The Student Room Group

Η Ελληνική Κοινωνία

Scroll to see replies

Reply 1400
Original post by *Corinna*
de mou exoun steilei akoma to epishmo offer, apla ena mail phra apo ton kathighth na mou pei oti tha mou to steiloun, opote den xerw condition akoma...

koita...metaxu King's k UCL, UCL einai kalutero gnk san panepisthmio. Alla sto King's o enas apo tous duo supervisor mou einai polu gnwstos ston xwro mou. Vevaia fovamai oti tlk tha katalhksw kuriws me ton 2o alla en pasei periptwsei tha exw k tous duo. Enw sto UCL o supervisor einai men kalos gia to thema mou (sundiazei ta thetika twn allwn duo: exei empeiria ston poihth pou thelw na kanw + exei kanei k autos paromoio PhD apo apopsi methodologias) alla einai akoma pio neos k den einai se kamia periptwsh oso gnwstos einai autos tou King's. Gia na pw thn alhtheia, den pisteuw oti tha parw funding apo King's. Exoun ligotera apo to UCL k epishs to UCL perusi me eixe 2h sthn katataxh gia mia upotrofia (eixan mono mia gia master) enw sto King's de me upologisane kan. Epishs to UCL pou prosfere telika 1000 lires, perusi, alla vevaia gia 1000 lires den axize.

Gia Oxfordh to martio perimenoume.


Gz!
Σε ποιον ποιητη;
Original post by *Corinna*
Rhodes Scholarships??

autes nomizw einai eite gia Americans coming to Europe, eite gia Europeans going to America.


Nomizw einai gia postgraduate studies gia olous aytous pou ekanan undergraduate se perioxes pou itan part of the British Empire.

To lew giati yparxoun para polloi dikastes apo to House of Lords kai twra Supreme Court pou megalwsan kai spoudasan sti Notio Afriki kai meta spoudasan ws Rhodes Scholars stin Oxfordh. Ti mathainei kaneis ama exei kollima me tin istoria tou dikastikou swmatos etsi??? :biggrin:

Pws legane prin apo kairo oi fanatikoi pasokoi "Andrea zeis, esy mas odigeis!" - Egw tha pw "Lord Steyn zeis, esy mas odigeis"! Exei syntaxiodotithei twra alla genika o anthrwpos den paizetai!!
(edited 12 years ago)
Original post by icfan
εγώ πάντως όταν προσπάθησα να διαβάσω από το πρωτότυπο αγγλική ποίηση για πρώτη φορά αισθάνθηκα σα να μην ήξερα αγγλικα :tongue:. α, και εκτός αν θέλεις να τα κάνεις φιλόλογους δε θα τους χρειαστεί και πολύ η ελληνική :colondollar:

τέλος πάντων, στα υποθετικά παιδιά σου δε θα λείψει τίποτα από αυτά, γιατί δε θα έχουν τις δικές σου αναμνήσεις και νοσταλγίες. εν τέλει το ζήτημα είναι ξεκάθαρα συναισθηματικό.



τί να σου πω, μπορεί να πήγαινες σε κανένα πειραματικό ή ιδιωτικό κτλ. εγώ πάντως στο κοινό θνητό σχολειό του ελλαδιστάν δεν έκανα ποτέ εξέλιξη - αν και υπήρχε στο βιβλίο ήταν πάντα "εκτός ύλης¨.



προφανώς είναι θέμα παράδοσης. με τέτοιες συγκρίσεις και η οξφόρη έχει ως μόττο "dominus illuminatio mea" :ρ. ε και κανείς δε σου επιβάλλει να άδεις τον εθνικό τους ύμνο.

εντάξει, και οι έλληνες αποφάσισαν να στηρίξουν τόσα χρόνια τη διαφθορά και την πελατειοκρατία, πού μας οδηγεί αυτή η συζήτηση; :tongue:


βασικα τελειωσα γκραβα (σε περιπτωση που δεν το εχεις ακουστα μαλλον το πλεον κακοφημο σχολειο της ελλαδας) οποτε καμια σχεση με πειραματικα κ ιδιωτικα. οσο για το οτι χρειαζομαστε την ελληνικη ποιηση μονο εαν ειμαστε φιλολογοι προτιμω να μην το σχολιασω καν. τωρα το οτι ηταν εκτος υλης το συγκεκριμενο κομματι δε μου λεει κατι. προφανως ηταν εκτος υλης γιατι το ξερει κ η κουτση μαρια. αν θελετε να μιλησουμε για παραληψεις κτλ ας μιλησουμε για τα ψεματα που μας μαθαινουν περι τουρκοκρατιας.
Original post by icfan
Gz!
Σε ποιον ποιητη;


Οβιδιο.
Original post by angelin
Nomizw einai gia postgraduate studies gia olous aytous pou ekanan undergraduate se perioxes pou itan part of the British Empire.

To lew giati yparxoun para polloi dikastes apo to House of Lords kai twra Supreme Court pou megalwsan kai spoudasan sti Notio Afriki kai meta spoudasan ws Rhodes Scholars stin Oxfordh. Ti mathainei kaneis ama exei kollima me tin istoria tou dikastikou swmatos etsi??? :biggrin:

Pws legane prin apo kairo oi fanatikoi pasokoi "Andrea zeis, esy mas odigeis!" - Egw tha pw "Lord Steyn zeis, esy mas odigeis"! Exei syntaxiodotithei twra alla genika o anthrwpos den paizetai!!


Oxi: http://en.wikipedia.org/wiki/Rhodes_Scholarship


α προφανως ειναι μονο για ατομα που ερχονται οξφορδη. οκ.
Reply 1406
Original post by *Corinna*
βασικα τελειωσα γκραβα (σε περιπτωση που δεν το εχεις ακουστα μαλλον το πλεον κακοφημο σχολειο της ελλαδας) οποτε καμια σχεση με πειραματικα κ ιδιωτικα. οσο για το οτι χρειαζομαστε την ελληνικη ποιηση μονο εαν ειμαστε φιλολογοι προτιμω να μην το σχολιασω καν. τωρα το οτι ηταν εκτος υλης το συγκεκριμενο κομματι δε μου λεει κατι. προφανως ηταν εκτος υλης γιατι το ξερει κ η κουτση μαρια. αν θελετε να μιλησουμε για παραληψεις κτλ ας μιλησουμε για τα ψεματα που μας μαθαινουν περι τουρκοκρατιας.


1) Το δικό μου σχολείο δεν είχε καν όνομα, παρά αριθμό.
2) Είπα απλά ότι η ελληνική ποίηση σήμερα δεν διαβάζεται από κανέναν στο εξωτερικό. εκτός απο τη δημουλά βέβαια, την οποία όμως τη βαριέσαι μετά τα πρώτα 50 ποιήματα.
3) Τώρα για το κατά πόσο η κουτσή μαρία ξέρει περί εξέλιξης, το θεωρώ αστείο. Αν το ήξερε δε θα πήγαινε στον εξομολόγο της.
4) Καλύτερα να πούμε για Βρετανική ιστορία :tongue:
(edited 12 years ago)
Original post by icfan
1) το δικό μου σχολείο δεν είχε καν όνομα, παρά αριθμό.
2) είπα απλά ότι η ελληνική ποίηση σήμερα δεν διαβάζεται από κανέναν στο εξωτερικό. εκτός απο τη δημουλά βέβαια, την οποία όμως τη βαριέσαι μετά τα πρώτα 50 ποιήματα.
3) τώρα για το κατά πόσο η κουτσή μαρία ξέρει περί εξέλιξης, το θεωρώ αστείο. αν το ήξερα δε θα πήγαινε στον εξομολόγο της.
4) καλύτερα να πούμε για βρετανική ιστορία :tongue:


προσπαθεις να μου πεις κατι περι αριθμου;κανουμε διαγωνισμο χειροτερου σχολειου;;;γιατι κι εμενα αριθμο ειχε. γκραβα ειναι το συγκροτημα. μου κανει εντυπωση που δεν την ξερεις, ειχε αποκτησει κακη φημη το 90 λογω ναρκωτικων κτλ.

θες ειλικρινα να μας πεις οτι ο μεσος ελληνας δεν ξερει περι εξελιξης; δηλαδη πραγματικα ειναι αδιανοητο αυτο που λες. και σε σχολειο να μην ειχαμε πατησει, ειναι παντου γυρω μας, τηλεοραση, βιβλια, παντου. χαλαρωσε, δεν ειναι το μυστικο της cia.

επισης μαλλον δεν ξερεις κ πολλα περι ελληνικης ποιησης στο εξωτερικο. Τη Δημουλα αμφιβαλλω αν την ξερουν, Καβαφη απο την αλλη διαβαζουν στο σχολειο.
Reply 1408
Original post by *corinna*
προσπαθεις να μου πεις κατι περι αριθμου;κανουμε διαγωνισμο χειροτερου σχολειου;;;γιατι κι εμενα αριθμο ειχε. γκραβα ειναι το συγκροτημα. μου κανει εντυπωση που δεν την ξερεις, ειχε αποκτησει κακη φημη το 90 λογω ναρκωτικων κτλ.

θες ειλικρινα να μας πεις οτι ο μεσος ελληνας δεν ξερει περι εξελιξης; δηλαδη πραγματικα ειναι αδιανοητο αυτο που λες. και σε σχολειο να μην ειχαμε πατησει, ειναι παντου γυρω μας, τηλεοραση, βιβλια, παντου. χαλαρωσε, δεν ειναι το μυστικο της cia.

επισης μαλλον δεν ξερεις κ πολλα περι ελληνικης ποιησης στο εξωτερικο. τη δημουλα αμφιβαλλω αν την ξερουν, καβαφη απο την αλλη διαβαζουν στο σχολειο.


ο άνθρωπος κατάγεται από τους πιθήκους.
σωστό ή λάθος;

μιλούσα περί σύγχρονης ελληνικής ποίησης. για αυτό και το παράδειγμα της δημουλά.
Original post by icfan
ο άνθρωπος κατάγεται από τους πιθήκους.
σωστό ή λάθος;

μιλούσα περί σύγχρονης ελληνικής ποίησης. για αυτό και το παράδειγμα της δημουλά.


Θα ελεγα οτι αν ειναι trick question τοτε οχι ακριβως. Δεν καταγομαστε απλα, ειμαστε το ιδιο ειδος, δηλαδη εχουμε κοινη προελευση. Στην πορεια βεβαια το καθε ειδος εξελιχθηκε διαφορετικα. Αλλωστε κ το ειδος των ανθρωπων εχει περασει απο διαφορετικες εξελιξεις (homo erectus, habilis, sapiens κτλ), και τα προγενεστερα ειδη εχουν πλεον εξαφανιστει.

επισης να σημειωσω οτι εσυ ουσιαστικα υποστηριξες οτι δε διδασκομαστε θεωρια της εξελιξης για θρησκευτικους λογους. Το κατα ποσον εγω προσωπικα εχω πληρως κατανοησει την θεωρια της εξελιξης (που μεταξυ μας, χεστηκα, μου αρκει να ξερω τα βασικα, και εχω δει μερικα ντοκυμαντερ που μου ειναι αρκετα προς το παρον) δεν νομιζω οτι μπορει να χρησιμοποιηθει απο μερους σου ως αποδειξη της θεωριας σου οτι δεν τη διδασκομαστε. Κι αρχαια διδασκομαστε, αλλα αμα σου δωσω Καλλιμαχο θα τρεχεις κ δε θα φτανεις.
(edited 12 years ago)
Reply 1410
Original post by *Corinna*
Θα ελεγα οτι αν ειναι trick question τοτε οχι ακριβως. Δεν καταγομαστε απλα, ειμαστε το ιδιο ειδος, δηλαδη εχουμε κοινη προελευση. Στην πορεια βεβαια το καθε ειδος εξελιχθηκε διαφορετικα. Αλλωστε κ το ειδος των ανθρωπων εχει περασει απο διαφορετικες εξελιξεις (homo erectus, habilis, sapiens κτλ), και τα προγενεστερα ειδη εχουν πλεον εξαφανιστει.

επισης να σημειωσω οτι εσυ ουσιαστικα υποστηριξες οτι δε διδασκομαστε θεωρια της εξελιξης για θρησκευτικους λογους. Το κατα ποσον εγω προσωπικα εχω πληρως κατανοησει την θεωρια της εξελιξης (που μεταξυ μας, χεστηκα, μου αρκει να ξερω τα βασικα, και εχω δει μερικα ντοκυμαντερ που μου ειναι αρκετα προς το παρον) δεν νομιζω οτι μπορει να χρησιμοποιηθει απο μερους σου ως αποδειξη της θεωριας σου οτι δεν τη διδασκομαστε. Κι αρχαια διδασκομαστε, αλλα αμα σου δωσω Καλλιμαχο θα τρεχεις κ δε θα φτανεις.


Χμ, σχεδόν σωστά. Δεν είμαστε το ίδιο είδος, έχουμε κοινή προέλευση όπως είπες, αλλά αυτό είναι τεχνικό λάθος. Overall, Gz!

Ωστόσο στο μυαλό του μέσου Έλληνα εξέλιξη = καταγόμαστε από τους πιθήκους - όπως έχει καταφέρει η εκκλησία να διαδόσει - δηλαδή μας ταυτίζει με τους πιθήκους κατά κάποιο τρόπο ώστε να προκαλέστε αποστροφή για τη θεωρία.

Η ερώτηση αφορούσε βασικά πραγματα της εξέλιξης, και στο κάτω-κάτω είναι μια απλή θεωριούλα στηριζόμενη σε 5 παρατηρήσεις.

Από την άλλη συγκρίνεις ανόμια πράγματα: τη θεωρία της εξέλιξης καθένας μπορεί να κατανοήσει με ελάχιστες ώρες μελέτης, ενώ τα αρχαία είναι μια ολόκληρη γλώσσα με όλα τα παρελκόμενα, όπως γνωρίζεις πολύ καλύτερα από εμένα.
Original post by icfan
χμ, σχεδόν σωστά. δεν είμαστε το ίδιο είδος, έχουμε κοινή προέλευση όπως είπες, αλλά αυτό είναι τεχνικό λάθος. Overall, gz!

ωστόσο στο μυαλό του μέσου έλληνα εξέλιξη = καταγόμαστε από τους πιθήκους - όπως έχει καταφέρει η εκκλησία να διαδόσει - δηλαδή μας ταυτίζει με τους πιθήκους κατά κάποιο τρόπο ώστε να προκαλέστε αποστροφή για τη θεωρία.

η ερώτηση αφορούσε βασικά πραγματα της εξέλιξης, και στο κάτω-κάτω είναι μια απλή θεωριούλα στηριζόμενη σε 5 παρατηρήσεις.

από την άλλη συγκρίνεις ανόμια πράγματα: τη θεωρία της εξέλιξης καθένας μπορεί να κατανοήσει με ελάχιστες ώρες μελέτης, ενώ τα αρχαία είναι μια ολόκληρη γλώσσα με όλα τα παρελκόμενα, όπως γνωρίζεις πολύ καλύτερα από εμένα.


μπορει κανεις να κατανοησει τις βασικες αρχες της, αλλα πιστευω τα πραγματα ειναι αρκετα πιο πολυπλοκα απο αυτο. εν πασει περιπτωσει, γενικα δε θεωρω οτι η εκπαιδευση μας στην ελλαδα ειναι επαρκης, επομενως το λαθος με τους πιθηκους το αποδιδω σε απλουστευση και λανθασμενη διδασκαλια η/και κατανοηση, παρα σε θρησκευτικους λογους. αν μη τι αλλο, οι πλεον θρησκευομενοι απλως δεν αποδεχονται την θεωρεια της εξελιξης. και δεν νομιζω πως το γεγονος οτι 'καταγομαστε απο τους πιθηκους' προκαλει αποστροφη. τουλαχιστον οχι σε ατομα με ενα αλφα επιπεδο γνωσεων.
τελος παντων, εγω συμφωνω μαζι σου περι θρησκειας, και πως γενικα η κατασταση στην ελλαδα πρεπει να αλλαξει. αλλα θεωρω πως το προβλημα δεν εγκειται τοσο στο παραδειγμα που αναφερεις, αλλα πχ στο οτι δεν διδασκομαστε τιποτα για αλλες θρησκειες. αυτο θεωρω πως ειναι το χειροτερο γιατι οδηγει σε σκοταδισμο κ προκαταληψεις.
Original post by icfan
ο άνθρωπος κατάγεται από τους πιθήκους.
σωστό ή λάθος;

μιλούσα περί σύγχρονης ελληνικής ποίησης. για αυτό και το παράδειγμα της δημουλά.


συγχρονης ελληνικής ποίησης διαβάζουν δημουλά; διαβάζουν οι ξένοι την κική αντι για τον καβαφη τον ελλυτη το σεφέρη που ταν και δικός τους εκεί πρέσβης στο λονδίνο;

σιγα μη διαβάζουν και τιτο πατρίκιο. η δημουλά ούτε στις πανελληνιες δεν θέλει να δίνουμε τα ποιήματά της, το χει πει δημόσια για να ερμηνεύει την ποίηση όπως θέλει ο καθένας. δεν είμαι φιλόλογος αλλά η ποίηση και η λογοτεχνία πολύ μ αρέσει και γνωρ΄΄ιζω κάποια πραγματάκια, όχι σαν την χριστίνα φυσικά.
Original post by *corinna*
βασικα τελειωσα γκραβα (σε περιπτωση που δεν το εχεις ακουστα μαλλον το πλεον κακοφημο σχολειο της ελλαδας) οποτε καμια σχεση με πειραματικα κ ιδιωτικα. οσο για το οτι χρειαζομαστε την ελληνικη ποιηση μονο εαν ειμαστε φιλολογοι προτιμω να μην το σχολιασω καν. τωρα το οτι ηταν εκτος υλης το συγκεκριμενο κομματι δε μου λεει κατι. προφανως ηταν εκτος υλης γιατι το ξερει κ η κουτση μαρια. αν θελετε να μιλησουμε για παραληψεις κτλ ας μιλησουμε για τα ψεματα που μας μαθαινουν περι τουρκοκρατιας.


καλά τώρα έχεις ανοίξει μεγάλο θέμα με τα "εκτός ύλης" στα σχολεία. από που να ξεκινήσω και που να τελειώσω!

το θέμα με τη λογοτεχνία όμως πιστεύω ότι ειναι το μικρότερο πρόβλημα. ευτυχώς υπάρχουν ακόμη γονείς που ενθαρρύνουν τα παιδιά τους να διαβαζουν καβαφη, ελυτη, καρυωτάκη και άλλους σπουδαίους ποιητές στον ελεύθερο τους χρονο, γιατι αν περιμεναμε απο τα σχολεια, καηκαμε!! μα και αυτα τα διδασκονται επικεντρωνονται σε κατι αηδιες οπως ποια ομοιοκαταληξια εχει χρησιμοποιηθει εδω και γιατι, τι δηλωνει εδω ο ποιητης με αυτο το συγκεκριμενο επιθετο πριν απο τη λεξη φεγγαρι κτλ. το ιδιο και με τα αρχαια. ποια δοτικη ειναι αυτη, τι προταση ειναι αυτη και παει λεγοντας. καταληγουμε να μαθαινουμε βλακειες, αντι να μαθαινουμε ουσιαστικα πραγματα. ειναι δυνατον να δινεται εμφαση στη γραμματικη και το συντακτικο των αρχαιων κειμενων και την ουσια του κειμενου να τη γραφουμε στα παλια μας τα παπουτσια γιατι απλα δε μας χρειαζεται στις εξετασεις??

για να μην πιασω την ιστορια! που εμεις οι ελληνες δεν πειραξαμε ποτε ουτε μυγουλα, και ολοι ηθελαν να μας κατακτησουν και οταν ειμασταν υπο κατοχη μας σκοτωναν και κατεστρεφαν τη χωρα κτλ. οτι δηλαδη ο μεγας αλεξανδρος πηγε στην βορειο αφρικη και στη μεση ανατολη ως σωτηρας και οτι δεν εσφαξε κοσμο και κοσμακι για να κατακτησει τοσες περιοχες. στο θεμα που αναφερεις για την τουρκοκρατια, θα επιλεξω να μην αναφερθω γιατι πρωτον θα μου παρει σελιδες ολοκληρες και δευτερον μπορει να φαω τρελο βρισιμο απο διαφορους "πατριδολατρες" που ενδεχομενως υπαρχουν μεσα στο φορουμ γιατι θα τους θιξω την ελλαδα.
Original post by greekguy
συγχρονης ελληνικής ποίησης διαβάζουν δημουλά; διαβάζουν οι ξένοι την κική αντι για τον καβαφη τον ελλυτη το σεφέρη που ταν και δικός τους εκεί πρέσβης στο λονδίνο;

σιγα μη διαβάζουν και τιτο πατρίκιο. η δημουλά ούτε στις πανελληνιες δεν θέλει να δίνουμε τα ποιήματά της, το χει πει δημόσια για να ερμηνεύει την ποίηση όπως θέλει ο καθένας. δεν είμαι φιλόλογος αλλά η ποίηση και η λογοτεχνία πολύ μ αρέσει και γνωρ΄΄ιζω κάποια πραγματάκια, όχι σαν την χριστίνα φυσικά.


σε βρίσκω απόλυτα σωστό!
μου αρεσει και εμενα η λογοτεχνια και η ελληνικη και η ξενη ιστορια βεβαια λιγακι παραπανω) και τον προβληματισμο και τα συναισθηματα που μου εχουν προκαλεσει ποιηματα και κειμενα του σεφερη, του καβαφη και του καρυωτακη δεν μου τα εχουν προκαλεσει ποιηματα της δημουλα! νομιζω την ειχαν ρωτησει τι σκεφτοταν οταν εγραψε μια φραση σε καποιο ποιημα και απαντησε οτι καλα καλα εγω δεν θυμαμαι γιατι το εγραψα, περιμενετε απο τους μαθητες να σκεφτουν και να το αναλυσουν? ετσι εχω την εντυπωση οτι προεκυψε το θεμα με τις πανελλαδικες.
Original post by greekguy
συγχρονης ελληνικής ποίησης διαβάζουν δημουλά; διαβάζουν οι ξένοι την κική αντι για τον καβαφη τον ελλυτη το σεφέρη που ταν και δικός τους εκεί πρέσβης στο λονδίνο;

σιγα μη διαβάζουν και τιτο πατρίκιο. η δημουλά ούτε στις πανελληνιες δεν θέλει να δίνουμε τα ποιήματά της, το χει πει δημόσια για να ερμηνεύει την ποίηση όπως θέλει ο καθένας. δεν είμαι φιλόλογος αλλά η ποίηση και η λογοτεχνία πολύ μ αρέσει και γνωρ΄΄ιζω κάποια πραγματάκια, όχι σαν την χριστίνα φυσικά.


ahahahahahahahahhahahahahaha me pethanes !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Reply 1416
Original post by *Corinna*
μπορει κανεις να κατανοησει τις βασικες αρχες της, αλλα πιστευω τα πραγματα ειναι αρκετα πιο πολυπλοκα απο αυτο. εν πασει περιπτωσει, γενικα δε θεωρω οτι η εκπαιδευση μας στην ελλαδα ειναι επαρκης, επομενως το λαθος με τους πιθηκους το αποδιδω σε απλουστευση και λανθασμενη διδασκαλια η/και κατανοηση, παρα σε θρησκευτικους λογους. αν μη τι αλλο, οι πλεον θρησκευομενοι απλως δεν αποδεχονται την θεωρεια της εξελιξης. και δεν νομιζω πως το γεγονος οτι 'καταγομαστε απο τους πιθηκους' προκαλει αποστροφη. τουλαχιστον οχι σε ατομα με ενα αλφα επιπεδο γνωσεων.
τελος παντων, εγω συμφωνω μαζι σου περι θρησκειας, και πως γενικα η κατασταση στην ελλαδα πρεπει να αλλαξει. αλλα θεωρω πως το προβλημα δεν εγκειται τοσο στο παραδειγμα που αναφερεις, αλλα πχ στο οτι δεν διδασκομαστε τιποτα για αλλες θρησκειες. αυτο θεωρω πως ειναι το χειροτερο γιατι οδηγει σε σκοταδισμο κ προκαταληψεις.


Τί περίεργο. Εσύ λοιπόν έκανες εξέλιξη στο σχολείο ενώ εγώ δεν έκανα, ενώ από την άλλη εγώ έκανα στη δευτέρα λυκείου για τις άλλες θρησκείες Οο.

Τέλος πάντως το βασικό που δεν έχει γίνει ακόμα στην Ελλάδα είναι ο διαχωρισμός θρησκείας και παιδείας (βλ Υπουργείο παιδείας μπλα μπλα μπλα ΚΑΙ θρησκευμάτων)

Original post by greekguy
συγχρονης ελληνικής ποίησης διαβάζουν δημουλά; διαβάζουν οι ξένοι την κική αντι για τον καβαφη τον ελλυτη το σεφέρη που ταν και δικός τους εκεί πρέσβης στο λονδίνο;

σιγα μη διαβάζουν και τιτο πατρίκιο. η δημουλά ούτε στις πανελληνιες δεν θέλει να δίνουμε τα ποιήματά της, το χει πει δημόσια για να ερμηνεύει την ποίηση όπως θέλει ο καθένας. δεν είμαι φιλόλογος αλλά η ποίηση και η λογοτεχνία πολύ μ αρέσει και γνωρ΄΄ιζω κάποια πραγματάκια, όχι σαν την χριστίνα φυσικά.


Λίγο οφ τόπικ. Αν διαβάζουν οι ξένοι σύγρονη ελληνική ποίηση λοιπόν, αυτό που έλεγα είναι ότι περιορίζεται στη Δημουλά κτλ που έχει πάρει και κάτι πευρωπαικά βραβειάκια και την έχω δει να μοστράρει φάτσα φόρα στην βιβλιοθήκη με τα βιβλία της Gallimard στο Παρίσι όπως και Ρίτσο. Ελύτη και Σεφέρη ούτε καν.

Στην Αγγλία είχα βρει μόνο Καβάφη τον λίγο καιρό που είχα μείνει. Και προφανώς και δε διαβάζουν Σεφέρη, για ποιο λόγο άλλωστε, προτιμούν το πρωτότυπο (βλ. Elliot).
Reply 1417
Offer from edinburgh 19 apolytirion!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Party :bl: :dance: :danceboy: :eek: :bumps:
Original post by Nicck
Offer from edinburgh 19 apolytirion!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Party :bl: :dance: :danceboy: :eek: :bumps:


MPRAVO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! MPRAVO RE NICK!!!!!!!!!!!!! eida post apo sena k lew auto einai, eite phre offer eite rejection!!!! bravo!!!!!! :biggrin::biggrin::biggrin::biggrin::biggrin::biggrin::biggrin::biggrin::biggrin:
συγχαρητήρια!

Quick Reply

Latest