The Student Room Group

Η Ελληνική Κοινωνία

Scroll to see replies

Reply 1360
Original post by xristina
h apopsh mou einai oti dustuxws h ellada den exei mellon, k oso ki an me plhgwnei pou to lew, elpizw na mh xreiastei na gurisw :frown:


δυστυχώς θα συμφωνήσω, έχω αποστασιοποιηθεί εντελώς από την όλη κατάσταση - και για μένα είναι μάλλον πιο εύκολο γιατί στη ελλάδα δεν υπάρχει περίπτωση να βρω δουλειά.

από τη μια ακούω για βουλευτές που υπογράφουν μνημόνια χωρίς να μπουν στον κόπο να τα διαβάσουν, από την άλλη ένας γείτονας κάθε φορά που με βλέπει μου λέει "τί ωραία που ήταν όταν είχαμε χούντα" και μου προβάλλει το απαράμιλης σημαντικότητας τεκμήριο "έκαναν δρόμους", άλλοι μου λένε ότι ελπίζουν σε μια μαυροκόκκινη χούντα, το ότι ο άδωνης πήρε υπουργείο από πολλούς λέγεται ως αστείο χωρίς να κατανοούν τη σοβαρότητα της κατάστασης, και το χειρότερο είναι ότι ολα μας τα ελαττώματα σαν "λαός" - αν μου επιτρέπεται να πω κάτι τέτοιο- (από κακή οδική συμπεριφορά, μέχρι διαφθορά, βουλευτοκρατία κτλ) τα αντιμετωπίζουμε με τόσο χιούμορ που τελικά καταλήγουμε να τα "αγαπάμε" και να θεωρούμε ότι συγκροτούν τα χαρακτηριστικά του να είσαι έλληνας. ουφ. ας μη συνεχίζω γιατί θα κατηγορηθώ για ανθελληνισμό :colondollar:

ας ανοίξουμε ένα άλλο τοπικ. έχει κανείς ιδέα πόσο εύκολα λαμβάνεται η βρετανική υπηκοότητα; :colondollar:. στην ιστοσελίδα τα περιγράφουν όλα ωραία και καλά, ωστόσο ξέρει κανείς αν υπάρχουν "κολλήματα";
Original post by Xristina
h apopsh mou einai oti dustuxws h ellada den exei mellon, k oso ki an me plhgwnei pou to lew, elpizw na mh xreiastei na gurisw :frown:


Tha symfwnisw me ti Xristina. Oxi diladi oti an spoudazame sto exwteriko prin apo 10 xronia kai girnousame tha ypirxe axiokratia, toulaxiston gia aytous pou theloun na akolouthisoun akadimaiki karriera.

Paidia twra pou to skeftika den eipame apo pia perioxi katagomaste. Egw eimai apo Evro.
Original post by icfan
από όσο "ξέρω κι έχω ακούσει" από φέτος δε γίνεται με εξετάσεις και για αυτό η διαφάνεια της υπόθεσης αμφισβητείται.


nai profanws...alla kathws den exw xrono gia exetaseis, protimw thn adiafaneia, para to na mhn upologistw katholou lol. tha valw th mana mou na parei thl na rwthsei. apla den xerw an exoun kapoion oro tou stul na mhn exeis allh upotrofia..
Original post by angelin
Tha symfwnisw me ti Xristina. Oxi diladi oti an spoudazame sto exwteriko prin apo 10 xronia kai girnousame tha ypirxe axiokratia, toulaxiston gia aytous pou theloun na akolouthisoun akadimaiki karriera.

Paidia twra pou to skeftika den eipame apo pia perioxi katagomaste. Egw eimai apo Evro.


den exw skopo na gurisw athina. dustuxws. mou leipei h ellada alla kapoioi frotnisan na mas diwxoun :frown:

athinaia :smile:
Original post by icfan
δυστυχώς θα συμφωνήσω, έχω αποστασιοποιηθεί εντελώς από την όλη κατάσταση - και για μένα είναι μάλλον πιο εύκολο γιατί στη ελλάδα δεν υπάρχει περίπτωση να βρω δουλειά.

από τη μια ακούω για βουλευτές που υπογράφουν μνημόνια χωρίς να μπουν στον κόπο να τα διαβάσουν, από την άλλη ένας γείτονας κάθε φορά που με βλέπει μου λέει "τί ωραία που ήταν όταν είχαμε χούντα" και μου προβάλλει το απαράμιλης σημαντικότητας τεκμήριο "έκαναν δρόμους", άλλοι μου λένε ότι ελπίζουν σε μια μαυροκόκκινη χούντα, το ότι ο άδωνης πήρε υπουργείο από πολλούς λέγεται ως αστείο χωρίς να κατανοούν τη σοβαρότητα της κατάστασης, και το χειρότερο είναι ότι ολα μας τα ελαττώματα σαν "λαός" - αν μου επιτρέπεται να πω κάτι τέτοιο- (από κακή οδική συμπεριφορά, μέχρι διαφθορά, βουλευτοκρατία κτλ) τα αντιμετωπίζουμε με τόσο χιούμορ που τελικά καταλήγουμε να τα "αγαπάμε" και να θεωρούμε ότι συγκροτούν τα χαρακτηριστικά του να είσαι έλληνας. ουφ. ας μη συνεχίζω γιατί θα κατηγορηθώ για ανθελληνισμό :colondollar:

ας ανοίξουμε ένα άλλο τοπικ. έχει κανείς ιδέα πόσο εύκολα λαμβάνεται η βρετανική υπηκοότητα; :colondollar:. στην ιστοσελίδα τα περιγράφουν όλα ωραία και καλά, ωστόσο ξέρει κανείς αν υπάρχουν "κολλήματα";


νομιζω μπορεις μετα απο 5 χρονια εργασιας η κατι τετοιο. Ελα ρε, τι τη θες??? μια χαρα εισαι κ με ελληνικη! Εγω σκεφτομαι εαν παντρευτω καποια στιγμη με το φιλο μου να παρω διπλη, κ αυτο μονο κ μονο σε περιπτωση που κανουμε οικογενεια ωστε να μη χρειαζονται διαφορετικα διαδικαστικα εαν θελουμε πχ να παμε ενα ταξιδι, η να παρουμε δανειο κτλ κτλ. Ξερεις, για γραφειοκρατια. Αλλα την υπηκοοτητα μου δεν θελω να τη χασω. Την αγαπω την Ελλαδα, δε διαλεξα τυχαια να γινω φιλολογος. Αγαπω τη γλωσσα, τη λογοτεχνια, τα παντα. Αλλα οπως ειπε κ ο Σεφερης 'οπου και να παω η Ελλαδα με πληγωνει', και οπως λεει κ ο Μιλτος (οποιος δεν ξερεις ποιον Μιλτο εννοω να ξερει οτι δεν ξανα απανταω σε ερωτησεις του :tongue:) 'απο αγαπη εφιαλτης, κ απο μανα μητρια'
Original post by icfan
δυστυχώς θα συμφωνήσω, έχω αποστασιοποιηθεί εντελώς από την όλη κατάσταση - και για μένα είναι μάλλον πιο εύκολο γιατί στη ελλάδα δεν υπάρχει περίπτωση να βρω δουλειά.

από τη μια ακούω για βουλευτές που υπογράφουν μνημόνια χωρίς να μπουν στον κόπο να τα διαβάσουν, από την άλλη ένας γείτονας κάθε φορά που με βλέπει μου λέει "τί ωραία που ήταν όταν είχαμε χούντα" και μου προβάλλει το απαράμιλης σημαντικότητας τεκμήριο "έκαναν δρόμους", άλλοι μου λένε ότι ελπίζουν σε μια μαυροκόκκινη χούντα, το ότι ο άδωνης πήρε υπουργείο από πολλούς λέγεται ως αστείο χωρίς να κατανοούν τη σοβαρότητα της κατάστασης, και το χειρότερο είναι ότι ολα μας τα ελαττώματα σαν "λαός" - αν μου επιτρέπεται να πω κάτι τέτοιο- (από κακή οδική συμπεριφορά, μέχρι διαφθορά, βουλευτοκρατία κτλ) τα αντιμετωπίζουμε με τόσο χιούμορ που τελικά καταλήγουμε να τα "αγαπάμε" και να θεωρούμε ότι συγκροτούν τα χαρακτηριστικά του να είσαι έλληνας. ουφ. ας μη συνεχίζω γιατί θα κατηγορηθώ για ανθελληνισμό :colondollar:

ας ανοίξουμε ένα άλλο τοπικ. έχει κανείς ιδέα πόσο εύκολα λαμβάνεται η βρετανική υπηκοότητα; :colondollar:. στην ιστοσελίδα τα περιγράφουν όλα ωραία και καλά, ωστόσο ξέρει κανείς αν υπάρχουν "κολλήματα";


αυτό με την υπηκοότητα το έψαξα και γω αλλά δεν βρήκα πολλά. Δε νομίζω να υπάρχουν κολλήματα τουλάχιστον απ'ότι έχω ακούσει απο μια καθηγήτρια μου. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι η συγκεκριμένη είναι Νεοζηλανδή, οπότε ως Commonwealth, υποθέτω ότι έχουν διαφορετική διαδικασία.

Γενικώς το ψάχνω αρκετά το θέμα. Αν μάθω ή βρω κάτι καινούγιο θα σε ενημερώσω!
Γεια σου! Δεν έχω δημοσιεύτηκε εδώ πριν :smile:
Reply 1367
Original post by Xristina
νομιζω μπορεις μετα απο 5 χρονια εργασιας η κατι τετοιο. Ελα ρε, τι τη θες??? μια χαρα εισαι κ με ελληνικη! Εγω σκεφτομαι εαν παντρευτω καποια στιγμη με το φιλο μου να παρω διπλη, κ αυτο μονο κ μονο σε περιπτωση που κανουμε οικογενεια ωστε να μη χρειαζονται διαφορετικα διαδικαστικα εαν θελουμε πχ να παμε ενα ταξιδι, η να παρουμε δανειο κτλ κτλ. Ξερεις, για γραφειοκρατια. Αλλα την υπηκοοτητα μου δεν θελω να τη χασω. Την αγαπω την Ελλαδα, δε διαλεξα τυχαια να γινω φιλολογος. Αγαπω τη γλωσσα, τη λογοτεχνια, τα παντα. Αλλα οπως ειπε κ ο Σεφερης 'οπου και να παω η Ελλαδα με πληγωνει', και οπως λεει κ ο Μιλτος (οποιος δεν ξερεις ποιον Μιλτο εννοω να ξερει οτι δεν ξανα απανταω σε ερωτησεις του :tongue:) 'απο αγαπη εφιαλτης, κ απο μανα μητρια'


1) για προσωπικούς λόγους
2) αν *μπιπ* η οικονομία της Γερμανίας όπως προβλέπεται σε μερικά χρονάκια η Ε.Ε. θα καταρρεύσει και κανείς δεν ξέρει τί θα γίνει με συνθήκες schengen κτλ
3) δυστυχώς δε γίνεται να τη χάσεις, θέλει ειδική διαδικασία (και για τους ανδρες είναι πιο δύσκολο αν δεν έχουν υπηρετήσει)

4) Λέω και εγώ, Μίλτος μετά τον Σεφέρη, και εφόσον περιέχει τις λέξεις κλειδιά "αγάπη" "εφιάλτης" κτλ. κάποιος στίχος του Σαχτούρη μου διέφυγε.

Ορίστε και προφητικά του ποιήματα για την Ελλάδα (:tongue:):

Ἕνα μικρὸ σὲ μιὰ κούνια εἶναι πεθαμένο.
Μιὰ μαυροφόρα (πιθανῶς μάνα του) κάθεται ἀπὸ πά-
νω του καὶ κλαίει μὲ λυγμούς. Ἔπειτα σιγὰ σιγὰ τὸ ση-
κώνει, τὸ βάζει κάτω... τὸ μικρὸ σὰν παραζαλισμένο
ἀρχίζει νὰ περπατάει.
- Δές, λέω, εἶναι πεθαμένο κι ὅμως περπατάει.

*
καθὼς πετᾶνε σφάζουν κι ἀγκαλιάζονται
οἱ ἁγνὲς κοπέλες τὰ ψοφίμια οἱ σάπιοι
ἄνθρωποι
κάτω ἀπὸ ἕναν κατουρημένο οὐρανό

5) Ερώτηση κρίσεως: Στα παιδάκια σας θα μάθετε ελληνικά :p:p:p:p:tongue:


Original post by angelin
αυτό με την υπηκοότητα το έψαξα και γω αλλά δεν βρήκα πολλά. Δε νομίζω να υπάρχουν κολλήματα τουλάχιστον απ'ότι έχω ακούσει απο μια καθηγήτρια μου. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι η συγκεκριμένη είναι Νεοζηλανδή, οπότε ως Commonwealth, υποθέτω ότι έχουν διαφορετική διαδικασία.

Γενικώς το ψάχνω αρκετά το θέμα. Αν μάθω ή βρω κάτι καινούγιο θα σε ενημερώσω!


χμ, βασικα
http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/britishcitizenship/eligibility/naturalisation/
ιδού.
Αλλά όπως συμβαίνει πάντα το παρουσιαζόμενο δεν ταυτίζεται με το τί γίνεται στην πράξη :Ρ.
(+ πρέπει να ορκιστείς στη Βασίλισσα πίστη και υποταγή!- παρόλου που ευτυχώς, μπορείς μπορεις να επιλέξεις αν θα δώθεις θρησκευτικό όρκο ή όχι. Σε αντίθεση με το Ελληνικό πανεπιστήμιο που ο όρκος των πτυχιούχων μιλάει για χριστοπαναγίες και θεούς βοηθούς! Επίσης, ισχύει ότι βάζουν τον πρώτο να ορκιστεί στο ευαγγέλιο;!)
ειμαστε μακραν το πιο μορφωμένο θρεντ στο student room...............................
Original post by icfan
1) για προσωπικούς λόγους
2) αν *μπιπ* η οικονομία της Γερμανίας όπως προβλέπεται σε μερικά χρονάκια η Ε.Ε. θα καταρρεύσει και κανείς δεν ξέρει τί θα γίνει με συνθήκες schengen κτλ
3) δυστυχώς δε γίνεται να τη χάσεις, θέλει ειδική διαδικασία (και για τους ανδρες είναι πιο δύσκολο αν δεν έχουν υπηρετήσει)

4) Λέω και εγώ, Μίλτος μετά τον Σεφέρη, και εφόσον περιέχει τις λέξεις κλειδιά "αγάπη" "εφιάλτης" κτλ. κάποιος στίχος του Σαχτούρη μου διέφυγε.

Ορίστε και προφητικά του ποιήματα για την Ελλάδα (:tongue:):

Ἕνα μικρὸ σὲ μιὰ κούνια εἶναι πεθαμένο.
Μιὰ μαυροφόρα (πιθανῶς μάνα του) κάθεται ἀπὸ πά-
νω του καὶ κλαίει μὲ λυγμούς. Ἔπειτα σιγὰ σιγὰ τὸ ση-
κώνει, τὸ βάζει κάτω... τὸ μικρὸ σὰν παραζαλισμένο
ἀρχίζει νὰ περπατάει.
- Δές, λέω, εἶναι πεθαμένο κι ὅμως περπατάει.

*
καθὼς πετᾶνε σφάζουν κι ἀγκαλιάζονται
οἱ ἁγνὲς κοπέλες τὰ ψοφίμια οἱ σάπιοι
ἄνθρωποι
κάτω ἀπὸ ἕναν κατουρημένο οὐρανό

5) Ερώτηση κρίσεως: Στα παιδάκια σας θα μάθετε ελληνικά :p:p:p:p:tongue:




χμ, βασικα
http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/britishcitizenship/eligibility/naturalisation/
ιδού.
Αλλά όπως συμβαίνει πάντα το παρουσιαζόμενο δεν ταυτίζεται με το τί γίνεται στην πράξη :Ρ.
(+ πρέπει να ορκιστείς στη Βασίλισσα πίστη και υποταγή!- παρόλου που ευτυχώς, μπορείς μπορεις να επιλέξεις αν θα δώθεις θρησκευτικό όρκο ή όχι. Σε αντίθεση με το Ελληνικό πανεπιστήμιο που ο όρκος των πτυχιούχων μιλάει για χριστοπαναγίες και θεούς βοηθούς! Επίσης, ισχύει ότι βάζουν τον πρώτο να ορκιστεί στο ευαγγέλιο;!)



lol, oxi , μιλτος πασχαλιδης.:tongue:

εννοειται κ θα μαθω στα παιδια μου ελληνικα. Ο μεγαλυτερος πονος μου ειναι που τα παιδια μου δε θα μεγαλωσουν με Σεφερη, Ριτσο, Καβαφη, αλλα και Λοιζο, Χατζιδακι, και με την ελληνικη γλωσσα. Θα κανω ο,τι μπορω. Αλλα ξερω πως αν διαλεξω να ζησω τη ζωη μου στην Αγγλια, εαν οχι τα παιδια μου, τοτε σιγουρα τα εγγονια μου θα εχουν απλα μια μακρινη αναμνηση του οτι ειναι Ελληνες. Αυτο ειναι που με ενοχλει περισσοτερο απο καθε αλλο. Αλλα τουλαχιστον θα εχουν μια αξιοπρεπη ζωη.


edit καλα και το να ορκιζεσαι στη Βασιλισσα δε μου φαινεται ΟΚ. Μπορει ο ορκος μας στην Ελλαδα να ειναι στο Χριστο, αλλα προτιμω αυτο, απο την υποταγη σε εναν μοναρχη.
Original post by *Corinna*
ahahahaha o stokos ekana klik perimenontas na vgei kati. lol.


Original post by angelin
Den eisai h moni!! :wink: :colondollar:


Τη πατήσατε κορίτσια :wink:
Original post by *corinna*
h apopsh mou einai oti dustuxws h ellada den exei mellon, k oso ki an me plhgwnei pou to lew, elpizw na mh xreiastei na gurisw :frown:


πικρή αλήθεια.... αλλά κι εγώ αγαπάω την ελλάδα πάρα πολύ και δεν θα άλλαζα με τιποτα την υποκοότητά μου. αλλά κι εγώ ίσως να δεχόμουν να πάρω διπλή. και βασικά δεν μου αρέσει να ορκιστώ "πίστη και υποταγή" στη βασίλισσα, το θεωρώ κάπως...
Original post by angelin
tha symfwnisw me ti xristina. Oxi diladi oti an spoudazame sto exwteriko prin apo 10 xronia kai girnousame tha ypirxe axiokratia, toulaxiston gia aytous pou theloun na akolouthisoun akadimaiki karriera.

Paidia twra pou to skeftika den eipame apo pia perioxi katagomaste. Egw eimai apo evro.


ναι κι εγώ έτσι πιστεύω...

Spairos, κέρκυρα...
(edited 12 years ago)
Original post by icfan
1) για προσωπικούς λόγους
2) αν *μπιπ* η οικονομία της γερμανίας όπως προβλέπεται σε μερικά χρονάκια η ε.ε. θα καταρρεύσει και κανείς δεν ξέρει τί θα γίνει με συνθήκες schengen κτλ
3) δυστυχώς δε γίνεται να τη χάσεις, θέλει ειδική διαδικασία (και για τους ανδρες είναι πιο δύσκολο αν δεν έχουν υπηρετήσει)

4) λέω και εγώ, μίλτος μετά τον σεφέρη, και εφόσον περιέχει τις λέξεις κλειδιά "αγάπη" "εφιάλτης" κτλ. κάποιος στίχος του σαχτούρη μου διέφυγε.

ορίστε και προφητικά του ποιήματα για την ελλάδα (:tongue:):

ἕνα μικρὸ σὲ μιὰ κούνια εἶναι πεθαμένο.
μιὰ μαυροφόρα (πιθανῶς μάνα του) κάθεται ἀπὸ πά-
νω του καὶ κλαίει μὲ λυγμούς. ἔπειτα σιγὰ σιγὰ τὸ ση-
κώνει, τὸ βάζει κάτω... τὸ μικρὸ σὰν παραζαλισμένο
ἀρχίζει νὰ περπατάει.
- δές, λέω, εἶναι πεθαμένο κι ὅμως περπατάει.

*
καθὼς πετᾶνε σφάζουν κι ἀγκαλιάζονται
οἱ ἁγνὲς κοπέλες τὰ ψοφίμια οἱ σάπιοι
ἄνθρωποι
κάτω ἀπὸ ἕναν κατουρημένο οὐρανό

5) ερώτηση κρίσεως: στα παιδάκια σας θα μάθετε ελληνικά :p:p:p:p:tongue:




χμ, βασικα
http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/britishcitizenship/eligibility/naturalisation/
ιδού.
αλλά όπως συμβαίνει πάντα το παρουσιαζόμενο δεν ταυτίζεται με το τί γίνεται στην πράξη :ρ.
(+ πρέπει να ορκιστείς στη βασίλισσα πίστη και υποταγή!- παρόλου που ευτυχώς, μπορείς μπορεις να επιλέξεις αν θα δώθεις θρησκευτικό όρκο ή όχι. σε αντίθεση με το ελληνικό πανεπιστήμιο που ο όρκος των πτυχιούχων μιλάει για χριστοπαναγίες και θεούς βοηθούς! επίσης, ισχύει ότι βάζουν τον πρώτο να ορκιστεί στο ευαγγέλιο;!)


συμφωνώ με τα περισσότερα που λες, αλλά όσον αφορά τον ορκό, σε εμάς π.χ. μας βάζει να αρκιστούμε ακόμα και στον πρόεδρο του τμήματος... τεσπά αν πράγματι ο πρώτος ορκίζεται στο ευαγγέλιο εγώ θα το κάνω με χαρά
Original post by *Corinna*
εννοειται κ θα μαθω στα παιδια μου ελληνικα. Ο μεγαλυτερος πονος μου ειναι που τα παιδια μου δε θα μεγαλωσουν με Σεφερη, Ριτσο, Καβαφη, αλλα και Λοιζο, Χατζιδακι, και με την ελληνικη γλωσσα.


Σωστή...


Χμ..... Από πότε έγινες Corrinna.... ? :wink:
Original post by Spairos
Σωστή...


Χμ..... Από πότε έγινες Corrinna.... ? :wink:


edw k kamia wra lol...den hthela na exw to kanoniko mou onoma, efoson to xrhsimopoiw arketa to site, eidika an meinw tlk gia PhD, isws katalhxw na didaskw atoma apo auto to forum.
Original post by *Corinna*
edw k kamia wra lol...den hthela na exw to kanoniko mou onoma, efoson to xrhsimopoiw arketa to site, eidika an meinw tlk gia PhD, isws katalhxw na didaskw atoma apo auto to forum.


Ε θα είσαι μία προσιτή καθηγήτρια....:smile:
Original post by Spairos
Ε θα είσαι μία προσιτή καθηγήτρια....:smile:


lol de tha to elega. eimai polu austhrh me tous mathites mou. :tongue:
Original post by *corinna*
lol de tha to elega. Eimai polu austhrh me tous mathites mou. :tongue:


από εμπερία μου οι περισσότεροι είναι αυστηροί, αλλά με το που κάνουν παιδιά αλλάζουν :wink:

(προσωπικές παρατηρήσεις από δημοτικό , γυμνάσιο, λύκειο, πανεπιστήμιο )
Original post by greekguy
ειμαστε μακραν το πιο μορφωμένο θρεντ στο student room...............................


Xaxa ναι.... :biggrin:

Βασικά ήδη και κάτι άκυρο....
Το τούρκικο θρεντ έχει λιγότερα ποστς από το ελληνικό παρόλλο που έχει πενταπλάσιο πληθυσμό η χώρα τους... :rolleyes:

Quick Reply

Latest