The Student Room Group

Η Ελληνική Κοινωνία

Scroll to see replies

Reply 1060
Original post by Xristina
συγχαρητήρια!! να σε ρωτήσω, επειδή σκέφτομαι κ εγω για διδακτορικό, έχεις κάποια υποτροφία; γιατί τόσα χρόνια δεν ξέρω αν μπορω να τα χρηματοδοτήσω μόνη μου. χαχα


Είχα υποτροφία απο τα κληροδοτήματα του Πανεπιστημίου Αθηνών οπου έκανα το πρώτο πτυχιό. Τώρα, η αλήθεια ειανι οτι ειναι πολλά τα λεφτά άρη, και το ψάχνω και εγώ για καμιά άλλη!!
Σε τι θα κάνεις διδακτορικό ? Είσαι και εσυ στο King's?
Original post by KARYATIS
Είχα υποτροφία απο τα κληροδοτήματα του Πανεπιστημίου Αθηνών οπου έκανα το πρώτο πτυχιό. Τώρα, η αλήθεια ειανι οτι ειναι πολλά τα λεφτά άρη, και το ψάχνω και εγώ για καμιά άλλη!!
Σε τι θα κάνεις διδακτορικό ? Είσαι και εσυ στο King's?


Εγω θα κάνω μεταπτυχιακο φέτος στη Λατινική φιλολογία. Είχα κάνει αίτηση κ king's αλλα τελικά επέλεξα την οξφορδη. Ελπίζω να μείνω οξφορδη κ για διδακτορικό αν ολα πανε καλα. Ευτυχώς κατάφερα να εξασφαλίσω δυο υποτροφίες για φέτος, μια απο οξφορδη (το AHRC, δεν ξέρω αν χρηματοδοτεί κ νεα ελληνικά, είναι γενικά για arts and humanities) και μια απο το ίδρυμα λεβεντη. Ελπίζω να είμαι τοσο τυχερή κ του χρόνου!!
Εσυ έκανες αίτηση σε καμία υποτροφία; Ψάχνω γνκ υποτροφίες κ κληροδοτηματα για να τα έχω υπόψιν μου για του χρόνου. Εσυ ποιο κληροδοτημα πήρες; Ήταν με εξετάσεις ;
Reply 1062
Original post by Xristina
Εγω θα κάνω μεταπτυχιακο φέτος στη Λατινική φιλολογία. Είχα κάνει αίτηση κ king's αλλα τελικά επέλεξα την οξφορδη. Ελπίζω να μείνω οξφορδη κ για διδακτορικό αν ολα πανε καλα. Ευτυχώς κατάφερα να εξασφαλίσω δυο υποτροφίες για φέτος, μια απο οξφορδη (το AHRC, δεν ξέρω αν χρηματοδοτεί κ νεα ελληνικά, είναι γενικά για arts and humanities) και μια απο το ίδρυμα λεβεντη. Ελπίζω να είμαι τοσο τυχερή κ του χρόνου!!
Εσυ έκανες αίτηση σε καμία υποτροφία; Ψάχνω γνκ υποτροφίες κ κληροδοτηματα για να τα έχω υπόψιν μου για του χρόνου. Εσυ ποιο κληροδοτημα πήρες; Ήταν με εξετάσεις ;


Toυ λεβέντη πότε περίπου σου απάντησε? Εκανα σε αυτά της Χρίστου Λαδά 6 που έχουν ως όρο να κατάγεσαι απο μια συγκεκριμενη περιοχή της Ελλάδος. Δεν ήταν με εξετάσεις αυτό!
Μπράβο για την Οξφόρδη έκανα και εγώ στο Cambridge αλλά προτίμησα να είμαι κάπου κεντρικα για να μην βαριέμαι οταν δεν έχω διάβασμα.. Η αλήθεια ειναι οτι ποτέ δεν χρειάστηκε να βαρεθώ :P αλλά χάρηκα που ήμουν κοντά σε τόσα πολλά πράγματα!!
Original post by KARYATIS
Toυ λεβέντη πότε περίπου σου απάντησε? Εκανα σε αυτά της Χρίστου Λαδά 6 που έχουν ως όρο να κατάγεσαι απο μια συγκεκριμενη περιοχή της Ελλάδος. Δεν ήταν με εξετάσεις αυτό!
Μπράβο για την Οξφόρδη έκανα και εγώ στο Cambridge αλλά προτίμησα να είμαι κάπου κεντρικα για να μην βαριέμαι οταν δεν έχω διάβασμα.. Η αλήθεια ειναι οτι ποτέ δεν χρειάστηκε να βαρεθώ :P αλλά χάρηκα που ήμουν κοντά σε τόσα πολλά πράγματα!!


Έχει τρεις βδομάδες. Ειχες κάνει αίτηση? γιατί απο ότι ξερω έχουν ειδοποιήσει και αυτούς που απέρριψαν.
Ναι το σκέφτηκα κ εγω αυτο με Oxbridge vs London αλλα να πω την αλήθεια δεν μπόρεσα να πω όχι στην Οξφορδη. Και πάλι καλα δηλαδή, γιατί μου δωσανε υποτροφια τελικα. Όσο για το Κειμπριτζ με εκνευρισαν γιατί ήταν πολυ ανοργάνωτοι γενικά, αρκετα τραβηξα με τη Φιλοσοφική, δε θέλω να τα ξανατραβηξω κ στην Αγγλία, οποτε απερριψα το offer τους. Θα ξανακανω βέβαια αίτηση για διδακτορικο, κυριως γιατί χρειάζομαι υποτροφια, οποτε θα κάνω σε πολλα unis ελπίζοντας να πάρω μια απο καποιο. :tongue:
Δεν ξερω ρε συ, για διδακτορικο το σκέφτομαι για Λονδίνο, ειναι κ πολλα τα χρόνια. Αλλα δεν ξερω, ειναι δίλημμα, απο τη μια προτιμώ το Λονδίνο σα πόλη, αν και η οξφορδη ειναι πανεμορφη, απλά μικρη, αλλα απο την άλλη θέλω να ακολουθήσω ακαδημαϊκή καριέρα στην Αγγλία, που όπως κ να το κάνουμε, το όνομα οξφορδη μετράει πολυ...
Γεια σας παιδιά,
θα είμαι κι εγώ σε λίγο καιρό στην Αγγλία για μεταπτυχιακό. Συγκεκριμένα στο birmingham για landscape architecture. Έχω τελειώσει πρώτο πτυχίο στο γεωπονικό της αθήνας και είπα να διευρύνω λίγο τους ορίζοντες μου.
Original post by NatashaNi
Γεια σας παιδιά,
θα είμαι κι εγώ σε λίγο καιρό στην Αγγλία για μεταπτυχιακό. Συγκεκριμένα στο birmingham για landscape architecture. Έχω τελειώσει πρώτο πτυχίο στο γεωπονικό της αθήνας και είπα να διευρύνω λίγο τους ορίζοντες μου.


Στο university of Birmingham? η στην πόλη? ειχα παει ερασμους στο Birmingham!! Ειναι τέλειο! Το πανεπιστήμιο, η πόλη δε λέει κ πολλα.
Θα είμαι στο Birmingham city για την ακρίβεια, γιατί το άλλο δεν εχει αρχιτεκτονική τοπίου. Οπότε, αφού θα είμαι στο πανεπιστήμιο θα είμαι και στην πόλη....έτσι δεν είναι? Απ' ότι έχω δει το τμήμα μου είναι κοντά στο κέντρο της πόλης (costa green)
Στην πολη είναι και αυτο ναι. Απλά Εγω ήμουν στο Birmingham όποτε δεν ξέρω πως είναι το city.
Παιδία συγγνώμη για το thread hijacking, αλλά ήθελα να ρώτησω, είναι ή ήταν κανένας σας στο πανεπιστήμιο του Sunderland; :smile:
to onoma mou eine andrea zacharia :biggrin: eime apou kibro
I'm going to hijack this thread, too - lol! :smile:

Είναι κανείς εδώ στο πανεπιστήμιο του Salford; Θα είμαι εκεί από την Παρασκευή!

Θα χρειάζομαι εξάσκηση με τα ελληνικά μου - τα παρατάω προς το παρόν (μέχρι το μεταπτυχιακό αργότερα) για να μάθω περισσότερα γαλλικά και αρχίζω τα ιταλικά!

Στείλε μου μήνυμα, απάντησε αυτό το ποστ... ό,τι θες: απλά να μου πεις πού και πότε να συναντηθούμε! :biggrin:

Τα λέμε

Mike
Original post by Xristina
Στο university of Birmingham? η στην πόλη? ειχα παει ερασμους στο Birmingham!! Ειναι τέλειο! Το πανεπιστήμιο, η πόλη δε λέει κ πολλα.


Paw gia Nomiki sto University of Birmingham. Feugw ayrio me to kalo! Giati de sou polyarese h poli?
Reply 1072
Για σου ! I loooooooooooove Greece and I think Greek is very interesting and it would be great to learn it properly and not just odd phrases :awesome:
I went to Thassos this year, it was very beautiful. I'd never been to a northern island before but I hope I can go back!
Reply 1073
Oh cool. My Greek kinda sucks right now but I'm taking a paper to do ab initio Modern Greek this coming year at Uni, so posting to sign up to thread.
Original post by angelin
Paw gia Nomiki sto University of Birmingham. Feugw ayrio me to kalo! Giati de sou polyarese h poli?



e genika den einai polu wraia polh, ta ktiria den einai toso omorfa...to kentro exei diafora kala merh (px bullring gia shopping, na dokimaseis OPWSDHPOTE ena hot dog apo to sausage company (ena kioski exw apo to bullring, tha to deis!) k dipla sto potami exei merika wraia estiatoria/pubs, alla genika den einai polu omorfh polh, malista k oi idioi oi aggloi polles fores thn katatasoun stis pio asximes ths agglias

alla to panepisthmio einai polu omorfo, kai h perioxh gurw apo to panepisthmio an k residential einai poly omorfh. pou tha meneis?
Reply 1075
Hi my name is Maria n i'm from Greece! I'm doing Film Studies in Aristotle University of Thessaloniki! Nice to meet u all!
Reply 1076
Paidia egw Ellada menw.. alla thelw na rwtisw.. kserete pou mporw na kanw spoudes stin Agglia panw ston Kinimatografo? Akousa oti exei sto Manchester... alla dn eimai kai sigouri
Original post by marria93
Paidia egw Ellada menw.. alla thelw na rwtisw.. kserete pou mporw na kanw spoudes stin Agglia panw ston Kinimatografo? Akousa oti exei sto Manchester... alla dn eimai kai sigouri


Exei pandou sthn Agglia. :smile:
Reply 1078
Original post by The Lyceum

Original post by The Lyceum
Exei pandou sthn Agglia. :smile:


Xairomai giati stin Ellada dn vlepw fws.. toulaxiston s auton ton tomea...
Reply 1079
Exw mia erwtish sxetika me tis aithseis mesw ucas.
Ime teleutea taxi lykeiou ke etoimazome na kanw tin aithsh.Loipon to apolytirio pou tha vgalw pisteve tha ine panw apo 19 kathos thewrw oti tha grapsw arketa kala stin panellinies ke i endosxolikoi vathmoi den apetun idieterh prospatheia.
Otan steilw tin aithsh prepei na steilw ipoxreotika ke tous vathmous tis b lykeiou??
Xerw oti noiazonte mono gia to apolytirio alla exw akusei oti sto ucas zitane ke vathmologia b lykeiou.
Borei kapoios pu exei steilei aithsh tis proigumenes xronies na me voithisei?

Quick Reply

Latest