The Student Room Group

The Polish Society

Scroll to see replies

Reply 140
Cześć! Jestem Luke. I'm a quarter-Polish on my mother's side and have family in south-western Poland very close to the Czech border in a small town called Nowa Ruda which is about 50 miles away from Wroclaw (the only major city I've been to). Bardzo ladne miasto. I'm hoping to go again in a few months time to visit Krakow as I've heard a lot of good things about it; great nightlife for one thing!
I'm currently trying to learn Polish partly so I can speak fluently with my relatives there but also as a challenge to myself and believe me I'm finding it very challenging indeed at the moment. I can say 'hello' (czesc), 'how do you do?' (jak sie masz?) and 'can I have a cup of tea, please?' (czy moze proszic herbata, prosze?) and that's pretty much about it!
IcedT
Cześć! Jestem Luke. I'm a quarter-Polish on my mother's side and have family in south-western Poland very close to the Czech border in a small town called Nowa Ruda which is about 50 miles away from Wroclaw (the only major city I've been to). Bardzo ladne miasto. I'm hoping to go again in a few months time to visit Krakow as I've heard a lot of good things about it; great nightlife for one thing!
I'm currently trying to learn Polish partly so I can speak fluently with my relatives there but also as a challenge to myself and believe me I'm finding it very challenging indeed at the moment. I can say 'hello' (czesc), 'how do you do?' (jak sie masz?) and 'can I have a cup of tea, please?' (czy moze proszic herbata, prosze?) and that's pretty much about it!


hi Luke :smile:
yea, polish is very challenging. Probably as hard as chinese ;-) but good luck with learing it :-) you're doing pretty well as far as I can see ;-) you only mixed up the tea sentence a bit. it's: 'czy moge prosic herbate?' :smile:
good luck once more!
I made a small conversation up in Polish to show nearly how much I know :P (I know more words but they wouldn't fit with the conversation :P)



- Dzien dobry! Czy pan jest amerykaninem?

Tak jestem amerykaninem. A pani?

- Nie jestem Amerykankom. ale jestem polkom.. czy pan rozumie?

Tak, rozumiem..

- Pan mówi po polsku bardzo dobrze

Dziekuje.. mówie po angielsku i trochę mówię po polsku


--

- Przepraszam? Gdzie jest ulica piękna?

Czy jest tam? Przeprazam.. Nie wiem tutaj zbyt dobrze

- Ale czy pan wie gdzie jest Plac Zomkowy?

Ah! Wiem! Ulica Piękna jest tutaj... ale Plac Zomkowy jest tam!

- Dziekuje!

Do Widzenia!
Freimanis
I made a small conversation up in Polish to show nearly how much I know :P (I know more words but they wouldn't fit with the conversation :P)



- Dzien dobry! Czy pan jest amerykaninem?

Tak jestem amerykaninem. A pani?

- Nie jestem Amerykankom. ale jestem polkom.. czy pan rozumie?

Tak, rozumiem..

- Pan mówi po polsku bardzo dobrze

Dziekuje.. mówie po angielsku i trochę mówię po polsku


--

- Przepraszam? Gdzie jest ulica piękna?

Czy jest tam? Przeprazam.. Nie wiem tutaj zbyt dobrze

- Ale czy pan wie gdzie jest Plac Zomkowy?

Ah! Wiem! Ulica Piękna jest tutaj... ale Plac Zomkowy jest tam!

- Dziekuje!

Do Widzenia!


Almost perfect mate. :yep:
Reply 144
yyy witam wszystkich :smile: / hello everybody! :P

może wy się lepiej orientujecie- jest jeszce sens składania papierów? niedawno dopiero przyszło mi do głowy żeby studiowac w UK, wiem że jest druga rekrutacja do 30 czerwca- są jakies szanse? myślałam o Politics and Economic & Social History w Edynburgu, ale kompletnie nie mam pojęcia jak trudno jest sie dostac itd :P zdaje mature polski, historia, angielski, wos wszystko rozszerzone i mysle ze tak na min.70% ... gorsze że nie mam żadnych egzaminów z angielskiego. radzicie próbowac czy nie? ;> licze na jakies porady :P
Nie sadze, zeby na University of Edinburgh jeszcze przyjmowali. Zawsze mozesz wyslac maile do uczelni czy jeszcze przyjmuja, ale na te najlepsze nie licz. :smile: Musialbys jeszcze napisac Personal statement i referencje, co przynajmniej tydzien by zajelo. Ja wyslalem 11 marca do Oxford Brookes, Coventry, Portsmouth, Kingston i Central Lancashire, jak na razie mam 3 oferty. http://extras.timesonline.co.uk/tol_gug/gooduniversityguide.php - tu masz ranking uni, napisz do nich maile, czy jeszcze przyjmuja na dany kurs (ale na te z top 40 bym nie liczyl :wink:). A w miedzyczasie pisz statementa. Zapytac nie zaszkodzi. A egzamin z jezyka mozna zrobic pozniej. Szkoda, ze dopiero teraz sie za to wziales, bo 70% z 4 rozszerzonych daloby ci miejsce na wiekszosci uniwerkow, tak mysle (takie np. Nottingham by cie wzielo na pewno).
RabbitCFH
Almost perfect mate. :yep:


Yeah.. apparently its Amerykanką and Polką.. is that what you meant by almost? :P
Freimanis
Yeah.. apparently its Amerykanką and Polką.. is that what you meant by almost? :P


Yeah, exactly. And not "Zomkowy" but "Zamkowy". :wink:

And sentence "Czy jest tam? Przeprazam.. Nie wiem tutaj zbyt dobrze" doesn't sound good. I'd say "Może tam? Przepraszam... nie orientuję się tutaj zbyt dobrze". :smile:
Reply 148
RabbitCFH
Nie sadze, zeby na University of Edinburgh jeszcze przyjmowali. Zawsze mozesz wyslac maile do uczelni czy jeszcze przyjmuja, ale na te najlepsze nie licz. :smile: Musialbys jeszcze napisac Personal statement i referencje, co przynajmniej tydzien by zajelo. Ja wyslalem 11 marca do Oxford Brookes, Coventry, Portsmouth, Kingston i Central Lancashire, jak na razie mam 3 oferty. http://extras.timesonline.co.uk/tol_gug/gooduniversityguide.php - tu masz ranking uni, napisz do nich maile, czy jeszcze przyjmuja na dany kurs (ale na te z top 40 bym nie liczyl :wink:). A w miedzyczasie pisz statementa. Zapytac nie zaszkodzi. A egzamin z jezyka mozna zrobic pozniej. Szkoda, ze dopiero teraz sie za to wziales, bo 70% z 4 rozszerzonych daloby ci miejsce na wiekszosci uniwerkow, tak mysle (takie np. Nottingham by cie wzielo na pewno).


no jakos wczesniej o tym nie myślałam. kurcze. a myslisz ze takie Aberdeen czy Dundee jeszcze by mnie wzięło? a może zadzwonie do nich i się spytam? :biggrin: tylko czy teraz nie ma jakiejs wiosennej przerwy? jesli chodzi o Nottingham to dwa lata temu wzięło kumpla który miał 60 i 50 z wosu i historii :P wiec nie zaszalał a się dostał. szkoda mi tracic tego roku, z drugiej strony szkoda mi zaczynac studiow w polsce skoro miałabym w przyszłym roku wyjechac. zależy mi na szkocji bo są bezpłatne studia i w ogóle jakos szkocja mi sie podoba :wink: tylko własnie z tego co widziałam na ucas to sa wolne miejsca w edynburgu i dlatego miałam nadzieje ze jest jakas szansa. a Ty na co składasz? w tym roku zdajesz mature? :wink: to widzę też się późno obudziłes ;P
lel0u
no jakos wczesniej o tym nie myślałam. kurcze. a myslisz ze takie Aberdeen czy Dundee jeszcze by mnie wzięło? a może zadzwonie do nich i się spytam? :biggrin: tylko czy teraz nie ma jakiejs wiosennej przerwy? jesli chodzi o Nottingham to dwa lata temu wzięło kumpla który miał 60 i 50 z wosu i historii :P wiec nie zaszalał a się dostał. szkoda mi tracic tego roku, z drugiej strony szkoda mi zaczynac studiow w polsce skoro miałabym w przyszłym roku wyjechac. zależy mi na szkocji bo są bezpłatne studia i w ogóle jakos szkocja mi sie podoba :wink: tylko własnie z tego co widziałam na ucas to sa wolne miejsca w edynburgu i dlatego miałam nadzieje ze jest jakas szansa. a Ty na co składasz? w tym roku zdajesz mature? :wink: to widzę też się późno obudziłes ;P


No wiesz, mozesz skrobnac do nich (Edynburg, Dundee, Aberdeen) maila/zadzwonic, a nawet powinnas to zrobic. Trudno powiedziec, ktore uniwerki jeszcze przyjmuja, a ktore nie (chyba z Leeds mi napisali juz w marcu, ze nie przyjmuja wiecej ludzi). Ja zlozylem na angielski (English/English Language/English Language and Communication - w roznych uni sie to roznie nazywa :P), zdaje w tym roku. O studiach w UK zaczalem myslec dopiero w lutym, wczesniej chcialem do USA, ale tam za drogo. :frown:

Jesli szkockie uniwersytety nadal przyjmuja to dawaj do Dundee, mam tam znajomego Szkota. :P

A, i zmien sobie plec w profilu, bo chyba powinnas miec krzyzyk zamiast trojkacika. :smile:
Reply 150
a ja w ogóle całe życie byłam przekonana że pójde na prawo i w sumie nawet nie rozważałam nic innego. i ostatnio tak sobie pomyślałam, że jednak nie, że jest tyle ludzi po prawie itd. myślałam o ekonomii też, tu w polsce, ale w sumie jeśli mam to studiowac, to lepiej w anglii. tylko kurcze, gorzej jak będą chcieli matme :P bo na ekonomiczne w polsce może byc ta głupia historia. no tak w usa to jednak jest koszt i to mega. a masz zamiar brac ten kredyt? haha ja to w ogole nie wiem gdzie jak co i wygląda, wszystko na żywioł :P
a co to za szkot? stary? :PP



ad. płec: a rzeczywiście :P
lel0u
a ja w ogóle całe życie byłam przekonana że pójde na prawo i w sumie nawet nie rozważałam nic innego. i ostatnio tak sobie pomyślałam, że jednak nie, że jest tyle ludzi po prawie itd. myślałam o ekonomii też, tu w polsce, ale w sumie jeśli mam to studiowac, to lepiej w anglii. tylko kurcze, gorzej jak będą chcieli matme :P bo na ekonomiczne w polsce może byc ta głupia historia. no tak w usa to jednak jest koszt i to mega. a masz zamiar brac ten kredyt? haha ja to w ogole nie wiem gdzie jak co i wygląda, wszystko na żywioł :P
a co to za szkot? stary? :PP


Hehe, nie, w naszym wieku, taki troche... no, fajny gosc. :P

No mozliwe, ze wezme kredyt, bo kurde 3225 + co najmniej 4000 to wychodzi z 7500 czyli 35-40,000 zlotych na rok. :s-smilie: Moze jeszcze jakies tam stypendium mi dadza.
Reply 152
RabbitCFH
Hehe, nie, w naszym wieku, taki troche... no, fajny gosc. :P

No mozliwe, ze wezme kredyt, bo kurde 3225 + co najmniej 4000 to wychodzi z 7500 czyli 35-40,000 zlotych na rok. :s-smilie: Moze jeszcze jakies tam stypendium mi dadza.



a jak to jest dokładnie z tym kredytem? to się spłaca po skonczeniu studiów? słyszałam, że to pozniej wychodzi niedużo.
no własnie dobrze ze jestesmy z biednej polski to jest duzo ofert stypendiów :wink:
kurcze nie wiem może jeszcze gdzies złożyc hmmm . jeszcze musze napisac ten ps, masakra jak ja się nie lubię tak uzewnętrzniac :P

ja mam wtyki w birmingham ale w sumie ostatnio nam się urwał kontakt więc Ci nikogo nie polece :P
Reply 153
lel0u
a masz zamiar brac ten kredyt?



http://www.direct.gov.uk/en/EducationAndLearning/UniversityAndHigherEducation/StudentFinance/Applyingforthefirsttime/index.htm

Tutaj możesz się wszystkiego dowiedzieć.
Reply 154


dzięki na pewno poobczajam, ale najpierw to muszę się gdzieś dostac :P własnie sie biore za ps, może ma ktoś jakieś przydatne rady? :wink:
Reply 155
lel0u
dzięki na pewno poobczajam, ale najpierw to muszę się gdzieś dostac :P własnie sie biore za ps, może ma ktoś jakieś przydatne rady? :wink:


Upewnij się że nie masz błędów gramatycznych. To chyba nawazniejsze :smile:

Tutaj masz poradnik - trochę długi ale jeżeli się z nim dobrze zapoznasz i napiszesz tak jak radzi to masz świetne ps jak w banku :smile: Ja z tego korzystałem i zostałem zaakceptowany we wszystkich 5 wyborach.

http://www.studential.com/guide/write_personal_statement.htm

A tutaj masz przykłady (tylko nie kopiuj:P):

http://www.studential.com/personalstatements/

Co prawda nie wiem jak wygląda aplikowanie z Polski, ale ogólnie to jest troche późno i ja na twoim miejscu działał bym naprawde szybko - zobacz w jakim rejonie uni by Ci odpowiadało, wybierz jakiś i napisz im meila z zapytaniem co i jak, bo chyba przez UCAS już za późno.
Reply 156
dmae
Upewnij się że nie masz błędów gramatycznych. To chyba nawazniejsze :smile:

Tutaj masz poradnik - trochę długi ale jeżeli się z nim dobrze zapoznasz i napiszesz tak jak radzi to masz świetne ps jak w banku :smile: Ja z tego korzystałem i zostałem zaakceptowany we wszystkich 5 wyborach.

http://www.studential.com/guide/write_personal_statement.htm

A tutaj masz przykłady (tylko nie kopiuj:P):

http://www.studential.com/personalstatements/

Co prawda nie wiem jak wygląda aplikowanie z Polski, ale ogólnie to jest troche późno i ja na twoim miejscu działał bym naprawde szybko - zobacz w jakim rejonie uni by Ci odpowiadało, wybierz jakiś i napisz im meila z zapytaniem co i jak, bo chyba przez UCAS już za późno.




to biore się do roboty :P leopiej późno niż wcale! :wink: w sumie co mi szkodzi, spróbuje najwyzej nie wyjdzie, choc wolałabym żeby wyszło ...

a referencje mogą byc od prywatnej korepetytorki z angielskiego?
Reply 157
lel0u
to biore się do roboty :P leopiej późno niż wcale! :wink: w sumie co mi szkodzi, spróbuje najwyzej nie wyjdzie, choc wolałabym żeby wyszło ...

a referencje mogą byc od prywatnej korepetytorki z angielskiego?


Obecnie jesteś w Polsce czy w UK?

Referencje raczej nie będą wystarczające. Ale jeżeli twój angielski jest naprawdę dobry to powinnaś rzucić okiem na to:

http://www.ielts.org/

To jest taki egzamin rozpoznawalny przez uni w Anglii - wiem że w UK kosztuje 105 funtów nie mam pojęcia ile w Polsce i czy da się go w Polsce zrobić.

A spróbować to jak najbardziej warto, jak się uda to na pewno nie pożałujesz :smile:
Reply 158
jestem w polsce, egzamin kosztuje 600 zł i wiem że tak czy inaczej musze go zdac, więc już nawet sprawdzałam kiedy będzie, w poniedziałek zadzwonie czy można się jeszcze zapisac.

a chodziło mi o referencje, które trzeba umieścic w formularzu ucas, czy to muszą byc od np. dyrektora szkoły czy raczej nie? bo jesli napisałaby mi to korepetytorka byłoby szybciej- nie musiałabym tłumaczyc itd ;P
Reply 159
lel0u

a chodziło mi o referencje, które trzeba umieścic w formularzu ucas, czy to muszą byc od np. dyrektora szkoły czy raczej nie? bo jesli napisałaby mi to korepetytorka byłoby szybciej- nie musiałabym tłumaczyc itd ;P


Ahhh, niestety tego nie wiem :smile: Wiem że w UK referencje są pisane przez każdego z twoich przedmiotowych nauczycieli - tylko że tutaj szkoła to robi automatycznie i ty nie musisz się tym przejmowac. Jak jest w przypadku aplikantów (czy takie słowo w ogóle istnieje?:P) z Polski to nie wiem.

Quick Reply

Latest