The Student Room Group

Η Ελληνική Κοινωνία

Scroll to see replies

Original post by alexpap
Ευχαριστώ!Γενικα το city σαν πτυχίο αξίζει η συνφερει να μπω στην διαδικασία για transfer?Αν και από όσο γνωρίζω από φίλους κοιτάνε περισσότερο τα μεταπτυχιακά σου!


Απ'οσο γνωρίζω, μπορείς να κάνεις transfer στον πρώτο χρόνο αν πάρεις καλό βαθμό εκεί που είσαι. Ίσως να γίνεται να κάνεις και απευθείας στο δεύτερο, αλλά καλύτερα να ρωτήσεις το ίδιο το πανεπιστήμιο για αυτό.

Το αν αξίζει μόνο εσύ μπορείς να το πεις, ανάλογα με το αν είσαι ικανοποιημένος. Προσωπικά θα άξιζε γιατί το UCL έχει μεγάλο όνομα, αλλά κοίτα και τι παίζει με τα οικονομικά κλπ.

Posted from TSR Mobile
(edited 8 years ago)
Ρωτας για το city college, που ειναι ελλαδα αν αξιζει ?
Original post by mary12k
Ρωτας για το city college, που ειναι ελλαδα αν αξιζει ?


Νομίζω εννοεί το City University London...

Posted from TSR Mobile
Παιδιά καλησπέρα!! Το Σεπτέμβριο θα πάω για Erasmus στο Manchester Metropolitan University στο Crewe.. Ξέρει κανείς τρόπο ζωής εκεί, πως είναι το πανεπιστήμιο κτλ;

Ευχαριστώ πολύ :smile:
Original post by Shredded
Παιδιά καλησπέρα!! Το Σεπτέμβριο θα πάω για Erasmus στο Manchester Metropolitan University στο Crewe.. Ξέρει κανείς τρόπο ζωής εκεί, πως είναι το πανεπιστήμιο κτλ;

Ευχαριστώ πολύ :smile:


Εχω μια φιλη εκει και ειναι αρκετά ευχιστημενη. Το πανεπιστήμιο ειναι καλο. Η πολη πολυ ωραια. Περιληπτικά. ..
Σε ευχαριστώ πολύ!! Μήπως θα σου ήταν εύκολο να μάθεις λίγο περισσότερες πληροφορίες; Γιατί σε λιγότερο από μήνα φεύγω, και θέλω να είμαι λίγο προετοιμασμένος :smile:

Και πάλι σε ευχαριστώ πάρα πολύ :wink: :smile:
Original post by Shredded
Σε ευχαριστώ πολύ!! Μήπως θα σου ήταν εύκολο να μάθεις λίγο περισσότερες πληροφορίες; Γιατί σε λιγότερο από μήνα φεύγω, και θέλω να είμαι λίγο προετοιμασμένος :smile:

Και πάλι σε ευχαριστώ πάρα πολύ :wink: :smile:


Ρε μην ανησυχείς χαλάρωσε. Και εγώ έτσι ήμουν να τα μάθω ολα πριν παω. Εχει μεγαλη διαφορά η πραγματικοτητα. Πηγαινε και θα δεις. Δεν ειναι τπτ ολοι το εχουμε περάσει.
Υπαρχει κανεις που θα παει Γλασκόβη ?
παιδιά ειμαι συντετριμενος..βγήκαν τα αποτελέσματα του ielts κ ενώ overall είχα 7 στην έκθεση πήρα 5 ενώ δεν ήθελαν τίποτα κάτω από 5.5...τι να κάνω,έχω ψιλοτρελαθει...? Να τους στείλω τους βαθμούς κ να πω κάτι τι να κάνω?
Original post by Dragonborn10
παιδιά ειμαι συντετριμενος..βγήκαν τα αποτελέσματα του ielts κ ενώ overall είχα 7 στην έκθεση πήρα 5 ενώ δεν ήθελαν τίποτα κάτω από 5.5...τι να κάνω,έχω ψιλοτρελαθει...? Να τους στείλω τους βαθμούς κ να πω κάτι τι να κάνω?


Για ποιο πανεπιστήμιο μιλάμε;

Θα σου πρότεινα να τους στείλεις μήνυμα αμέσως, δεδομένου ότι βγαίνουν τα αποτελέσματα των βρετανικών εξετάσεων την επόμενη εβδομάδα και θα γίνεται ο κακός χαμός! Εγώ προσωπικά θα τους έστελνα τους βαθμούς (πρέπει να στείλεις τον αριθμό για να το τσεκάρουν), και θα τους έλεγα πως νιώθω άσχημα που έπεσα λίγο από το 5.5, γιατί θέλω οπωσδήποτε να πάω εκεί. Μην το κάνεις μελόδραμα, αλλά ρώτα στο τέλος κάτι του τύπου "Is there any chance that I will be admitted despite falling short of the essay requirement"?.

Καλή επιτυχία πάντως... Αυτά κάνει το ielts δυστυχώς :/

Posted from TSR Mobile
(edited 8 years ago)
πρώτα απ'ολα ευχαριστώ για την απαντηση!

μιλάω για το university of Manchester.
δυστυχώς τα αποτελέσματα θα τα πάρω την δευτέρα με κουριερ (επίσημα) οποτε δεν μπορώ να τα στείλω τώρα. Τι εννοείς τον αριθμό;

υγ δεν θέλω να δικαιολογούμε, ποτε δεν μου άρεσε αυτό αλλά το θέμα του essay ήταν ψιλό απαράδεκτο (παρόλα αυτά περίμενα ένα 5.5-6.0) .
Original post by Dragonborn10
πρώτα απ'ολα ευχαριστώ για την απαντηση!

μιλάω για το university of Manchester.
δυστυχώς τα αποτελέσματα θα τα πάρω την δευτέρα με κουριερ (επίσημα) οποτε δεν μπορώ να τα στείλω τώρα. Τι εννοείς τον αριθμό;

υγ δεν θέλω να δικαιολογούμε, ποτε δεν μου άρεσε αυτό αλλά το θέμα του essay ήταν ψιλό απαράδεκτο (παρόλα αυτά περίμενα ένα 5.5-6.0) .


Νομίζω λέγεται TFR verification number και είναι 13ψηφιος...

Δεν πρέπει να το σκέφτεσαι έτσι - εδώ προσπαθείς να πουλήσεις τον εαυτό σου. Πρέπει να δείξεις πως πραγματικά θες να πας στο Manchester, γιατί αυτοί ακριβώς αυτό ψάχνουν. Θα σου πρότεινα να μην αναφέρεις τίποτα για τη δυσκολία του essay γιατί αυτό θα δείξει πως προσπαθείς να δικαιολογηθείς - απλά πες του πως νιώθεις άσχημα κλπ (έτσι θα έκανα εγώ τουλάχιστον).

Posted from TSR Mobile
ξέρεις που μπορώ να βρω αυτόν τον αριθμό;

να στείλω στο email του πανεπιστημίου η σε συγκεκριμένο email?
Original post by Dragonborn10
ξέρεις που μπορώ να βρω αυτόν τον αριθμό;

να στείλω στο email του πανεπιστημίου η σε συγκεκριμένο email?


Υπάρχει σίγουρα πάνω στο "official qualification", αλλά δε θυμάμαι αν υπάρχει και στη σελίδα του βρετανικού συμβουλίου που παίρνεις τα αποτελέσματα. Είναι γύρω στα 13 ψηφία, οπότε δες αν υπάρχει κάτι τέτοιο εκεί.

Posted from TSR Mobile
ευχαριστώ πολύ φίλε θα το ψάξω, όσο για το email ξέρεις μήπως;
Original post by Dragonborn10
ευχαριστώ πολύ φίλε θα το ψάξω, όσο για το email ξέρεις μήπως;


Εννοείς για το admissions office?

Στην ιστοσελίδα τους λέει - [email protected]
ευχαριστω πολυ. σορρυ που σε ζαληζω αλλα αν πουν οτι θελουν 5.5 μπορω να δωσω στις 30 αυγουστου ξανα και να περιμενουν να στειλω τα αποτελεσματα? (το term αρχιζει 21/9). ή να κανω μαθηματα αγγλικων εκει,τι να πω?
Original post by Dragonborn10
ευχαριστω πολυ. σορρυ που σε ζαληζω αλλα αν πουν οτι θελουν 5.5 μπορω να δωσω στις 30 αυγουστου ξανα και να περιμενουν να στειλω τα αποτελεσματα? (το term αρχιζει 21/9). ή να κανω μαθηματα αγγλικων εκει,τι να πω?


Δύσκολο - η τελική ημερομηνία είναι 30-31 Αυγούστου αν θυμάμαι καλά. Λογικά πρέπει να αναφέρει μια ημερομηνία στο UCAS.

Για τα μαθήματα αγγλικών απλά ρώτα τους, σε περίπτωση που δε δεχτούν το σκορ, αν γίνεται να κάνεις κάποιο preparatory course εκεί. Γενικά ρώτα αν προτείνουν/προτιμούν κάτι αυτοί.

Posted from TSR Mobile
Original post by *stefan*
δύσκολο - η τελική ημερομηνία είναι 30-31 αυγούστου αν θυμάμαι καλά. λογικά πρέπει να αναφέρει μια ημερομηνία στο ucas.

για τα μαθήματα αγγλικών απλά ρώτα τους, σε περίπτωση που δε δεχτούν το σκορ, αν γίνεται να κάνεις κάποιο preparatory course εκεί. γενικά ρώτα αν προτείνουν/προτιμούν κάτι αυτοί.

posted from tsr mobile


eυχαριστω πολυ για την βοηθεια.

αυριο ξαναδινουν ielts αλλα πρεπει να παω στην θεσσαλονικη κ περα απο το οικονομικο θα φτασω ξημερωματα εκει...εχω ψιλοτρελαθει δεν ξερω τι να κανω,νομιζω οτι αμα παω να ξαναδωσω θα παρω τους απαιτουμενους βαθμους αλλα δεν ξερω,,..
Original post by Dragonborn10
eυχαριστω πολυ για την βοηθεια.

αυριο ξαναδινουν ielts αλλα πρεπει να παω στην θεσσαλονικη κ περα απο το οικονομικο θα φτασω ξημερωματα εκει...εχω ψιλοτρελαθει δεν ξερω τι να κανω,νομιζω οτι αμα παω να ξαναδωσω θα παρω τους απαιτουμενους βαθμους αλλα δεν ξερω,,..


Τίποτα ρε, μη το συζητάς!

Θα σου πρότεινα να το συζητήσεις πρώτα με το πανεπιστήμιο πριν κάνεις οτιδήποτε. Εξάλλου, δε νομίζω να δέχονται εγγραφές τόσο αργά.

Όπως και να έχει, καλή επιτυχία! Μην το βάζεις κάτω γιατί μπορεί απλούστατα να δεχτούν το σκορ όπως είναι.

Posted from TSR Mobile

Quick Reply

Latest