The Student Room Group

Η Ελληνική Κοινωνία

Scroll to see replies

Reply 5940
Και με ελληνικη καρτα παντως (χρεωστικη) συμφερει ακομα περισσοτερο απο τα συναλλακτηρια, για σημαντικα ποσα τουλαχιστον. Η προμηθεια της Εθνικης ειναι για αναληψη <390Ε και 1.10 για 390 - 420. Οποτε 5 φορες να τραβηξεις σου χουν κρατησει 5Ε, ενω σε αντιστοιχη συναλλαγη σε μαγαζι/τραπεζα θα σου κρατησουν τουλαχιστον 40.
Θα πάρω και μαζί ευρώ και θα τα κάνω κατάθεση στην τράπεζα εκεί. Πόσο είναι το όριο που μπορώ να πάρω μαζί όμως;
Original post by KTS89
Και με ελληνικη καρτα παντως (χρεωστικη) συμφερει ακομα περισσοτερο απο τα συναλλακτηρια, για σημαντικα ποσα τουλαχιστον. Η προμηθεια της Εθνικης ειναι για αναληψη <390Ε και 1.10 για 390 - 420. Οποτε 5 φορες να τραβηξεις σου χουν κρατησει 5Ε, ενω σε αντιστοιχη συναλλαγη σε μαγαζι/τραπεζα θα σου κρατησουν τουλαχιστον 40.


Μετα ομως θα πρέπει να δεχτείς τη τιμη που σου δίνει η τράπεζα που βγαζεις τα λεφτά (για αλλο νομισμα μιλαω) σε κοπανανε για τα καλά
Reply 5943
Original post by Luffy_San
Μετα ομως θα πρέπει να δεχτείς τη τιμη που σου δίνει η τράπεζα που βγαζεις τα λεφτά (για αλλο νομισμα μιλαω) σε κοπανανε για τα καλά


το ατμ δε τα βγαζει με την τρεχουσα μεση τιμη της ισοτιμιας? Αφου δεν παω να αγορασω νομισμα, να δωσω ευρω για λιρες δηλαδη, απλα κανω αναληψη, οποτε δε πρεπει να βαζουν τα rates του sell currency υποθετω.
(edited 8 years ago)
Original post by KTS89
το ατμ δε τα βγαζει με την τρεχουσα μεση τιμη της ισοτιμιας? Αφου δεν παω να αγορασω νομισμα, να δωσω ευρω για λιρες δηλαδη, απλα κανω αναληψη, οποτε δε πρεπει να βαζουν τα rates του sell currency υποθετω.


Με τη τιμη που σου δίνει η τραπεζα οποια κι αν είναι αυτή. Για τιμη κοινη -χρηματιστηριου υπάρχουν υπηρεσίες οπως το transferwise.
Reply 5945
Original post by KTS89
Καλησπερα σε ολους.

Φτανω Surrey τελη Σεπτεμβρη για μεταπτυχιακο.

Μεσα στον ενθουσιασμο υπαρχει κ λιγο αγχος για ολα τα πραγματα που πρεπει να κανονισω, οποτε ισως οι πιο εμπειροι απο δω μπορουν να δωσουν τα φωτα τους!

Κατ'αρχας, πιστευετε οτι θα ειναι καλυτερα να βγαλω ενα διαβατηριο για παν ενδεχομενο? Εχω ακουσει οτι σε τραπεζες μπορει να μην στεκει η ελληνικη ταυτοτητα και 1-2 φιλοι μου εχουν πει οτι τους εχουν κρατησει στον ελεγχο αεροδρομιου για 1-2 ωρες απλα επειδη δε το ειχαν.

Επισης, μεχρι να ανοιξω λογαριασμο σε αγγλικη τραπεζα (λογικα Lloyds αφου με τις μεγαλες απ οτι ειδα δε βγαζεις ευκολα ακρη) λογικα θα ειναι καλυτερο να κανω αναληψη απο την ελληνικη χρεωστικη σε αγγλικο ατμ? Η Maestro της Εθνικης απ οσο ξερω κραταει λιγοτερο απο 1,5 Ε την αναληψη οποτε αμα κανω μεγαλες (420/εβδ λογω cap ctrl) θα πρεπει να με συμφερει μιας και το ατμ βγαζει παντα με την τρεχουσα ισοτιμια. Σε συναλλακτηρια κ σε τραπεζες στην Αθηνα, σε ριχνουν κανα 30αρι λιρες στην καλυτερη με την ισοτιμια που σου τις δινουν...


Καλησπερα,

Πριν λιγες μερες εφτασα κι εγω στο Guildford για μεταπτυχιακο. Αυτο μου εκανα εγω, ηταν να παρω τα περισσοτερα χρηματα μαζι μου σε ευρω, και με το που ηρθα ανοιξα απευθειας λογαριασο στη Lloys (μονο με διαβατηριο, δε ζητησαν τιποτα αλλο), και τα κατεθεσα. Δεν εχω δοκιμασει να κανω αναληψη με ελληνικη debit ακομη.
Επισης, αν προλαβαινεις να βγαλεις διαβατηριο, βγαλε. Θα σε διευκολυνει σε ολες τις συναλλαγες σου εδω, την ταυτοτητα την κοιτανε καπως περιεργα και τους μπερδευει το αλφαβητο.
Αν χρειαστεις βοηθεια σε οτιδηποτε αλλο οταν θα φτασεις στο Surrey, στειλε μου :smile:
Reply 5946
Original post by anthy
Καλησπερα,

Πριν λιγες μερες εφτασα κι εγω στο Guildford για μεταπτυχιακο. Αυτο μου εκανα εγω, ηταν να παρω τα περισσοτερα χρηματα μαζι μου σε ευρω, και με το που ηρθα ανοιξα απευθειας λογαριασο στη Lloys (μονο με διαβατηριο, δε ζητησαν τιποτα αλλο), και τα κατεθεσα. Δεν εχω δοκιμασει να κανω αναληψη με ελληνικη debit ακομη.
Επισης, αν προλαβαινεις να βγαλεις διαβατηριο, βγαλε. Θα σε διευκολυνει σε ολες τις συναλλαγες σου εδω, την ταυτοτητα την κοιτανε καπως περιεργα και τους μπερδευει το αλφαβητο.
Αν χρειαστεις βοηθεια σε οτιδηποτε αλλο οταν θα φτασεις στο Surrey, στειλε μου :smile:


Κι εγω θα κοιταξω να ανοιξω λογαριασμο μολις ερθω, λογικα ομοιως στη Lloyds. Διαβατηριο δεν εχω βγαλει ακομα κ αν παω αυριο δε ξερω αν θα προλαβω δεδομενου οτι την αλλη Παρασκευη πεταω... Σιγουρα πρεπει να ειναι πιο βολικο, ακομα και στα αεροδρομια, αλλα υποτιθεται πως και η ταυτοτητα κανει (οπως λενε και στα site τους).
Πως τη βλεπεις την πολη? Λογικα δε πρεπει να εχει τον τοσο κοσμο ακομα αφου ολοι οι φοιτητες ερχονται το επομενο σ/κ. Να φανταστω για να εισαι ηδη εκει δε θα μενεις στην εστια ε?
Reply 5947
Original post by KTS89
Κι εγω θα κοιταξω να ανοιξω λογαριασμο μολις ερθω, λογικα ομοιως στη Lloyds. Διαβατηριο δεν εχω βγαλει ακομα κ αν παω αυριο δε ξερω αν θα προλαβω δεδομενου οτι την αλλη Παρασκευη πεταω... Σιγουρα πρεπει να ειναι πιο βολικο, ακομα και στα αεροδρομια, αλλα υποτιθεται πως και η ταυτοτητα κανει (οπως λενε και στα site τους).
Πως τη βλεπεις την πολη? Λογικα δε πρεπει να εχει τον τοσο κοσμο ακομα αφου ολοι οι φοιτητες ερχονται το επομενο σ/κ. Να φανταστω για να εισαι ηδη εκει δε θα μενεις στην εστια ε?


Το δικό μου διαβατήριο βγήκε σε 3 εργάσιμες, αλλά ίσως εξαρτάται από το αστυνομικό τμήμα που θα πας. Αλλά σίγουρα και μόνο με ταυτότητα θα καταφέρεις τα πάντα.
Η πόλη είναι μικρή αλλά πολύ όμορφη και πράσινη. Το πανεπιστήμιο είναι υπέροχο και αν μείνεις στο Stag Hill campus όλα θα είναι δίπλα σου.
Εγώ προτίμησα να νοικιάσω δωμάτιο και γι αυτό ήρθα νωρίτερα. Ακόμη δεν έχουν έρθει οι πολλοί φοιτητές και είναι ήρεμα. Πρόλαβα και μερικές καλοκαιρινές, ηλιόλουστες μέρες εδώ :smile:
Επίσης, η πόλη είναι γεμάτη Έλληνες. Λογικά στο welcome week θα γνωριστούμε μεταξύ μας, μέσω του union.
μετα τα αποτελεσματα των εκλογων ντρεπομαι που ειμαι Ελληνας ...
Καλησπέρα παιδιά!Είμαι Γ' Λυκείου φέτος σε ΕΠΑ.Λ στον τομέα της οικονομίας και θα ήθελα πάρα πολύ κάποια στιγμή να σπουδάσω στην Αγγλία και αργότερα να μείνω εκεί αν μου πάνε όλα καλά.
Το θέμα μου είναι ότι το απολυτήριο που θα βγει θα φαίνεται σαν ενδοσχολικό αν και θα έχω δώσει και πανελλήνιες γιατί δεν υπολογίζονται οι βαθμοί των πανελληνίων στο απολυτήριο επαλ.Μήπως γνωρίζετε πανεπιστήμια τα όποια δέχονται και χωρίς πανελλήνιες, μόνο με βαθμό απολυτηρίου? (Δεν έχω πρόβλημα που δεν θα είναι στα top)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καλησπέρα παιδιά!
Είμαι Γ' Λυκείου φέτος σε ΕΠΑ.Λ στον τομέα της οικονομίας και θα ήθελα πάρα πολύ κάποια στιγμή να σπουδάσω στην Αγγλία.
Το θέμα μου είναι ότι το απολυτήριο που θα βγει θα φαίνεται σαν ενδοσχολικό αν και θα έχω δώσει και πανελλήνιες γιατί δεν υπολογίζονται οι βαθμοί των πανελληνίων στο απολυτήριο επαλ.
Μήπως γνωρίζετε πανεπιστήμια τα όποια δέχονται και χωρίς πανελλήνιες, μόνο με βαθμό απολυτηρίου?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Γεια σας, παιδιά.
Είμαι στη Βρετανία και ψάχνω για δουλειά και μου ζητήσαν να τους πω αν έχω A levels και GCSE.
Εγώ πέρα απ' το ότι το απολυτήριο της Ελλάδας είναι ισοδύναμο με το GCSE, δεν έχω ιδέα πώς πάνε οι βαθμοί κτλ. Το απολύτήριο μου είναι 15,6 ήμουν σε θεωρητική κατεύθυνση. Σε τι ισοδυναμεί αυτό στην Αγγλία;
Original post by nz4ever
Γεια σας, παιδιά.
Είμαι στη Βρετανία και ψάχνω για δουλειά και μου ζητήσαν να τους πω αν έχω A levels και GCSE.
Εγώ πέρα απ' το ότι το απολυτήριο της Ελλάδας είναι ισοδύναμο με το GCSE, δεν έχω ιδέα πώς πάνε οι βαθμοί κτλ. Το απολύτήριο μου είναι 15,6 ήμουν σε θεωρητική κατεύθυνση. Σε τι ισοδυναμεί αυτό στην Αγγλία;


in real terms if it from lykeio it is higher than any GSCE,
So A*
Original post by nz4ever
Γεια σας, παιδιά.
Είμαι στη Βρετανία και ψάχνω για δουλειά και μου ζητήσαν να τους πω αν έχω A levels και GCSE.
Εγώ πέρα απ' το ότι το απολυτήριο της Ελλάδας είναι ισοδύναμο με το GCSE, δεν έχω ιδέα πώς πάνε οι βαθμοί κτλ. Το απολύτήριο μου είναι 15,6 ήμουν σε θεωρητική κατεύθυνση. Σε τι ισοδυναμεί αυτό στην Αγγλία;


Με το βαθμό σου δυστυχώς δεν πιάνει A-Level standard... Εμένα 18.8 μου το πήραν ισοδύναμο με A.

Posted from TSR Mobile
Reply 5954
Καλησπέρα παιδιά. Πήρα το θάρρος να σας γράψω διότι χρειάζομαι απελπισμενα με να μοιραστώ τις σκεψεις μου με ανθρωπους που εχουν ηδη την εμπειρια σπουδων η εργασιας στη Μ. Βρετανια.

Δεν ξερω απο που να αρχισω, εχω κανει αρκετα πραγματα, ειμαι ενα πολυ δραστηριο ατομο και αν ολα αυτα τα εκανα σε ενα uni στο εξωτερικο θα με επιβραβευαν κιολας... Εδω μου γυρισαν και την πλατη και στο τελος τη γυρισα κι εγω. Οι γονεις μου δεν γνωριζαν να με καθοδηγησουν αλλα ακομα χειροτερα δεν ειχαν τη διαθεση να μαθουν η να μας στηριξουν σε καλυτερες επιλογες κυριως ψυχολογικα και πρακτικα ( χωρις με αυτο να εννοω κατ αναγκη τα χρηματα). Κι ετσι, επειδη καταγομαι απο επαρχια ξοδευτηκαν αδικα λεφτα για να σπουδασω Θεσσαλονικη. Περασα το 2004 στο τμημα Marketing του ΑΤΕΙΘ με 16.000 μορια τοτε. Αν γυριζα πισω θα εκανα σιγουρα διαφορετικες επιλογες. Επενδυσα χρονο, χρημα και προσπαθεια εδω και ολα πεφτουν σε τοιχο και μονο εις βαρος μου ολα λειτουργουν. Η ανεργια στο φουλ, οι εργοδοτες λιγοτερο μορφωμενοι απο τους υποψηφιους το τοπιο θυμιζει ζουγκλα κι εμεις με δεμενα τα χερια χωρις λεφτα η ζωη μας δεν προχωραει. Ουτε κοινωνικα ουτε επαγγελματικα. Περασα ενα δυσκολο γεγονος υγειας σε ατομο της οικογενειας μου, οι γονεις μου χωρισαν διοτι δεν μπορουσαν να συμφωνησουν για τον τροπο αντιμετωπισης και στηριξης των παιδιων τους. Και μεσα σε ολα αυτα αγωνας για την εργασια.

Απεκτησα προυπηρεσια στο κομματι των πωλησεων κι αυτη με αιμα. Στο κομματι καθαρα του marketing δεν μπορω να βρω τιποτα ουτε σαν junior η assistant. Δεν υπαρχουν τετοιες αγγελιες. Μονο ελαχιστεςα θεσεις ευθυνης με 5ετη προυπηρεσια. Που να τη βρουμε?? Οι περισσοτερες δουλειες διαρκουν μονο λιγους μηνες και μεσολαβουν διαστηματα ανεργιας κι ας μη σχολιασω την ανασφαλιστη εργασια. Το θεμα ειναι πως εχω ενα ευστροφο μυαλο, μαθαινω ευκολα, εχω γνωσεις και μου αρεσει το αντικειμενο αλλα οσο δε σου δινεται η δυνατοτητα να ασχοληθεις με αυτο ολα ξεθωριαζουν οσο και να προσπαθεις. Ειναι αβασταχτο να νιωθεις οτι ασχολεισαι με πραγματα κατωτερα των δυνατοτητων σου.

Συγχωρεστε με για τη μεγαλη εισαγωγη αλλα ηθελα να εχετε μια εικονα για να λαβω ρεαλιστικες συμβουλες. Αυτη τη στιγμη δε δουλευω απο τον Ιουλιο. Η εταιρια εκανε απολυσεις. Ζω πλεον μονιμα Θεσσαλονικη. Περναω συνεντευξεις και οι περισσοτερες κρυβουν απλα μια εκμεταλλευση. Βαρεθηκα να μου ζητανε να δουλεψω σχεδον αμισθί. Πατησα τα 30.. Ελεος. Ειμαι ενα βημα πριν την καταθλιψη παρ ολα τα δυσκολα που εχω περασει. Με τις οικονομιες μου αποφασισα να κανω ενα Executive Diploma στο digital marketing στο Mediterranean College. Απο εκει θα παρω μια πιστοποιηση του NCFE και απο οσο ξερω τα credits γινονται transer για ενα μελλοντικο Msc Marketing Management απο το συνεργαζομενο uni of Derby. Η σκεψη μου ηταν να εκμεταλλευτω ο,τι προσφερει με το Diploma (τα κανουν συνηθως εργαζομενοι για εξειδικευση η και καποιες μεγαλες επιχειρησεις τα επιδοτουν για τους εργαζομενους τους) ενα ιδιωτικο οπως γραφειο διασυνδεσης για να καταφερω να διεκδικησω κατι καλυτερο. Να ανταποκριθω οσο μπορω καλυτερα στην αγορα.

Απο την αλλη σκεφτομαι να κανω το Diploma αλλα για master ωστε να εξειδικευτω καλυτερα αν ειναι ισως δεν αξιζει να το κυνηγησω εδω. Αν κανω αιτησεις θα το αναγνωρισουν το diploma? Οι μεταπτυχιακοι δικαιουνται χρηματοδοτηση? Αφου εδω μπορω με προσπαθεια να αποκτησω το Msc Mkt Mangmt απο το Derby αξιζει να μεταναστευσω για να σπουδασω στο ιδιο? Η να ψαχτω μονο σε καλυτερο? Ενα πεδιο που ακομα με ενδιαφερει ειναι το Cultural Management καθως εχω ασχοληθει με την τεχνη. Βρηκα course στο Queen of Margaret στο Εδιμβουργο. Ομως ειναι σε χαμηλοτερη καταταξη κι απο το Derby.. Τι αξιζει τελικα? Δεν ξερω που να προσανατολιστω. Που ειναι πιο οικονομικα αλλα να αξιζει τον κοπο?

Και κατι τελευταιο αλλα το πιο σημαντικο. Ακομα κι αν γινεις δεκτος καπου αλλα επιβαλεται να βρεις δουλεια για να ζησεις ακομα κι αν σου χαρισουν τα διδακτρα που λεει ο λογος, τα πανεπιστημια βοηθανε στην ευρεση εργασιας?

Ευχαριστω για το χρονο που αφιερωσατε να με διαβασετε. Καθε διαδραση θα ειναι πολυτιμη στη φαση αυτη.
Reply 5955
Original post by Rdiam


Απο την αλλη σκεφτομαι να κανω το Diploma αλλα για master ωστε να εξειδικευτω καλυτερα αν ειναι ισως δεν αξιζει να το κυνηγησω εδω. Αν κανω αιτησεις θα το αναγνωρισουν το diploma? Οι μεταπτυχιακοι δικαιουνται χρηματοδοτηση? Αφου εδω μπορω με προσπαθεια να αποκτησω το Msc Mkt Mangmt απο το Derby αξιζει να μεταναστευσω για να σπουδασω στο ιδιο? Η να ψαχτω μονο σε καλυτερο? Ενα πεδιο που ακομα με ενδιαφερει ειναι το Cultural Management καθως εχω ασχοληθει με την τεχνη. Βρηκα course στο Queen of Margaret στο Εδιμβουργο. Ομως ειναι σε χαμηλοτερη καταταξη κι απο το Derby.. Τι αξιζει τελικα? Δεν ξερω που να προσανατολιστω. Που ειναι πιο οικονομικα αλλα να αξιζει τον κοπο?

Και κατι τελευταιο αλλα το πιο σημαντικο. Ακομα κι αν γινεις δεκτος καπου αλλα επιβαλεται να βρεις δουλεια για να ζησεις ακομα κι αν σου χαρισουν τα διδακτρα που λεει ο λογος, τα πανεπιστημια βοηθανε στην ευρεση εργασιας?



Χωρις να γνωριζω τα του τομεα σου και τι παιζει με μεταφορα credits, αναγνωρισεις πτυχιων κλπ, να σου πω μονο οτι αν σκοπευεις να μεινεις Ελλαδα, ενα εξτρα χαρτι κι ας ειναι απο αγγλικο παν/μιο δε προκειται να κανει μεγαλη διαφορα στην αναζητηση σου. Ξερουμε ολοι τι παιζει αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα και ποιοι παραγοντες παιζουν σημαντικο ρολο στην ευρεση εργασιας.
Αν δεν εχεις προβλημα να ψαχτεις και για εξω, σιγουρα θα ηταν καλυτερα να κανεις το μεταπτυχιακο στο ιδιο το Η.Β κυριως για τις διασυνδεσεις που θα μπορεις να κανεις αλλα κ για το ψαξιμο δουλειας που σιγουρα θα ειναι πιο ευκολο αμα εισαι στην ιδια τη χωρα στην οποια θα ψαχνεις δουλεια. Καταλαβαινω φυσικα πως τα εξοδα ειναι ασυγκριτα, αλλα για part-time δουλεια πιστευω τη βρισκεις την ακρη. Υπαρχουν fairs, careers services κλπ στα οποια μπορεις να απευθυνθεις για βοηθεια περι ημιαπασχολησης οσο σπουδαζεις.
Reply 5956
Original post by KTS89
Χωρις να γνωριζω τα του τομεα σου και τι παιζει με μεταφορα credits, αναγνωρισεις πτυχιων κλπ, να σου πω μονο οτι αν σκοπευεις να μεινεις Ελλαδα, ενα εξτρα χαρτι κι ας ειναι απο αγγλικο παν/μιο δε προκειται να κανει μεγαλη διαφορα στην αναζητηση σου. Ξερουμε ολοι τι παιζει αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα και ποιοι παραγοντες παιζουν σημαντικο ρολο στην ευρεση εργασιας.
Αν δεν εχεις προβλημα να ψαχτεις και για εξω, σιγουρα θα ηταν καλυτερα να κανεις το μεταπτυχιακο στο ιδιο το Η.Β κυριως για τις διασυνδεσεις που θα μπορεις να κανεις αλλα κ για το ψαξιμο δουλειας που σιγουρα θα ειναι πιο ευκολο αμα εισαι στην ιδια τη χωρα στην οποια θα ψαχνεις δουλεια. Καταλαβαινω φυσικα πως τα εξοδα ειναι ασυγκριτα, αλλα για part-time δουλεια πιστευω τη βρισκεις την ακρη. Υπαρχουν fairs, careers services κλπ στα οποια μπορεις να απευθυνθεις για βοηθεια περι ημιαπασχολησης οσο σπουδαζεις.


Σε ευχαριστω για την απαντηση. Φοβαμαι πως δε θα βρω δουλεια. Πως οσο κι αν προσπαθησω δε θα αναγνωριστει κατι. Πως θα φτασω σε αδιεξοδο επειδη θα μου λειπουν τα ετοιμα λεφτα... Ισως το ηθικο μου εχει λαβωθει.

Επισης εδωσα ηδη προκαταβολη για το diploma. Αρχιζω την αλλη εβφομαδα και το ψιλομετανιωσα. Το εκανα επειδη δεν πιστευα οτι θα τα καταφερω να φυγω... Και τωρα δεν ξερω αν μποργ να παρω τα λεφτα μου πισω αφου ουτε τα δικαιολογητικα δεν εχω καταθεσει... Θυμωσα και λιγο με τον εαυτο μου...
Reply 5957
Παιδια, ενδιαφερεται φιλος για προπτυχιακο στο ΗΒ αλλα λογω χαμηλου μ.ο απολυτηριου ξερετε αν υπαρχει οποιοσδηποτε εναλλακτικος τροπος εισαγωγης (κατι σαν foundation year κλπ);

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ελλας, Ελλας, Ελλας
η ταν η επι τας
Original post by TeeEm
Ελλας, Ελλας, Ελλας
η ταν η επι τας


Seriously?

Quick Reply

Latest