθεί λίγο.. Φαντάζομαι ότι το πολύ πολύ να υπάρξει κάποιο πρόστιμο αν κάνω accept και μετά decline, απλά ελπίζω να μην είναι μεγάλο :P

Thanks anyway! :smile:
Reply 4967
Original post by Elpiniki Pan-Con
Γεια σας!!

Γνωρίζει κανείς αν οι EU students που θέλουν να σπουδάσουν στην Αγγλία μπορούν να πάρουν maintenance grant or loan for living costs?

Γνωρίζω πως για διδακτρα πανεπιστημιου μπορουμε να κανουμε αιτηση(tuition fees) , αλλα δανειο για επιπροσθετα εξοδα (διαμονη,φαγητο κτλ), μπορουμε;; Το έχει κάνει κανείς;

Ευχαριστώωω!!


Δυστυχώς όχι... Ούτε loans ούτε grants για τη διαβίωση ως Ευρωπαίοι.

Συνήθως ούτε και τα bursary που παίρνουν οι Άγγλοι από τα ίδια τα πανεπιστήμια δε δικαιούμαστε, αν και κάποια επιλεγμένα (UCL, LSE, Cambridge -επιλεγμένα με όλη τη σημασία της λέξης-) προσφέρουν οικονομική βοήθεια στους Ευρωπαίους!

Posted from TSR Mobile
Reply 4968
Original post by rockrunride
Χαχα όχι, μιλάω λίγα, αλλά αν ξέρεις πως λειτουργούν οι γλώσσες, γίνονται ευκολότερη. Τα λεξικά είναι πολύ χρήσιμα!

Μα σου εύχαριστώ! (is that right? haha)


Yeah, you got that mostly right!

Although 'γίνονται ευκολότερη' should either be 'γίνονται ευκολότερες' (specifically referring to 'γλώσσες') or γίνεται ευκολότερο (generally referring to learning languages).

(Only saying this to clarify :smile:)

Posted from TSR Mobile
Υπάρχει μήπως κάποιος φορέας-υπουργείο στην Ελλάδα που προσφέρει μια μικρή έστω οικονομική βοήθεια σε Έλληνες μαθητές που φεύγουν για σπουδές σε χώρα της Ευρωπα'ι'κής Ένωσης ή όχι;; Γιατί έχω μάθει ότι σε κάποιες άλλες χώρες γίνεται αυτό.
Original post by *Stefan*
Δυστυχώς όχι... Ούτε loans ούτε grants για τη διαβίωση ως Ευρωπαίοι.

Συνήθως ούτε και τα bursary που παίρνουν οι Άγγλοι από τα ίδια τα πανεπιστήμια δε δικαιούμαστε, αν και κάποια επιλεγμένα (UCL, LSE, Cambridge -επιλεγμένα με όλη τη σημασία της λέξης-) προσφέρουν οικονομική βοήθεια στους Ευρωπαίους!

Posted from TSR Mobile


Υπάρχει μήπως κάποιος φορέας-υπουργείο στην Ελλάδα που προσφέρει μια μικρή έστω οικονομική βοήθεια σε Έλληνες μαθητές που φεύγουν για σπουδές σε χώρα της Ευρωπα'ι'κής Ένωσης ή όχι;; Γιατί έχω μάθει ότι σε κάποιες άλλες χώρες γίνεται αυτό.
Reply 4971
Original post by Elpiniki Pan-Con
Υπάρχει μήπως κάποιος φορέας-υπουργείο στην Ελλάδα που προσφέρει μια μικρή έστω οικονομική βοήθεια σε Έλληνες μαθητές που φεύγουν για σπουδές σε χώρα της Ευρωπα'ι'κής Ένωσης ή όχι;; Γιατί έχω μάθει ότι σε κάποιες άλλες χώρες γίνεται αυτό.


Απ'όσο γνωρίζω, όχι.

Αν επιτρέπεται, για ποιο πανεπιστήμιο ενδιαφέρεσαι;

Posted from TSR Mobile
Original post by Elpiniki Pan-Con
Υπάρχει μήπως κάποιος φορέας-υπουργείο στην Ελλάδα που προσφέρει μια μικρή έστω οικονομική βοήθεια σε Έλληνες μαθητές που φεύγουν για σπουδές σε χώρα της Ευρωπα'ι'κής Ένωσης ή όχι;; Γιατί έχω μάθει ότι σε κάποιες άλλες χώρες γίνεται αυτό.


Μονο για μεταπτυχιακες σπουδες υπαρχουν υποτροφιες κτλ. Δεν υπαρχει καποιος δημοσιος φορεας που να προσφερει κατι σε προπτυχιακους φοιτητες για εξωτερικο (και παλι καλα δηλαδη, εδω τα ελληνικα πανεπιστημια εχουν τοσες αναγκες, δεν θα ηταν λογικο να δινονται λεφτα σε φοιτητες για να φυγουν εξω ενω τα δικα μας πανεπιστημια χρειαζονται τοση ενισχυση).

Παντως η γνωμη μου ειναι οτι ειναι παραλογο να δωσεις 27.000 λιρες διδακτρα και αλλα τοσα για τη ζωη (ισως και παραπανω) ενω μπορεις να μεινεις Ελλαδα δωρεαν. Μονο αν εχεις πολυ καλη οικονομικη κατασταση μου φαινεται λογικο να φυγεις, ετσι επειδη θες να ζησεις σε μια αλλη χωρα. Απο κει και περα, αν θες να πας εξωτερικο, κατσε διαβασε, παρε πτυχιο με ΜΟ 9+ και παρε υποτροφια για μεταπτυχιακο/διδακτορικο στο εξωτερικο.
paidia gnorizei kaneis pote bgenoun ta nea rankings? persi tetio kero bgikan ta rankings gia to 2014
δεν εχω ιδεα...τι σημασια εχει ουτως η αλλως?
Reply 4975
Original post by *Corinna*
δεν εχω ιδεα...τι σημασια εχει ουτως η αλλως?


Κοίτα... Η αλήθεια είναι πως δεν πρέπει να αποτελούν τη βάση για την επιλογή πανεπιστημίου. Ωστόσο, παρέχουν μια πιο αντικειμενική άποψη από αυτή που μας παρουσιάζουν τα ίδια τα πανεπιστήμια για τον εαυτό τους και μας επιτρέπουν να δούμε την κατάσταση λίγο πιο σφαιρικά.

Φυσικά, ξαναλέω, όποιος βασίζεται αποκλειστικά στα rankings είναι πέρα για πέρα λάθος και κάλιστα μπορεί να καταλήξει απογοητευμένος.

Εξάλλου, πιο πιθανό να είναι λάθος (guardian για παράδειγμα) παρά σωστά!

Posted from TSR Mobile
Original post by *Corinna*
Μονο για μεταπτυχιακες σπουδες υπαρχουν υποτροφιες κτλ. Δεν υπαρχει καποιος δημοσιος φορεας που να προσφερει κατι σε προπτυχιακους φοιτητες για εξωτερικο (και παλι καλα δηλαδη, εδω τα ελληνικα πανεπιστημια εχουν τοσες αναγκες, δεν θα ηταν λογικο να δινονται λεφτα σε φοιτητες για να φυγουν εξω ενω τα δικα μας πανεπιστημια χρειαζονται τοση ενισχυση).

Παντως η γνωμη μου ειναι οτι ειναι παραλογο να δωσεις 27.000 λιρες διδακτρα και αλλα τοσα για τη ζωη (ισως και παραπανω) ενω μπορεις να μεινεις Ελλαδα δωρεαν. Μονο αν εχεις πολυ καλη οικονομικη κατασταση μου φαινεται λογικο να φυγεις, ετσι επειδη θες να ζησεις σε μια αλλη χωρα. Απο κει και περα, αν θες να πας εξωτερικο, κατσε διαβασε, παρε πτυχιο με ΜΟ 9+ και παρε υποτροφια για μεταπτυχιακο/διδακτορικο στο εξωτερικο.


Καλά και στην Ελλάδα μπορεί να είναι μην πληρώνεις δίδακτρα αλλά με τα ενοίκια πληρώνεις ένα σωρό λεφτά αν δε μένεις στην πόλη σου και πληρώνεις πολλές φορές έξτρα και τους λογαριασμούς! Εδώ στην Αγγλία αν μένεις σε φοιτιτική εστία τουλάχιστον δεν πληρώνεις λογαριασμούς.

Αλλά σίγουρα τα δίδακτρα είναι πολλά τώρα, και η ζωή είναι ακριβή σε πολλές πόλεις.
Original post by GrandPessimist
Καλά και στην Ελλάδα μπορεί να είναι μην πληρώνεις δίδακτρα αλλά με τα ενοίκια πληρώνεις ένα σωρό λεφτά αν δε μένεις στην πόλη σου και πληρώνεις πολλές φορές έξτρα και τους λογαριασμούς! Εδώ στην Αγγλία αν μένεις σε φοιτιτική εστία τουλάχιστον δεν πληρώνεις λογαριασμούς.

Αλλά σίγουρα τα δίδακτρα είναι πολλά τώρα, και η ζωή είναι ακριβή σε πολλές πόλεις.


προφανως και πληρωνεις λογαριασμους, απλα συμπεριλαμβανονται στην τιμη, η οποια ειναι μακραν μεγαλυτερη απο οτι στην ελλαδα.
Original post by *Corinna*
προφανως και πληρωνεις λογαριασμους, απλα συμπεριλαμβανονται στην τιμη, η οποια ειναι μακραν μεγαλυτερη απο οτι στην ελλαδα.


Ναι, αυτό εννοούσα απλά δεν το διευκρίνισα. Πάντως ναι είναι ακριβές οι εστίες εδώ στο σύνολο τους. Έγω ακούσει και για πολύ καλές τιμές αλλά είναι και σε άσχημη κατάσταση το δωμάτιο. Π.χ. προβληματα με υγρασία, μούχλα κτλ. Απλά και στην Ελλάδα, τα ενοίκια στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη είναι υψηλα ακόμα και στο υπάρχον οικονομικό κλίμα. Μία φίλη μου πληρώνει 500 ευρώ ενοίκιο στην Αθήνα για να μένει σε ένα στουντιο.

Μία συμφοιτήτρια μου, Ελληνίδα και αυτή, λέει βέβαια ότι εδώ έχεις άλλες ευκαιρίες σε σχέση με την αγορά εργασίας, αλλά δεν είμαι σίγουρη αν συμμερίζομαι αυτή την άποψη. Όταν αποφασίζεις να μεταναστεύσεις σε μία χώρα για σπουδές ή δουλειά θέλεις δε θέλεις τα μαθαίνεις αυτά τα πράγματα. Και αν έχεις πάει και σε καλό πανεπιστήμιο στην Ελλάδα και έχεις βγάλει και καλούς βαθμούς σίγουρα νομίζω έχεις πολύ καλές ευκαιρίες. Θα είναι δύσκολα, όπως άλλωστε δύσκολα ειναι για τον καθένα, αλλα θα έχεις ευκαιρίες.

Άσε που ένα επιπλέον αρνητικό νομίζω είναι ότι για υποτροφίες στο μεταπτυχιακό, οι προπτυχιακές σπουδές στο εξωτερικό είναι εμπόδιο. Δεν μπορείς να πάρεις υποτροφία νομίζω. Πρέπει να έχεις πάρει πτυχίο απο Ελληνικό εκπαιδευτικό ίδρυμα.
(edited 9 years ago)
Παιδιά, είναι κανένας που να έχει κάποιον γνωστό, ο οποίος να έχει κάνει μεταπτυχιακές σπουδές στο Κολλέγιο της Ευρώπης?

Quick Reply

Latest